Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konkurs - elektronika na wakacjach 2018

CMS 02 Sie 2018 21:50 10464 98
  • #61 02 Sie 2018 21:50
    Ricoh_220

Poziom 34  

Myślałem o tym iż zawsze możesz wyjść a ktoś wejdzie nie myśl tylko o sobie.
    A tulejka termo to nie majątek. Ja mam zrobiony na szybko na 6 wentylatorach i zasilam z 12v
    jutro dam zdjęcie. Teraz nie będę rodzinki budził.

• #62 12 Sie 2018 22:58
    pawelr98
    Poziom 35  

Oto i pierwszy z moich wakacyjnych projektów.

Wiem że "burdel" ale zrobiłem płytkę drukowaną pod najprostszą wersję obwodu a potem rozbudowywałem o kolejne elementy.

A przybyło tego całkiem sporo.
    Bramka 74LS00, lustro prądowe, wzmacniacz w układzie WE.
    Wartości elementów:
    R1-1MΩ
    R2-100kΩ
    R3- dobór zależnie od amplitudy piły oraz użytych tranzystorów(wskazany dobór pod liniowość)
    R4-100Ω dużej mocy (zależy od napięcia zasilania)
    C1-kilka,kilkanaście µF (filtracja zasilania)
    C2-1nF
    C3,C4,C5-0.1uF
    D1,D2-dowolna dioda impulsowa
    D3- Zener 5.1V (LM1881 wytrzyma 13.2V ale 74LS00 gdzieś ok.7V).
    Tutaj część obwodu odpowiedzialna za generowanie odchylania.
    Wartości C2,C3 można zmieniać tak aby uzyskać jak najlepszą liniowość.
    Można także zastosować źródło prądowe do ładowania C2 co zapewni lepszą liniowość, w tym obwodzie odpowiednio dobrane wartości RC również dają niezłą piłę.
    Odchylanie poziome
    Odchylanie pionowe
    LM1881 to układ, który generuje impulsy synchronizujące z sygnału kompozytowego. Na podstawie owych impulsów tworzone są sygnały odchylające dla oscyloskopu. Dla odchylania poziomego działa to tak. Powolne ładowanie się układu R2-C2 na w miarę liniowym odcinku. Potem szybkie rozładowanie poprzez diodę D1. W przypadku odchylania pionowego jest nieco bardziej rozbudowany układ. 74LS00 pracuje jako bramka NOT i odwraca impulsy. Bez niego obraz byłby do góry nogami. Kondensator C3 jest natychmiast ładowany przez diodę D2 a następnie wolno rozładowywany przez lustro prądowe T1,T2.

Sygnały odchylające trafiają na wejścia oscyloskopu pracujące w trybie XY.

Wzmacniacz w układzie WE chyba każdy wie jak wygląda(tranzystor, cztery rezystory, dwa kondensatory sprzęgające). Jedyna zmiana to zasilanie z wyższego napięcia (wygaszenie wiązki wymaga minimum 5V stąd wzmacniacz zazwyczaj zasilam napięciem ok.12-15V).

Jego rolą jest wzmacnianie oraz odwracanie sygnału kompozytowego trafiającego na wejście Z oscyloskopu. Zwiększa to kontrast oraz usuwa pewną bolączkę czyli to że oscyloskop gasi wiązkę przy dodatnim napięciu (telewizor przy dodatnim napięciu zapala wiązkę). Do tego jest jeden mały "trik", potencjometr podciągający wejście Z oscyloskopu do zasilania o wyższym napięciu(wzmacniacz sprzęgnięty pojemnościowo). Prosta regulacja jasności.

No i mamy efekt końcowy czyli układ w działaniu.

Link

(przepraszam że audio ciche, nagrywane w nocy)

Niestety w przeciwieństwie do normalnego telewizora nie mamy tutaj równomiernego wypalenia luminofora.
    Stąd pewne jaśniejsze lub ciemniejsze "paski".
    W przypadku filmu monochromatycznego (brak odcieni) można ten problem ominąć stosując bardzo wysokie wzmocnienie toru Z. Będzie to powodować albo pełne zapalenie wiązki albo pełne wygaszenie.

• #64 29 Sie 2018 18:05
    Piotrek1970
    Poziom 16  

Zachęcony kilkoma "potworkami" zauważonymi w czasie zwiedzania przedstawiam coś takiego jak poniżej...
    ...technologia niby nowa, ale przyzwyczajenia jednak stare.

p.s.: widziałem jeszcze gorsze, ale jeszcze nie "wpadłem" na ten wątek i obyło się bez zdjęcia oraz nie bardzo mogłem sobie przypomnieć gdzie to było -dość intensywne zwiedzanie ; -)

• #65 29 Sie 2018 18:47
    CMS
    Administator HydePark

Oj słabo się staracie Panowie. Liczyłem na zdjęcia znacznie ciekawszych konstrukcji. Nie chcę nikogo faworyzować, ale jak do tej pory najciekawsze wydaje mi się zdjęcie kolegi z postu #26

• #67 29 Sie 2018 20:28
    TechEkspert
    Redaktor

Chciałbym zobaczyć na co ciekawego natrafiliście na wakacyjnych wyjazdach,
    oraz co ciekawego związanego z elektroniką/elektroenergetyką można zobaczyć w miastach, w których mieszkacie.

Zakładam, że w każdym mieście można zaprezentować coś ciekawego związanego z energetyką, telekomunikacją.
    Wystarczy zrobić zdjęcie i ciekawie opisać co się na nim znajduje.

Nie biorę udziału w konkursie, ale spróbuję pokazać Wam kilka ciekawostek tego typu, może zainspiruje to kogoś do umieszczenia swojego materiału?

Jeżeli w Warszawie będziecie w okolicach ulicy Karowej, to warto przystanąć na skrzyżowaniu Karowa-Dobra. W głębi skweru zauważycie okrągły metalowy słup:

Gdy podejdziemy bliżej okaże się, że jest to zabytkowy słup sieci transformatorowej. Będąc w okolicy warto zapoznać się z opisem na słupie, okaże się że w Warszawie znajdują się trzy takie słupy.

Idąc w kierunku Wisły natraficie na stację wypożyczalni miejskich rowerów Veturilo, wypożyczmy jeden elektryczny i ruszamy dalej. Jedziemy dalej Karową i skręcamy w prawo w Wybrzeże Kościuszkowskie. Natraficie na Centrum Nauki Kopernik, można tam chwilę odpocząć oraz wejść na dach tego budynku :) możecie to łatwo zrobić, gdyż znajduje się tam ogród, który możecie wykorzystać jako mini taras widokowy.

W oddali na Wybrzeżu Kościuszkowskim zobaczycie słup podobny jak na ulicy Karowej.

Gdy podejdziecie bliżej okaże się, że słup został przeszklony i można zobaczyć jego konstrukcję wewnętrzną.

W nocy automat zmierzchowy uruchamia oświetlenie wewnątrz przeszklonego słupa.

Wewnątrz znajdziecie opis jak elektryfikowano Warszawę.

Kontynuujemy naszą wycieczką, Wisłę możemy przekroczyć nad jej powierzchnią mostem Świętokrzyskim, lub pod powierzchnią z wykorzystaniem metra M2, pokonując jeden przystanek w kierunku przystanku dworzec wileński. W obu przypadkach pojawimy się na ulicy Sokolej w okolicach stacji metra stadion narodowy i po prawej stronie będziemy faktycznie mijali Stadion Narodowy. Przejeżdżamy pod mostem kolejowym i pojawiamy się na ulicy Zamoyskiego a następnie Grochowska. Po drodze możemy uzupełnić zapasy energii w czekoladowym sklepie Wedla.

Naszym celem jest skręt w lewo w ulicę Mińską. Na ulicy Mińskiej 46 natraficie na obiekt 1929 roku. Jest to opuszczony budynek stacji transformatorowej, w którym widzimy puste komory transformatorów, oraz wyloty ciepłego powietrza.

W okolicy traficie także na muzeum prl:
    http://czarprl.pl
    oraz muzeum neonu:
    http://www.neonmuzeum.org/

Na zakończenie możecie odpocząć w pobliskim Parku Skaryszewskim.

Jeżeli będziecie kiedyś na rogu ulic Warneńczyka-Wschowskiej (niedaleko Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk, oraz PGNiG) to dajcie znać, czy stoi tam jeszcze stary zardzewiały słup ze sporymi izolatorami. Dla niewprawnego oka może wydawać się słupem telekomunikacyjnym, ale podejrzewam, że podtrzymywał linię kilkanaście kV.

Na Niskiej 24 (niedaleko ronda Radosława), w starym budynku dla odmiany funkcjonuje zmodernizowana spora stacja transformatorowa.

Słyszałem też opowieść o nietypowej klapie na placu Zbawiciela, pod którą kiedyś krył się podziemny transformator. Czy to prawda?
    Czy wiecie coś więcej o miejscach, które wymieniłem?

Jeżeli potraficie zrobić lepsze zdjęcia tych lub innych miejsc w Warszawie lub w innym mieście, oraz dodać kilka zdań opisu, to warto pojawić się w tym temacie.

Możliwe, że ktoś skorzysta z takiego opisu i gdy będzie znajdował się w okolicy, przyjrzy się przedstawionym obiektom.

• #68 29 Sie 2018 20:40
    CMS
    Administator HydePark

Fantastyczny opis. Jeśli masz dostęp do większej ilości takich ciekawostek, to możemy z tego zrobić osobny temat. A na tym podświetlonym "kiosku" chyba założę jakiegoś kesza :).

• #69 29 Sie 2018 20:52
    TechEkspert
    Redaktor

Dzięki :)
    Mam nadzieję że przykład opisu zachęci do udziału w konkursie. Jak widać to nic trudnego. Czasami wystarczy bardziej uważnie rozejrzeć się podczas przemieszczania się utartymi szlakami.

Myślę że temat ciekawych miejsc można założyć, z czasem mogą pojawić się tam ciekawe opisy umieszczane przez odwiedzających temat, a być może zmotywuje to zarówno do odwiedzenia ciekawych miejsc jak również ich udokumentowania.

Np. w Warszawie na ulicy Żelaznej 24 znajduje się budynek podstacji transformatorowej: http://wikimapia.org/11647714/pl/Przedwojenna-podstacja-elektryczna-5kV-5kV
    niestety obecnie jest tak strasznie zarośnięty, że praktycznie nie jest widoczny i raczej nie polecam bliższego zapoznawania się z tym miejscem...
    Więc czasami warto uwiecznić coś na zdjęciu i opisie.

W opisie umieszczonym w podświetlanej stacji jest też informacja że trzeci słup znajduje się na ulicy 11 Listopada,
    nigdy go nie zauważyłem, czy faktycznie ten słup tam jeszcze się znajduje?

• #70 29 Sie 2018 20:59
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Wkleję tu swój post z grupy Elektrycy sprzed trzech lat. Uzupełni wypowiedź kolegi TechEkspert ;)

Cytat:
    Niedawno wybrałem się na spacer (ostatni weekend wakacji) w poszukiwaniu ostatnich śladów początków elektryfikacji miasta Warszawy. Niewiele z tego zostało, a to co zostało z reguły pozostawione jest samemu sobie i niszczeje.

Na początek Elektrownia Powiśle. Powstała w 1904r i działała do ok 2000r. Obecnie burzona pod nową inwestycje deweloperską. Z tego co wiem niektóre elementy budowli mają być odrestaurowane i wykorzystane na muzeum. Co z tego wyniknie trudno przewidzieć.
    Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018

Z elektrowni Powiśle doprowadzano prąd do kilku rozdzielni 35/5kV.

Pierwsza z nich przy ul. Mińskiej 46 (kiedyś numer 26) na Pradze. Zdewastowana do granic możliwości, siedlisko miejscowych pijaczków i bezdomnych:
    Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018

Kolejny taki los spotkał rozdzielnię przy ul. Żelaznej 24. Niestety nie dało się wejść. Przez bujny drzewostan mało co widać.
    Konkurs - elektronika na wakacjach 2018Konkurs - elektronika na wakacjach 2018

Trzecia rozdzielnia przy ul. Niskiej 24. Jedyna w eksploatacji. Obecnie RPZ Młynów 110/15kV:
    Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018

Z owych rozdzielni doprowadzano prąd do lokalnych tzw. kiosków transformatorowych 5/0,38kV o mocy od 100 do 200kVA.
    Jeszcze parę lat temu było ich kilkanaście, nieużywane popadały w ruinę. Czasami przewracały się ze zmęczenia. Tak było na pl. Unii Lubelskiej w latach 80-tych. Przewrócony kiosk trafo leżał kilka tygodni zanim ktoś się nim zainteresował ;)

Obecnie odrestaurowano trzy takie kioski.

Pierwszy z nich na wspomnianym pl. Unii Lubelskiej. Niestety skupiono się na detalach dachu, a zapomniano o drzwiach do komór trafa, SN i nn. No ale lepsze to niż nic:
    Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018

Drugi znajduje się przy ul. Karowej. Pierwotnie stał na chodniku obok ulicy, obecnie w krzakach ;)
    Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018

Trzeci przy ul. Konopackiej róg 11 Listopada. Jeszcze przed wakacjami wyglądał tak:
    Widziałem jak go demontowano w końcówce czerwca br. Były pootwierane wszystkie drzwi, na górze siedział bardzo mały transformatorek, nawet nie wiem czy 100kVA?
    Przez całe wakacje wystawały resztki kabli przedwojennych, żałuję, że fotek nie zrobiłem.
    Pod koniec sierpnia pojawił się krąg po studni:
    Zaraz potem postawiono kiosk w nowym wydaniu:
    Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018
    Nawet osłonki zamków działają ;)
    Niestety za chwile zostanie pomazany i obklejony badziewnymi reklamami - szkoda :cry:

Do 2014r. był też czwarty kiosk. Niestety znikł bezpowrotnie. Absurdem było to, że stał naprzeciwko głównego jego właściciela, czyli przed siedzibą RWE przy Wybrzeżu Kościuszkowskim:
    Tyle z niego zostało:

Bywały również stacje podziemne, pierwsza z nich powstała przy pl. Zbawiciela:

Druga powstała przy pl. Narutowicza. Zasilała lokalne kioski.
    Kiedyś 35/5kV, później 15/5kV, a obecnie 15/04kV:
    Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018 Konkurs - elektronika na wakacjach 2018

Na koniec kawałek schematu sieci energetycznej w Warszawie z lat 1936-1953:

Wspomniany przeze mnie zlikwidowany bezpowrotnie kiosk na przeciwko siedziby dawnego RWE jednak się pojawił i jest widoczny w poście TechEkspert jako eksponat pokazowy.

• #71 29 Sie 2018 21:06
    TechEkspert
    Redaktor
  • #72 29 Sie 2018 21:12
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

Można dodawać kilka zgłoszeń?
    Sam spróbuję, ale trochę inaczej niż reszta biorących udział. "Możesz pokazać swoją konstrukcję, rozwiązanie, lub coś co przyciągnęło uwagę podczas wypoczynku.", więc wybiorę rozwiązanie na które wpadłem oczywiście w wakacje.
    Zamierzam się zabrać za naukę budowy przetwornic średniej mocy, ale brakowało mi trochę wiedzy odnośnie doboru rdzeni elementów indukcyjnych. Dwoma najważniejszymi parametrami takiej cewki jest indukcyjność i prąd nasycenia rdzenia. O ile indukcyjność zmierzyć jest bardzo łatwo, to prąd nasycenia był poniekąd zagadką. W internecie znalazłem tylko trochę definicji i wzorów które niewiele mi pomogły. Gotowe "urządzenia" pozwalające to określić raz że są trochę zbyt rozbudowane, wymagają wydajnego zasilania, a i tak są przystawką do oscyloskopu. Uznałem, że mogę zrobić to lepiej. Zrobiłem więc własną przystawkę, uproszczoną do bólu, możliwą do zbudowania z tego co ma się pod ręką, czyli kondensatora, jakiegoś przełącznika i diody prostowniczej, oraz rezystora o małym oporze. Poniżej schemat i zdjęcie, tylko przypominam, że liczy się prostota i skuteczność, a nie jakość wykonania :P
    Tutaj musiałbym przepisać cały mój temat, więc po prostu do niego odeślę: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3492865.html
    Ogólnie same pomiary są proste, szybkie, a przy tym bardzo dokładne, co spotkało się z aprobatą kilku osób które odwiedziły mój temat.
    Może uda mi się zrobić całą przystawkę już z wyjściami BNC, stylizowaną na te chińskie kity pojawiające się w sklepiku elektrody.

• #73 29 Sie 2018 23:58
    Kpc21
    Poziom 23  

Ja miałem w te wakacje okazję być na greckiej wyspie Korfu. Od razu mówię że jakość zdjęć będzie niska, bo nie mam umiejętności w zakresie fotografii, a zdjęcia robiłem telefonem. Ale postanowiłem, że przedstawię swoje obserwacje jeśli chodzi o infrastrukturę energetyczną - i nie tylko - na tej wyspie.

1. Na Korfu nadal funkcjonują publiczne automaty telefoniczne. Chociaż nie zauważyłem, by ktoś z nich dzwonił. Automaty są na karty telefoniczne - nie orientowałem się, jak jest z możliwością nabycia takiej karty w pobliżu telefonu. Innym ciekawym elementem na tym zdjęciu jest bankomat - w którym ktoś bardzo nierozważnie pozostawił potwierdzenie wypłaty gotówki. Dlaczego o tym piszę? Bo tam taka sytuacja ma miejsce niemal cały czas. I tak postępują wcale nie Grecy, lecz głównie... angielscy turyści.

2. Niemalże całość infrastruktury energetycznej na Korfu wykorzystuje drewniane słupy energetyczne. Dotyczy to zarówno linii niskiego, jak i średniego napięcia. Linie wysokiego napięcia mają słupy kratownicowe. To, co u nas jest raczej rzadkością, tam to codzienność. I, czego u nas się nie spotyka, u nich nawet te poprzeczki, na których znajdują się haki z izolatorami są drewniane. U nas - drewnianych jeszcze nie widziałem, nawet na drewnianych słupach są albo metalowe, albo haki są zamocowane do słupa (nawet średniego napięcia) bezpośrednio.

3. Słupy na zakrętach linii, które u nas albo miałyby podporę, albo byłyby w odmianie wzmocnionej, tam są zabezpieczane za pomocą odciągów.

4. Na drewnianych słupach instalowane są także stacje trafo. W Polsce takiej nie widziałem. Uwagę zwraca też rozdzielnia zainstalowana wysoko, praktycznie pod samym transformatorem. Tam to norma, dostęp do szafki wymaga zawsze użycia drabiny. Jest to jakaś dodatkowa forma zabezpieczenia w sytuacji, w której... często w tych skrzynkach brakuje drzwiczek lub są pootwierane. Przy okazji - przewody średniego napięcia biegnące do transformatora sprawiają wrażenie "luźnych". U nas czegoś takiego się nie widuje. Nie wiem, czy oni stosują tam mniejsze przekroje tych przewodów, czy jakaś inna jest przyczyna tego, że sprawia to takie dziwne, "nieporządne" wrażenie.

5. Coś chyba jest nie tak z tą oprawą oświetleniową...

6. Najwyższy szczyt na wyspie to Pantokrator. Trochę podobnie, jak u nas na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich (choć w mniejszej skali), znajduje się tam klasztor, ale także radiowo-telewizyjna (jak się domyślam) stacja nadawcza, a także sporo infrastruktury telekomunikacyjnej - po prostu pełno anten.

7. Chcąc wejść do klasztoru, przechodzi się pod masztem z antenami nadawczymi radia i telewizji.

8.

9. Widok na morze - i na anteny.

10. W lokalnym sklepie nie było żadnym problemem zakupienie tradycyjnych żarówek, i to nawet o mocach powyżej 100 W, pozbawionych "unijnej" adnotacji o tym, że nie są przeznaczone do celów oświetleniowych w domu. Prawdopodobnie są to po prostu stare zapasy - w sklepie można było znaleźć dużo produktów (oczywiście przemysłowych, nie spożywczych), które widać było - czy to po stanie opakowania i tym, jak ono jest wyblakłe, czy po samym jego designie (spójrzcie nawet tutaj na te żarówki "Lumex" z tyłu i na te w żółto-pomarańczowych pudełkach obok nich) - że stoją na półkach tego sklepu od może i nawet kilkunastu lat.

11. Może słabo widać, ale tutaj w ulicznej oprawie oświetleniowej, należącej niemal z pewnością do energetyki (słup wspólny z linią średniego napięcia), wkręcona jest... świetlówka kompaktowa.

12. A to, jeśli wierzyć OpenStreetMap, miejsce, w którym linia wysokiego napięcia - łącząca wyspę ze stałym lądem - przechodzi z linii napowietrznej w kabel podmorski.

• #74 30 Sie 2018 04:05
    pawelr98
    Poziom 35  

CMS napisał:
    Oj słabo się staracie Panowie. Liczyłem na zdjęcia znacznie ciekawszych konstrukcji. Nie chcę nikogo faworyzować, ale jak do tej pory najciekawsze wydaje mi się zdjęcie kolegi z postu #26

Czas jeszcze jest.

Jako student mam jeszcze praktycznie cały wrzesień.

Ostatnio wczytałem się w książkę "Układy Amatorskich Wzmacniaczy Elektroakustycznych" i już wiem co będę robił z "drobnicy".

Z cięższego kalibru będzie mój rower elektryczny, który oczekuje na konwersję z akumulatorów ołowiowych na ogniwa Li-ion.
    Będzie do tego potrzebna zgrzewarka punktowa, którą też muszę jeszcze zbudować.

Zobaczymy czy się wyrobię z tym wszystkim.

Co do rzeczy aktualnych.
    Ci co byli w UK być może znają "patent" na włożenie wtyczki europejskiej do angielskiego gniazdka. Wkładamy patyczek do uziemienia(odblokowanie gniazdka) i wtyczka wchodzi.

Ale wydaje mi się, że niewiele osób zna patent na Amerykańskie gniazdka.

Dwa pierwsze to Japonia (również używa amerykańskich gniazdek) a trzecie obecny pobyt w USA. Adapter użyczony w hotelu strasznie przerywał i nie pozwalał normalnie się ogolić.
    Stąd "powrót do korzeni" i użycie "patentu".

Delikatnie wsuwamy do gniazdka amerykańską wtyczkę, następnie od góry wsuwamy naszą europejską płaską wtyczkę, tak aby bolce się stykały.
    Na koniec dociskamy amerykańską wtyczkę aby wszystko dobrze siedziało w miejscu.

Dalsza porcja zdjęć, tym razem ciekawostki techniczne.

Coś się tu chyba popsuło :D . Millennium Park, Chicago

A tutaj coś dla fanów radioaktywności.
    Kit "Gilbert U-238 Atomic Energy Laboratory" z lat 50tych.
    Zestaw edukacyjny dla dzieci zawierający rudy pierwiastków radioaktywnych.
    Pierwiastki produkowały wszystkie trzy typy promieniowania.
    Alfa,Beta i Gamma.

Zdjęcie zrobione w Muzeum Przemysłu i Nauki w Chicago.

O zawartości zestawu można poczytać sobie na wikipedii.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Gilbert_U-238_Atomic_Energy_Laboratory

Mamy m.in licznik Geigera,komorę Wilsona, elektroskop i spintaryskop.

• #75 06 Wrz 2018 17:18
    CMS
    Administator HydePark

Znalazłem w sieci takie oto zdjęcie...
    Nie mogłem wytrzymać, żeby się nim z Wami nie podzielić, myślę, że ten temat się do tego nada. Oczywiście nie jest to propozycja do konkursu, bo i tak nie mógłbym wziąć w nim udziału, ale uważam, że ta reklama jest świetna.

Pozdrawiam.
    CMS

• #76 07 Wrz 2018 17:18
    And!
    Admin grupy Projektowanie

@pawelr98 Gilbert U-238 Atomic Energy Laboratory zostało okrzyknięte najbardziej niebezpieczną zabawką świata.

Kolejne dni września mijają, a konkurs trwa do końca tego miesiąca,
    wydawało się że w konkursie łatwo wziąć udział a nagrody fajne,
    oczekiwałem sporej rywalizacji i ciekawych zgłoszeń, a tu się okazuje że zgłoszeń mało :(

Pamiętajcie, że jedna osoba może umieścić wiele zgłoszeń (w osobnych postach).

• #78 09 Wrz 2018 15:20
    rs6000
    Poziom 27  

Piotrek1970 napisał:
    Ponieważ mało zabawnych fotek jest na co dzień, to dorzucę z "rozdzielni elektrycznej" z krainy modeli w Hamburgu...Konkurs - elektronika na wakacjach 2018Konkurs - elektronika na wakacjach 2018Konkurs - elektronika na wakacjach 2018

:D

• #79 09 Wrz 2018 18:34
    And!

@Piotrek1970 ten fragment jest działający, czy tak dla śmiechu taka wyłączona część?
    To wygląda na jakąś automatykę, generalnie jakieś niskoprądowe fragmenty.

• #80 09 Wrz 2018 19:36
    Piotrek1970
    Poziom 16  

Ciężko mi teraz powiedzieć jak było faktycznie, ale mogła to być normalnie działająca rozdzielnia kontrolująca makiety kolejek. Dlaczego tak sądzę, ano może dlatego, że widziałem z jakim poczuciem humoru i z jakim dystansem ustawione były niektóre postaci -seks i poruta na każdym kroku ; -)
    oczywiście w domowym zaciszu lub na polu słoneczników, itd. Najbardziej fascynująca była makieta lotniska na którym co chwila startowały i lądowały samoloty. Miejsce warte odwiedzenia, o ile pamiętam to dwa lub trzy piętra ekspozycji. Z drugiej strony to polecam Niemcy jako kierunek wakacyjnych lub nawet weekendowych wyjazdów. Dużo ciekawych miejsc i wbrew temu co się mówi mili i pomocni Niemcy.

• #81 11 Wrz 2018 07:46
    1repcaK
    Poziom 21  

Witam!
    Oto moja propozycja: wykonany całkiem niedawno układ do lewitacji akustycznej. Odpowiednio zasilany przetwornik piezoelektryczny generuje falę akustyczną o częstotliwości 40kHz która interferuje z falą odbitą od reflektora (powstaje fala stojąca), w wyniku zachodzenia zjawisk nieliniowych w ośrodku powstają lokalne zaburzenia ciśnień pozwalające utrzymywać lekkie obiekty w powietrzu. Urządzenie zbudowałem na okoliczność konkursu "Fizyczne ścieżki".

Temat w dziale DIY znajdzuje się tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3425513&highlight=

Pozdrawiam 1repcaK ;)

• #82 11 Wrz 2018 08:36
    pawelr98
    Poziom 35  

Układ detekcji zbocza opadającego.
    CD4013 + 74F00 + NE555

"Kropeczki" to właśnie impulsy wynikające z opadającego zbocza.
    Na zdjęciu sygnał prostokątny ma częstotliwość 100Hz.
    Swoją drogą generowany przez generator DDS z gadżetów elektrody.

NE555 generuje przebieg prostokątny ~4kHz jako zegar dla przerzutnika typu D(CD4013).
    74F00 to poczwórna dwuwejściowa bramka NAND.
    Jedna bramka NAND pracuje jako NOT (odwracanie sygnału) a kolejne dwie pracują jako bramka AND (jedna robi operację NAND a druga odwraca sygnał aby wynikiem końcowym była operacja AND).

Układ ten będzie częścią obwodu sterującego tyrystorami.
    Komparator na podstawie wyprostowanego napięcia przemiennego będzie wystawiał sygnał. Zbocze opadające będzie w tym wypadku sygnałem do zapłonu tyrystora.

Daje to bardzo ładną regulację kąta zapłonu w zakresie 90-180°.
    W zakresie 0-90° wystarczy zastosować dzielnik rezystancyjny.

Szybkość zegara jest wynikiem tego, aby przy kątach bliskich 180° nie dochodziło do wysterowania tyrystora w kolejnym półokresie. Im mniejsza częstotliwość zegara tym dłuższy czas trwania impulsu przy zboczu opadającym.
    Jeśli w trakcie prób z tyrystorem okaże się, że impuls trwa zbyt krótko, to zegar zostanie obniżony aby dać czas na zapłon tyrystora.

• #83 11 Wrz 2018 17:50
    And!

Brawo, rozkręcacie się na koniec konkursu :)
    właśnie o to chodzi nie tylko zdjęcia ciekawych, nietypowych lub śmiesznych obiektów, instalacji i konstrukcji,
    ale także przedstawienie swoich konstrukcji wykonanych podczas wakacyjnego odpoczynku.
    Zarówno tych zaplanowanych, tych użytkowych (np. na działkę do ogrodu itp), ale także rozwiązań ad-hoc, które sprawdziły się podczas wakacji.

• #84 13 Wrz 2018 22:52
    ta_tar
    Poziom 21  

Może nie elektryka ale związane z tematem poruszanym na forum.
    Oto rozdzielacze pionów zimnej wody w rurach ołowianych które znajdują się w piwnicy kamienicy w centrum Paryża. Już niektóre zawory "poczuły" nowoczesność bo zostały wymienione na kulowe. Ale pozostałe są wiekowe. Te zawieszki to opisy kogo jest zawór.
    Dodatkową ciekawostką jest sposób prowadzenia instalacji elektrycznej. Jak widać tam chyba nie stosuje się kolanek na połączeniach rurek.

• #85 14 Wrz 2018 09:06
    And!

Czyli każdy ma swój pion, więcej materiału, ale jak ktoś jest na wakacjach i woda z jego mieszkania zalewa inne, to można w piwnicy opanować sytuację.

• #86 14 Wrz 2018 14:15
    ta_tar
    Poziom 21  

And! napisał:
    Czyli każdy ma swój pion, więcej materiału, ale jak ktoś jest na wakacjach i woda z jego mieszkania zalewa inne, to można w piwnicy opanować sytuację.

Nawet można spuścić pozostałą wodę z pionu tymi dodatkowymi zaworami.

• #87 16 Wrz 2018 08:28
    Radiokiller
    Poziom 28  

Szacuneczek !
    Podczas mojego letniego wypoczynku ( urlop w Kwietniu ) miałem zaszczyt deptać czaszę największego radioteleskopu w Europie znajdującego się w miejscowości Piwnice koło Torunia.
    https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Obserwatorium_Astronomiczne_UMK_w_Piwnicach
    Pragnąc przeżyć to jeszcze raz zapraszam Was na wycieczkę.
    Zaczynamy.
    Poznajcie naszego przewodnika, to Kolega 1repcaK odbywający staż naukowy w tym nietypowym miejscu.
    Wyposażeni w kaski musimy pokonać widoczny po lewej stronie system drabinek i pomostów. Platforma po prawej służy do przeglądów i napraw/modyfikacji radioteleskopu.
    Jesteśmy wewnątrz konstrukcji.
    Widoczny za plecami Kolegi wieniec zębaty służy do pochylania czaszy, specjalnie dla nas przerwane zostały badania i czasza ustawiona została w kierunku zenitu.
    Po pokonaniu kilku poziomów dostajemy się na samą górę. Po drodze słychać pracę pomp chłodzących elektronikę, odnosi się wrażenie, że to bijące serce tego organizmu.
    Sorry za zdjęcie w takim ujęciu ale jakoś musimy się wydostać.
    Nareszcie.
    Jesteśmy u celu naszej wyprawy, wychodzimy przy odbiornikach wszystkiego co radioteleskop rejestruje.
    " Zwierciadło " wtórne.
    Jeszcze krótka zaduma nad tym ustrojstwem i wracamy, czas goni.
    Wracamy pod nieczynny już RT-3 ( starszy brat poznanego już radioteleskopu ) gdzie nasz przewodnik, przybierając do pomocy jednego ze stażystów zafundował nam kolejną atrakcję - odbiór SSTV w warunkach polowych.
    Chętnych do obejrzenia filmiku z tego odbioru zapraszam tutaj:
    https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1152702998204090&id=1003695553104836&_rdr
    Przykładowa fotka, ta akurat z naszym rodakiem.
    Całość imprezy jest niezapomnianym przeżyciem, szkoda że trwało to tak krótko.
    Dziękuję za uwagę.
    Pozdrawiam.

• #88 20 Wrz 2018 19:33
    And!

Bardzo dobra relacja, gratuluję tej wycieczki.

Odebraliście SSTV aplikacją na smartfon "przez mikrofon", jaka to aplikacja, czy do satelitów pogodowych też jest taka aplikacja mobilna?

• #89 21 Wrz 2018 06:23
    Radiokiller
    Poziom 28  

Fakt, wyprawa niesamowita. Tam u góry trzęsą się nogi ale nie ze strachu lecz z wrażenia.
    Aplikacja na smartfona do odbioru SSTV to " Robot 36 " .
    Niestety na chwilę obecną nie ma możliwości dekodowania smartfonem sygnału satelit pogodowych i trzeba do tego angażować komputer używając programu Wxtoimg. Aby w miarę przyzwoicie to wychodziło potrzebna jest odpowiednia antena, poniżej moja wersja wykonanej ostatnio QFH:
    Efekt:
    Próbowaliśmy teź odbierać najłatwiejszą do wykonania anteną zrobioną z kawałka kabla:
    Antenę trzeba trzymać w ręce i podążać za satelitą NOAA śledząc na żywo jej przelot używając aplikacji Heavens Above. Niezbyt to profesjonalne lecz możliwe jest uzyskanie w ten sposób przyzwoitego, nadającego się do dekodowania sygnału. Poniżej obraz " złapany " wspomnianym kawałkiem kabla.
    Zabawa fajna, testy różnych innych prostszych anten ( np V dipol ) trwają ale chyba trochę odbiegamy od tematu.
    Pozdrawiam.

• #90 21 Wrz 2018 13:59
    fotomh-s
    Poziom 17  

Czym odbierałeś? RTLem czy może jakimś Bao?
    Daj znać jak Ci pójdzie z V dipolem. Sam chciałem kiedyś odbierać, ale nie mam doświadczenia w budowie anten.
    Meteora też da radę bez QFH odebrać?