Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie szeregowe jak i równoległe kondensatorów elektrolicznych.

PhenomV2 15 Lip 2018 19:00 174 5
  • #1 15 Lip 2018 19:00
    PhenomV2
    Poziom 4  

Witam, po rozwinięciu mojego umysłu przez jakieś 2 lata, postanowiłem że zrobię, nisko napięciowy "awaryjny" krótkotrwały bank energii 12V. I myślałem czy nie połączyć szeregowo kondensatory 1F 5.5V, chodzi mi o to jak zmieni się tolerancja napięcia i pojemnosć połaczonych kondensatorów szeregowo jak i równolegle. Proszę o pomoc w wytłumaczeniu i poradzeniu. (wiem, że nie jestem najlepszy w robieniu schematów).

Pozdrawiam.

0 5
  • #2 15 Lip 2018 19:38
    Koderr
    Poziom 21  

Żaden z tych "układów" nie zadziała, no może za wyjątkiem pierwszego, ale po usunięciu kondensatorów C1, C2, C3 i zastąpieniu ich zworkami.
    Dla zasilania 12V kondensatory na min. 16V. Niestety taki "bank energii" pożera jej sporo podczas ładowania tychże kondensatorów (wielkie pojemności).

0
  • #3 15 Lip 2018 22:23
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Łącząc N takich samych (super)kondensatorów szeregowo zwiększysz ich maksymalne napięcie N razy, ale pojemność liczona w faradach zmaleje również N razy, to że pojemność maleje nie jest cechą szczególną kondensatorów, ale jednostki, farad zależy od szybkości opadania napięcia przy danym prądzie, jakbyś liczył pojemność w Ah to była by taka sama niezależnie od liczby szeregowo połączonych kondensatorów.

Łącząc równolegle zwiększysz pojemność, ta będzie sumą pojemności wszystkich połączonych kondensatorów.

Oczywiście można też łączyć w grupy szeregowo-równoległe aby zwiększyć oba parametry.

Jeśli to miało by zasilać coś więcej niż zegarek należy użyć specjalnych superkondensatorów o małej rezystancji wewnętrznej, przy łączeniu szeregowym należy stosować jakąś metodę wyrównania napięć, najprościej rezystory, ale te marnują nieco ładunku kiedy chcemy go pobierać.

Schematy bez sensu, jeszcze dużo nauki przed tobą.

Weź pod uwagę że superkondensator może zgromadzić ok 1/10 energii którą mógł byś zgromadzić w podobnych wymiarów akumulatorze, jego zalety to bardzo duża trwałość i możliwość szybkiego ładowania/rozładowywania.

0
  • #4 15 Lip 2018 22:31
    retrofood
    Moderator

PhenomV2 napisał:
    jak zmieni się tolerancja napięcia i pojemnosć połaczonych kondensatorów szeregowo jak i równolegle.

Kolego, nie każdemu psu jest Burek. Jakie kondensatory chcesz łączyć i po co? Co chcesz uzyskać?

0
  • #5 15 Lip 2018 23:38
    PhenomV2
    Poziom 4  

Jestem podczas robienia pewnego projektu który będzie się grzał co jakiś czas, no i aby zabezpieczyć grzejący się element, wsadziłem wyłącznik termiczny. A potrzebny mi jest ten mini bank do "ciągłej" pracy pewnego układu który musi pracować aby nie ponosić większych strat

0
  • #6 15 Lip 2018 23:44
    retrofood
    Moderator

PhenomV2 napisał:
    Jestem podczas robienia pewnego projektu który będzie się grzał co jakiś czas, no i aby zabezpieczyć grzejący się element, wsadziłem wyłącznik termiczny. A potrzebny mi jest ten mini bank do "ciągłej" pracy pewnego układu który musi pracować aby nie ponosić większych strat

Pewien projekt, pewne układy... wiec odpowiem tak: Pewne kondensatory daje się łączyć, a inne (pewne) nie bardzo i nawet wyrównywanie napięć na nich (o czym wspomniał kol. jarek_lnx, co samo w sobie jest komplikacją układu, bywa zawodne. Ponadto jeśli masz takie tajemnice to se je trzymaj dla siebie, więcej nie będę tracił tu czasu. Pomysły nie z tej ziemi, szkoda tylko że do bani.

0