Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung RSj1KERS - ciągła praca, brak efektu

Slawekstudent77 14 Jul 2018 10:59 1530 19
 • #1
  Slawekstudent77
  Level 6  
  Witam, jak w temacie, lodówka side-by-side, w pewnym momencie zaczęła dziwnie i długo pracować. Potrafiła pracować 30 minut, wyłączyć się i po 10 minutach znowu się załączała. podejrzewałem brak czynnika: pomiar ciśnienia po tygodniu postoju pokazał 0,7 bar. Czynnik wymieniono, lodówka wystartowała, schłodziła zamrażarkę i lodówkę do zadanej temperatury ale po wyłączeniu się kompresora sprzęt nadal pobiera ok 86 W energii (podłączony watomierz). Sprzęt podczas schładzania pobiera moc od 250 W do 180 W w końcowej fazie schładzania. Temperatura nadmuchu w zamrażarce dochodzi do -23°C, przy nastawie -18°C w komorze, co jest według mnie dobrym objawem. Złym raczej będzie to, że długo pracuje mimo osiągnięcia zadanych temperatur. Dodatkowo po wyłączeniu się kompresora temperatura zarówno w zamrażarce i lodówce (do -3°C w zamrażarce - do+14°C w lodówce) wzrasta a sprężarka się nie załącza. Moje pytania:
  1. co może być powodem, że kompresor pracuje długo, schładza komory, ale nie wyłącza się?
  2. co może być powodem, że podczas postoju sprężarki jest pobierana moc ok 85 W? Grzałki odtajania to nie będą, bo są mocy 140W i 250W.
  3. czemu po wzroście temperatury agregat nie załącza się?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  jaszczur1111
  Level 33  
  Jesteś pewien , że te grzałki odtajania nie pracują? Ich moce mogą się w rzeczywistości nieco różnić. 140 a 85 to dość blisko. Mierzyłeś te 140 czy odczytałeś z grzałki? Ponadto powinna tam być jeszcze grzałka spływu skroplin no i wentylator wewnętrzny. Moim zdaniem coś nie tak z modułem lub czujką, bo nie reaguje na wzrost temperatury. Z drugiej strony jesli np. któraś grzałka pracuje nieproszona to nagrzewa niepotrzebnie.
 • #3
  Slawekstudent77
  Level 6  
  Grzałki były sprawdzane omomierzem i ich oporność zgadza się z mocą fabryczną. czy pracują faktycznie tego jeszcze nie wyłapałem ale sprawdzę jak będzie taka sytuacja. mimo wszystko nawet jeśli pracują to to chyba będzie wina modułu, czyż nie?

  Dodano po 10 [minuty]:

  To chyba jednak nie są grzałki (nie mierzyłem), bo zauważyłem, że jest pobór 84 W a pracuje kompresor i wentylator skraplacza. Nominalna moc sprężarki to 140 W. skąd więc taka moc pobierana?
 • #4
  jaszczur1111
  Level 33  
  Wentylator + sprężarka tytko 84W ? Albo brakuje gazu albo pomiar kulawy. Sprężarka bez gazu pobiera dużo mniej prądu ale nie wiem czy zeszła by do 84W? Poza tym pisałeś że jak wyłączona...
 • #5
  Slawekstudent77
  Level 6  
  Tak wydawało się, że jest wyłączona. Sprężarka dosyć cicho pracuje przy poborze 85W. Lodówka pracuje już bez przerwy ponad 5 h, mimo że jest osiągnięta temperatura... Jednak jeszcze jak pobiera 85W to temperatura nawiewu w zamrażarce osiąga -11°C. Tak jakby nie było chłodzenia, (może elektrozawory jest zamknięty). Sprężarka głośniej pracuje, a na wyświetlaczu jest -18°C.
 • #6
  Budrick
  Level 16  
  Witam.
  Po podanych objawach wnioskować można iż przyczyną usterki jest blokujący się układ chłodniczy. Sprawdzić należy ciśnienie na stronie ssącej + prąd sprężarki w różnych cyklach. Oraz obserwować temp. Powierzchni parownika/ów.
 • #7
  jack63
  Level 43  
  Budrick wrote:
  Po podanych objawach wnioskować można iż przyczyną usterki jest blokujący się układ chłodniczy. Sprawdzić należy ciśnienie na stronie ssącej + prąd sprężarki w różnych cyklach. Oraz obserwować temp. Powierzchni parownika/ów.

  Popieram w całej rozciągłości.
  Slawekstudent77 wrote:
  Czynnik wymieniono,

  Czy podczas "wymiany czynnika" używany był azot do sprawdzenia szczelności i drożności kapilary?
  Czy był wymieniony filtr odwadniacz i robiona była próżnia?
  Czy sprężarka ma silnik BLDC (tzw. inverter) ?
 • #8
  jaszczur1111
  Level 33  
  Albo zamarza woda w układzie, albo jest za mało czynnika z powodu wycieku albo układ się nie odladza i nie ma przepływu powietrza. Wszystkie te możliwości pasują do objawów. Sprawdzenie tego wszystkiego wymaga pewnego doświadczenia i czasu.
 • #9
  Slawekstudent77
  Level 6  
  Nie było robionej próby azotem. jedynie była robiona próżnia. Filtr nie był wymieniany.
  obeserwacje dodatkowe: podczas pracy filtr robi się "ciepły"; włożony termometr w nadmuch pokazuje, że proces odtajania przebiega (temperatura wzrosła do +20C).
 • #10
  jack63
  Level 43  
  Slawekstudent77 wrote:
  Nie było robionej próby azotem. jedynie była robiona próżnia. Filtr nie był wymieniany.

  No to kicha. Miałeś do czynienia z nabijaczem lub ...robiłeś to sam.
  Slawekstudent77 wrote:
  podczas pracy filtr robi się "ciepły";

  To akurat normalne. Pytanie czy nie ma różnicy temperatury między wejściem a wyjściem fitra?
  Tu potrzebny jest termometr lub duże wyczucie temperatury.
  Slawekstudent77 wrote:
  włożony termometr w nadmuch pokazuje, że proces odtajania przebiega (temperatura wzrosła do +20C).

  To jakiś koszmar. Pomyśl. Od kiedy przy odtajaniu pracuje wentylator i po co?
  Chyba po to aby niepotrzebnie podnieść temperaturę w komorze i wydłużyć, czasem do nieskończoności, proces odtajania.
  Albo nie ma odtajania tylko układ chłodniczy nie pracuje?
 • #11
  jaszczur1111
  Level 33  
  Kolejne informacje kierują w stronę uszkodzenia modułu ew. czujek temp.
 • #12
  Slawekstudent77
  Level 6  
  Nie wiem jak to powinno być w tego typu urządzeniach, ale temperatura wskazywana przez wyświetlacz zamrażarki i lodówki znacznie odbiega od temperatury dodatkowych termometrów. Dodatkowy termometr wskazuje -6°C, natomiast na wyświetlaczu zamrażarki pojawia się -18°C.

  Zastanawiające jest tez to, czemu kompresor cały czas pracuje: cała lodówka pobiera ok 240W, na zamrażarce ustawione i wyświetlane -18°C, na lodówce ustawione +7°C, wyświetlane +4°C (i taka temperatura jest wskazywana przez dodatkowy włożony do środka termometr). Wygląda, że wtedy nie ma chłodzenia: temperatura na nawiewie wrasta do -8°C, natomiast lodówka pobiera ok 85-90W (pracuje wentylator skraplacza i sprężarka).

  Po on/off na dodatkowym termometrze pojawia się taka sama temperatura jak na wyświetlaczu zamrażarki i jest to ok -8°C. Następnie, mimo, że agregat nie pracuje, temperatura na wyświetlaczu zamrażarki spada, natomiast na dodatkowym termometrze lekko wzrasta. w pewnym momencie dało się słyszeć zadziałanie przekaźnika i w tym czasie pobór mocy był rzędu 1200W!

  Ponowne zadziałanie przekaźnika i pobór spada do ok. 35W - pracują wentylatory parowników i skraplacza. Po paru minutach ponowne zadziałanie przekaźnika i efekt ten sam. Podejrzewam, ze jest to przekaźnik od sprężarki, ale z racji, że została zatrzymana na pracy jest ciężki rozruch i nie pozwala na start zabezpieczenie termiczne. Temperatura na wyświetlaczu spada do -18°C, natomiast na dodatkowym termometrze osiąga -4°C.

  Lodówka musiała zostać na ponad pól godziny wyłączona, bo mocno nagrzała się sprężarka. Jednak po tym czasie po podaniu zasilania uruchomił się kompresor i zaczął zbijać temperaturę. pobór mocy ok 250W. W celu przyspieszenia procesu podniosłem temperaturę do -14°C i po osiągnięciu przez wyświetlacz zamrażarki, agregat przestał chłodzić, ale nie przestał pracować. Filtr osuszacz jest temperatury otoczenia. Lodówka przepracowała 61h bez przerwy i pobrała 8,4 kWh.

  Czy w tego typu urządzeniach jest możliwość zdiagnozowania modułów, płyty głównej? Bo co do samej pracy sprężarki, to nie byłoby zastrzeżeń: osiąga temperaturę na nawiewie nawet -25°C, więc raczej ilość gazu jest ok. Fakt, że wykonanie próby i potem próżni dałoby większa pewność, ale próba azotem została z premedytacja pominięta, bo nie było śladów zaolejenia nigdzie widocznych.

  Kolejna obserwacja: po zadaniu niższych wartości na zamrażarkę (-25°C) i lodówkę (+4°C) nie było reakcji ze strony agregatu - nadal pobiera ok 95W. Lodówka wskazuje na wyświetlaczu +4°C , termometr wewnątrz pokazuje +12°C. Na wyświetlaczu zamrażarki -16°C, na termometrze dodatkowym na nadmuch z parownika -5°C.

  Przepraszam za tak długi opis, ale chciałem zawrzeć jak najwięcej informacji. I tak nie podam raczej tej równie istotnej, czy i kiedy wyłączyła się sprężarka...no i jeszcze na self diagnostic nie ma żadnych błędów. A sprężarka jest zwykła, nie inverter.
 • #13
  jack63
  Level 43  
  Slawekstudent77 wrote:
  agregat przestał chłodzić, ale nie przestał pracować

  Tu jest clou sprawy. Przytkany układ chłodniczy.
  Potrzeba fachowca aby znaleźć i usunąć zaczopowanie.
  Oby nie była to zamarzająca wilgoć w układzie.
  Slawekstudent77 wrote:
  próba azotem została z premedytacja pominięta, bo nie było śladów zaolejenia nigdzie widocznych.

  I to był podstawowy błąd! Ja zawsze robię próbę z azotem i nie tylko po to aby sprawdzić szczelność...
  Ps. Przyznaj się. Sam to robiłeś? A może jesteś serwiantem?
 • #16
  Budrick
  Level 16  
  Nieszczelność najprawdopodobniej na wejściu kapilary do parownika chłodziarki, co spowodowało zawilgocenie. Zobacz jeszcze co się dzieje z zaworem przesterowania (jeśli jest). Ogółem temat dość złożony
 • #17
  jack63
  Level 43  
  Budrick wrote:
  Nieszczelność najprawdopodobniej na wejściu kapilary do parownika chłodziarki, co spowodowało zawilgocenie.

  Zawilgocenie czego? Wypadałoby pisać dokładnie.
  Osobiście mam inne przypuszczenie, ale Twoje jest jak najbardziej realne.
  Tak to jest, jak się z premedytacją lekceważy dobre praktyki naprawy sprzętu.
 • #18
  Budrick
  Level 16  
  Oczywiście chodziło mi o zawilgocenie układu i zamarzanie wylotu kapilary. Ale możliwości jest wiele widoma kwestia, i dochodzenie z poziomu forum tej kwesti jest mało realne. Możemy mówić tylko możliwościach.
 • #19
  Slawekstudent77
  Level 6  
  witam
  po powrocie do domu zastałem lodówkę w trybie gotowości: na wyświetllaczach zamrażarki -18C, lodówki +4C, natomiast na termometrach dodatkowych odpowiednio +4C i +14C! sterownik niezareagował na wzrost temperatury w komorach i nie wystartował kompresora. po wyłaczeniu i właczeniu lodówka podjęła pracę i zaczęła zbijać temperaturę. wydaje mi się, że nie będzie to problem mechaniczny...
 • #20
  Budrick
  Level 16  
  To co teraz piszesz znacząco odbiega od pierwotnego opisu usterki, a mianowicie cmp się nie włącza. Rozebrać należy pokrywę parownika chłodziarki i dokonać pomiaru rezystancji NTC (odszraniania).