Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Omen - Zablokowany bios.

12 Lip 2018 20:25 1179 26
  • Poziom 5  
    Witam, ostatnio kupiłem po bardzo okazyjnej cenie laptopa HP Omen (15 z czerwca 2017 roku). Niestety jak to zawsze bywa cena nie bierze się znikąd, dysk już ledwo zipie, zawiasy są do wczepienia, i największy problem BIOS... Jest on po chińsku, oraz jest zablokowany hasłem, pierwszy komunikat po naciśnięciu przycisku power po przetłumaczeniu brzmi: "Podaj hasło administratora aby uzyskać zasilanie", hasło to znam, wnioskuje że ktoś sam je założył i był to polak bo hasło brzmi "garfild" gdzie oryginalnie znana postać nazywa się "garfield" niby nic ale jednak znaczące.
    Jako że dysk jest prawie padnięty chciałem go wymienić na ssd, i pojawił sie problem ponieważ potrzebuje wejść do biosu abym mógł ustawić bootwanie z pendrive, A kiedy wprowadzę hasło i nacisnę "esc" wyskakuje kolejne okno z dziwnymi chińskimi znaczkami oraz "F10 - BIOS" gdy klikam F10 jest komunikat "Podaj hasło administratora", i tu robią się schody bo hasło "garfild" nie pasuje. :/
    Ma ktoś może jakiś pomysł co z tym zrobić?

Specyfikacja: (może w czymś pomoże)
    CPU: i5-6300HQ
    GPU: GTX 960M
    RAM: 8GB ddr4 2133MHz

Jeśli zły dział proszę bardzo o przeniesienie jeśli to nie problem.

Z góry dziękuję za pomoc :)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Uzyj aplikacji Tlumacz Google na telefonie (Android/iOS) i uzyj funkcji tlumaczenia tekstu z aparatu, przetlumacz okno z "chinskimi" znaczkami.
  • Moderator - Komputery Serwis
    W międzyczasie możesz sprawdzić, czy samo BOOT MENU też jest zablokowane - wciśnij F9 przy starcie, może pozwoli Ci wybrać urządzenie startowe bez wchodzenia do BIOSu.
  • Poziom 5  
    Oto potłumaczone okna które się otwierały: HP Omen - Zablokowany bios.HP Omen - Zablokowany bios.HP Omen - Zablokowany bios.HP Omen - Zablokowany bios.
    Menu rozruchu działa. Jeśli w komputerze będzie system zgodny z EFI (np Windows 10) to powinno się taką instalację uruchomić bez potrzeby wejścia do BIOS.
  • Poziom 5  
    Po kliknięciu f2 pojawia mi się coś takiego, może to w czymś pomoże:
    HP Omen - Zablokowany bios. HP Omen - Zablokowany bios. HP Omen - Zablokowany bios. HP Omen - Zablokowany bios.HP Omen - Zablokowany bios. HP Omen - Zablokowany bios.
  • Poziom 15  
    Wejdz w F9, zainstaluj system zgodny z EFI (chociazby 10tke)... i smigaj :)
  • Poziom 5  
    Witajcie, dziś zakupiłem dwa nowe dyski, jeden na slot m2, drugi ssd na slot sata... i niestety problemom końca nie widać. Kiedy podłączam oba nowe dyski, menu F9 wygląda tak:HP Omen - Zablokowany bios. czyli nie mam możliwości wybrania niczego.
    Natomiast jeśli podłącze dysk na slot m2 oraz stary dysk hdd, (wpadłem na pomysł aby zainstalować system na dysku m2 i potem stary hdd podmienić na ssd) to menu F9 wygląda tak jak z samym starym dyskiem hdd, ale nie rozumiem co mam do końca w nim zrobić, to są kolejno zdjęcia co się dzieje: HP Omen - Zablokowany bios.HP Omen - Zablokowany bios.HP Omen - Zablokowany bios.HP Omen - Zablokowany bios.

Dodam że przy każdej konfiguracji jest podłączony pendrive z nagranym obrazem windowsa 10.
    m4ciekk369 napisał:
    nowe dyski, menu F9 wygląda tak czyli nie mam możliwości wybrania niczego.

Właśnie tak powinno wyglądać, jeśli podłaczy się dwa czyste dyski.

m4ciekk369 napisał:
    Natomiast jeśli podłącze dysk na slot m2 oraz stary dysk hdd, (wpadłem na pomysł aby zainstalować system na dysku m2 i potem stary hdd podmienić na ssd) to menu F9 wygląda tak jak z samym starym dyskiem hdd, ale nie rozumiem co mam do końca w nim zrobić

Tutaj poprawnie wykrywa zainstalowaną w trybie UEFI instalację Windows 10.
    Z "nim" nic nie masz robić. Ale wersja instalacyjna powinna się też wykryć w tym menu.

m4ciekk369 napisał:

Dodam że przy każdej konfiguracji jest podłączony pendrive z nagranym obrazem windowsa 10.

W takim razie w każdym z przypadków powinien być on widoczny w tym menu, chyba że:
    - pendrive jest źle utworzony - czym była tworzona wersja instalacyjna?
    - w BIOSie jest zablokowany start z USB (co bez hasła administratora może być trudne do sprawdzenia).

Jeśli start USB jest zablokowany (a nie masz możliwości podejrzenia/przełączenia), możesz jeszcze spróbować z wersją z płyty DVD.
  • Poziom 5  
    Nagrywałem programem udostępnionym od microsoftu, który umożliwia uaktualnienie systemu lub nagranie go nośnik, lub też utworzenie pliku iso z systemem. Niestety nie ma opcji wybrania bootowania z pendriva. Ma ktoś może jakiś pomysł jak inaczej spróbować zainstalować system lub zrestartować totalnie bios wraz z usunięciem haseł. Ten laptop niestety nie posiada czytnika płyt dvd. :/
  • Poziom 15  
    m4ciekk369 napisał:
    Nagrywałem programem udostępnionym od microsoftu, który umożliwia uaktualnienie systemu lub nagranie go nośnik, lub też utworzenie pliku iso z systemem. Niestety nie ma opcji wybrania bootowania z pendriva. Ma ktoś może jakiś pomysł jak inaczej spróbować zainstalować system lub zrestartować totalnie bios wraz z usunięciem haseł. Ten laptop niestety nie posiada czytnika płyt dvd. :/

Sprobuj wgrac go za pomoca proframu Rufus, Media Creation Tool czesto robi rozne sztuczki. Iso z 10tka zgarniasz ze strony microsoftu.
  • Poziom 5  
    N0n3_ napisał:

Sprobuj wgrac go za pomoca proframu Rufus, Media Creation Tool czesto robi rozne sztuczki. Iso z 10tka zgarniasz ze strony microsoftu.

Obrazu windowsa na stronie M$ nie moge znaleźć, czy może być obraz wyciągnięty z Media Creation Tool i nagrany przez Rufusa?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    m4ciekk369 napisał:
    N0n3_ napisał:

Obrazu windowsa na stronie M$ nie moge znaleźć, czy może być obraz wyciągnięty z Media Creation Tool i nagrany przez Rufusa?

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10
  • Poziom 5  
    N0n3_ napisał:
    m4ciekk369 napisał:
    N0n3_ napisał:

Nie wiem czy to ja jestem nieudolny czy jak ale przeszukałem tą stronę praktycznie całą, wygląda ona u mnie tak: HP Omen - Zablokowany bios.
    Spróbuje zaraz jeszcze na 2 komputerze odpalić tą stronę.

Edit. na 2 komputerze wygląd strony jest identyczny natomiast na telefonie już jest taki jaki być powinien, niestety iOS nie pozwala na pobranie pliku ;-; zaraz spróbuję wygrzebać stary telefon z androidem tam powinno udać się pobrać plik i zgrać go na laptopa, już dziś tylko nagram system i jutro sprawdzę rezultaty, rano napiszę co się udało. :)
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Mi tam MCT jeszcze nigdy nie utworzył złego obrazu. Teraz warto byłoby jednak zobaczyć, jakie opcje są dostępne w BIOS.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    m4ciekk369 napisał:
    N0n3_ napisał:
    m4ciekk369 napisał:
    N0n3_ napisał:

Nie wiem czy to ja jestem nieudolny czy jak ale przeszukałem tą stronę praktycznie całą, wygląda ona u mnie tak: HP Omen - Zablokowany bios.
    Spróbuje zaraz jeszcze na 2 komputerze odpalić tą stronę.

Edit. na 2 komputerze wygląd strony jest identyczny natomiast na telefonie już jest taki jaki być powinien, niestety iOS nie pozwala na pobranie pliku ;-; zaraz spróbuję wygrzebać stary telefon z androidem tam powinno udać się pobrać plik i zgrać go na laptopa, już dziś tylko nagram system i jutro sprawdzę rezultaty, rano napiszę co się udało. :)

Nic nie wyciagaj, kliknij na Wiecej opcji pobierania na dole :D
  • Poziom 5  
    N0n3_ napisał:

Na dole klikając więcej opcji pobierania mam coś takiego:HP Omen - Zablokowany bios.
    Natomiast poradziłem sobie, ściągając na starego sgs7, i nagrywając na pendriva przez rufusa, niestety, efekt ten sam, nie ma pendriva w F9, jak również nie wywołuje się samoczynnie bootowanie z niego. :/

Dodano po 5 [godziny] 50 [minuty]:

Zauważyłem coś ciekawego, jak podłączam pod złącze sata czytnik płyt (bez płyty w środku) pokazuje sie opcja kliknięcia przycisku enter aby kontynuować, kiedy klikam enter odświeża się to okno gdzie jest opis poszczególnych przycisków i już nie ma opcji enter, wnioskuje że przez to że nie było płyty w czytniku. Zakupiłem dzis kilka płyt, jakim programem najlepiej było by je nagrać, aby na pewno wszystko było dobrze? :) Mam nadzieje że to w końcu rozwiąże mój problem.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    m4ciekk369 napisał:
    N0n3_ napisał:

Na dole klikając więcej opcji pobierania mam coś takiego:HP Omen - Zablokowany bios.
    Natomiast poradziłem sobie, ściągając na starego sgs7, i nagrywając na pendriva przez rufusa, niestety, efekt ten sam, nie ma pendriva w F9, jak również nie wywołuje się samoczynnie bootowanie z niego. :/

Dodano po 5 [godziny] 50 [minuty]:

Zauważyłem coś ciekawego, jak podłączam pod złącze sata czytnik płyt (bez płyty w środku) pokazuje sie opcja kliknięcia przycisku enter aby kontynuować, kiedy klikam enter odświeża się to okno gdzie jest opis poszczególnych przycisków i już nie ma opcji enter, wnioskuje że przez to że nie było płyty w czytniku. Zakupiłem dzis kilka płyt, jakim programem najlepiej było by je nagrać, aby na pewno wszystko było dobrze? :) Mam nadzieje że to w końcu rozwiąże mój problem.

Najlepszy do nagrywania plyt bedzie darmowy ImgBurn.
  • Poziom 5  
    Płytę nagrałem, niestety, laptop na nią nie reaguje, dzieje się to samo jak by płyty w napędzie nie było. Spróbowałem jeszcze inny sposób, zainstalować system na dysku na innym komputerze, cóż, zainstalować system zainstalowałem ale kiedy podpinam go do hp omena to dzieje się to samo jak były oba puste dyski, w menu f9 nie ma zadnej opcji do wybrania a system się nie uruchamia. :/

Dodano po 2 [godziny] 54 [minuty]:

Witajcie, rozebralem laptopa na części pierwsze, wyjąłem baterie cmos na godzinę, następnie złożyłem, niestety nie pomogło, ale... odpaliłem lapka ze starym dyskiem, wszedłem do systemu i znalazlem w necie artykuł o programie CMOSPWD, pobrałem, odpaliłem ale po wpisaniu komendy ioperm.exe -i pojawia się komunikat: ioperm.sys is already installed. StartService function call failed. Ma ktoś pomysł co poradzić na to „startservice funcyion Call failed.”? Ponoć dzięki temu uda się zobaczyć lub usunąć hasło administratora do BIOSu :D
  • Pomocny post
    Wyjmowanie baterii z nowych laptopów w celu usunięcia hasła to strata czasu, 90% obecnych laptopów, jeśli nie więcej, ma hasło zapisane w pamięci nieulotnej. Nie chcę Cię martwić, ale próba uruchomienia CMOSPWD to również raczej strata czasu.

Czy po 3 złych próbach wpisania hasła dostajesz informację z kilkucyfrowym kodem?
  • Pomocny post
    Spróbuj podać hasło: 45580314 (wpisuj z klawiatury głównej, nie numerycznej) - chociaż mam wrażenie, że to też nie zadziała.

Jeśli udowodnisz supportowi firmy HP że legalnie nabyłeś tego laptopa, to mogą Ci podesłać plik (generowany tylko dla Twojego komputera) i instrukcje, w jaki sposób z niego skorzystać, aby wyczyścić hasło administratora.

Jeśli to nie wyjdzie, to prawdopodobnie pozostaje serwis i zaprogramowanie kości BIOS wsadem bez hasła (chyba, że w tych laptopach da się to jeszcze jakoś inaczej zrobić).

Dodano po 9 [minuty]:

m4ciekk369 napisał:
    Czemu uważasz ze CMOSPWD to strata czasu? :/

To oprogramowanie dobrze się sprawdzało na starszym sprzęcie, ale nie widziałem, żeby na jakimkolwiek nowszym laptopie coś się tym programem udało osiągnąć.
  • Poziom 5  
    Hasło to niestety nie zadziałało, napisze do supportu, i będę czekał na odpowiedz, jak by ktoś jeszcze może miał jakieś pomysły to z chęcią spróbuje. :D
  • Poziom 5  
    Hp powiedziało ze takiej opcji nie ma, mogą wymienić płytę główna za 1400zl, ale byłem w serwisie obok domu i dowiedziałem się ze przeprogamowanie kości BIOS wyniesie mnie 140zl, wiec na ta tez opcje się zdecyduje.
    Pozdrawiam i dziękuje wszystkim za pomoc :)
  • Moderator Samochody
  • Poziom 5  
    Serwisant powiedział że zdejmie to hasło w cenie 140zł, w tym jest między innymi programowanie kości BIOS, ale w aktualnej chwili okazało się że stało się coś czego się nie spodziewałem, podczas uruchamiania laptopa na starym dysku system sie nie uruchamiał, odpalało się narzędzie do naprawy błędów, troche pogrzebałem i udało mi się zainstalować system na dysku M2 co jest sukcesem bo taki był główny plan, lecz problem jest inny, gdy zmieniam stary dysk na ssd (+ cały czas włożony M2 z systemem) dzieje się to samo co działo się z kiedy oba dyski były puste, kiedy wchodzę w menu bootowania pod klawiszem F9, nie mam żadnej opcji do wybrania, natomiast kiedy jest dysk M2 i stary dysk hdd, mam do wyboru dwa systemy, ten stary, oraz nowy który jest na dysku M2, i moje pytanie brzmi, co mógłbym zrobić aby uruchamiał sie normalnie komputer z dwoma nowymi dyskami. Mam podejrzenie że na starym dysku mogą być jakieś pliki które odpowiadają za poprawne uruchamianie, ale nie jestem do końca pewien, z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam. :D
  • Poziom 15  
    Format dysku poza komputerem i sprobuj wtedy.