Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy SE 6C33C | 6H8C

HeatSeeker 27 Lip 2018 23:42 5631 40
    HeatSeeker
    Poziom 9  
    OTLamp napisał:
    Twojej religii

Bez przesady po prostu słuchałem paru wzmacniaczy lampowych i te bez sprężenia wydawały mi się brzmieć przyjemniej. Jest to zupełnie subiektywne odczucie. Na co dzień słucham wzmacniacza tranzystorowego i do tego tylko z cyfrowych nośników do audiofilia mi daleko. :D

OTLamp napisał:
    Niestety wybrany układ jest dość mocno patologiczny i wysoce nieoptymalny. Zastosowanie stabilizatora na 6AS7G/6N13S i to jeszcze z równolegle połączonymi systemami do zasilania stopni napięciowych jest po prostu kuriozalne (dałoby radę zasilić ze 20 takich stopni). Niczemu to nie służy, nie ma żadnego wpływu na polepszenie parametrów. Tymczasem zamiast tego można by te kilkanaście watów pobieranej mocy spożytkować na polaryzację automatyczną lampy końcowej i tym samym ustabilizować jej punkt pracy i praktycznie wyeliminować konieczność dobierania lamp mocy i jakichkolwiek regulacji. Nie wiem co autor chciał przez to osiagnąć, ale sądząc po wymienionych założeniach nie za bardzo wiedział co robi. "Żadnych kondensatorów elektrolitycznych w torze sygnałowym" też niestety nie osiągnął, bowiem trzy równolegle połączone kondensatory elektrolityczne (dwa po 1000 µF i jeden 470 µF) w zasilaczu anodowym siedzą o wiele "mocniej" w torze sygnałowym niż C1 i C2 razem wzięte.

Nie sposobu się nie zgodzić. Ale taki właśnie wzmacniacz chciałem prądożerny i nie praktyczny na ruskiej lampie z miga o praktycznie losowych parametrach,za te kwotę można zbudować wiele wzmacniaczy na innych lampach o lepszych parametrach. Ja chciałem coś dla odmiany i frajdy z budowania w pierwszym poście napisałem że jestem zaskoczony przyjemnym dźwiękiem ale powinien dodać że oczekiwanie niebyły zbyt duże. Koledzy strasznie poważnie podchodzą do tematu który ja traktuje niezbyt poważnie.
  • PCBway
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe
    HeatSeeker napisał:

Bez przesady po prostu słuchałem paru wzmacniaczy lampowych i te bez sprężenia wydawały mi się brzmieć przyjemniej. Jest to zupełnie subiektywne odczucie. Na co dzień słucham wzmacniacza tranzystorowego i do tego tylko z cyfrowych nośników do audiofilia mi daleko. :D

No to trzeba było tak od razu napisać, a nie stwierdzać kategorycznie:
    HeatSeeker napisał:

...mimo że poprawia ono parametry na papierze ale nie odbywa się to bez zmian w dźwięku.

Nie, nie poprawia parametrów na papierze, poprawia parametry w rzeczywistym układzie (jak się je umie zastosować) i owszem, ze zmianami w dźwięku, bo jeśli zniekształcenia nieliniowe czy intermodulacyjne z poziomu 10% spadają np. do 1% to wiąże się to jak najbardziej ze zmianami w dźwięku.

HeatSeeker napisał:

Nie sposobu się nie zgodzić. Ale taki właśnie wzmacniacz chciałem prądożerny i nie praktyczny na ruskiej lampie z miga o praktycznie losowych parametrach,za te kwotę można zbudować wiele wzmacniaczy na innych lampach o lepszych parametrach.

Ale ja nie mówiłem o żadnym wzmacniaczu na innych lampach niż 6C33C. Po prostu wybrałeś jeden z najgorszych projektów z tą lampą i tyle.
  • PCBway
    HeatSeeker
    Poziom 9  
    OTLamp napisał:
    Ale ja nie mówiłem o żadnym wzmacniaczu na innych lampach niż 6C33C
    Wiem, chodziło mi oto że gdybym szukał wzmacniacza którego słuchałbym na co dzień to nie wybrał bym tej lampy bo jej wady przewyższają zalety.
    OTLamp napisał:
    Po prostu wybrałeś jeden z najgorszych projektów z tą lampą i tyle.
    Tu też się sprzeczać nie będę bo czytając opis autora projektu można znaleźć barwny opis dźwięku ale pomiarów już nie za bardzo, ale jeśli moim założeniem było zabicie trochę wolnego czasu ten projekt spełniał go jak każdy inny.
    malyjasiu
    Poziom 18  
    OTLamp napisał: Zastosowana lampa końcowa ma małą rezystancję wewnętrzną i indukcyjności rozproszenia transformatora będą tu bardzo bruździć.

Po to dałem rysunek połączenia uzwojeń. Nie jest istotne (z punktu widzenia indukcyjności rozproszonej), czy transformator jest do PP czy do SE. Zasada łączenia uzwojeń pomaga zmniejszyć te indukcyjności, a więc poszerzyć pasmo. Pod ręką miałem akurat rysunek do PP. Ale zdaje się, że autorowi projektu ciężko coś wytłumaczyć.
    szewek
    Poziom 11  
    Witam, chciałem się zapytać jak z jakością wykonania i kontaktowaniem podstawek septar pod lampy 6C33C, widzę że użył do budowy wzmacniacza Kolega chyba jedyne, nowe dostępne w tej chwili w kraju tego typu podstawki, czy są ok?
    Pozdrawiam,
    Piotr.
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    vodiczka napisał:
    katakrowa napisał:
    Czy ona dotyka dolnej blachy ? Jeśli tak to zrobiłeś sobie fajną spawarkę :-)
    Tak? W transformatorze toroidalnym (w klasycznym też) linie pola magnetycznego zamknięte są wewnątrz rdzenia, pole rozproszone niewielkie, "spawarki" z tego nie będzie.

Co pan nie powiesz... Śruba mocująca przechodząca przez otwór toroida tworzy wraz z kubkiem zwój zwarty.

Wzmacniacz lampowy SE 6C33C | 6H8C

Niech tylko przetrze się warstwa izolacji pomiędzy kubkiem i chassis - oby skończyło się tylko na spaleniu bezpieczników.
    vodiczka
    Poziom 43  
    thereminator napisał:
    Co pan nie powiesz... Śruba mocująca przechodząca przez otwór toroida tworzy wraz z kubkiem zwój zwarty.
    Chyba dostrzegasz różnicę w mocowaniu śruby na rys a i b. Porównaj zdjęcia kubka z postu #1.
    thereminator napisał:
    Niech tylko przetrze się warstwa izolacji pomiędzy kubkiem i chassis
    Przetrze się z powodu :?: Oba elementy są nieruchome względem siebie. Nawet gdy się przetrze to nic się nie stanie. Narysuj jak wyobrażasz sobie powstanie zwartego zwoju po połączeniu kubka z chassis.
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    vodiczka napisał:
    thereminator napisał:
    Chyba dostrzegasz różnicę w mocowaniu śruby na rys a i b.

Dostrzegam, dlatego ten obrazek wrzuciłem. W prezentowanym wzmacniaczu zastosowano rozwiązanie z rysunku b.

Wzmacniacz lampowy SE 6C33C | 6H8C Wzmacniacz lampowy SE 6C33C | 6H8C

vodiczka napisał:
    thereminator napisał:
    Niech tylko przetrze się warstwa izolacji pomiędzy kubkiem i chassis
    Przetrze się z powodu :?: Oba elementy są nieruchome względem siebie.

Nakrętka może się poluzować, a wzmacniacz od czasu do czasu trzeba przesunąć np.aby przełączyć przewody czy podczas sprzątania.
    Zbyt mocne dokręcenie nakrętki również może spowodować przecięcie kubkiem podłożonej folii.
    vodiczka
    Poziom 43  
    thereminator napisał:
    W prezentowanym wzmacniaczu zastosowano rozwiązanie z rysunku b.
    Ja widzę rozwiązanie z rysunku a ;) Może autor tematu zabierze głos?
    thereminator napisał:
    Nakrętka może się poluzować, a wzmacniacz od czasu do czasu trzeba przesunąć np. aby przełączyć przewody czy podczas sprzątania.
    Zbyt mocne dokręcenie nakrętki również może spowodować przecięcie kubkiem podłożonej folii.
    Masz katastroficzne wizje. Ja zakładam, że autor tematu wybierając takie rozwiązanie wykonał je zgodnie ze sztuką.
    Przesuwanie wzmacniacza w przeciwieństwie do jego zrzucenia ze stołu, niczym nie grozi ;)
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    vodiczka napisał:
    thereminator napisał:
    W prezentowanym wzmacniaczu zastosowano rozwiązanie z rysunku b.
    Ja widzę rozwiązanie z rysunku a ;)

"I żadne płacze i żadne krzyki..."

Cytat:
    Masz katastroficzne wizje. Ja zakładam, że autor tematu wybierając takie rozwiązanie wykonał je zgodnie ze sztuką.

Aby wykonać coś zgodnie ze sztuką należy znależć wszystkie słabe punkty i przewidzieć wszystkie możliwe katastrofy.
    vodiczka
    Poziom 43  
    thereminator napisał:
    Aby wykonać coś zgodnie ze sztuką należy znależć wszystkie słabe punkty i przewidzieć wszystkie możliwe katastrofy
    Słabe punkty owszem ale wszelkie możliwe katastrofy to gruba przesada.

Widzę, że dorzuciłeś do postu #38 szkic tego kubka z transformatorem ale nadal jest to rozwiązanie z rysunku a.
    Dopiero gdyby folia puściła i kubek dotknął chassis to z a zrobiłoby się b a nawet beee... ;)