Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia sygnału RS-485 przez fale radiowe (UHF)

14 Lip 2018 20:07 411 19
  • Poziom 5  
    Witam .
    Potrzebuję fachowej pomocy dotyczącej zakłócenia sygnału RS-485 przez fale radiowe UHF wysokiej częstotliwości . W momencie komunikacji przez radio sygnał RS-485 a raczej parametry na wyświetlaczu skaczą w górę przekłamując rzeczywisty odczyt . Dodam jeszcze że radio znajduje się dość blisko wyświetlacza około 1 m i niestety nie ma możliwości jego przeniesienia . Jedyna rzecz jaką mógł bym zastosować to redukcja zakłóceń .

Czy ktoś miał podobny problem i co jest najlepsze w zastosowaniu ( folia aluminiowa , materiał nie przepuszczający fal czy może jakieś filtry na kabel .
    Z góry wszystkim dziękuję za wskazówki .

Pozdrawiam
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 37  
    To jest twoje urządzenie / ew. nie masz na nie wypływu? Masz wpływ na szybkość?
    stwierdzenie o skakaniu na wyświetlaczu niekoniecznie wskazuje na samo fizyczne łącze, może zakłócenie (być może z długiej linii RS-485) wchodzi na cześć cyfrową / jakowyś przetwornik A/C ?
    Zawyżanie zawsze pomiaru już całkiem nie wskazuje na zakłócenia transmisji.

Radio o metr od jednego zakończenia, a jaka jest długa linia?
    Antena tego nadajnika spełnia jakies wymogi profesjonalizmu, czy tzw kaszana?
  • Poziom 5  
    Hej .

Radio motorola GM 350 UHF znajduje się tym samym pomieszczeniu co miernik cyfrowy do którego wchodzi sygnał 4-20mA i przetwarza na RS-485 . Zaznaczę że wszystkie kable są podwójnie ekranowane wysokiej jakości jedyne co jest bez ekranu to sam koniec około 20cm przewodów które fizycznie już są podłączone do miernik cyfrowego (to mnie zastanawia czy ma to wpływ . UHF Motoroli GM -350 o mocy 25Watt z anteną (oryginalny dipol) dostarczony z radiem nie ma tu żadnej lipy . System ,który przetwarza sygnał to indykacja naprężenia bębna windy .
    Zrobiłem test i zarówno jak z GM-350 która jest zamontowana w pulpicie jak również radia przenośnie tej samej częstotliwości zakłócają sygnał RS-485 . Czym dalej od miernika cyfrowego tym zakłócenia mniejsze .
    Pozdrawiam
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 43  
    Patryczek1978 napisał:
    Zaznaczę że wszystkie kable są podwójnie ekranowane wysokiej jakości jedyne co jest bez ekranu to sam koniec około 20cm przewodów które fizycznie już są podłączone do miernik cyfrowego
    Przy wysokich częstotliwościach mają znaczenie różne parametry na które często nie zwraca się uwagi np ekran podłączony tzw "pig tail-em" niby jesty podłączony a dla w.cz. taki podłączenie jest nieskuteczne, poza tym energia w.cz może wchodzić przewodem od zasilania albo innym który jest niezwiązany z czujnikiem.
    Patryczek1978 napisał:
    System ,który przetwarza sygnał to indykacja naprężenia bębna windy .
    Tensometr?

Akurat z technicznego punktu widzenia RS-485 to najmniejszy problem bo łatwo można wprowadzić sumy kontrolne i sprawdzić czy to co wysłano różni się od tego co odebrane, w przemysłówce popularny jest protokół Modbus zabezpieczony sumami kontrolnymi.
  • Poziom 5  
    Witam.

Tak jest to tensometr .
    Zgadzam się z tym co napisałeś ,ale dalej nie rozwiązuje mi to sprawy .
  • Poziom 43  
    Patryczek1978 napisał:
    Tak jest to tensometr .
    W takim razie wzmacniasz małe sygnały, spodziewał bym się zjawiska detekcji RF w pierwszych stopniach wzmacniacza
    http://www.analog.com/media/ru/training-seminars/tutorials/MT-096.pdf

Patryczek1978 napisał:
    Zgadzam się z tym co napisałeś ,ale dalej nie rozwiązuje mi to sprawy .
    Zeby rozwiązać sprawę, trzeba mieć pewność gdzie problem występuje, piszesz że wskazania skaczą w górę, nijak nie pasuje to do losowych zmian bitów spowodowanych zakłóceniami RF, "zakłócacz" musiał by byś inteligenty i zsynchronizowany z transmisją, na co raczej nie widzę szans w twoim przypadku.

Poza tym żeby rozwiązać problem trzeba postępować metodycznie, przypuszczenia należy zweryfikować jedno po drugim, masz jakieś twarde argumenty za tym że to RS-485? bo ja jestem zdania że różnicowa transmisja cyfrowa jest z zasady bardzo trudna do zakłócenia, w przeciętnym układzie elektronicznym jest wiele, o wiele bardziej wrażliwych rzeczy.

Kolega powyżej pisał o prędkości transmisji jeśli mamy zakłócenia to trzeba ją zmniejszyć, warto by sprawdzi czy linia transmisyjna jest dopasowana, czy ma poprawny bias kiedy nic nie nadaje, jednak nade wszystko odbiornik RS-485 nie powinien interpretować każdego śmiecia, tylko weryfikować poprawność danych, nie wiemy nawet czy to twoje konstrukcje czy używasz gotowych podzespołów.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    RS-485 powinien używać kabla różnicowego i na takim kablu trudno go zakłócić. Znacznie łatwiej zakłócić działanie układu, który dostaje sygnał analogowy - nawet, jeśli ten sygnał jest przesyłany kablem w podwójnym ekranie - ekran nie chroni przed zakłóceniami z "pętli masy".

Jaki sygnał jest przesyłany z tensometru do miernika? DC, modulowany? Czy cały układ analogowy (tensometr, miernik, połączenia) jest izolowany? Jak wygląda układ wejściowy miernika?

Połączenie (a może nawet pojemność) tensometr-otoczenie może powodować, że przez ekran (jeśli przewód tensometr-miernik jest ekranowany) płyną prądy i "wchodzą na sygnał", a układ wejściowy działa jako detektor, zmieniając sygnał RF w zakłócenie sygnału DC.
  • Poziom 5  
    Hej
    Zrobiłem kilka doświadczeń okazuje się, że problem nie leży po stronie RS-485, tylko 4-20mA.
    Po
    wypięciu sygnału RS-485 problem dalej istniał zakłócenia są przy wzmacniaczu analogowym 4-20 mA .Kiedy przykładam przenośne UHF do wzmacniacza wartości skaczą dużo mocniej niż wcześniej . Zaznaczą że wszystkie kable są ekranowane próbowałem nawet okleić taśmą aluminiową sam wzmacniacz niestety bez rezultatu . Cały sygnał 4-20mA z load cell idzie bezpośrednio do głównej skrzynki drum control J.Box i rozdziela się na terminalu do tensometru i tam jest zamieniany na RS-485 . Próbowałem wypiąć ekrany bez zmian .
    Może macie jakieś pomysły typu izolator galwaniczny czy może jakieś lepsze rozwiązania będę wdzięczny . Przesyłam kilka zdjęć instalacji
    Zakłócenia sygnału RS-485 przez fale radiowe (UHF)Zakłócenia sygnału RS-485 przez fale radiowe (UHF)Zakłócenia sygnału RS-485 przez fale radiowe (UHF)Zakłócenia sygnału RS-485 przez fale radiowe (UHF)Zakłócenia sygnału RS-485 przez fale radiowe (UHF)Zakłócenia sygnału RS-485 przez fale radiowe (UHF)
  • Poziom 5  
    witam .
    co tu jest niezrozumiałe dla kolegi .Sygnał 4-20mA jest zakłócany przez fale radiowe UHF .
  • Poziom 37  
    Patryczek1978 napisał:
    witam .
    co tu jest niezrozumiałe dla kolegi .Sygnał 4-20mA jest zakłócany przez fale radiowe UHF .

zdecydowanie tą wypowiedź da się ulepszyć.
  • Poziom 5  
    Jest to system do pomiaru naprężenia na windach ,które służą do wyciągania kabli . Wcześniej był stary system analogowy 0-10 V ale firma zdecydowała się na wymianę całego okablowania oraz części służących do pomiaru naprężenia . Po wymianie systemu wszystko działa bez zarzutu do czasu kiedy radio na wysokich falach UHF włączy nadawanie TX wtedy aktualne parametry ,które są wyświetlane na display skaczą w góre nr. aktualny pomiar 1 tona w momencie nadawania TX przez radio UHF pomiar skacze do 9,30 ,50 ton. W puszce tensometru (saddleback widoczyny na zdjęciu) znajduje się mały wzmacniacz oraz potencjometry do kalibracji aby ustawić zero . Z tensometru wychodzi już sygnał 4-20mA ,który wchodzi do głównej skrzynki i tam się rozdziela na tzw master (główny miernik z przetwornikiem 4-20mA na RS-485 na dodatkowe displaye . Jedno ze zdjęć przedstawia układ połączeń tensometru a drugie wzmacniacz z kalibracją 4-20mAZakłócenia sygnału RS-485 przez fale radiowe (UHF)Zakłócenia sygnału RS-485 przez fale radiowe (UHF)
  • Poziom 5  
    Sygnal modulowany tu masz schemat myslalem ze to jasne dla Ciebie :) Zakłócenia sygnału RS-485 przez fale radiowe (UHF)
  • Poziom 30  
    To jaki prąd idzie w tym kablu / ścieżce nie ma znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie sposób prowadzenia tego sygnału. Poza tym uhf nic nie mówi.
    Twój układ nie spełnia norm kompatybilności elektromagnetycznej, więc nie dziwię się że nie chcesz się pochwalić co jest w środku.
  • Poziom 5  
    To jaki prąd idzie w tym kablu / ścieżce nie ma znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie sposób prowadzenia tego sygnału. Poza tym uhf nic nie mówi.
    Twój układ nie spełnia norm kompatybilności elektromagnetycznej, więc nie dziwię się że nie chcesz się pochwalić co jest w środku.

Nie mam nic do ukrycia kolego chcę rozwiązać problem a nie słuchać takich odpowiedzi . Gdzie ta niekompatybilność twoim zdaniem .
  • Specjalista elektronik
    Sygnal modulowany tu masz schemat myslalem ze to jasne dla Ciebie

Z prawa Murphy'ego: to, czego oczywistość nie budzi wątpliwości, najczęściej staje się źródłem błędu.

A ten schemat bynajmniej jasny nie jest, np.: (1) są pokazane 3 sposoby podłączenia - który zastosowałeś? (2) gdzie i jakie masz pojemności pasożytnicze (być może i indukcyjności są istotne)? (3) jakimi przewodami zrobiłeś połączenia? (4) jak wygląda układ wejściowy przetwornika A/C? Ile trzeba wypytywać, żebyś udzielił niezbędnych informacji o układzie, z którym jest problem?

Być może pomoże zastosowanie filtru na wejściu przetwornika A/C; pewnie trzeba poszukać jakiejś literatury o tym, jak się robi, a zwłaszcza jak się podłącza takie filtry - ja pamiętam ze starej książki (ale napisanej przez najlepszych polskich inżynierów), że były tam dwa rysunki pokazujące prawidłowe i nieprawidłowe podłączenie filtru na przewodzie zasilającym odbiornik (różnica była w miejscu podłączenia filtru do masy) - niestety bez wyjaśnienia, co jest w tym połączeniu istotnego, co takiego powoduje, że jedno jest prawidłowe, a drugie nie - i nie udało mi się do tego dojść. A to pewnie będzie istotne, więc wypada poszukać takiej książki, w której to jest pokazane i omówione.

Niestety w takich układach każdy szczegół może mieć znaczenie - znajomy mi opowiadał o tym, jak zaprojektował i zbudował układ, wszystko pięknie działało, ale trochę się nie mieściło w obudowie - żeby zmieścić, trzeba było coś trochę zgiąć - i wtedy układ zaczął się wzbudzać. Ten znajomy wyliczył, jak trzeba było zrobić, żeby układ działał prawidłowo, ale firma chciała zrobić trochę inaczej...
  • Poziom 5  
    Jta.

Dziękuję Ci kolego za dość klarowną odpowiedź fajny cytat Murphy'ego. Jutro napiszę do DLM która dostarczyła okablowanie oraz urządzenia do pomiaru przedstawię im problem i niech się drapią po głowie . Chciałem być krok do przodu dlatego zamieściłem wątek i dziękuję za każdą wskazówkę . Spróbuję poszukać tej książki bo mnie to irytuje i tak jak mówisz może jakiś odpowiedni filtr załatwi sprawę .
    Pozdrawiam
  • Specjalista elektronik
    Moje podejrzenie jest takie, że na wejściu ADC jest coś, co zawiera tranzystory bipolarne (być może wzmacniacz operacyjny) i jak tak wchodzi sygnał o dużej częstotliwości, to jest prostowany na złączu tranzystora wejściowego. Przy tych częstotliwościach ekranowanie nie jest wystarczająco skuteczne: prąd płynący przez pojemność kabla do uziemionych przewodników w otoczeniu może generować sygnał wewnątrz ekranowanego kabla - obserwowałem taki efekt.
  • Poziom 5  
    jta
    Ślicznie dziękuję koledze za chęci i poświęcony czas na odpowiedź . Istnieje bardzo duże podobieństwo że zakłócany jest sygnał analogowy przy wzmacniaczu . Dzisiaj przedstawiłem problem do superintendenta oraz firmy która dostarczyła nam nowy sprzęt ,który bagatela warty ponad 20 tyś funtów .
    Wcześniejszy wzmacniacz do regulacji mieścił się w zupełnie innym miejscu co nie powodowało takich dewiacji na przyrządach .
    Powiadomię kolegę jak dostanę informację zwrotną i wierzę że wcześniej firma DLM miał podobne przypadki .

Dzięki i pozdrawiam