Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator do kitu wzmacniacza

12 Lip 2018 00:52 417 13
 • Poziom 15  
  Witam
  Zakupiłem ostatnio kit wzmacniacza na LM3886
  I zastanawiam się czy ten transformator będzie odpowiedni do uzyskania ze wzmacniacza pełnej mocy. Transformator z jakichś kolumn o mocy 2x40W a w kit'cie jest 2x68W noi zalecane 200W trafa.
 • TermopastyTermopasty
 • Admin grupy audio
  Napięciowo ten transformator się nie nadaje, nie wiadomo też jaką dysponuje mocą. Dla 4 omów, powinieneś zasilić LM3886 napięciem stałym 2x28V, zasilacz jest na płytce, czyli transformator powinien dawać 2x19V i dysponować mocą przynajmniej 150VA.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 38  
  piotrswierk napisał:

  I zastanawiam się czy ten transformator [....] będzie odpowiedni do uzyskania ze wzmacniacza pełnej mocy. Transformator z jakichś kolumn o mocy 2x40W a w kit'cie jest 2x68W noi zalecane 200W trafa.


  Trafo jest z kolumny Manta SPK5015. Podejrzewam, że ma moc około 50 W. Myślę, że możesz go zastosować. Ma podobne parametry jak ten z opisu sprzedawcy tego wzmacniacza:

  Transformator do kitu wzmacniaczaTrafo.png Download (205.36 kB)

  Możesz wzmacniacz zasilić z jednego napięcia 28 V lub 2 x 14 V.
  Naturalnie, nie uda Ci się z tego trafa uzyskać pełnej mocy, gdyż sprzedawca kitu sugeruje moc trafa na poziomie 200 W.

  Pozdrawiam!
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Artur k. napisał:
  Napięciowo ten transformator się nie nadaje, nie wiadomo też jaką dysponuje mocą. Dla 4 omów, powinieneś zasilić LM3886 napięciem stałym 2x28V, zasilacz jest na płytce, czyli transformator powinien dawać 2x19V i dysponować mocą przynajmniej 150VA.  Wg tego co podaje producent, to właśnie zasilać to należy napięcie przemiennym 2 x 28V. Gdyż na płytce jest cały zasilacz, a trafo jakie chce kupić daje dokładnie takie napięcie!

  Transformator do kitu wzmacniaczalm.jpg Download (216.22 kB)

  Jedyna obawa to moc. Jednak nie obawiałbym się tego. W mojej pobieżnej ocenie, rzeczone trafo będzie się dobrze nadawało do tego modułu o ile nie będzie potrzeba wykorzystywania pełnej mocy końcówki wzmacniacza.
 • Poziom 15  
  Dzięki za pomoc
 • Admin grupy audio
  ^ToM^ napisał:
  Wg tego co podaje producent, to właśnie zasilać to należy napięcie przemiennym 2 x 28V.

  Bo można, LM3886 pracuje bowiem do 90V (2x45V), jednakże przy tak wysokim napięciu zasilania układ nie może pracować z obciążeniem 4 omy, a i z 8 omami będzie się mocno grzał.
  Dlatego właśnie obowiązuje to, co podano w karcie katalogowej układu scalonego:
  Transformator do kitu wzmacniacza
  I tych wartości nie należy przekraczać, zaś najbezpieczniejszy jest wybór właśnie napięcia 2x28VDC, czyli jak napisałem - 2x19VAC.

  Z kolei moc rzędu 50VA to zdecydowanie za mało jak na wzmacniacz oparty o dwa układy LM3886, które razem oddają do obciążenia ok. 140W. Oczywistym jest, że pobrać muszą więcej.
  Jeden LM3886 jest w stanie oddać 68W do obciążenia 4 omy, a ten transformator nie dostarczy wystarczającej mocy nawet dla jednego kanału.
  No chyba, że chcemy robić "po Chińsku".
 • Poziom 15  
  Mam w domu transformator 2x19,5V z maksymalnym prądem 2x2,3A. Daje to (jeśli dobrze rozumiem) ok 90VA z trafa. Czy ten transformator da radę (oczywiście rozumiem że 100% z układu nie wycisnę) na kolumnach 4 ohm'owych ?
 • Admin grupy audio
  Zasilić zasilisz, ale to nie jest tak, że po prostu będzie ciszej grało. Przy większych poziomach głośności po prostu będą większe zniekształcenia dźwięku.

  Najważniejsze jest napięcie zasilające, bo zbyt wysoka wartość prowadzi do uszkodzenia wzmacniacza. Jeśli masz transformator 2x19.5V to po wyprostowaniu i odfiltrowaniu będzie właśnie ok. 2x28V i to jest optymalna wartość napięcie zasilania LM3886 do pracy z obciążeniem 4 omów. Jeśli podłączysz do takiego wzmacniacza obciążenie 8 omów to po prostu uzyskasz mniejszą moc wyjściową (nie 68W, tylko ok. 30-40W) ale też pewnie się okaże że wówczas ten transformator 90VA wystarczy do w miarę do poprawnej pracy i zniekształcenia będą mniejsze niż przy 4 omach.
 • Admin grupy audio
  Tak by było, gdyby to był testowy sygnał sinusoidalny. Przy sygnale rzeczywistym jakim jest muzyka, ryzyko jest niewielkie ze względu na znacznie niższą oddawaną moc średnią.
 • Poziom 15  
  Przy okazji, co by nie zakładać nowego tematu, o co chodzi z tymi zworkami OS CS ?
  Transformator do kitu wzmacniacza
 • Poziom 15  
  Jeszcze mam pytanko, co do zastosowanej cyny. Warto zainwestować w np. Mundorf M-Solder Supreme czy spoiwo lutownicze z topnikiem za parę zł da ten sam efekt ?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Cynel robi wystarczająco porządne spoiwa lutownicze na bazie cyny i ołowiu lub I(jek chcesz być "eko") cyny i srebra. W wypadku innych - płaci się za markę i/lub za domieszki, które akurat dla Ciebie są nieprzydatne.