Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka NC-SSC05GNT uszkodzenie

mat343 11 Lip 2018 22:52 204 0
    mat343
    Poziom 12  
    Dzień dobry
    Posiadam ładowarkę dwukanałową jak w temacie, która ostatnio przepaliła bezpieczniki w domu. Piszę ponieważ skończyły mi się pomysły na naprawę a może ktoś ma jakiś pomysł co może być uszkodzone. Po otwarciu ładowarki okazało się że jest spalony bezpiecznik pcb oraz kawałek uzwojenia transformatora głównego. Na szczęście spalił się na zewnątrz więc dolutowałem kawałek drutu nawojowego. Tak wygląda płyta po demontażu transformatora głównego tam gdzie ciemne ślady tam jest strona pierwotna. Uzwojenie które się przypaliło służyło do zasilania układu sterowania FA5510.

Ładowarka NC-SSC05GNT uszkodzenie

Po polutowaniu transformatora i wymianie jednej diody prostowniczej uruchomiłem całość przez żarówkę 200W. Niestety jak tylko tranzystor główny zaczyna kluczować to robi się zwarcie przez jakieś dwie może trzy sekundy a później układ sterujący wyłącza kluczowanie-dlaczego tak późno wyłącza kluczowanie to nie wiem ale układ sterujący ma zabezpieczenia przeciążeniowe. Układem sterującym jest FA5510 na stronie 21 dokumentacji jest przybliżony schemat strony pierwotnej ładowarki(większość się zgadza).
    Rzeczy które sprawdziłem:
    -kondensator główny ładuje się do około 350V pojemność zmierzona zwykłym miernikiem 88uF pojemność znamionowa 100uF więc raczej sprawny, napięcie na nim spada do 90V podczas kluczowania tranzystora.
    -tranzystory wymontowałem i ręcznie sprawdziłem (od strony pierwotnej)
    -układ sterujący FA5510 zasiliłem z zewnątrz(15V), jeśli zamiast transoptora zrobię zwarcie albo wstawię rezystor to żarówka przygasa.
    -po stronie wtórnej nie ma żadnych zwarć ale kondensator ładuje się tylko do 10V a powinien do około 40V.
    -zmierzyłem napięcie po stronie wtórnej transformatora i amplituda sięga 170V i gaśnie(cyklicznie).
    -uzwojenia mają ciągłość(albo się spiekły w środku ale nie wiem jak to sprawdzić)

Ma ktoś jakiś pomysł jak się za to zabrać dalej albo co dalej pomierzyć?
  • PCBway