Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Autko dla dzieci i uszkodzona płytka po deszczu.

zzeus 14 Jul 2018 23:39 606 10
Altium Designer Computer Controls
    zzeus
    Level 9  
    Autko zostało na zewnątrz i niestety trochę deszczu na nie spadło. Pech chciał ze uszkodzeniu uległa plytka multimedialna a nie główna. Mówię niestety bo nie mogę znaleźć zamiennika. Problem taki że wbudowany woltomierz pokazuje 00.0 i po przytrzymaniu wyłącznika płytka przechodzi w stan jakby wyłączenia i potem bez resetu nie da się włączyć.
    Próbowałem umyć IPĄ i potraktować hot-air'em ale nic nie pomogło.

Czy ktoś wie gdzie szukać takiej płytki?
    Jest to model BMW X6 wyprodukowany przez
    Zhejiang Jiajia Ride On Co.,Ltd

W najgorszym wypadku zostanie mi wymiana płyty głównej na inną którą można sterować przełącznikami.

Autko dla dzieci i uszkodzona płytka po deszczu.20180714_2...5734_2.JPG Download (367.41 kB)
    Autko dla dzieci i uszkodzona płytka po deszczu.20180714_1...5317_1.JPG Download (767.57 kB)
  • Altium Designer Computer Controls
    zzeus
    Level 9  
    Wygląda na to że jeszcze jest nadzieja aby całkowicie pominąć ten moduł, znalazłem poniższy schemat:
    Autko dla dzieci i uszkodzona płytka po deszczu.41JpSgphNF...L1500_.jpg Download (23.95 kB)

Aczkolwiek nadal będę wdzięczny jeżeli jest do zdobycia moduł. Sprawdziłem jeszcze rezystory SMD i mają poprawne wartości, podejrzewam że problem tkwi w układzie ac1538cg4a5a.
  • Altium Designer Computer Controls
    dzimi
    Moderator
    Pomiary napięć? Na zdjęciu widać stabilizator 78xxx -pracuje?
    User removed account
    User removed account  
    jack63
    Level 43  
    Christophorus wrote:
    Co ciekawe papierowa naklejka "PASS G-03", wygląda jakby była nadpalona, a jednocześnie swoim rogiem dotykała tego rezystora. Może nadmiernie się nagrzał i się "wylutował" i przy okazji nadpalił tą naklejkę?

Chyba nie, bo :
    zzeus wrote:
    Próbowałem umyć IPĄ i potraktować hot-air'em

Może to są skutki "traktowania" ?
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    zzeus
    Level 9  
    Brakujących elementów było oryginalnie przez producenta, hot-air był bez przetapiania cyny. Najciekawszy jest rezystor R45 gdyż wygląda tak jakby producent czymś ostrym go zerwał, nad nim jest nawet widoczna krecha po zielonej warstwie. R45 idzie do 3 nóżki U3 (LM386N) czyli input+ wzmacniacza, output idzie przez C19 do wyprowadzenia na głośnik i co ciekawe i tak to grało.

Na U5 (78M05) można na zdjęciu tak widać ale nóżki są dobrze przylutowane, przy podaniu napięcia 5,0V wyjście 4,2V zasilacz się stabilizuje na 0,3A, wejście 6,0V wyjście 4,6V zasilacz się stabilizuje przy 0,5A. Przy wyższym napięciu diody tła jaśniej świecą także podejrzewam że stąd większy prąd.

Naklejka lekko nadpalona ale to wina przedmuchania gorącym powietrzem.

Wygląda na to że narobiłem sobie bigosu gdyż przy wymontowywaniu płytki rozpiąłem akumulator ale kabelek wrócił na swoje miejsce i gdzieś w okolicy środa płytki przeskoczyła iskra z akumulatora (12V) z innego luźnego kabelka. Skutek taki że strasznie zaczyna się grzać pamięć U4 (MK 25D15ATIG) oraz dioda D15, a cały układ już nie wstaje tylko diody tła się zapalają. Pomiar U5 był zrobiony już po incydencie.
    User removed account
    User removed account