Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HDMI do CVBS - Konwerter nie pracuje na wszystkich źródłach sygnału.

SylwekK 12 Lip 2018 18:37 132 8
  • #1 12 Lip 2018 18:37
    SylwekK
    Poziom 29  

Zakupiłem ostatnio konwerter - taka popularna na wszelkich portalach aukcyjnych niewielka kostka...

HDMI do CVBS - Konwerter nie pracuje na wszystkich źródłach sygnału.

... i przy testach okazało się, że pięknie konwertuje sygnał z XBox360 i odtwarzacza X96mini (bo takie źródła są w moim zasięgu do testów) natomiast z aparatem Panasonic GH2 nie chce w żaden sposób współpracować. Sygnał z GH2 (wyjście mini) oczywiście tym samym kablem HDMI bezpośrednio na TV idzie bez problemu. Niestety na pudełku konwertera nie ma informacji w jakim standardzie HDMI on pracuje - był tylko opis w aukcji, że jest to wersja 1.3, ale skąd sprzedawca to wie to tylko on to wie :). Aparat GH2 doczytałem, że ma standard 1.4 i teraz pytanie czy to może być przyczyną? Sygnał z aparatu nie jest jakiś wyśrubowany - zwykłe FullHD 1920x1080 w 50i podobnie jak z wymienionych wcześniej urządzeń. W teorii konwerter powinien to obsłużyć jednak nie mogę znaleźć nigdzie informacji czy w wyżej wersji HDMI lecą jeszcze jakieś dodatkowe sygnały kablem (opisy zazwyczaj mówią tylko o rozdzielczości i klatkarzu). Czy jest jakaś możliwość pogodzenia tych urządzeń czy trzeba szukać czegoś droższego? Czy może to wina wyjścia "mini" w aparacie?

EDIT

Sprawdziłem też wyjście z telefonu Nokia N8, która ma wyjście miniHDMI i też pięknie konwertuje, więc można wykluczyć, że to wina "mini".

0 8
  • #2 13 Lip 2018 12:31
    Polon_us
    Poziom 41  

SylwekK napisał:
    Czy jest jakaś możliwość pogodzenia tych urządzeń czy trzeba szukać czegoś droższego? Czy może to wina wyjścia "mini" w aparacie?

Nie wnikam na razie w istotę problemu.
    Zastawia mnie tylko po co kolega używa konwertera HDMI do Composite w przypadku tego Panasonica GH2?
    Wg specyfikacji ów aparat ma własne wyjście "Composite" i nie widzę sensu używania konwertera z tym urządzeniem.
    Specyfikacja GH2 -> Link

Fragment " Composite Video Out: Yes"

0
  • #3 13 Lip 2018 12:46
    SylwekK
    Poziom 29  

Oczywiście masz racje, ale nie do końca. Otóż wyjście composite działa TYLKO przy odtwarzaniu plików zapisanych na karcie w aparacie. Przy wyjściu z trybu PLAY composite jest automatycznie wyłączane, a mnie chodzi o podgląd live.

Cytat:
    Nie wnikam na razie w istotę problemu.

... to jednak ją (tę istotę :)) naświetlę.
    Zrobiłem kran kamerowy i potrzebny mi podgląd tego co kamera widzi. Nie będę inwestował w monitor HDMI, bo do kranu wystarczy zwykły jaki już posiadam z wejściem czincz. Jakość podglądu jest nieistotna - tu chodzi tylko o poprawne kadrowanie, a więc wystarczy że COŚ będę widział. Docelowo wysięgnik ma pracować z różnymi "nagrywarkami" więc konwerter jak najbardziej jest tu na miejscu.
    To o czym mówię można zobaczyć na filmach:

Link

Link

Filmy nagrywane na szybko... Na obu filmach nie miałem podglądu więc co tu więcej kombinować, a to dopiero ułamek możliwości. Testowałem funkcję automatycznego trzymania kadru i nawet nie było mowy o jakiejś korekcji czy zauważeniu błędu mechaniki (tej od kontrolowania pozycji głowicy - była zamontowana prowizorycznie testowo).

0
  • #4 13 Lip 2018 13:33
    Polon_us
    Poziom 41  

Hmm ...
    Tak dla upewnienia się.

Koledze zależy na tym, aby w trakcie nagrywania mieć podgląd na monitorze, który ma tylko wejścia CINCH.
    Wyjście HDMI w aparacie zapewnia taką możliwość (stąd zakup konwertera), czego nie można powiedzieć o wyjściu Composite tego aparatu.
    Czy dobrze zrozumiałem?

PS. Czy kolega testował w tym aparacie różne ustawienia rozdzielczości i ramki w próbach z tym konwerterem?

0
  • #5 13 Lip 2018 17:05
    SylwekK
    Poziom 29  

Dokładnie tak.
    W aparacie też przedstawiłem parametry (na takie o mniejszym przepływie), ale nic to nie dało.

Dodano po 3 [godziny] 12 [minuty]:

Chyba jest już przyczyna... Przypomniałem sobie o pewnym serwisie, który ratował mi kamerę kiedyś i dopiero po tej rozmowie trochę mi się rozjaśniło. Przede wszystkim GH2 to dość stary model i będzie miał raczej HDMI1.3 - w sumie nawet nie widzę potrzeby stosować tam wyższego standardu patrząc na max osiągi tego sprzętu. Teraz najważniejsze: producenci aparatów często blokują opcję kamery na HDMI (SONY też), tzn. po wykryciu, że podłączono do aparatu coś innego niż TV zostaje wyłączony sygnał aby go nie nagrywać! To zdaje się potwierdzać w tym przypadku, bo po podłączeniu konwertera przez ułamek sekundy mignie jakiś szczątkowy obraz po czym wyłącza się. Producenci tanich konwerterów stosują pewnie jakieś standardowe czipsety, które w ten sposób reagują. Odciąć się tego w prosty sposób podobno nie da.

0
  • #6 13 Lip 2018 17:56
    Polon_us
    Poziom 41  

SylwekK napisał:
    coś innego niż TV zostaje wyłączony sygnał aby go nie nagrywać!

Tutaj mam swoje wątpliwości. Ja rozumiem taki zabieg (tj. blokada wyjścia HDMI),
    kiedy mówimy o odtwarzaczach Blue-Ray czy innych urządzeń HD - zabezpieczenie HDCP.
    Ale kamera czy też aparat są urządzeniami osobistego użytku i ta zasada nie powinna tu działać.
    Szczerze mówiąc nie sprawdzałem na swoim sprzęcie, używam FireWire do ściągnięcia zapisu HD.

SylwekK napisał:
    W aparacie też przedstawiłem parametry

Tak na wszelki wypadek.
    Które parametry kolega przestawiał?
    Z instrukcji widzę, że aparat ma osobne ustawienia na nagrywanie, a osobne na wyjście HDMI.
    Do testów istotne były ustawienia HDMI Mode.
    I mam nadzieję, że aparat nie jest ustawiony na 24fps.
    Wiele urządzeń nie "trawi" tego standardu :)))

0
  • #7 13 Lip 2018 18:03
    SylwekK
    Poziom 29  

Przedstawiłem te właściwe od HDMI. Nie jestem amatorem w dziedzinie wideo i mam nieco szerszą wiedzę niż przeciętny użytkownik ;-) W branży wideo jestem już prawie 30 lat i staram się być na bieżąco, ale co jakiś czas trafiają się takie kwiatki jak w tym temacie.

0
  • #8 14 Lip 2018 07:20
    Polon_us
    Poziom 41  

Cóż, nie mam nowych pomysłów.
    Innego konwertera nie mogę polecić, bo nie używam takowych.

Może lepszym rozwiązaniem będzie kupno małego monitora z wejściem HDMI?

0
  • #9 14 Lip 2018 09:17
    SylwekK
    Poziom 29  

Spróbuję jeszcze inny konwerter od chińczyka sprowadzić. W aukcji opisuje, że akceptuję HDCP. Zobaczymy co z tego będzie.
    Rozwiązania z monitorem HDMI i długim kablem do niego wolał bym uniknąć.
    Dzięki za chęć pomocy.

0
  Szukaj w 5mln produktów