Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za trafo?

25 Sie 2005 00:13 981 8
  • Specjalista-oldradio
    curek napisał:
    Witam, mam jakies stare trafo z odzysku ale nie znam jego parametrow ani napiec. Jego symbol to TBK-90-Πµ-4 a wymiary 5cm wys x 6 cm dl x 2,5 cm szer. Moze ktos z was się zna na tym?

Jak mnie skleroza nie myli to jest to transformator wyjściowy odchylania pionowego, ale późno jest i mogę mieszać.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Potwierdzam, to jest to trafo, sprawdziłem w bloku w/n Elektron/Rubin.
  • Poziom 16  
    I jeszcze jesna porada edycyjna - to nie jest TBK tylko ТВК! (ktoś jeszcze zasugeruje się opisem i nie będzie mógł znaleźć).
  • Poziom 14  
    ok, a napiecia jakie sa na uzwojeniach? Bede bardzo wdzieczny jak mi jeszcze to napiszecie:D
  • Poziom 25  
    No napięcia są z grubsza piłokształtne ;) a tak na serio to trafo nie nadaje się bezpośrednio do sieci - trzeba przewijać.
  • Poziom 14  
    no tak myslalem ze troche niebardzo ono pasuje i chcialem zapytac, a napiecia mimo wszystko jak ktos zna to prosze podac, w przyszlosci moze sie przydac
  • Poziom 25  
    Nie wiem, po co upierasz się przy tych napięciach - polecam lekturę podstaw telewizji, odchylanie pionowe pracuje przy napięciach podobnych do wzmacniaczy audio (kilkadziesiąt woltów międzyszczytowo). Częstotliwość 50Hz, dlatego trafo ma rdzeń z blachy a nie z ferrytu.
    Jeśli masz ochotę i czas się pobawić, to możesz je sobie rozebrać i rozwinąć to dowiesz się szczegółów na temat uzwojenia.
    Myślę, że dałoby się je przewinąć na sieciowe, pamiętaj jednak że trzeba to zrobić za pomocą nawijarki i wykonać to bardzo starannie (niebezpieczeństwo porażenia prądem!). Jest to jednak na tyle pracochłonne że nie opłaca się, gotowe trafo z mocą i napieciem wyjściowym jakie potrzebujesz możesz spokojnie kupić czy zamówić i są to niezbyt już wysokie koszty.
  • Poziom 14  
    ja sie nie upieram:D chcialbym poprostu znac parametry czegos co mam, to tak jabym mial telefon i nie znal numeru. No ale z przewijaniem to ja doswiadczenia nie mam i nawet jesli bym sie uparl przy tym trafie to przewijanie odpada.