Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozbudowane Wifi - dobór kanałów i routera z IPTV i VPN

15 Lip 2018 19:44 489 1
  • Poziom 13  
    Witam.

Mam potrzebę zbudowania dość rozbudowanej sieci Wifi. Aktualnie miałem router główny TotoLink (od providera) N300RT, który otrzymywał internet na Wan z "translatora" światła na RJ45. Do niego podpięty w trybie repeatera TotoLink A3000RU. Pomiędzy urządzeniami było ok 20m i 3 ściany z cegły (średniej grubości). Na routerze A3000RT było 52% sygnału (stąd na odbiornikach było z 80Mbit/s góra 30Mbit/s). Dodatkowo do A3000RT były podpięte kamery po Wifi które to miały dramatyczny sygnał i nie działało rejestrowanie. Router zawieszał się po podłączeniu dysku twardego na USB.

Aktualnie koncepcja jest zmodyfikowana i A3000RT przejął kontrolę routera wejściowego i on rozgłasza internet na poziomie 0 domu. Siła sygnału na tej kondygnacji jest podobna do N300RT lub odrobinę lepsza. Do niego podłączony jest po RJ45 D-Link 420L jako NAS dla kamer, dodatkowo po RJ45 jest podłączony nadajnik Tenda PLC która to wysyła sygnał po sieci 230V do odległych urządzeń (kamery). Tam przy kamerach jest Tenda PW3 i PA3 które to pracują jako AP.

Czytałem żeby sieci nie zakłócały się wzajemnie powinny być na innych kanałach. Eter nie jest czysty w okolicy, ale nie jest dramatyczny. Niestety powielają się kanały wybrane lub bliskie do wybranych, tyle że inne sieci mają dość słabe sygnały (10-25%).
    Aktualnie mam wybrane - A3000RT na kanale 11, PW 3 na 6 a PA3 na 1.

Wszystko fajnie tylko w menu kamer widzę 3 sieci - raczej nie są za inteligentne więc nie przełączą się same (a podłączają się pewnie po ukrytym w menu nr MAC). Do tej pory miałem tryb repeatera więc wszystkie "powielacze" miały ten sam kanał Wifi, choć wiadomo że różny MAC - stąd nie wiem jak radziły sobie z doborem, ale w eterze widziałem jedną sieć - teraz widzę kilka. Dodatkowo chcę dołożyć jeszcze jeden AP po PLC i przybędzie mi sieć, która już będzie "wchodzić" na pasma (mam 40MHz kanały wybrane).

1. Proszę o poradę jak dobrać kanały Wifi, lub czy mogę wszystkim urządzeniam nadać ten sam kanał? Wcześniej to były klony jednego sygnału, teraz niby są to różne sieci, choć router i serwer DHCP jest tylko jeden (A3000RT).
    2. Proszę o informację jakim routerem (do ok 400zł) zastąpić A3000RT - niby on ma gigabitowe łącza, niby jest szybki a wcześniej zawieszał się po podłączeniu dysku USB 750GB (jak miał go odczytać), wydaje mi się że nie będzie też dobrze działał z koniecznością strumieniowania do NAS obrazów z kamer. Jego jedyna zaleta to IPTV która jest wymaganiem do połączenia z moim providerem.
    3. Nie ukrywam że chciałbym router z serwerem VPN - tak abym mógł się podłączyć zdalnie do sieci. Wcześniej miałem TpLinka 1043 v2, ale update firmwaru zabił go i mam cegłę. A więc idealny byłby z VPNem i IPTV najlepiej w oryginalnym sofcie aby zmiany softu nie zabiły routera, choć nie wykluczam flashowania na jakieś DD-WRT, Luci czy cokolwiek co w miarę jest przyjazne w użytkowaniu (tryb konsolowy niezbyt mi pasuje).

Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi na pytania
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista Sieci, Internet
    o-w-c-a napisał:
    1. Proszę o poradę jak dobrać kanały Wifi, lub czy mogę wszystkim urządzeniam nadać ten sam kanał? Wcześniej to były klony jednego sygnału, teraz niby są to różne sieci, choć router i serwer DHCP jest tylko jeden (A3000RT).

Różne kanały. W kamerze ustawiasz sieć o najlepszym sygnale. Wiesz że monitoring na WiFi to jest pomysł 2/10?

o-w-c-a napisał:
    3. Nie ukrywam że chciałbym router z serwerem VPN - tak abym mógł się podłączyć zdalnie do sieci. Wcześniej miałem TpLinka 1043 v2, ale update firmwaru zabił go i mam cegłę. A więc idealny byłby z VPNem i IPTV najlepiej w oryginalnym sofcie aby zmiany softu nie zabiły routera, choć nie wykluczam flashowania na jakieś DD-WRT, Luci czy cokolwiek co w miarę jest przyjazne w użytkowaniu (tryb konsolowy niezbyt mi pasuje).

OpenWrt jest do tego dobre, a TP-Linka można postawić na nogi w 5 minut, nic go nie zabiło tylko system mu się wysypał (jak Windows się wysypie to komputer kaput?).Czytaj, jak masz tryb recovery w uboot to jest to banalne, wystarczy serwer tftp uruchomić, jeśli nie ma go to wtedy metoda z portem szeregowym jest niżej i też jest banalna, choć troszkę trudniejsza. https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr104...covery_using_tftp_only_without_serial_console