Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] prostownik do ursus c-330 - prostownik microprocesorowy do ciągnika

Invertyk 15 Lip 2018 14:11 267 13
  • #1 15 Lip 2018 14:11
    Invertyk
    Poziom 3  

Witam...Posiadam ciągnik c-330 i a jakże....słabe akumulatory.Jako że stary prostownik wyzionął ducha jest potrzeba kupienia nowego.Mam tu na myśli prostownik firmy SEMI MTM 12-20 Pełny automat z mikroprocesorem.I moje pytanie brzmi czy podpinając go tak jak stary do ciągnika czyli plus na rozrusznik minus na masę wszystko będzie ok.i czy będzie ładował [ bo tam ma coś z wykrywaniem aku]? Mam jeszcze w razie czego na oku model Alpine 20 firmy Telwin już bez procesora...proszę o poradę co wybrać.

0 13
  • #2 15 Lip 2018 14:55
    eurotips
    Poziom 35  

Im prostszy tym lepszy z jak największym prądem ładowania.
    Patrz na temperaturę pracy, czasami jak trzeba będzie ładować w ujemnej to te bardziej zaawansowane mogą odmówić współpracy.

0
  • #3 15 Lip 2018 14:57
    kindlar
    Poziom 38  

W fabrycznych 30-kach był plus na masę. Masz rzeroboną instalacę i masz "-" podawany na masę? Zobacz na klemę masową przy prawym aku, jaki styk akumulatora jest tam podłączony? Jeli "-" to tak podłanczasz prostownik, plus na przewód przy rozruszniku a minus na masę.

0
  • #4 15 Lip 2018 15:24
    mczapski
    Poziom 38  

Pewnie masz na myśli ładowarkę do akumulatorów? Co oznacza wyzionięcie ducha? A także czy zmierzasz akumulatory doładowywać, czy wręcz używać urządzenia do rozruchu? Zawsze należy mieć na uwadze utrzymanie optymalnej sprawności pojazdu w tym instalacji elektrycznej a w dalszej części wyposażenia uzupełniającego. A dalej to nie wiemy w jakich warunkach zamierzasz doładowywać tj na chwilę przed uruchomieniem silnika, długo przed uruchomieniem utrzymanie konserwacyjne, czy wreszcie rozruch. Nie wiemy też w jaki sposób użytkujesz ciągnik. Jako, że możesz nabyć bardzo wymyślne urządzenie i tylko z zastosowaniem będzie problem (np w deszczową pogodę na otwartym powietrzu). Przymierzasz się do ładowarki dość wyrafinowanej a jak ja znam użytkowanie ciągników typu Ursus C 330 to będzie przerost formy nad treścią. Koszt nabycia urządzenia zbliżony do zakupu nowych akumulatorów a jeśli dodasz nieco na modernizację/usprawnienie instalacji Alternator) to chyba wypadnie korzystniej.
    A to czy czy masz biegun dodatni, czy ujemny na konstrukcji to bez większego znaczenia dla zastosowania (oczywiście przyłączasz poprawnie).

0
  • #5 15 Lip 2018 16:02
    eurotips
    Poziom 35  

W tych traktorach warto wymienić rozrusznik na tzw z przekładnią planetarną.
    Dużo lepiej kręci niż oryginalny. No i wywalić te dwa aku po 6V i dać jeden 12V bo producenci wyczuli koniunkturę i lichwiarskie ceny żądają za aku 6V bo to tylko do Ursusa idzie.

0
  • #6 15 Lip 2018 19:38
    mczapski
    Poziom 38  

eurotips napisał:

I tak i nie. Szwagier też zamiast dbać o poprawność instalacji zdecydował się na taką zamianę. Efekt taki, że przy stanie instalacji (chyba typowym dla pojazdów i ich użytkowników) zdecydował się na powrót do sędziwego R(chyba 11). Oczywiście dokonałem uczciwej naprawy. Z racji, że prądy płyną solidne to i połączenia mają być pewne. Wiadomo, że maszyna pracuje w określonych warunkach, ale czasem przyda się woda i ścierka a nawet smarowanie. A co ilości akumulatorów to znów sprawność instalacji z tą różnicą iż ciągnikowi potrzebny ciężar. Tyle, że może zbyt kosztowny w postaci akumulatorów.

0
  • #7 15 Lip 2018 21:10
    kindlar
    Poziom 38  

Zapomniałem też wspomnieć o korzyściach z wymiany prądnicy na alternator jakiś samochodowy np 70A. Podchodzi VW golfa na szrotach samochodoych ich nie brakuje. Taka zamiana może odbyć się po obróceniu akumulatorów aby było normalne "-" na masie.

0
  • #8 15 Lip 2018 22:10
    Invertyk
    Poziom 3  

Więc tak...Mam wstawiony alternator jubana i nowy rozrusznik planetarny megaton bodajże Czeski.Ładowanie tylko w garażu...Mam też 2 auta i dobrze by było gdyby prostownik był z lekka uniwersalny.Podoba mi się ta wersja z podtrzymaniem gdzie monitoruje aku i sam się włancza.Dobre by to było do tego traktorka tylko czy to ma znaczenie że nie byłby bezpośrednio podpięty pod aku tylko w rozrusznik i mase?

0
  • #9 15 Lip 2018 22:22
    kindlar
    Poziom 38  

Rozrusznik i masa to poprane podłączenie prostownika.

0
  • #10 15 Lip 2018 23:50
    kierbedz4
    Poziom 33  

Nie pchał bym się w kupno prostownika firmy Telwin gdyż podobny prostownik tej firmy co jakiś czas wymagał naprawy a to z tego powodu że transformator tego prostownika nawijany jest drutem aluminiowym.

0
  • #11 16 Lip 2018 13:01
    Invertyk
    Poziom 3  

Dzięki za porady...wybrałem prostownik Włoski Alpine 20.Jak przetestuję to napiszę czy daje radę...Aku i tak przed zimą do wymiany

0
  • #12 16 Lip 2018 13:04
    robokop
    Moderator Samochody

kindlar napisał:
    W fabrycznych 30-kach był plus na masę.

Tylko w starociach. C330M miał już minus na masie.
    eurotips napisał:
    Za takie porady, powinno się banować. Oryginalny R11 był nie do zabicia. W wersji od Zetora - Magneton Pal przeżywał ciągnik. A te wynalazki planetarne, to chińszczyzna, z pękającymi obudowami.

1
  • #13 19 Lip 2018 15:08
    Invertyk
    Poziom 3  

No dobra...prostownik Telwin Alpine 20 dotar ...aku po pierwszym ładowaniu.Cena 370 z przesyłką wygląda na solidny sprzęt no i ładuje...nie grzeje się...Zobaczymy jak będzie dalej...

0
  • #14 19 Lip 2018 15:09
    Invertyk
    Poziom 3  

No dobra...prostownik Telwin Alpine 20 dotar ...aku po pierwszym ładowaniu.Cena 370 z przesyłką wygląda na solidny sprzęt no i ładuje...nie grzeje się...Zobaczymy jak będzie dalej...

Dodano po 1 [minuty]:

Prostownik kupiony...dzięki za porady

0