Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stycznik czasowy sterowany potencjometrem

lisuu 17 Lip 2018 01:01 375 19
 • #1 17 Lip 2018 01:01
  lisuu
  Poziom 11  

  Witam serdecznie! Jeśli to nie ten dział to przepraszam i proszę Moderatora o przeniesienie.
  Potrzebne mi są dwa sterowniki czasowe. Jeden chciałbym podłączyć do zgrzewarki folii a drugi do zgrzewarki do ogniw wykonanej z transformatora z mikrofali.
  Sterownik zasilany mniejszym napięciem np 9V lub 12 V po podaniu krótkiego impulsu ma załączać przekaźnik 230 V na zadany potencjometrem czas. Czasy jakie mnie interesują to od 0,1 do kilku s. Sterownik oczywiście podłączony przed transformatorem.
  Wiem, że można kupić takie styczniki czasowe ale chciałbym wykonać to sam. Wytrawianie płytki ogarnę, posiadam też programator (nie używany). Jestem zielony w tego typu konstrukcjach, dotychczasowa moja przygoda z elektroniką polegała (mam przerwę ok 10 letnią) na naprawach typu wymiana części układów.
  Tak jak wspomniałem podstawy ogarnę, stację lutowniczą z hot-airem posiadam, płytki wytrawię, jakiś programator też leży i zbiera kurz. Potrzebuję jedynie gotowego schematu i jeśli w układzie będzie zastosowany jakiś układ programowalny potrzebuję wsad bo ostatni kontakt z C miałem na studiach magisterskich. Bardzo proszę o pomoc jeśli ktoś posiada coś podobnego lub wiecie o podobnym temacie na forum. Niestety ja nie znalazłem.
  Coś takiego jak na tym filmie
  https://www.youtube.com/watch?v=tPuKu5J-_64

  Dodano po 2 [godziny] 19 [minuty]:

  Doczytałem conieco i spróbuję na ne555 ale narazie walcze z KiCadem... Ciężkie jest pierwsze użycie programu ;)
  Gdyby ktoś miał lepszy pomysł niż ne555 proszę o pomoc.

  0 19
 • Pomocny post
  #3 17 Lip 2018 06:51
  Zbigniew 400
  Poziom 35  

  Zastosuj jako element załączający
  R 15 lub triak załączany w zerze.

  0
 • #4 17 Lip 2018 09:59
  lisuu
  Poziom 11  

  Tak jak wspomniałem jestem zielony więc proszę o sprostowanie. Myślałem nad trybem astablinym ale wg. sugestii spróbuję w monostabilnym. Rozumiem, że im pojemniejszy kondensator, im dłużej będzie się ładował tym dłuższy czas na wyjściu. Czyli zmniejszając rezystancję kondensator szybciej będzie się ładował i czasy będą krótsze. Dobrze myślę?

  0
 • Pomocny post
  #5 17 Lip 2018 10:35
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Dobrze - w opisie NE555 masz wzór na czas. Do przemyślenia: ładować kondensator i kończyć impuls po osiągnięciu określonego poziomu, wtedy na wyjściu masz impuls dodatni, a po jego zakończeniu stan niski, czy rozładowywać, wtedy masz impuls ujemny, a potem stan wysoki. Wejście TRIG (aktywny stan niski) ma wyższy priorytet, niż THR (aktywny stan wysoki) - jedno z nich łączy się z kondensatorem, na drugie podaje się impuls wejściowy.

  0
 • #6 17 Lip 2018 10:47
  lisuu
  Poziom 11  

  Jestem w terenie więc zapytam jeszcze na szybko zanim zajrzę do opisu układu. Czy jakiś odbiornik potrzebny do rozładowania kondensatora np. LED czy układ to zrobi sam?

  0
 • #7 17 Lip 2018 11:30
  Rezystor240
  Poziom 34  

  @lisuu

  Zależy jaki masz schemat, ale zazwyczaj układ robi to sam.
  Podaj schemat, a powiem jak będzie działał.

  0
 • #8 21 Lip 2018 07:38
  lisuu
  Poziom 11  

  Ok. Udało mi się coś narysować jednak Ameryki nie odkryłem gdyż jest to poprostu przerysowany schemat.Wyjście podpięte będzie pod pin 3 ale KiCad nie pozwolił mi zostawić wolnego połączenia a jeszcze go do końca nie ogarnąłem.Stycznik czasowy sterowany potencjometrem
  Mam problem z doborem rezystancji i pojemności.
  Układ będzie zasilany z transformatora 12V który docelowo też chcę umieścić na płytce ale najpierw muszę ogarnąć timer.
  Nie ponumerowałem rezystorów ale wnioskuję, że potencjometr powinienem umieścić zamiast rezystora z prawej strony.
  Tak jak pisałem wcześniej chciałbym aby czas na wyjściu możnabyło ustawiać od 0,1 s do max 4 s.
  Proszę Koledzy o pomoc w doborze elementów bo tak jak wcześniej wspominałem do tej pory byłem "wymieniaczem części" i działałem schematycznie zgodnie z manualami serwisowymi. "Jak telefon nie ma zasięgu, przelutuj końcówkę mocy. Jeśli nie pomoże oddaj do starszego technika."

  0
 • #10 21 Lip 2018 11:03
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Uwaga do #8: impuls na wyjściu nie będzie krótszy, niż czas załączenia na wejściu. Jeśli nie chcesz mieć po nastawieniu np. 0.2s impulsu np. przez sekundę, gdy na tyle wciśniesz przycisk, to trzeba zrobić sprzężenie poprzez kondensator - NE555 wystarczy mikrosekundowy impuls, więc pewnie coś koło nanofarada.

  0
 • #11 21 Lip 2018 21:10
  lisuu
  Poziom 11  

  Impuls na wejściu napewno będzie dłuższy niż na wyjściu bo switch jest zamontowany na ramieniu zgrzewarki. Obecnie jest poprostu za trafem i zamyka obwód z drutem oporowym.
  Po nacisnięciu pedału przez operatora switch cały czas jest zwarty do momentu podniesienia ramienia. Zależy mi na tym aby ustawić czas aby każdy zgrzew był jednakowy niezależnie od czasu docisku poprzez pedał.
  Bardzo proszę o wyrozumiałość i cierpliwość do moich pytań ale można przyjąć, że na nowo się uczę.
  Jak wykonać sprzężenie przez kondensator? Równolegle do opornika?
  Doczytałem teraz, że generator monostabilny generuje tylko jeden impuls [...] Po zakończeniu wytwarzania impulsu przygotowuje się i czeka na następne wyzwolenie.
  Rozumiem to tak, że dostaje impuls, ładuje kondensator i po naładowaniu zanika napięcie na wyjściu a rozładowuje kondensator po ustaniu sygnału na wejściu. Czyli czas na wyjściu teoretycznie nie jest zależny od czasu na wejściu. Czy się mylę?

  Dodano po 10 [minuty]:

  anders11 napisał:
  Tu znajdziesz schemat i wsad do timera .
  Jest droższy w wykonaniu i bardziej skomplikowany lecz nadrabia to precyzją
  http://mirley.firlej.org/timer_fotograficzny

  Dzięki ale mam sporą przerwę w zabawie z elektroniką i chcąc wrócić do tematu zacznę od prostszych rzeczy. Dostałem info od operatora, że chciałby jeszcze wyświetlacz z licznikiem aby nie liczyć worków/zgrzewów. Ale o tym później jak już skonstruuję timer. Wiem, że mógłbym to rozwiązać jednym urządzeniem za 280 zł (timer counter) ale chciałbym skonstruować coś sam w ramach ćwiczeń.

  Dodałem oznaczenia aby uporządkować trochę temat.
  Stycznik czasowy sterowany potencjometrem

  0
 • #12 21 Lip 2018 21:53
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Opornik 10k między +zasilania, a wejście TRIG; kondensator 1nF do wejścia TRIG, drugi koniec kondensatora przez włącznik do masy, przez opornik (tu może być np. 100k, jeśli włącznik ma dobrą izolację - jak słabszą, to mniejszy, poza tym opór tego opornika nie wpływa na działanie) do +zasilania.

  Po zwarciu włącznika przez około 4us na TRIG będzie napięcie poniżej progu włączania, co powinno wystarczyć do wyzwolenia NE555 i to pewnie z dużym zapasem.

  Aha, czy potrzebujesz impuls dodatni (stan wysoki, około 1.5V poniżej napięcia zasilania w trakcie impulsu, a niski, poniżej 0.4V między impulsami)? Bo jak ujemny (poniżej 0.4V w trakcie impulsu, zasilanie-1.5V między impulsami), to wypadałoby inaczej podłączyć.

  Poza tym, jeśli RESET (pin 4) podłączasz do zasilania, to nie wiadomo, z jakiego stanu wystartujesz przy włączaniu zasilania - być może od wygenerowania impulsu. Można do RESET podłączyć układ RC i wymusić stan niski po włączeniu zasilania, dopiero po chwili układ zacznie reagować na przycisk. Żeby to uzyskać, podłączasz do RESET dodatni koniec kondensatora (ze 22uF, ujemny koniec do masy), i opornik ze 100k do +zasilania - z takimi elementami NE555 zacznie normalnie działać około 0.1 sekundy po włączeniu zasilania, bez efektów włączeniowych.

  0
 • #13 21 Lip 2018 21:57
  lisuu
  Poziom 11  

  Dodatni na wyjściu na R15 żeby załączyć trafo. Ide grzebać w rupieciach. Pokombinuję na płytce stykowej chociaż nie zmierzę dokładnie czasu na wyjściu ale tak na oko sprawdzę. Nie wiem tylko czy mam wszystkie elementy ale muszę pogrzebać w czeluściach kanciapy.

  Wg tego kalkulatora
  http://kalkulator.majsterkowicza.pl/oblicz/NE555-tryb_monostabilny
  dla kondzioła 50uF dla czasu 0,50 s R2 musi mieć 5K a dla 5 s 50K. czyli zamiast R2 muszę mieć potencjometr min. 50 K. Czy dobrze myślę?

  Zmiana planów. Elementem załączającym będzie HF118F/12V wlutowany w PCB
  R15 za drogi a nie mam. Chyba, że w jeszcze innej zgrzewarce będzie ale w sumie będe potrzebował ze 3 takie timery więc wolę, żeby były jednakowe.

  0
 • #14 24 Lip 2018 12:54
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Mi wychodzi 91k dla 50uF i 5s (dla układu monostabilnego). Co to jest ten HF118F/12V, jakie ma parametry wejścia sterującego?

  0
 • #16 24 Lip 2018 17:54
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Czyli oporność cewki 620R, napięcie cewki: nominalne 12V (prąd około 19mA), minimalne 8.4V, maksymalne 18V.

  Można by go sterować wprost z wyjścia NE555, ale z diodą (równoległą do cewki, anodą do masy), żeby gasić przepięcia.

  Napięcie zasilania NE555 dobrze byłoby mieć ze 13-14V - 9V będzie dużo za mało, by zapewnić zadziałanie przekaźnika.

  0
 • #17 24 Lip 2018 18:38
  Rezystor240
  Poziom 34  

  _jta_ napisał:
  Można by go sterować wprost z wyjścia NE555, ale z diodą (równoległą do cewki, anodą do masy), żeby gasić przepięcia.


  Do sterowania cewki bezpośrednio z układu scalonego, dioda szeregowo z cewką.
  Układ dioda cewka przekaźnika- ta dioda wysoko napięciowa.
  Kolejna dioda równolegle z cewką przekaźnika, zaporowo do płynącego prądu przy zasilaniu cewki- najlepiej zastosować diodę szybką.

  0
 • #18 02 Sie 2018 17:12
  lisuu
  Poziom 11  

  udało mi się usiąść do tego ale okazało się, że nie działa po połączeniu wg mojego schematu. Na wyjściu wpiąłem leda, który świeci tylko na czas zwarcia włącznika

  0
 • #19 02 Sie 2018 18:00
  _jta_
  Specjalista elektronik

  A jakie masz napięcie na C2? Jakie między THR, a GND? Jak jest podłączone wyjście Q? Jeśli do C2, to się nie dziw, że nie działa.

  0
 • #20 03 Sie 2018 08:49
  lisuu
  Poziom 11  

  dobra widzę błąd ale tak jak pisałem schemat przerysowany z jakiegoś opisu ne 555. Jak znajdę czas po robocie podłączę tak jak powinno być i narysuję prawidłowy schemat.

  0