Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZG25 Jak cewka do zwrotnicy dla GDWK

25 Sie 2005 00:40 3101 9
  • Poziom 13  
    Witam
    Dostałem w spadku kolumny ZG25-c (2xGDN16/12 + GDWK9/40 na paczkę) i postanowiłem je nieco zregenerować: wymiana górnego zawieszenia w GDNach, lifting skrzynek i co najważniejsze uzupełnienie brakujących - żywcem spalonych cewek w zwrotnicy odpowiedzialnych za wysokie tony. Cewki te ku mojemu zdziwieniu były wyjątkowo cieniutkie. Miałem kiedyś takie zwrotnice i tam obie cewki (tzn. basowa i sopranowa) nawinięte były takim samym drutem 0,5mm2 a w tych przy sopranie była może 1/2 tego, ale mniejsza o to...

Moje pytanie:
    Wie ktoś, jaka tam ceweczka powinna siedzieć, albo jak ją nawinąć? Mam do dyspozycji szpulki o średnicy 27,6mm i wysokości 29mm
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Cewka wysokotonowego ma mieć 0,2 mH.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    No z tego co wiem to wartości cewek i kondensatorów są zależne od rezystancji głośników w kolumnie. Dla 4 Ohm będą to inne wartości a dla 8 Ohm inne. Luknij na tą stronkę < http://vengeance.com.pl/wrona/diyaudio/dload.php > może coś ciekawego tam znajdziesz...
  • Poziom 13  
    Dla pewności dołączam schemat tej zwrotnicy.
    Mi konkretnie chodzi o cewkę która jest zaznaczona na czerwono.
    junan jesteś pewny tych 0,2mH?
    Jak coś takiego nawinąć na w/w szpulkach (oczywiście trochę grubszym drutem, żeby znowu pożaru nie było;) )
    A tak na marginesie, może ktoś wie jaką wartość ma cewka do nisko-średniotonowych

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Poczekaj to nie będzie 0.2 mH.Takie cewki są w gałęzi głośników wysokotonowych ale 8 Ohm. Mam gdzieś w gazetce wymiary karkasów i liczby zwojów dla konkretnych wartości ale muszę pogrzebać....
  • Poziom 13  
    maromarecki byłbym bardzo dźwięczny :D
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Cobyś się bardzo nie niecierpliwił masz programik do obliczania cewek i taką stronkę
    < http://slave.e-edukacja.pl/~drzepsuj/hiend/art/pmarc/cewki.htm >

i jeszcze taką
    < http://www.colomar.com/Shavano/inductor_info.html >

a ja szukam dalej tego co ci obiecałem......

Prosze bardzo...obiecane artykuly o filtrach i nawijaniu cewek...
    Załączniki:
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Tak, jestem pewien, że dla wysokotonowego cewka ma 0,2 mH. Dla niskotonowego jest 0,6 mH. Wartości mam z fabrycznej instrukcji. Być może są tam ilości zwojów, ale wymiarów cewek - raczej nie. Wieczorem poszukam - jeśli odnajdę, jutro podam.
    Odpowiedając pozostałym, przypominam, że są to kolumny fabryczne a nie amatorskie. Wartości elementów mogą być całkiem inne niż wynikają ze wzorów, z których korzystamy.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Według instrukcji do tych kolumn cewka 0,6 mH ma 113 zwojów drutu o średnicy 0,8 mm, 0,2 mH - 65 zwojów drutu 0,8 mm. Niestety wymiarów karkasów nie podano. prawdopodobnie później mniejsza cewka mogła być nawijana drutem o mniejszej średnicy.
  • Poziom 13  
    To by sie zgadzało... ;)
    Dobra zabieram sie za nawijania, jak nawine i pomierze to podam liczbę zwojów dla karkasów ze szpulek po plastrach opatrunkowych :D Może jeszcze komuś sie przyda, kto wie...
    Pozdrawiam i dzięki wszystkim za pomoc