Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Optotriak+triak zamiast przekaźnika

13 Jul 2018 01:46 768 1
 • Level 4  
  Witam, aktualnie jestem w fazie budowy terrarium dla gada i postanowiłem że włączaniem i wyłączaniem oświetlenia będzie zajmowała się ATmega328P-PU. Napięcie zasilania żarówek to 230VAC, postanowiłem że nie wykorzystam przekaźnika tylko optotriak+triak ze względu galwanicznej separacji układów. Po zmontowaniu układu według poniższego schematu (zamiast grzałki żarówka 50W i odpowiednio mniejszy bezpiecznik) znalazłem problem.
  Optotriak+triak zamiast przekaźnika
  W momencie gdy na optotriak ATmega podaje stan wysoki wszystko jest w należytym porządku, natomiast gdy podaje stan niski na żarówce panuje napięcie w przedziale 4-9VAC (4V zaraz po podaniu stanu niskiego i stopniowo rośnie do 9V w czasie 2s, później już zostaje 9V)

  Jest to moje pierwsze starcie z triakami i optotriakami, nie wiem co zrobiłem nie tak jak należy lub może czegoś nie wiem o tych elementach.
  Szukam rozwiązania cały dzień więc postanowiłem się poradzić ludzi, którzy się na tym znają, mam nadzieję że ktoś taki się tu pojawi.

  Spis elementów jakie użyłem
  R6 = 220Ω
  R7 = 220Ω
  R8 = 200Ω
  MOC3043
  BT136 600E
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • Level 32  
  R7 powinien być włączony między T1 triaka ( dolny terminal ) a bramkę, natomiast bramka triaka wprost do optotriaka bez pośrednictwa opornika. Być może będzie Ci potrzebny układ redukujący zakłócenia między T1 i T2. Poszukaj w pdf pod hasłem snubber.