Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Fonica - Gramofon Unitra Fonica podłączony do radia nie działa.

16 Lip 2018 17:04 732 14
  • Poziom 3  
    Cześć znalazłem na strychu taki gramofon :D https://www.olx.pl/oferta/gramofon-unitra-fonica-CID99-IDqyUl5.html#f9fea7d447 tylko u mnie ramie jest białe i chudsze. Podłączyłem DZIAŁA. Bez żadnego głośnika słychać dźwięk z płyty także chyba igła jest ok :D Dzisiaj podłączyłem radio Amator Stereo 3 takie stare radio z lat 70... Podłączyłem do tego radia bo zauważyłem że jest napis gramofon :D Działało dopóki nie przyniosłem do domu, jak przyniosłem tak koniec... Z gramofonu jest wyjście na takie 5 piny takie samo jest i w radiu chyba nazywa się gniazdo gramofonowe. Próbowałem to na różne sposoby podłączać i cały czas nic tylko szumy z głośnika... Czy do tego radia jest potrzebny przedwzmacniacz? czy to coś innego ?
  • Poziom 28  
    Spróbuj w amatorze wkładać w otwory gniazda cienki śrubokręt, w dwóch powinno zabuczeć, sprawdz też jaka wkładka jest w gramofonie magnetyczna wymaga przedwzmacniacza ceramiczna nie.
  • Poziom 43  
    korek123321 napisał:
    chyba igła jest ok
    Igła może i być jeszcze dobra, ale sama wkładka (a konkretniej przetwornik piezoelektryczny w niej) już nie koniecznie.
    korek123321 napisał:
    ... Z gramofonu jest wyjście na takie 5 piny takie samo jest i w radiu .... Próbowałem to na różne sposoby podłączać
    Jak na różne sposoby? Tam jest tylko jedna możliwość włożenia wtyczki do gniazda.
  • Poziom 38  
    korek123321 napisał:
    Próbowałem to na różne sposoby podłączać i cały czas nic tylko szumy z głośnika... Czy do tego radia jest potrzebny przedwzmacniacz?

Przecież grało wcześniej, zniekształcenie dźwięku chyba byś zauważył gdyby wkładka była nieodpowiednia.
    Wcisnąłeś z przodu klawisz GR/MAG ?
    Tak jak napisał @klamocik, buczy na którymś wejściu ?
    Kabel z gramofonu, jest na stałe ? Nie urwałeś go ?
    Wkładka/igla, podczepione są do niej kabelki ? Z włożonym kablem do radia jak ich dotkniesz słychać buczenie jak w przypadku wejść w radiu ?
    Zastanawiam się czy isostat styka, a w gramofonie nie ma odcięcia wkładki.
    Może daj zdjęcia swojego gramofonu, nie podobnego z internetu. Będzie łatwiej fascynatom rozpoznać model.
  • Poziom 27  
    W tym gramofonie jest wkładka piezo monofoniczna chyba UK (3,4 lub 8) która zadziała z amatorem jeżeli tylko jest sprawna. To, że ją słychać nie świadczy o sprawności. Podłącz gramofon pod Amatora, wyjmij wkładkę, dotknij kabelków przy niej, jeżeli bedzie przydźwięk to znaczy że tor jest sprawny natomiast wkładka padnięta. Ale nawet gdyby była sprawna bałbym się o płyty odtwarzane na tym gramofonie.
  • Poziom 3  
    klamocik napisał:
    Spróbuj w amatorze wkładać w otwory gniazda cienki śrubokręt, w dwóch powinno zabuczeć, sprawdz też jaka wkładka jest w gramofonie magnetyczna wymaga przedwzmacniacza ceramiczna nie.

Tak buczy 2 w lewym 1 w prawym

Dodano po 1 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    Jak na różne sposoby? Tam jest tylko jedna możliwość włożenia wtyczki do gniazda.

Chodzi mi o zamianę kanałów... :)
  • Poziom 38  
    korek123321 napisał:
    Dzisiaj podłączyłem radio Amator Stereo 3 takie stare radio z lat 70... Podłączyłem do tego radia bo zauważyłem że jest napis gramofon :D Działało dopóki nie przyniosłem do domu, jak przyniosłem tak koniec...
    A ramię się nie wypięło w trakcie tego transportu ? Chyba byś napisał... Widać jeszcze igłę ?
    Buczy, to zobacz czy buczy przy wkładce.
  • Poziom 3  
    g107r napisał:
    Przecież grało wcześniej, zniekształcenie dźwięku chyba byś zauważył gdyby wkładka była nieodpowiednia.
    Wcisnąłeś z przodu klawisz GR/MAG ?
    Tak jak napisał @klamocik, buczy na którymś wejściu ?
    Kabel z gramofonu, jest na stałe ? Nie urwałeś go ?
    Wkładka/igla, podczepione są do niej kabelki ? Z włożonym kablem do radia jak ich dotkniesz słychać buczenie jak w przypadku wejść w radiu ?
    Zastanawiam się czy isostat styka, a w gramofonie nie ma odcięcia wkładki.
    Może daj zdjęcia swojego gramofonu, nie podobnego z internetu. Będzie łatwiej fascynatom rozpoznać model.

Tak no nie jestem taki głupi żeby nie wcisnąć :D

Jest on "sczepiany" na tzw skrętkę

Tak, są podczepione kabelki. Jak dotykam kabelków to też buczy

Dodano po 2 [minuty]:

g107r napisał:
    korek123321 napisał:
    Dzisiaj podłączyłem radio Amator Stereo 3 takie stare radio z lat 70... Podłączyłem do tego radia bo zauważyłem że jest napis gramofon :D Działało dopóki nie przyniosłem do domu, jak przyniosłem tak koniec...
    A ramię się nie wypięło w trakcie tego transportu ? Chyba byś napisał... Widać jeszcze igłę ?
    Buczy, to zobacz czy buczy przy wkładce.

Nie, nie wypięło się. Tak widać igłę. Jak dotyka kabelków co są do igły to tak buczy, o to tobie chodziło ?
  • Poziom 38  
    O to.
    Wygląda że
    398216 Usunięty napisał:
    Igła może i być jeszcze dobra, ale sama wkładka (a konkretniej przetwornik piezoelektryczny w niej) już nie koniecznie.

Tylko chwilę wcześniej grała ?
    korek123321 napisał:
    Tak buczy 2 w lewym 1 w prawym

Sygnałowy/e jest/są, buczy, co z masowym środkowym, pozycja 2 w 5 pinowym gniazdku ?
    https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc...aw2TzSTrNb5BY0Zi2ieUc9jW&ust=1531848340530394
  • Poziom 3  
    g107r napisał:
    Tylko chwilę wcześniej grała ?

Tak
    g107r napisał:
    Sygnałowy/e jest/są, buczy, co z masowym środkowym, pozycja 2 w 5 pinowym gniazdku ?

Czekaj bo nie rozumiem :D
    No jest jest przylutowany do niego kabelek.
  • Poziom 43  
    Można trochę bardziej "czytelnie" pisać? Przecinek, kropka czy wykorzystanie (najlepiej właściwe) gramatyki byłoby wskazane i niezwykle użyteczne w zrozumieniu tego co się chce powiedzieć.
    korek123321 napisał:
    Jak dotykam kabelków to też buczy
    I tak być powinno. Pytanie na które oczekuję prostej i jasnej odpowiedzi: Czy gramofon prze "transportem" grał na innym wzmacniaczu(radiu)? Słyszenie dźwięku z igły - a zwłaszcza w gramofonie z wkładką krystaliczną, która wymaga dużej siły nacisku igły jest również normalnym zjawiskiem - pytam o dźwięk z głośników (nie buczenie!) .
  • Poziom 27  
    Nie wiem czy wiesz co to za gramofon? To od Carmen-Stereo. A jakim to cudem że nie masz głośnika słyszysz nagranie? Wrzuć zdjęcie, wtedy można coś powiedzieć o sprzęcie. Czy ten Twój gramofon jest taki sam jak ten na OLX?
  • Poziom 43  
    DIORADIO napisał:
    A jakim to cudem że nie masz głośnika słyszysz nagranie?
    398216 Usunięty napisał:
    Słyszenie dźwięku z igły - a zwłaszcza w gramofonie z wkładką krystaliczną, która wymaga dużej siły nacisku igły jest również normalnym zjawiskiem

Żaden cud. Po prostu igła ma duży nacisk i słychać jak się "ślizga" po rowku.
  • Poziom 3  
    398216 Usunięty napisał:
    Pytanie na które oczekuję prostej i jasnej odpowiedzi: Czy gramofon prze "transportem" grał na innym wzmacniaczu(radiu)?

Nie, tylko na tym radiu!!!

Dodano po 11 [minuty]:

DIORADIO napisał:
    Czy ten Twój gramofon jest taki sam jak ten na OLX?

Tak, tylko ramię ma białe i troszkę chudsze!
  • Poziom 43  
    korek123321 napisał:
    Nie, tylko na tym radiu!!!
    Grał na tym radiu? Kiedy?Moim zdaniem (a wszystko na to wskazuje) problemem jest zniszczona zębem czasu wkładka - kryształki (płytki) piezo w tych wkładkach były nietrwałe i po prostu po jakimś czasie się rozpadały. Wymienić wkładkę i dopiero sprawdzać. Jeżeli w uchwycie wkładki są cztery blaszki kontaktowe (ostatnia możliwość - może nie stykają? Zaśniedziały wraz ze stykami wkładki i nie przewodzą na styku?) to wkładka powinna być stereo czyli (o ile nie pomyliłem symboli) Uf 3 lub 4 (nowsza wersja).