Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krajarka ADAST Maxima MH 80-5 - potrzebny schemat elektryczny.

Marek Piekarczyk 16 Lip 2018 11:17 360 0
 • #1
  Marek Piekarczyk
  Poziom 10  
  Witam
  Ponawiam zadaną przez kilku innych Elektrodowiczów prośbę o schemat tej maszyny, ponieważ przeszukanie Forum pod kątem krajarek Maxima dało efekt w postaci postów archiwalnych i jednego zamkniętego z powodu odgrzewania.
  Maszyna prawdopodobnie z 1967 roku. Litera "H" w typie maszyny podobno oznacza, że jest to wersja hydrauliczna (być może produkowali wtedy także krajarki czysto elektryczne, bo obecnie wszystkie mają hydraulikę) i jest to bodaj najprostsza z krajarek tego producenta (brak komputera, peryskopowy odczyt pozycji siodła, "jedynie" 8 styczników - w tym dwa od siodła - 5 przekaźników, dwa moduły z przekaźnikami i elektroniką, trochę elementów dodatkowych typu bezpieczniki, mostki prostownicze, kondensatory itp.). W krajarce zostały wymienione przyciski zejścia noża (nie mam gwarancji, że nie pomylono przewodów, a maszyna działała tylko 2 lub 3 dni po tej wymianie). Prawdopodobnie posiada regulację zwłoki między naciśnięciem przycisków a zejściem noża (jest to tylko przypuszczenie, ponieważ przestawienie potencjometru nie daje żadnej reakcji) - wietrzę problem w tym właśnie układzie, ale jest to jeden z modułów z elektroniką, do którego jest podłączonych aż 14 przewodów (dwa to potencjometr, przynajmniej dwa to styki przekaźnika, kolejne przynajmniej dwa to zasilanie - i tak zostaje za dużo, żeby bawić się z tym w ciemno).
  Opiszę też usterkę - może ktoś coś podpowie: po wciśnięciu przycisków cięcia styczniki robią klik-klik i koniec zabawy. Trwa to ok. 1 sek, w tym czasie pojawia się drugi docisk, pojawia się napięcie na sprzęgle, dwa przekaźniki i dwa styczniki załączają się, inne dwa styczniki wyłączają się, po czym wszystko wraca do stanu jak po włączeniu zasilania. Wymieniony został stycznik główny, dwa inne wyczyszczone, sprawdzone wszystkie inne styki, które w momencie włączania cięcia są zwarte; nóż stoi w górnej pozycji zwrotnej.
  Będę wdzięczny za cokolwiek: niekompletne, mało wyraźne, dowolny język - problemem mogą być ewentualnie języki dalekowschodnie :), do innych wersji MH 80, do innych rozmiarów MH - o ile były, nawet do MS ale ze zbliżonego rocznika.
 • IGE-XAOIGE-XAO