Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Szukam] Serwis przyjmujący donacje od użytkowników Elektroda

gulson 12 Lip 2018 08:42 1701 83
  • #1 12 Lip 2018 08:42
    gulson
    Administrator Systemowy

Szukam serwisu, który umożliwiłby użytkownikom Elektrody przyjmowanie donacji (1,2,5zł) od innych użytkowników za ich wiadomości zawierające porady lub prezentacje konstrukcji DIY. Serwis, który ma szybką rejestracją, po której otrzymujemy wygenerowany link, wklejamy w odpowiednie miejsce na Elektrodzie i już możemy przyjmować donacje. Najlepiej serwis z integrowanym z polskimi płatnościami.

Chętnie bym to zrobił wszystko na Elektrodzie, ale to sporo programowania a także nie wiem czy bym dał radę to obsłużyć prawnie i księgowo. Stąd pomysł na poszukanie serwisu zewnętrznego - pośrednika, a Elektroda będzie tylko promować i udostępniać link do donacji pod postami użytkowników.

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 12 Lip 2018 09:14
    Piotr2608

Poziom 38  

gulson - może rozważ też PayPal który generuje szybki link do wpłat

- www.paypal.me/

• Technik Elektryk - Faber CK
  • #4 12 Lip 2018 14:45
    Tommy82
    Poziom 39  

No tak tylko że płatność payu to w zasadzie szybki przelew z wszystkimi tego konsekwencjami z potwierdzeniem SMS włącznie.
    Zresztą podobnie dotpay Dochodzą do tego jeszcze prowizje.
    Dodatkowo czasem zdarza sie transakcja odrzucona.

• #6 12 Lip 2018 16:56
    yego666
    Specjalista PLD

Nie wiem, czy nie wybiegam za bardzo przed Rotmistrza, ale skoro rozważasz wprowadzenie donacji, to może miałoby sens poszukanie takiego serwisu, który oprócz donacji mógłby także realizować transakcje typu udostępniania pewnych treści z Elektrody ( n.p. soft do przedstawianych projektów, poradniki, czy bardziej zaawansowane projekty per se ) za jakąś opłatą od zainteresowanego?
    Miałoby to efekt motywujący do częstszego publikowania efektów nierzadko ciężkiej pracy na łamach EL.

• #7 12 Lip 2018 17:55
    drobok
    Poziom 28  

Każdy wspomniany serwis to umożliwia - na takiej właśnie zasadzie działają sklepy internetowe. Wysyłasz gościa z danym id, on robi przelew a ty dostajesz potwierdzenie.

• #8 12 Lip 2018 18:22
    vodiczka
    Poziom 43  

Zapytam jaki jest cel wprowadzenia donacji? Elektroda działa w pewnym sensie pro publico bono. Użytkownicy też działają pro publico bono a cenę ewentualnej pomocy komercyjnej i sposób zapłaty, ustalają pomiędzy sobą.
    Optowałbym raczej za przekazywaniem donacji na rzecz Elektrody z przeznaczeniem na wzbogacenie oferty sklepu z gadżetami z ewentualnym wskazaniem osoby, która zyskiwałaby dodatkowe punkty na zakupy w sklepie.
    Np. przy przeliczeniu 1 zł = 5 pkt. mogę oferować jednozłotową donację na rzecz ogółu a przy preferencji np. kolegiX wzbogacić jego konto o 5 pkt.

• #9 12 Lip 2018 21:00
    Tommy82
    Poziom 39  

@vodiczka
    A ja w sumie jestem za z czystej ciekawości. Choć w sumie to przypuszczam że nic z tego wielkiego nie będzie choć mogę się mylić. Ludziom się nie chce klikać w pomógł czy w plusika a będzie robić donejty to będzie chyba raczej niszowa sprawa. Tak coś czuję. A jak by to jeszcze wymagało logowania do banku czy jakiegoś konta donejtowego prepaid to już w ogóle.

• #10 12 Lip 2018 22:55
    kgs245
    Poziom 16  

Jeżeli coś działa i to całkiem nieźle to należałoby się zastanowić przed majstrowaniem w tym mechanizmie , mnie niektóre takie działania kojarzą się z powiedzeniem ... zniosła kura złote jajo i zdechła , bo drugie na siłę wyciskali . Ma nadzieje że przez takie pomysły elektroda się nie pochoruje . A jak ktoś ma zapał do roboty to jest wiele rzeczy do rozwinięcia , poprawienia ( sensowniejszych).

• #11 12 Lip 2018 23:01
    Tommy82
    Poziom 39  

@kgs245
    No ja właśnie nie jestem przekonany czy skóra warta będzie wyprawki ale sam eksperyment chętnie i z niekrytą ciekawością będę obserwować.

• #12 12 Lip 2018 23:08
    E8600
    Poziom 35  

Czarno to widzę, gdyż sporo osób zagląda na elektrodę aby właśnie oszczędzić kasę nie idąc do serwisu a naprawiając samemu (z różnym skutkiem).
    Jedyne co mi przychodzi to system PREPAID jak w telefonach. Użytkownik wpłaca sobie kasę na wirtualne konto na elektrodzie można to nazwać "punkty premium" aby nie kuło w oczy. Niestety jedyne zastosowanie takiego czegoś widzę w dziale DIY za udostępnienie swych własnych (nie skopiowanych) programów lub projektów płytek PCB itp. W innym wypadku było by to piractwo za pieniądze. Zdobyte "punkty premium" można by sobie wypłacać na konto bankowe lub PAYPAL.
    Może by to i zmotywowało ludzi do publikacji własnych projektów ale wymagało by dodatkowej kontroli czy nie są to plagiaty z podobnych serwisów.

• #13 12 Lip 2018 23:11
    Tommy82
    Poziom 39  

@E8600
    A spróbuj dziś zrobić coś co nie jest plagiatem. Nawet jeśli jesteś o tym święcie przekonanym może się okazać że gdzieś tam w Kambodży ;P co więcej i tak często korzysta się z gotowych rzeczy ja bym nie szedł w ogóle w zastanawianie się czy to plagiat

• #14 12 Lip 2018 23:41
    E8600
    Poziom 35  

Wiem ale tam gdzie pojawiają się jakiekolwiek pieniądze pojawiają się także nadużycia. O ile mi wiadomo świadome publikowanie treści objętych prawem autorskim koliduje z regulaminem forum. O ile nie czerpiesz z tego korzyści materialnej "okradany" może problem olewać natomiast pieniądze wszystko zmieniają.

• #15 13 Lip 2018 04:01
    gumisie
    Poziom 38  

gulson napisał:
    Szukam serwisu, który umożliwiłby użytkownikom Elektrody przyjmowanie donacji (1,2,5zł) od innych użytkowników za ich wiadomości zawierające porady lub prezentacje konstrukcji DIY.
    DONACJA = darowizna.
    Za 1 do 5zł, zrzekam się praw autorskich :cry:
    Pozostaje jeszcze problem z "fiskusem".
    "Daro_biorca" jak i "daro_dawca", jest zobowiązany odprowadzić do "skarbu państwa :D ", HARACZ :!: .

• #16 13 Lip 2018 09:12
    gulson
    Administrator Systemowy

Nie wiem czy opcja zostanie wprowadzona, na razie skomplikowanie serwisów transakcyjnych jest trochę zniechęcające. Myślałem, że będzie coś gotowego, jak https://www.patreon.com/ tylko prostsze.
    Najlepszy wydaje się PayPal.
    Będzie to opcja dodatkowa, dla tych, co sobie aktywują i wkleją link.
    Raczej niszowa sprawa. Chociaż najbardziej by się przydała w DIY, gdzie można by było wspierać autora w budowie konstrukcji.
    Treści jednak dobrze by było zachować bezpłatne a donacja miałaby charakter nieobowiązkowy.
    Uważam, że jako społeczeństwo jesteśmy gotowi na wspieranie profesjonalnej wiedzy, którą tutaj znajdujecie.
    Skoro ludzie wspierają różne patologie streamowane na youtube, to chyba tym bardziej wesprą coś wartościowego.

• #17 13 Lip 2018 10:18
    Jawi_P
    Poziom 33  

Przyszły czasy, że już autorytet czy radość z hobby traci na znaczeniu. Kasa, tylko kasa ma znaczenie. Kolejnym krokiem za 10 - 15 lat będzie opłacanie konta w takich serwisach jak ten. Kiedy zacznie się sugerowanie po pw, że za tyle,a tyle powiem co zrobić? W końcu stanie się płatnym serwisem "pomocowym". Chce tylko przez to powiedzieć, że forum straci swój dotychczasowy charakter. Być może tacy sceptycy jak ja, przyzwyczają się, zaakceptują zmiany. Czas pokaże.

gulson napisał:
    oro ludzie wspierają różne patologie streamowane na youtube, to chyba tym bardziej wesprą coś wartościowego.

Jedyny tekst, który mnie nieco przekonał do idei. Nieco.
    Równie dobrze mogę zbudować zasilacz 100V/50A i wzmacniacz 2000W zasilany bateryjką, bo Chińczycy tez tak piszą.
    Zacznie się zakładanie kilku kont, kopiowanie projektów z netu jako DIY. Ogólne żebranie.
    Spójrzcie co było w dziale DIY jak był ogłoszony konkurs na urządzenie pomiarowe. I to dla głupiego Arduino.
    Mam nadzieje, że wyolbrzymiam.
    No cóż, czas będzie zacząć przeglądać co o elektrodzie piszą na "wykopie" :)

• #18 13 Lip 2018 10:28
    gulson
    Administrator Systemowy

Dodatkowa opcja nie powinna zabić istoty forum, bo nadal wiedza i dzielenie się nią będzie darmowe.
    Natomiast jeśli ktoś uważa, że dana porada pomogła lub chce wesprzeć młodego konstruktora może mu przekazać 2zł.
    O kopiowanie projektów się nie obawiam, użytkownicy są wyczuleni na tym punkcie i taka osoba nic nie uzbiera.
    Konkurs na urządzenie pomiarowe miał oprócz Arduino dawanego każdemu uczestnikowi również bardzo porządne nagrody o wartości kilku tys złotych.
    Plus każda osoba jeszcze dostała mulltimetr.

• #19 13 Lip 2018 11:06
    sylvi91
    Poziom 15  

gulson napisał:
    Dodatkowa opcja nie powinna zabić istoty forum, bo nadal wiedza i dzielenie się nią będzie darmowe.

Administratorze gulson, zgadzam się z Panem w 100%. Donacje nieobowiązkowe, jednak mogą być wsparciem dla osób zaangażowanych w projekty, którymi się tu dzielą i dać możliwość dalszego rozwoju. Ranga i znaczenie forum urośnie.
    Ja się dziwię, jak wy tu w ogóle zintegrowaliście tyle ciekawych opcji w tej powłoce tego całego skryptu forum? Moim zdaniem Elektroda.pl to najbardziej uporządkowane i rozbudowane forum w kraju, na którym można znaleźć merytoryczne dyskusje, wartościowe projekty i wiele ciekawych i nowatorskich rozwiązań. Gratulacje.

• #20 13 Lip 2018 12:31
    vodiczka
    Poziom 43  

gumisie napisał:
    DONACJA = darowizna.
    Za 1 do 5zł, zrzekam się praw autorskich
    Darowizna do niczego nie zobowiązuje w przeciwieństwie do umowy kupna-sprzedaży praw autorskich.
    gumisie napisał:
    Daro_biorca" jak i "daro_dawca", jest zobowiązany odprowadzić do "skarbu państwa ", HARACZ
    Znów mylisz darowiznę z kupnem-sprzedażą, gdzie przy niektórych czynnościach obowiązuje podatek płacony solidarnie przez obie strony. Przy darowiźnie, podatek płaci tylko otrzymujący dar choć w niektórych przypadkach (np. związki wyznaniowe) jest z niego zwolniony. Z kolei darczyńca może w przypadkach określonych w prawie, odpisać darowiznę od podatku, np. 1% na organizacje pożytku publicznego.

Dodano po 15 [minuty]:

gulson napisał:
    Treści jednak dobrze by było zachować bezpłatne a donacja miałaby charakter nieobowiązkowy.
    Donacja z definicji ma charakter nieobowiązkowy, inaczej byłaby daniną.
    gulson napisał:
    Natomiast jeśli ktoś uważa, że dana porada pomogła lub chce wesprzeć młodego konstruktora może mu przekazać 2zł.
    To jest dobry argument ale podobnie jak kolega Jawi_P mam jednak wątpliwości.
    sylvi91 napisał:
    Ranga i znaczenie forum urośnie.
    Urośnie, gdy w skali roku wysokość wszystkich donacji przekroczy kilkanaście tysięcy złotych i/lub wysokość donacji dla jednego forumowicza przekroczy 1000zł. Przy sumie wszystkich donacji na poziomie kilkuset złotych rocznie, ośmieszymy się - forumowicze z wężami w kieszeni :)

• #21 13 Lip 2018 12:40
    willyvmm
    Poziom 26  

Ja bym widział jeszcze inne zastosowanie. (nie pamiętam nazwy serwisu gdzie to widziałem)

Osoba zakładając wątek przeznacza na pomoc w rozwiązaniu problemu jakąś kwotę którą publicznie deklaruje. (może też być widoczna w temacie).
    Następnie po rozwiązaniu problemu przekazuję tę kwotę osobie lub dzieli pomiędzy osoby które przyczyniły się do rozwiązania problemu.

• #22 13 Lip 2018 13:16
    Piotr2608

Poziom 38  

Cały ten system to koń na glinianych nogach. Chcesz naprawić - przyjdź do serwisu.
    Nie ma portali dla dentystów, weterynarzy, adwokatów itp. - każdy zaprasza do gabinetu, na fotel albo z góry krzyczy 500. Jeżeli zawód elektronika nie będzie szanowany, to efekt będzie taki, iż zakłady będą się likwidowały a producenci stworzą taki sprzęt iż bez urządzenia diagnostycznego nie podchodź - taki system deklaruje Whirlpool, Bosch i Electrolux.
    Po wymianie głupiej grzałki, moduł będzie do wymiany albo wzywamy autoryzowany serwis za 300 PLN.

Hipotetyczny przykład:

- udostępnię komuś wsad pamięci NAND i dostanę za to 5 PLN, to jaki to ma sens jak zaraz ktoś
    na portalach aukcyjnych, zacznie to sprzedawać po 80 PLN.
    - masz pomysł, skonstruowałeś urządzenie? Wprowadź to na rynek. Rynek zweryfikuje czy takowe urządzenie ma racje bytu.

• #23 13 Lip 2018 13:21
    Ryszard49
    Poziom 34  

gulson, nie wiem czy zauważyłeś że wiele tematów pozostaje niezakończonych. Dlaczego tak się dzieje?. Otóż autorzy tematów nie otrzymują konkretnych odpowiedzi oraz są po prostu wyśmiewania a ich posty lądują w koszu. Dokończenie projektów odbywa się poza forum i tu nie wnikam czy jest to pomoc odpłatna czy też bezinteresowna. Szkoda tylko że ciekawe tematy nie mają swojego finału na forum. Tak więc Twój pomysł już dawno funkcjonuje.

• #24 13 Lip 2018 13:22
    robokop
    Moderator Samochody

gulson napisał:
    Skoro ludzie wspierają różne patologie streamowane na youtube, to chyba tym bardziej wesprą coś wartościowego.
    Żebyś się nie zdziwił szefie. Na youtubie patola wspiera patolę - ta z pieniędzmi, płaci za rozrywkę miernej jakości tej która pieniędzy nie ma, ale zezwierzęci się za nie. Obawiam się że jeszcze za wcześnie na wprowadzanie takiego rozwiązania, dojdzie do patologii - komercja i cwaniactwo zacznie się tutaj plenić. Zobacz jak skończyła darmowa "tablica.pl" - z portalu ogłoszeniowego zrobił się śmietnik i allegro bis.

• #25 13 Lip 2018 13:24
    Tommy82
    Poziom 39  

gulson napisał:

To jest raczej myślenie życzeniowe ;).
    By daleko nie szukać na elektrodzie ludzie mieli większą motywacje do bezinteresownego klikania w minusy jak w plusy. Brak minusów był już dobrym znakiem.
    Podobnie z tymi pato-stremami. Tam te "donejty" wspierały bądź co bądź patologie a nie coś konstruktywnego one dawały upust jakiemuś wewnętrznemu prymitywizmowi ludzkiemu a może ktoś się przez to czuł po prostu lepiej. Dla mnie to było troszkę nie do pojęcia ze tyle ludzi może oglądać takie nic.

• #26 13 Lip 2018 13:38
    vodiczka
    Poziom 43  

Może zrobimy krótki test, każdy kto już się wypowiedział w tym temacie i każdy kto dopiero tu wejdzie niech zadeklaruje czy byłby skłonny przelać jakąś kwotę a jeżeli tak to ile? Proszę o poważne wpisy.
    Ja deklaruję do 20 zł rocznie.

• #27 13 Lip 2018 13:45
    Piotr2608

Poziom 38  

vodiczka napisał:
    Może zrobimy krótki test, każdy kto już się wypowiedział w tym temacie i każdy kto dopiero tu wejdzie niech zadeklaruje czy byłby skłonny przelać jakąś kwotę a jeżeli tak to ile? Proszę o poważne wpisy.
    Ja deklaruję do 20 zł rocznie.

Skoro posiadasz wiedzę, po co masz za nią płacić? Są rzeczy, których sam nawet przy użyciu elektrody nie naprawisz albo naprawisz tylko przyrządy i narzędzia będą kosztowały więcej niż sama usługa - szkoda też i czasu.
    20 zł rocznie - za cały potencjał wiedzy to mało :) Należy mieć też na uwadze fakt iż są to tylko porady, stan faktyczny z rzeczywistym się nie
    pokrywa - nikt z pomagających fizycznie nie stoi przy "naprawianym" urządzeniu.

Nawet obecnie przy tak dużych zasobach wiedzy, są tacy co sprawdzają napięcie na Ω

• #28 13 Lip 2018 14:03
    E8600
    Poziom 35  

Jedyny słuszny cel zebrania pieniędzy od użytkowników w postaci donacji widzę aby stworzyć własny produkt/gadżet markowany logo portalu. Coś w stylu kikstartera zbieramy kasę na wspólne konto i tworzymy coś swojego wspólnie. Jeśli produkt byłby innowacyjny wchodzimy z produktem na rynek zewnętrzny.
    Droga od pomysłu przez projekty, prototypy, testy po produkt końcowy. Osoby najbardziej zaangażowane mogły by liczyć na prowizje jeśli autorski produkt naszego forum okazał by się sukcesem.

Na takie coś dodatkowo można znaleźć inwestorów zewnętrznych, którzy mieli by dzięki temu reklamę. Problem jest w tym, że nic podobnego nigdy nie miało miejsca na forum należy więc zacząć od czegoś prostego ale zarazem innowacyjnego aby cel został osiągnięty i nie zrazić się na przyszłość.
    Nie muszę chyba pisać jaka była by to reklama forum - własny produkt na rynku.

Należy zmierzyć też siły na zamiary i policzyć (liczba użytkowników aktywnie biorących udział razy symboliczna kwota np. 3-5 zł aby wiedzieć jakiego budżet możemy wspólnie zebrać).

• #29 13 Lip 2018 14:08
    vodiczka
    Poziom 43  

Piotr2608 napisał:
    Skoro posiadasz wiedzę, po co masz za nią płacić?
    Nie rozumiem twojego pytania. Jeżeli mam wiedzę wystarczającą do naprawy to nie zaglądam na elektrodę tylko naprawiam, sprzętem własnym lub pożyczonym od kolegi. W zasadzie nie mam zamiaru płacić za otrzymaną poradę (klikam "pomógł") natomiast mogę wesprzeć młodego konstruktora lub wpłacić je komuś kto w mojej ocenie udziela (w dłuższym czasie) rzeczowych porad, niekoniecznie mnie.

• #30 13 Lip 2018 14:11
    drobok
    Poziom 28  

Biorąc pod uwagę, że część ściągaczy nie chce nikomu nic poradzić tylko prosi innych o punkty to może być to dość słabe rozwiązanie. Ale spróbować warto, choćby dla nigdzie nie dostępnych schematów / czy kodów (oczywiście o ile będzie opcja ustawienia kwoty za pobranie), a nawet diy - to ma sens. Zważywszy, że testy / elementy i czas potrzebny do uzyskania wyniku swoje kosztują.

Szukaj w 5mln produktów