Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ZG25 Jak cewka do zwrotnicy dla GDWK

kcbr 25 Aug 2005 00:40 3257 9
    kcbr
    Level 13  
    Witam
    Dostałem w spadku kolumny ZG25-c (2xGDN16/12 + GDWK9/40 na paczkę) i postanowiłem je nieco zregenerować: wymiana górnego zawieszenia w GDNach, lifting skrzynek i co najważniejsze uzupełnienie brakujących - żywcem spalonych cewek w zwrotnicy odpowiedzialnych za wysokie tony. Cewki te ku mojemu zdziwieniu były wyjątkowo cieniutkie. Miałem kiedyś takie zwrotnice i tam obie cewki (tzn. basowa i sopranowa) nawinięte były takim samym drutem 0,5mm2 a w tych przy sopranie była może 1/2 tego, ale mniejsza o to...

Moje pytanie:
    Wie ktoś, jaka tam ceweczka powinna siedzieć, albo jak ją nawinąć? Mam do dyspozycji szpulki o średnicy 27,6mm i wysokości 29mm
  • Helpful post
    junan
    Level 19  
    Cewka wysokotonowego ma mieć 0,2 mH.
  • Helpful post
    maromarecki
    Level 14  
    No z tego co wiem to wartości cewek i kondensatorów są zależne od rezystancji głośników w kolumnie. Dla 4 Ohm będą to inne wartości a dla 8 Ohm inne. Luknij na tą stronkę < http://vengeance.com.pl/wrona/diyaudio/dload.php > może coś ciekawego tam znajdziesz...
    kcbr
    Level 13  
    Dla pewności dołączam schemat tej zwrotnicy.
    Mi konkretnie chodzi o cewkę która jest zaznaczona na czerwono.
    junan jesteś pewny tych 0,2mH?
    Jak coś takiego nawinąć na w/w szpulkach (oczywiście trochę grubszym drutem, żeby znowu pożaru nie było;) )
    A tak na marginesie, może ktoś wie jaką wartość ma cewka do nisko-średniotonowych

Pozdrawiam
    maromarecki
    Level 14  
    Poczekaj to nie będzie 0.2 mH.Takie cewki są w gałęzi głośników wysokotonowych ale 8 Ohm. Mam gdzieś w gazetce wymiary karkasów i liczby zwojów dla konkretnych wartości ale muszę pogrzebać....
    kcbr
    Level 13  
    maromarecki byłbym bardzo dźwięczny :D
  • Helpful post
    maromarecki
    Level 14  
    Cobyś się bardzo nie niecierpliwił masz programik do obliczania cewek i taką stronkę
    < http://slave.e-edukacja.pl/~drzepsuj/hiend/art/pmarc/cewki.htm >

i jeszcze taką
    < http://www.colomar.com/Shavano/inductor_info.html >

a ja szukam dalej tego co ci obiecałem......

Prosze bardzo...obiecane artykuly o filtrach i nawijaniu cewek...
  • Helpful post
    junan
    Level 19  
    Tak, jestem pewien, że dla wysokotonowego cewka ma 0,2 mH. Dla niskotonowego jest 0,6 mH. Wartości mam z fabrycznej instrukcji. Być może są tam ilości zwojów, ale wymiarów cewek - raczej nie. Wieczorem poszukam - jeśli odnajdę, jutro podam.
    Odpowiedając pozostałym, przypominam, że są to kolumny fabryczne a nie amatorskie. Wartości elementów mogą być całkiem inne niż wynikają ze wzorów, z których korzystamy.
  • Helpful post
    junan
    Level 19  
    Według instrukcji do tych kolumn cewka 0,6 mH ma 113 zwojów drutu o średnicy 0,8 mm, 0,2 mH - 65 zwojów drutu 0,8 mm. Niestety wymiarów karkasów nie podano. prawdopodobnie później mniejsza cewka mogła być nawijana drutem o mniejszej średnicy.
    kcbr
    Level 13  
    To by sie zgadzało... ;)
    Dobra zabieram sie za nawijania, jak nawine i pomierze to podam liczbę zwojów dla karkasów ze szpulek po plastrach opatrunkowych :D Może jeszcze komuś sie przyda, kto wie...
    Pozdrawiam i dzięki wszystkim za pomoc