Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wzmacniacz Unitra 311D Trawiata - niezbyt sprawny.

elektronik.b 05 Aug 2018 13:17 3096 143
  • Helpful post
    gumisie
    Level 42  
    BC109B wrote:
    Ma zmierzyć prąd, a nie napięcie na wyjściu.
    Lecz na podstawie napięcia, może sobie, korzystając ze wzoru który zamieściłeś (#28) obliczyć prąd spoczynkowy.
  • TespolTespol
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    elektronik.b
    Level 3  
    BC109B wrote:
    Sondy do R276, R278 i R275, R277 albo do emiterów tranzystorów, co jest trudniejsze. Regulujesz R259, R260. Napięcie dla prądu 20mA powinno wynieść 0,02*0,66=0,0132V. Dla 30mA 0,03*0,66=0,0198V.
    Regulujesz bez podłączonych głośników.
    W instrukcji do WS354 jest to pokazane i opisane. Link.

KUtwa nie rozumiem!
    No dobże sondy do tych rezystorów ale od której strony rezystora to jedna sonda czerwona a czarna gdzie?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • TespolTespol
  • Helpful post
    gumisie
    Level 42  
    BC109B wrote:
    Nie, nie, nie. Na wyjściu ma być ok. 0V. Mierzy się na rezystorach emiterowych!
    No i właśnie o to chodzi.
    BC109B wrote:
    Napięcie dla prądu 20mA powinno wynieść 0,02*0,66=0,0132V. Dla 30mA 0,03*0,66=0,0198V.
    Im niższe napięcie, tym mniejszy prąd spoczynkowy (to tak "łopatologicznie", o ile się mylę proszę poprawić).
  • Helpful post
    Adam-T
    Level 39  
    elektronik.b wrote:
    No dobrze a sondę czarną? gdzie.

Podłącz miliwoltomierz wmiejscu czerwonych kropek. Tak jak kolega wyżej opisał ze zmierzonego napięcia oblicz prąd spoczynkowy. Pomiar bez głośników i bez muzyki. Tak samo robisz 2-gi kanał.
    Wzmacniacz Unitra 311D Trawiata - niezbyt sprawny.
  • Helpful post
    Adam-T
    Level 39  
    Kolego nie mierz w ten sposób, nie sugeruj się wpisem kol gumisie bo Ci źle doradza. Podłącz miernik tak jak Ci zaznaczyłem na schemacie, tak samo pokazywał Ci kol BC109B.
    elektronik.b
    Level 3  
    Adam-T wrote:
    Kolego nie mierz w ten sposób, nie sugeruj się wpisem kol gumisie bo Ci źle doradza. Podłącz miernik tak jak Ci zaznaczyłem na schemacie, tak samo pokazywał Ci kol BC109B.

Aha czyli jeden koniec sondy miernika do emiterów tranzystorów mocy albo do rezystorów emiterowych a drugi do gniazda wyjść na głośników plusa.
    Adam-T
    Level 39  
    Nie kolego, w poście #36 masz schemat z dwoma czerwonymi kropkami. Jedna kropka jest na emiterze T216 a druga na emiterze T214. I tam masz podłączyć sondy miernika czyli czarną sondę do kropki na emiterze T216 a czerwoną sondę do kropki na emiterze T214. Kolory sond miernika możesz dowolnie zamieniać. Jaśniej już nie umiem tego napisać.
    elektronik.b
    Level 3  
    Adam-T wrote:
    Nie kolego, w poście #36 masz schemat z dwoma czerwonymi kropkami. Jedna kropka jest na emiterze T216 a druga na emiterze T214. I tam masz podłączyć sondy miernika czyli czarną sondę do kropki na emiterze T216 a czerwoną sondę do emitera T214. Kolory sond możesz dowolnie zamieniać. Jaśniej już nie umiem tego napisać.

nooooo teraz kapuje :D
    Adam-T
    Level 39  
    elektronik.b wrote:
    Adam-T wrote:
    Nie kolego, w poście #36 masz schemat z dwoma czerwonymi kropkami. Jedna kropka jest na emiterze T216 a druga na emiterze T214. I tam masz podłączyć sondy miernika czyli czarną sondę do kropki na emiterze T216 a czerwoną sondę do emitera T214. Kolory sond możesz dowolnie zamieniać.

nooooo teraz kapuje :D

Ale to co wyżej to jest dokładnie samo co to
    Adam-T wrote:
    Podłącz miliwoltomierz w miejscu czerwonych kropek.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    elektronik.b
    Level 3  
    No tak pomyliłem się wyszło 25 23mV niepotrzebnie ten przecinek dałem.

Dodano po 3 [minuty]:

398216 Usunięty wrote:
    Czemu tak mało? Nie podałeś przypadkiem złych wartości? Nie powinno być przypadkiem 25mV i 23mV?

Nie no nastawiłem na zakres do 200mV i wyszło 2.5 a na zakresie 2000mV 2
    398216 Usunięty
    Level 43  
    elektronik.b wrote:
    No tak pomyliłem się wyszło 25 23mV niepotrzebnie ten przecinek dałem.
    elektronik.b wrote:
    nastawiłem na zakres do 200mV i wyszło 2.5
    Dwa zdania w tej samej wypowiedzi i oba nawzajem sobie zaprzeczają - jak w końcu jest naprawdę?
    Tak czy inaczej - winno być tak jak napisał Kolega BC109B.
    Adam-T
    Level 39  
    No to przy podłączonym mierniku pokręć PR-kiem i zobacz czy dasz radę ustawić kilkanaście miliwoltów.
    elektronik.b
    Level 3  
    dobra ok. ale to już jutro

Dodano po 55 [minuty]:

Jednak podkusiło mnie wyregulować i tak: gdy kręciłem potencjometrem z jednego tranzystora mocy poszedł lekki dym!! (ale już nie zrobiłem zwarcia jak przedtem)
    na mierniku wskazało koniec zakresu albo 0mV i jeszcze w dodatku przy włączania wzmacniacza zaczeło wywalać mi bezpiecznik sieciowy.
    I po co ja was słuchałem, i ustalać prąd spoczynkowy, przecież wzmacniacz dobrze grał i podejrzewam że wystarczyło by wymienić potencjometr od głoś. i by było wszystko OK.!! A teraz musze jeszcze raz wymienić ten tranz. mocy (a powoli mi się kończą bo kupiłem na zapas , i z bezpiecznikami jest to samo.)

Dodano po 39 [minuty]:

Coś mi się z transformatorem stało. Na uzwojeniu pierwotnym tam gdzie idzie 220V, jest jakieś zwarcie tzn. jest około 11om ale jest przejście galwaniczne, (miernik piszczy).
    User removed account
    User removed account  
    elektronik.b
    Level 3  
    BC109B wrote:
    Potencjometr może być uszkodzony. W obu kanałach podobne zachowanie było?
    W wątkach o WS311d są wzmianki, że napięcie na rezystorach emiterowych powinno wynosić 20mV. Zanim zaczniesz wymieniać tranzystory - wiesz jak sprawdzić czy są sprawne?

W szereg z jedną z żył kabla zasilającego możesz włączyć żarówkę o mocy 100W - w sumie możesz włączyć ją w miejsce bezpiecznika sieciowego. Jeśli będzie jakieś zwarcie za wyłącznikiem, to zamiast palić bezpiecznik zaświeci się żarówka.

Wiem jak sprawdzić czy są sprawne tranzystory, a zdążyłem sprawdzić tylko w prawym kanale.

Dodano po 9 [minuty]:

Ale żeby sprawdzić tranzystory trzeba je najpierw wylutować a od tego ciągłego lutowania w tym samym miejscu już mi się niektóre ścieżki poodklejały.

Dodano po 10 [minuty]:

Włącznik jest napewno dobry bo sprawdzałem bez trafo i bezp. nie wywala.

Dodano po 16 [godziny] 33 [minuty]:

Niestety zjeb... jest trafo gdy podłączyłem 220V trafo zaczeło się grzać bardzo mocno że aż nie dało się dotknąć i czuć było spalenizną...
    elektronik.b
    Level 3  
    398216 Usunięty wrote:
    elektronik.b wrote:
    Niestety zjeb... jest trafo gdy podłączyłem 220V trafo zaczeło się grzać bardzo mocno że aż nie dało się dotknąć i czuć było spalenizną...

A próbowałeś podłączać je bez obciążenia strony wtórnej?

Tak.
    HD-VIDEO
    Level 40  
    Te 11Ω to gdzie jest mierzone omomierzem , na wtyczce sieciowej ?; tam są dwa uzwojenia pierwotne w połączeniu szeregowym co daje 22Ω