Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSI GT72S - Jak wgrać EC przez złącze klawiatury?

andrzejz78 18 Lip 2018 09:52 2130 72
  • PCBway
    andrzejz78
    Poziom 18  
    Uwierz mi że dość długo przeglądałem grafiki w necie ale nie trafiłem na ten obrazek

Wczoraj nie wychodziło mi bo jak już napisałem we wcześniejszym poście adapter to bubel Siedem pinów przy złączu taśmy nie było dolutowane i kawałek cyny siedział między 19 a 20 pinem przy samym złaczu

Poprawiłem już adapter i będę dalej walczył z kbc

Edit

Jak na razie bez rezultatu
    Najczęściej komunikat " Boot error, please check whether the EC chip is supplied voltage and ISP cable is connected properly or not. The ISP cable should not exceed 10cm in length."

Edit 2

Podłączyłem raczej poprawnie i nadal lipa Wstawiam fotkę jak to wygląda bo może coś przeoczyłem

Może jednak trzeba dać zasilanie z zewnątrz?
    andrzejz78
    Poziom 18  
    Włączony? Na pewno?

A +3.3VALW nie wystarczy?
  • PCBway
    andrzejz78
    Poziom 18  
    Ok to wieczorem odpale laptop i się zobaczy

Dodano po 2 [godziny] 48 [minuty]:

Faktycznie że po odpaleniu laptopa coś wreszcie drgnęło w temacie

Wykryło układ ale wbrany został pierwszy z listy czyli KB9010

Niestety przy próbie odczytu wywala błąd

Code:
    001:  Serial number:20160105220246-018466, Programmer firmware version: V2.0 .

002:  Using Mode-A to scan VGA port...
    003:  Mode-A cannot identified the circuit board, change line sequence to Mode-D and continue to identifying...
    004:  Mode-D cannot identified the circuit board, change line sequence to Mode-B and continue to identifying...
    005:  Mode-B cannot identified the circuit board, change line sequence to Mode-C and continue to identifying...
    006:  Scan SPI extension interface...
    007:  Auto identified 5 ID is match with the partnumber.
    008:  http://www.ifix.net.cn/thread-17865-1-1.html
    009:  The currently selected:KB9010, capacity: 1Mbits, 128Kbytes.
    010:  >------------------------------------OK---------------------------------------<
    011:  Start reading chip......
    012:  Reading errors, automatically reduce the frequency. Please wait, it's re-reading...
    013:  Reading errors, automatically reduce the frequency. Please wait, it's re-reading...
    014:  Read error, operation aborted.

Przy pozostałych jest podobnie jak pisałem wczoraj choć KB9022 ma ochotę czytać tylko też jest jakiś błąd

Code:
    016:  The currently selected:KB9012, capacity: 1Mbits, 128Kbytes.

017:  >------------------------------------OK---------------------------------------<
    018:  Boot error, please check whether the EC chip is supplied voltage and ISP cable is connected properly or not. The ISP cable should not exceed 10cm in length.
    019:  The currently selected:KB9016, capacity: 1Mbits, 128Kbytes.
    020:  >------------------------------------OK---------------------------------------<
    021:  This chip's programming algorithm is not defined.
    022:  http://www.ifix.net.cn/thread-17865-1-1.html
    023:  The currently selected:KB9018, capacity: 1Mbits, 128Kbytes.
    024:  >------------------------------------OK---------------------------------------<
    025:  Boot error, please check whether the EC chip is supplied voltage and ISP cable is connected properly or not. The ISP cable should not exceed 10cm in length.
    026:  http://www.ifix.net.cn/thread-17865-1-1.html
    027:  The currently selected:KB9022, capacity: 1Mbits, 128Kbytes.
    028:  >------------------------------------OK---------------------------------------<
    029:  Start reading chip......
    030:  Reading errors, automatically reduce the frequency. Please wait, it's re-reading...
    031:  Boot error, please check whether the EC chip is supplied voltage and ISP cable is connected properly or not. The ISP cable should not exceed 10cm in length.
    032:  Read error, operation aborted.
    andrzejz78
    Poziom 18  
    Taśmę mogę na pół jeśli to by pomogło tylko będzie zabawy z usunięciem z końca farby tak żeby nie uszkodzić ścieżek

Kurde do tych pięciu sygnałów to mogliby zrobić oddzielne złącze żeby człowiek się nie męczył cała taśmą
    Na starszych płytach była oddzielna kość i często wystarczyło zapiąć klips na płycie i można było flashować do woli

Teraz wszystko utrudnili Najgorsze to że sumy kontrolne wszędzie są sprawdzane (chodzi mi tylko o laptopy msi)
    W oryginalnym EC zmieniłem jedną cyfrę i już programowo nie dało się zgrać Po zmianie na poprzednią wartość poszło bez problemu

Wczoraj już miałem zamówić ten proponowany wcześniej programator ale może do niedzieli powalczę z rt
    andrzejz78
    Poziom 18  
    To trochę ryzykowne lutowac na płycie przy złączu ale przynajmniej wiem co sugerujesz

Zacznę od krótszej taśmy Jeśli to nic nie da to kabelki dolutuje do jakiegoś 1cm taśmy a ja jeszcze w złącze

W ostateczności wyciągnę płytę i gdzieś się wlutuje

Kiedyś na grafice 1060 kość vbiosu miałem na taśmie 20cm i nie było problemów
    Teraz sobie przypomniałem że kolega chciał kość EC wyciągnąć poza płytę to na długiej taśmie nie wstawał laptop Dopiero na jakimś krótkim odcinku działał poprawnie
    Stani12
    Poziom 28  
    Napisz jeszcze jak przedtem zasilałeś układ. Może trzeba skonfigurować płytę. Jeśli zasilałeś z programatora to pewnie nie wyrabiał prądowo i trzeba odpiąć niektóre odgałęzienia +3VALW.
    Co do ryzyka to przynajmiej dla mnie nie stanowiło problemu. Stacja lutownicza z grotem 0,5mm, kynar bądź przewody z tasiemki matrycy i podłączyć można bez problemu.
    Dobrze że się komunikuje. W SVOD KB9022 jest w opcji razem z KB9010, KB9012 i KB9016 więc RT powinien go czytać bo algorytm jest taki sam co najwyżej może mieć większą pamięć i nie przeczyta całej.
    andrzejz78
    Poziom 18  
    Wcześniej układ był zasilany z płyty Chodzi o to staje napięcie 3/5valw
    Z programatora nie zasilałem bo nawet nie było go gdzie podpiąć
    Dopiero jak kazałeś włączyć laptop to coś ruszyło ale dalej coś jest nie tak

Skróciłem taśmę do 5cm ale nic to nie dało

Teraz pominę adapter i jak pisałeś kabelek z programatora gdzieś w płytę wlutuje
    Ten zabieg zostawię sobie na weekend bo tu trzeba na spokojnie to zrobić

Chyba nawet tą taśmę z "wtyczką" wykorzystam

boro1234567
    Spec od komputerów
    Stani12 napisał:
    RT powinien go czytać bo algorytm jest taki sam co najwyżej może mieć większą pamięć i nie przeczyta całej.

Rozmiar pamięci jest taki sam.
    Z tymi KBC w niektórych płytach są problemy z odczytem/zapisem.
    Na chwilę obecną nierozwiązane.
    Stani12
    Poziom 28  
    Nie wiem dlaczego zasugerowałem się że jest KB9022.
    Masz KB9028.
    Ponieważ w SVOD, KB9028 jest w oddzielnej zakładce niż pozostałe więc na pewno jest inny algorytm. W wykazie RT nie ma KB9028 więc pewnie nie programuje go. Trzeba spojrzeć na upgrade programu może są już nowsze i programują te kości.
    Kolega boro ma Vertyanova więc może ewentualnie sprawdzi w swoim software czy też tak jest.
    Sprawdziłem i zainstalowałem wersję 20150530. Niestety też nie ma KB9028.
    boro1234567
    Spec od komputerów
    Stani12 napisał:

Kolega boro ma Vertyanova więc może ewentualnie sprawdzi w swoim software czy też tak jest.

Też są w niektórych płytach problemy.
    W Tetrisie bez problemów.

Soft do RT sprawia problemy z KBC.
    Stani12
    Poziom 28  
    andrzejz78 napisał:
    https://m.ebay.com/itm/KB9012QF-EDID-eeprom-U...2473595?_trksid=m570.l1313&_mwBanner=1&_rdt=1

Tu też brak obsługi KB9028
    Zresztą nie znalazłem programatora który miał by na liście dokładnie taki model kbc

Układ nie jest jakaś nowością a w necie brak jakiegokolwiek info o nim

SVOD ma.
    lisek
    Spec od monitorów
    Popatrz filmik z Link_ upgrade ENE KB9028 na płycie platformyе Quanta Y22A

Tylko Vertanov JAG lub SVOD (wer. firmware svodprg_ver5_7.) , jedynie te dwa pozwalają programować przez złącze klawiaturowe Link_forum SVOD

p.s
    Na Elvikom kol.alexwawa napisał
    Cytat:
    KBCy serii 9010, 9012, 9016 Można programować JEŚLI kość biosa wisi na pinach KBCa bezpośrednio (czyli piny 119 120 128 i 126 KBCa podłączone do BIOSa) oraz jeśli laptop ma tylko 1 kość bios. W takim przypadku do konfiguracji płyty trzeba dodać pin41 do pinu klawiatury KSO2 (zgodnie ze schematem), przełączyć typ układów na KB9010\12\16\22 ext. W takim trybie KBC działa jako most. W przypadku gdy układ BIOS podłączony do HUBu albo są 2 kości BIOS - nic się nie uda.
    Ważne nie zapomnieć po tym znów wykasować pin41 z konfiguracji płyty.
    KBCy serii 9022 oraz ITE mają więcej możliwości. Jak powiedział mi SVOD - "wszystkie ITE pozwalają programować bios przez port klawiaturowy"

KBC 9012 Link_datasheet

na jednym z for swego czasu napisano o KB9028, SVOD i Vertanow"ie
    Cytat:
    Vertanow programmer said, no EC (kbc). Then I noticed that if you do the survey immediately after connecting the power to the Board, the EC is seen. experimentally, it was found out. that the EC is seen for about 12 seconds, if you just poke the read button and simultaneously supply power, even manages to read the contents of the EC firmware.
    But not time to record all, record-84%.
    At the same time, the Board comes to life. Boot from a client disk (happened occasion, "preparing devices", not at the moment, the approach asks, what will be the name of the computer, felt there was something unpleasant, it is, formats disk, again with a recovery partition installed clean Windows without a single issue and confirmation the first time faced, to rake another question this now with client) under Windows flashed the latest version of the BIOS.
    I considered the firmware of the EC, the tail is clean again, in the sewn dump there were data at the end, I conclude that the upgrade BIOS of the EC flash was not updated.
    Tried to flash EC SVOD programmer, he EC is not lost, read properly, erased, recorded, and verification crashes on the first byte when reading is what is written do not understand that... EC to sin is not worth it, soldered the same way another one EC.
    Stitched back Vertanov programmer, when you first start blinking the led on the power button 10 seconds, it seems all the same EC update the firmware from main BIOS, and that the tail of the dump is slightly different-misunderstood and as a result.
    In this case, the problem is still resolved, but the question is the correct firmware kb9028 and left.???

Platforma Quanta Y23 DAY23AMB6C0 Rev C/ pod AMD
    Bios W25Q32FVSIQ
    FCH 218-0844012
    KBC KB9028Q
    gpu dodatk. 216-0858020
    Potrzebny SM pod Y22A, dostępny i jest KB9028

andrzejz78
    Poziom 18  
    Stani12 napisał:
    SVOD ma.
    Byś pożyczył :)

Kilka prób podłaczenia i odczytu i coś się posypało bo część wbudowanej klawiatury przestała działać Klawiatura po USB działała poprawnie

Ponowne wgranie oryginalnego EC przywróciło poprawne działanie klawiatury
    lisek napisał:

KBCy serii 9010, 9012, 9016 Można programować JEŚLI kość biosa wisi na pinach KBCa bezpośrednio (czyli piny 119 120 128 i 126
    U mnie tak jest
    Stani12
    Poziom 28  
    Gdybyś mieszkał blisko to nie widzę problemu. Mam 2szt. Jeden pełny komplet z full wypasem (rozszerzenie o moduł klawiatury) i sam programator po reanimacji bo uszkodziłem procesor. Sam procesor to żaden problem ale wsad. I tak w ramach wyjątku kupiłem od producenta zaprogramowany i mam rezerwę. Nawet nie wiem kiedy go uwaliłem. Może nie podpiąłem masy przy którymś programowaniu a to jest częstą przyczyną ich uszkodzeń.
    Jest jeszcze jedno wyjście. Prześlesz płytę a ja Ci zaprogramuję wsadem jaki dasz i odeślę.
    Edit.
    Myślalem, że jest jeszcze prostsze wyjście i tańsze (zakup zaprogramowanego układu) ale patrząc po cenie czystego 36zł. to nie jest dobre wyjście.
    Najlepsze to kupić svod albo vertyanova.
    Nie wiem czy svod ver.1 (2) jeszcze są bo wyszła nowa ver.3 i poprzednich juz nie produkują.
    Najlepiej jakby był wsad któregoś z programatorów. :D
    andrzejz78
    Poziom 18  
    Stani12 napisał:
    Prześlesz płytę a ja Ci zaprogramuję wsadem jaki dasz i odeślę.

Problem w tym że wraz bym nie miał narzędzia do wgrywania EC
    Lubię dłubać we wsadach i dlatego będę musiał coś kupić co bez problemu obsłuży KB9028Q
    boro1234567
    Spec od komputerów
    andrzejz78 napisał:

Lubię dłubać we wsadach i dlatego będę musiał coś kupić co bez problemu obsłuży KB9028Q

To kup Vertanov JAG Ver 3.
    Stani12 napisał:
    Jeden pełny komplet z full wypasem (rozszerzenie o moduł klawiatury)

Do wersji wypas dochodziły jeszcze dwa moduły rozszerzeń plus podstawka QFP128.
    Już nie produkowane.
    lisek
    Spec od monitorów
    Temat z forum Link
    Oraz z Link_ nev._USB IO Programmer + keyboard tester VER 3.4
    VER 3 - Board version 3.8
    * and software version 6.4

Na UK wer. bez kabla EDID ok.80.$ Link_USB-Programmer-keyboard-tester-ver-3-5-without-EDID
    Filmik Link
    Reszta cała dla Pomocy na
    - na 49-str. forum Link
    - na 99-str. forum Link

boro1234567
    Spec od komputerów
    lisek napisał:

Oraz z Link_ nev._USB IO Programmer + keyboard tester VER 3.4
    VER 3 - Board version 3.8
    * and software version 6.4

Nie dodawaj linków do urządzeń których nie sprawdziłeś.
    To jest klon oryginalnego programatora.
    Ma duże problemy z niedopracowanym softem.
    Miałeś okazję pracować na nim?
    lisek
    Spec od monitorów
    Nie bo to klon "turecki",....
    * na zielonej płytce pcb , lewa góra masz napis
    Podobnie jak i ten za 80.$

My uzywamy org. zakupiony u autora (V.).
    Jest na ros. sklepie Link, tylko trzeba im napisać aby przysłali dysk z software,...(czasem zapominają)
    cena 6k rubli czyli poniżej 100.$ (1$=65 rubelków na dzisiaj)
    boro1234567
    Spec od komputerów
    lisek napisał:
    My uzywamy org. zakupiony u autora (V.).

To nie wrzucaj niesprawdzonych informacji.
    lisek
    Spec od monitorów
    Cytat:
    To jest klon oryginalnego programatora.
    Ma duże problemy z niedopracowanym softem.

1. Sprawdzałeś na własnej skórze,doświadczyłęś na urządzeniu.?
    2. Czym się to objawiało?
    3. Wgranie softu z wer. ros. (zamieszczone na ros, stronach komputerowych) nie pomogło usprawnić działanie programera?
    boro1234567
    Spec od komputerów
    lisek napisał:

1. Sprawdzałeś na własnej skórze,doświadczyłęś na urządzeniu.?

Tak.
    Znajomy się skusił na kilka $ różnicy.
    Softy nie pasują, są zupełnie inne.
    Programator ma problemy z zapisem ITE, ENE, NCPE.
    Nie kasuje i nie zapisuje poprawnie, z MEC w ogóle nie da się połączyć nie czyta ID.
    lisek napisał:
    trzeba im napisać aby przysłali dysk z software,...(czasem zapominają)
    Soft jest na stronie, najnowsza wersja w poście na pierwszej stronie.
    Zresztą jak sam wiesz urządzenie ma auto update.