Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

10 spojrzeń na Sensor Expo 2018

ghost666 16 Jul 2018 22:38 762 0
e-mierniki
 • 10 spojrzeń na Sensor Expo 2018
  Na tegorocznych targach Sensor Expo wystawiało się ponad 250 firm. Odwiedziło je ponad pięć tysięcy osób zainteresowanych nowoczesnymi sensorami, zwłaszcza tymi dedykowanymi do zastosowań w systemach Internetu Rzeczy. Liczba zarówno wystawców, jak i odwiedzających, pokazuje, że na świecie jest coraz większe zainteresowanie tego rodzaju elementami.


  O trendach na temat ewolucji w sektorze sensorów mówił Albert Pisano, dziekan Wydziału Inżynierii na Uniwersytecie stanu Kalifornia w San Diego. Wcześniej kierował on laboratorium badania sensorów w Berkeley. Obecnie zajmuje się podobnymi tematami, ze szczególnym uwzględnieniem sensorów dla elektroniki noszonej.

  "Nie pracujemy nad rzeczami takimi jak Fitbit - pudełko, które możesz do siebie przyczepić" - mówił naukowiec - "Interesują nas miniaturowe, biokompatybilne układy, które mogą analizować chemiczne reakcje na poziomie Twojej skóry". Pisano wymienia trzy przykładowe aplikacje tego rodzaju sensorów: złożone sensory dla wcześniaków, biosensory do ciągłego monitorowania dla osób w podeszłym wieku oraz dedykowane sensory, jakie firmy farmaceutyczne chcą wykorzystywać do ciągłego monitorowania pacjentów podczas testów klinicznych. Wszystkie te aplikacje łączą podobne wyzwania - elementy te muszą mieć większą czułość niż obecnie oraz niższy koszt, rozmiar i pobór mocy.

  Istnieje wiele ciekawych rozwiązań opisywanych powyżej wyzwań. Jednym z nich jest na przykład wykorzystanie kwasu mlekowego, jednego ze składników naszego potu, jako źródła energii elektrycznej. Potencjalnie, pozwala on na zasilenie niewielkiego nadajnika radiowego do przesyłania danych.

  Obróbka dużej ilości danych jest sporym wyzwaniem dla tego sektora przemysłu. Oprócz radzenia sobie z dużą ilością informacji, nadsyłanych przez sensory, systemy analityczne muszą poradzić sobie z każdorazową kalibracją sensora dla indywidualnych potrzeb pacjenta.

  Koszt i rozmiar to palący problem nie tylko w sektorze sensorów medycznych, ale w całym dziale Internetu Rzeczy. Dzięki postępującej integracji systemów w dedykowanych układach scalonych udało się zmniejszyć, np. koszt modułów komunikacyjnych z średnio 25 dolarów do poziomu około 15 dolarów. Jeśli chodzi o redukcję zużycia mocy, to systemy komunikacyjne takie jak LTE CatM czy LoRa przychodzą tutaj w sukurs umożliwiając łatwą redukcję poboru prądu. Problemem jest jedynie fakt, iż sieci CatM nie są jeszcze szeroko stosowane, a LoRa opiera się raczej o tworzenie własnej infrastruktury, a nie o korzystanie z usług roamingowych.

  Przejście wystawy zajęło reporterowi EETimes około 2 godzin. Spójrzmy na 10 rzeczy, jakie szczególnie zainteresowały go podczas zwiedzania targów. Na targach widocznych było wiele firm. Największe z nich, takie jak Analog Devices, Rohm czy TDK, w ostatnim czasie nabyło wiele mniejszych spółek, zajmujących się projektowaniem sensorów, dzięki czemu ich portfolio w tym sektorze znacznie się poszerzyło.

  Zobaczmy, jakie ciekawe - nie tylko medyczne - technologie były prezentowane na targach.

  10 spojrzeń na Sensor Expo 2018
  Analog Devices zaprezentowało sensor radarowy. Został on zaprojektowany przez spółkę Symeo z Monachium. Radar ten pracuje w pasmie 57-64 GHz. Dotychczasowo stosowano go m.in. w budownictwie do precyzyjnego orientowania między sobą poszczególnych elementów dużych dźwigów - żurawi - montowanych na miejscu budowy.

  Sensor sprzedawany był przez Symeo za około 3000 dolarów. Jego główną tajemnicą jest dedykowane oprogramowanie, jakie wykorzystane jest do integracji danych pochodzących z dwóch radarów znajdujących się w module. Dzięki temu firma mogła wykorzystać do konstrukcji modułu elementy dostępne komercyjnie, co znacznie redukuje koszt urządzenia. Sensor prezentowany przez Analoga posiada precyzję lokalizacji na poziomie 5 mm na odległości do 500 metrów. To o rząd wielkości lepiej niż konkurencyjne urządzenia, które wykorzystują tylko jeden radar.

  Analog Devices nie podało jasnych informacji, jak chce wykorzystać technologie zakupionego Symeo w swoich produktach, jednakże prominentna pozycja sensorów radarowych na targach sprawia wrażenie, że firma ma wysokie nadzieje co do tego układu.

  10 spojrzeń na Sensor Expo 2018
  STMicroelectronics zaprezentowało mikrofon MEMS o ultraszerokim pasmie. Najnowszy moduł pozwala na zbieranie sygnałów akustycznych w zakresie od 20 Hz do 80 kHz. Dzięki możliwości 'słuchania' ultradźwięków sensor ten może wykrywać awarie mechaniczne czy np. przeciekające rury w budynku.

  Mikrofon ten wyposażony jest nie tylko w przetwornik analogowo-cyfrowy, ale także wbudowany procesor sygnałowy, który wstępnie analizuje zbierane dźwięki przed przesłaniem ich do mikrokontrolera w systemie.

  STM nie podało finalnej ceny mikrofonu, ale spodziewać się można, iż sensor ten kosztować będzie poniżej jednego dolara.

  10 spojrzeń na Sensor Expo 2018
  Startup Aroma Bit to firma, która oferuje usługi analityczne w zakresie analizy zapachów. Spółka opiera swoje usługi o specjalny sensor gazowy, który może posiadać do 35 specjalnych cienkowarstwowych membran do detekcji poszczególnych składników zapachów.

  System wykorzystuje kwarcowe mikrowagi. System taki składa się z oscylatora kwarcowego, na którym nałożono cienką warstwę absorbującą molekuły 'zapachu'. Mierzy się odstrojenie częstotliwości rezonansowej oscylatora i na jej podstawie szacuje masę zaadsorbowanych molekuł.

  Prezentowany na zdjęciu po lewej stronie Aroma Coder 35Q - duże czarne urządzenie w tle - to komora do izolowania zapachów. Wykorzystując swój sensor i to urządzenie firma skatalogowała już ponad 1000 różnych zapachów. Wszystkie one są opisane numerycznie, co pozwala na szybką identyfikację ich na podstawie danych z sensora. Spółka szczyci się, że potrafi nawet po zapachu odróżnić Pepsi od Coca-Coli.

  10 spojrzeń na Sensor Expo 2018
  Firma TDK prezentowała na targach sensor wykorzystujący zjawisko tunelowej magnetorezystancji (TMR) do detekcji kąta. Sensor ten pozwala na pomiar kąta z dokładnością 0,2 stopnia. Pierwsze układy niebawem pojawią się jako próbki deweloperskie. Finalna cena układów ma wynieść poniżej jednego dolara.

  Pierwszy sensor TMR - TAD2140 wykorzystywany ma być w systemach kierowania samochodami oraz do monitorowania pracy wycieraczek samochodowych. Dodatkowo w zeszłym roku szereg firm rozpoczęło wykorzystywanie tego sensora w smartfonach do stabilizacji obrazu z kamery.

  TAD2140 dostępny jest w niewielkiej obudowie TO-06 w której zintegrowano sześć kondensatorów i rezystor, aby wyeliminować konieczność instalowania układu na płytce drukowanej. Układ wspiera interfejsy cyfrowe, dzięki wykorzystaniu procesora DSP firmy ICsense, którą TDK zakupiło w marcu 2017 roku.

  10 spojrzeń na Sensor Expo 2018
  Firma PST Sensors z Wielkiej Brytanii zaprezentowała swoją technologię integracji sensorów z elastycznymi, plastikowymi substratami. Tego rodzaju sensory wykorzystywane mają być m.in. w protezach kończyn do monitorowania kikutów - temperatury, wilgotności, aktywności etc. Wszystko po to, by nie dopuścić do pogorszenia ich stanu.

  Obecnie tego rodzaju sensory rozpoczynają testy w Wielkiej Brytanii. National Health Service ma zamiar rozpocząć je na jesieni tego roku. Kolejna generacja tego rodzaju układów ma być integrowana z elastycznymi dzianinami w postaci np. skarpetki.

  10 spojrzeń na Sensor Expo 2018
  Japoński Alps zaprezentował szerokie portfolio sensorów (na zdjęciu po prawej) - wskaźnik tego, jak szerokie są aplikacje tego rodzaju układów. Firma nie pokazała żadnego nowego układu - ich przesłaniem była raczej możliwość stworzenia kompletnej aplikacji IoT w oparciu o ich moduły i sensory, a także usługi komunikacyjne i serwery w chmurze od zaufanych współpracowników Alpsa.

  10 spojrzeń na Sensor Expo 2018
  Amerykański oddział francuskiej firmy Thales na targach prezentował swój sześcioosiowy moduł inercyjny NavChip2. Jest to nowy na rynku układ, który plasuje się na średniej półce. Moduł wykorzystuje komercyjnie dostępne elementy zintegrowane przez Thalesa.

  NavChip2 charakteryzuje się dryftem poniżej pięciu stopni na godzinę i zakresem pomiarowym do 16G dla przyspieszenia liniowego i 2000 stopni na sekundę dla przyspieszenia kątowego. Firma chce dostarczać doskonałe parametry, znane z modułów o cenie powyżej 1300 dolarów za o wiele niższą cenę w zakresie od 300 do 450 dolarów.

  Moduły te dedykowane są do zastosowania w samochodach, dronach i robotach.

  10 spojrzeń na Sensor Expo 2018
  Rohm zaprezentował bezdotykowy sensor prądu, który może mierzyć prąd płynący przez ścieżki na płytce drukowanej, wykorzystując do tego pomiar impedancji magnetycznej.

  Element kosztować ma poniżej jednego dolara i pozwolić na redukcję poboru mocy w porównaniu do klasycznych systemów wykorzystujących pomiar spadku napięcia na oporniku. Rozwiązanie Rohm pobiera znacznie mniej mocy i generuje o wiele mniej ciepła.

  10 spojrzeń na Sensor Expo 2018
  Microchip zaprezentował nowe możliwości obsługi pojemnościowych czujników dotyku, jakie wbudowano w 32-bitowe mikrokontrolery SAM L10 oraz L11 tej firmy.

  Nowe układy są pierwszymi układami z rdzeniem ARM Cortex-M23, które posiadają sprzętowe wsparcie dla systemu bezpieczeństwa TrustZone od ARM.

  Nowy moduł do obsługi przycisków pojemnościowych wykorzystuje cztery równoległe sygnały do obsługi pól dotykowych. Dzięki temu zapewnia lepszą odporność na szum, zakłócenia oraz wilgoć w powietrzu.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1333434

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11100 posts with rating 9413, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • e-mierniki