Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podwójne gniazdko natynkowe i za krótki przewód fazowy

15 Lip 2018 21:29 594 8
  • Poziom 10  
    Panowie, postanowiłem wymienić w kuchni pojedyncze natynkowe, popękane gniazdko elektryczne, wykonane z kruchego tworzywa, pamiętające jeszcze czasy PRLu i bloki z wielkiej płyty. Los chciał, że podczas demontażu ułamał się fragment przewodu fazowego, wykonanego z aluminium (ten po lewej, oznaczony niebieską kropką). I teraz jestem w czarnej d...

Zgodnie ze sztuką powinno się zrobić puszkę instalacyjną i od niej pociągnąć nowe przewody, bądź wykorzystać kostkę. Mam na stanie kostki WAGO, jednak nie wiem, czy wytrzymają obciążenie - do podwójnego gniazdka będzie docelowo podłączona lodówka, drugi wtyk będzie zarezerwowany na mikser. Po głowie chodzi mi jeszcze kupno innego gniazdka elektrycznego, natynkowego, które wewnątrz nie ma typowych zacisków, tylko podobne do tych na poniższym zdjęciu (problem w tym, że nie wiem gdzie nabyć takie gniazdko):

Będę wdzięczny za odpowiedź i wskazówki.
  • Poziom 43  
    Savage.Mephisto napisał:
    ... Mam na stanie kostki WAGO, jednak nie wiem, czy wytrzymają obciążenie - do podwójnego gniazdka będzie docelowo podłączona lodówka, drugi wtyk będzie zarezerwowany na mikser...

Lodówka i ewentualny mikser a Ty obawiasz się czy wytrzyma. Gdyby miała być dołączona płyta grzejna czy żelazko lub inne energożerne urządzenie to bym Twoje obawy rozumiał.
  • Poziom 10  
    Kolego, dzięki za odzew. Rzecz w tym, że kostka WAGO i kawałek brakującego przewodu aluminiowego poprowadzonego do zacisku gniazdka może różne figle płatać w starej instalacji elektrycznej w bloku, stąd moje obawy.
  • Poziom 43  
    Jakie np. figle i co ma za znaczenie, że instalacja stara czy nowa?
  • Poziom 27  
    Mikser i lodówka to nie są duże obciążenia. Możesz zacząć od próby użycia kostki do przedłużenia, ale nie powinna być z mosiądzu, czyli nie żółta. Należy ostrożnie dokręcać, żeby przewód aluminiowy znowu się nie uszkodził - jeżeli w ogóle da się to zrobić.
  • Poziom 10  
    W mojej instalacji elektrycznej opartej na przewodach aluminiowych doszło kiedyś do zwarcia po dołożeniu kostki w gniazdku elektrycznym - zaciski były dobrze dokręcone, przewody wydawały się ok.
    Chyba wolałbym kupić inny typ gniazdka natynkowego, aniżeli korzystać z takiej oto kostki WAGO:

• Poziom 43  
    Savage.Mephisto napisał:
    W mojej instalacji elektrycznej opartej na przewodach aluminiowych doszło kiedyś do zwarcia po dołożeniu kostki w gniazdku elektrycznym -...

Przyczyną zwarcia była kostka? Dlaczego do niego doszło? To, że instalacja aluminiowa nie ma znaczenia jeżeli chodzi o zwarcia. Zapewne niechlujne wykonanie i przewody były za blisko i zwarły.
  • Moderator
    Savage.Mephisto napisał:
    W mojej instalacji elektrycznej opartej na przewodach aluminiowych doszło kiedyś do zwarcia po dołożeniu kostki w gniazdku elektrycznym - zaciski były dobrze dokręcone, przewody wydawały się ok.

1. Złączek WAGO się "nie dokręca" więc taka usterka nie grozi. Ich obciążalność długotrwała sięga 24 A (co zapewnia komfort użytkowania w obwodach zabezpieczonych B 16 A). Jednak wsuwane końcówki żył przewodów muszą być proste i nieskorodowane.
    2. Ludzie dobrze Ci radzą, a Ty odrzucasz rady bo wiesz lepiej. Po co więc pytasz?
  • Poziom 10  
    W żadnym wypadku nie odrzucam rad Użytkowników. Po prostu przedstawiam swoje wątpliwości. Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji. Ostatecznie, po dłuższym czasie, podjąłem decyzję, że wykorzystam złączkę instalacyjną WAGO do przedłużenia przewodu fazowego.

Pozdrawiam.