Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Amica AWST08L - szarpie i łapie błąd

15 Lip 2018 00:34 645 12
  • Poziom 3  
    Witam,
    Proszę o podpowiedź co może być przyczyną łapania błędu w pralce Amica AWST08L? Włączam pranie, pralka pobiera wodę zaczyna prać, ale po pewnym czasie szarpnie - czyli na ułamek sekundy jak by mocno przyspieszy. Dzieje się tak już od jakiegoś czasu, jednak dziś po takim szarpnięciu zaczęła łapać błąd.
    Świeci wówczas start/pauza na czerwono i wyłączenie wirowania na pomarańczowo.
    Gdy przytrzymam power, który nie świecił wszystko gaśnie (wyłącza się), gdy ponownie włączę to znów jakiś czas pracuje aż nie szarpnie i nie złapie błędu.
    Dodam, że robi tak na różnych programach, czy to pranie czy płukanie.
    Proszę pomoc
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 3  
    Kenworth 18 napisał:
    Witam.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic737439.html#3798824
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic452622.html#2306162
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3464051.html#17234017
    W pierwszej kolejności niech kolega sprawdzi stan szczotek węglowych, następnie tachogenerator.
    Jeśli będzie w porządku pod tym kątem to albo naprawa modułu,, albo wymiana silnika.

Dzięki za podpowiedź zacznę od szczotek bo nie za bardzo wiem jak sprawdzić ten tachogenerator :)
    A tymczasem włączyłem pralkę bez wsadu czyli bez obciążeniua, jak narazie pranie przebiega bez zakłuceń :)
  • Poziom 39  
    Warto sprawdzić stan magnesu mocowanym na wirniku silnika.
    Ów magnes właśnie pracuje w cewce tachogeneratora.
    Te magnesy potrafiły się luzować lub pękać.
  • Poziom 3  
    Widzę kolego że masz niesamowitą wiedzę na temat pralek, ale tymczasem sprawdziłem ją na pusto i wyprała bez problemu.
    Następnie również bez problemu wyprała normalne pranie.
    Natomiast wracając do tego że wyskakiwał błąd, więc działo się tak przy dużym załadowaniu ręcznikami.
    Możliwe jest to że było zbyt dużo prania?
  • Poziom 39  
    Szczotki warto sprawdzić bo potrafią się zawieszać a z kolei taka zawieszającą się szczotka potrafi uszkodzić silnik lub moduł sterujący.
    Jeśli szczotki będą miały około 25mm to można je jeszcze zostawić, ale gdyby były krótsze to powoli należy przygotować się do ich wymiany.
    Nawet piorąc ręczniki itp. pralka musi sobie poradzić ze wsadem i jedynie może być problem z odwirowaniem tego typu wsadu.
    Chyba, że prania nie wkłada się do pralki tylko się je upycha na siłę to wtedy każda pralka zastrajkuje.
  • Poziom 29  
    A ja dodam jeszcze od siebie, że możesz mieć już luźny pasek łączący silnik z kołem bębna zespołu piorącego. Ręczniki są ciężkie zwłaszcza po namoczeniu i może następować takie szarpnięcie ale to z kolei nie inicjowałoby sygnalizacji błędu. Warto jednak przy okazji sprawdzić ten pasek.
  • Poziom 3  
    Wielkie dzięki za wszystkie podpowiedzi. Póki co pralka działa bez zarzutu, ale jak znajdę nieco czasu to zerknę do tych szczotek i paska.
    Pozdrowienia
  • Poziom 3  
    Witam ponownie.
    Jeszcze nie zdążyłem zajrzeć do szczotek, a tu już następna awaria. Tym razem wyrzuca bezpiecznik różnicowo-prądowy, zaraz jak tylko włączę start czyli w momencie załączenia przekaźnika.
    Spróbuję załączyć zdjęcie. Pralka Amica AWST08L - szarpie i łapie błąd
    No nawet się udało :)
    Co sądzicie, czy to zadymienie to efekt końcowy poprzedniej awarii? Np. szczotek, lub może tego tachogeneratora? Czy zupełnie nowy przypadek?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Witam.
    Zdejmij tylko na potrzebę próby przewód ochronny z grzałki (żółto-zielony) i włącz pralkę do gniazdka elektrycznego.
    Jeśli bezpiecznik nie zadziała to grzałka jest uszkodzona.
    Gdyby nadal pralka powodowała zadziałanie bezpiecznika to całą operację powtórz, ale z przewodem ochronnym silnika pralki.
    Oczywiście na czas testu końcówkę przewodu ochronnego zabezpiecz taśmą izolacyjną itp. by przypadkiem ów przewód nie zetknął się z przewodem fazowym.
    Okopcenia to raczej efekt nagrzewania się elementów elektronicznych sterownika, ale może również to ślady uszkodzeń, ale to dopiero będzie można zweryfikować po wyjęciu modułu z pralki.
    Dobrze by było je usunąć pędzelkiem a najlepiej moduł sterujący wymyć izopropanolem.
  • Poziom 3  
    Witam Ponownie.
    Grzałka ok.
    Niestety tak jak przypuszczałem - silnik.
    Po zdjęciu przewodu uziemienia z silnika zastartowała i bezpiecznik nie został wyrzucony.
    Co może być przyczyną ?
    Nie ukrywam że od jakiegoś czasu słychać łożyska silnika , miałem również na podłodze pralki nieco wody, czy gdzieś mogło go zalać i dlatego ma przebicie ??
    pozdrawiam.

Dodano po 5 [minuty]:

Niestety,
    Długo nie popracowała :) szarpnęła i złapała błąd.
    Myślę że czas rozejrzeć się za innym kompletnym silnikiem razem z tym tachogeneratorem ?
    Mam rację ?
  • Poziom 39  
    Jeżeli kolega nie chce uśmiercić kogoś z domowników to pralka w takim stanie nie może być użytkowana!
    Zaraz po wymianie silnika należy zlokalizować wyciek bo inaczej będzie powtórka awarii.
    Tachogenerator to element silnika więc zostanie wymieniony wraz z nim.
    Poszukiwania wycieku warto zacząć od dozownika detergentów.
  • Poziom 3  
    Witam.
    Ostatecznie wymieniłem silnik i pasek.
    Problemy z szarpaniem jak i z łapaniem błędu ustały.
    Znalazłem zamiennik silnika Idemotore który był fabrycznie zamontowany na Sole 20684.410 jednak w silniku okazały się być kiepskie łożyska.
    Czy Ktoś wie jakie łożyska przychodzą do silnika Sole 20684.410 AC-EL ponieważ nie za bardzo chce mi się go demontować, zanim zamówię łożyska.
    Pozdrawiam