Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zenit ET - Brak instrukcji

Gumiś_7 12 Lip 2018 17:22 309 6
  • #1 12 Lip 2018 17:22
    Gumiś_7
    Poziom 5  

Witam, chciałbym się zapytać, czy ktoś ma może instrukcję do Zenita ET?
    Dodam, że chodzi o model ET z lat 90-tych, nie starszego.
    Chyba jest to dość rzadki model, bo nigdzie nie mogłem znaleźć pełnej instrukcji, a nawet ciężko było znaleźć jego opis. Byłbym bardzo wdzięczny, jeśli ktoś by podesłał :D

• Pomocny post
    #3 12 Lip 2018 18:12
    JacekCz
    Poziom 36  

Z selenowym śwaiłomierzem i migawką na pięć czasów? Oprócz drobiazgów nie rózni się zbytnio od innych Zenitów, w tym popularnego Zenit E.
    w ZSRR nie wydawano nowego modelu co 2 lata

Uważane za proste jak kontrukcja cepa, w onym czasie nikt nie czytał instrukcji. Kilka gestów ręką pierwszy raz musiał kolega pokazać.

• #4 12 Lip 2018 18:16
    Gumiś_7
    Poziom 5  

olador tak, chodzi o typ trzeci

• #6 12 Lip 2018 18:46
    Gumiś_7
    Poziom 5  

Dzięki wszystkim ^^

• #7 13 Lip 2018 14:00
    JacekCz
    Poziom 36  

Z pozycji trzeciej posiada obiektyw z przysłoną preselekcyjną (~ to identyczność z zenitem E).
    Pozostałe mają przysłonę automatyczną, która gdy się pojawiła, była do końca produkcji.
    Był przejściowy model (nie pamiętam symbolu) ze światłomierzem jeszcze selenowym a już przysłoną automatyczną, krótko, a potem do końca były światłomierze wewnętrzne CdS. Mechanika zawsze ta sama.

Trochę jestem zdziwiony, że jedno i drugie to ET, może z czasem został zdekompletowany (albo ja czegoś nie pamiętam).

Emocjonowaliśmy się wydaniami "olimpiada 1980", taki mały marketing na miarę komunizmu, mogły być dziwne przejściowe typy, coś a'la mundial. Większość nie przeżyła czasu, coraz słabiej to robili, najgorsze w poniedziałki (sprawdząło się jakoś ??? po numerze seryjnym)

PS. Był mało rozpowszechniony model z migawką metalową 1s-1000, fajny, ale nie polecam, może być nienaprawialny.