Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stycznik czasowy sterowany potencjometrem

lisuu 17 Jul 2018 01:01 2232 30
IGE-XAO
 • #1
  lisuu
  Level 11  
  Witam serdecznie! Jeśli to nie ten dział to przepraszam i proszę Moderatora o przeniesienie.
  Potrzebne mi są dwa sterowniki czasowe. Jeden chciałbym podłączyć do zgrzewarki folii a drugi do zgrzewarki do ogniw wykonanej z transformatora z mikrofali.
  Sterownik zasilany mniejszym napięciem np 9V lub 12 V po podaniu krótkiego impulsu ma załączać przekaźnik 230 V na zadany potencjometrem czas. Czasy jakie mnie interesują to od 0,1 do kilku s. Sterownik oczywiście podłączony przed transformatorem.
  Wiem, że można kupić takie styczniki czasowe ale chciałbym wykonać to sam. Wytrawianie płytki ogarnę, posiadam też programator (nie używany). Jestem zielony w tego typu konstrukcjach, dotychczasowa moja przygoda z elektroniką polegała (mam przerwę ok 10 letnią) na naprawach typu wymiana części układów.
  Tak jak wspomniałem podstawy ogarnę, stację lutowniczą z hot-airem posiadam, płytki wytrawię, jakiś programator też leży i zbiera kurz. Potrzebuję jedynie gotowego schematu i jeśli w układzie będzie zastosowany jakiś układ programowalny potrzebuję wsad bo ostatni kontakt z C miałem na studiach magisterskich. Bardzo proszę o pomoc jeśli ktoś posiada coś podobnego lub wiecie o podobnym temacie na forum. Niestety ja nie znalazłem.
  Coś takiego jak na tym filmie
  https://www.youtube.com/watch?v=tPuKu5J-_64

  Dodano po 2 [godziny] 19 [minuty]:

  Doczytałem conieco i spróbuję na ne555 ale narazie walcze z KiCadem... Ciężkie jest pierwsze użycie programu ;)
  Gdyby ktoś miał lepszy pomysł niż ne555 proszę o pomoc.
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #3
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Zastosuj jako element załączający
  R 15 lub triak załączany w zerze.
 • #4
  lisuu
  Level 11  
  Tak jak wspomniałem jestem zielony więc proszę o sprostowanie. Myślałem nad trybem astablinym ale wg. sugestii spróbuję w monostabilnym. Rozumiem, że im pojemniejszy kondensator, im dłużej będzie się ładował tym dłuższy czas na wyjściu. Czyli zmniejszając rezystancję kondensator szybciej będzie się ładował i czasy będą krótsze. Dobrze myślę?
 • Helpful post
  #5
  _jta_
  Electronics specialist
  Dobrze - w opisie NE555 masz wzór na czas. Do przemyślenia: ładować kondensator i kończyć impuls po osiągnięciu określonego poziomu, wtedy na wyjściu masz impuls dodatni, a po jego zakończeniu stan niski, czy rozładowywać, wtedy masz impuls ujemny, a potem stan wysoki. Wejście TRIG (aktywny stan niski) ma wyższy priorytet, niż THR (aktywny stan wysoki) - jedno z nich łączy się z kondensatorem, na drugie podaje się impuls wejściowy.
 • #6
  lisuu
  Level 11  
  Jestem w terenie więc zapytam jeszcze na szybko zanim zajrzę do opisu układu. Czy jakiś odbiornik potrzebny do rozładowania kondensatora np. LED czy układ to zrobi sam?
 • #8
  lisuu
  Level 11  
  Ok. Udało mi się coś narysować jednak Ameryki nie odkryłem gdyż jest to poprostu przerysowany schemat.Wyjście podpięte będzie pod pin 3 ale KiCad nie pozwolił mi zostawić wolnego połączenia a jeszcze go do końca nie ogarnąłem.Stycznik czasowy sterowany potencjometrem
  Mam problem z doborem rezystancji i pojemności.
  Układ będzie zasilany z transformatora 12V który docelowo też chcę umieścić na płytce ale najpierw muszę ogarnąć timer.
  Nie ponumerowałem rezystorów ale wnioskuję, że potencjometr powinienem umieścić zamiast rezystora z prawej strony.
  Tak jak pisałem wcześniej chciałbym aby czas na wyjściu możnabyło ustawiać od 0,1 s do max 4 s.
  Proszę Koledzy o pomoc w doborze elementów bo tak jak wcześniej wspominałem do tej pory byłem "wymieniaczem części" i działałem schematycznie zgodnie z manualami serwisowymi. "Jak telefon nie ma zasięgu, przelutuj końcówkę mocy. Jeśli nie pomoże oddaj do starszego technika."
 • IGE-XAO
 • #10
  _jta_
  Electronics specialist
  Uwaga do #8: impuls na wyjściu nie będzie krótszy, niż czas załączenia na wejściu. Jeśli nie chcesz mieć po nastawieniu np. 0.2s impulsu np. przez sekundę, gdy na tyle wciśniesz przycisk, to trzeba zrobić sprzężenie poprzez kondensator - NE555 wystarczy mikrosekundowy impuls, więc pewnie coś koło nanofarada.
 • #11
  lisuu
  Level 11  
  Impuls na wejściu napewno będzie dłuższy niż na wyjściu bo switch jest zamontowany na ramieniu zgrzewarki. Obecnie jest poprostu za trafem i zamyka obwód z drutem oporowym.
  Po nacisnięciu pedału przez operatora switch cały czas jest zwarty do momentu podniesienia ramienia. Zależy mi na tym aby ustawić czas aby każdy zgrzew był jednakowy niezależnie od czasu docisku poprzez pedał.
  Bardzo proszę o wyrozumiałość i cierpliwość do moich pytań ale można przyjąć, że na nowo się uczę.
  Jak wykonać sprzężenie przez kondensator? Równolegle do opornika?
  Doczytałem teraz, że generator monostabilny generuje tylko jeden impuls [...] Po zakończeniu wytwarzania impulsu przygotowuje się i czeka na następne wyzwolenie.
  Rozumiem to tak, że dostaje impuls, ładuje kondensator i po naładowaniu zanika napięcie na wyjściu a rozładowuje kondensator po ustaniu sygnału na wejściu. Czyli czas na wyjściu teoretycznie nie jest zależny od czasu na wejściu. Czy się mylę?

  Dodano po 10 [minuty]:

  anders11 wrote:
  Tu znajdziesz schemat i wsad do timera .
  Jest droższy w wykonaniu i bardziej skomplikowany lecz nadrabia to precyzją
  http://mirley.firlej.org/timer_fotograficzny

  Dzięki ale mam sporą przerwę w zabawie z elektroniką i chcąc wrócić do tematu zacznę od prostszych rzeczy. Dostałem info od operatora, że chciałby jeszcze wyświetlacz z licznikiem aby nie liczyć worków/zgrzewów. Ale o tym później jak już skonstruuję timer. Wiem, że mógłbym to rozwiązać jednym urządzeniem za 280 zł (timer counter) ale chciałbym skonstruować coś sam w ramach ćwiczeń.

  Dodałem oznaczenia aby uporządkować trochę temat.
  Stycznik czasowy sterowany potencjometrem
 • #12
  _jta_
  Electronics specialist
  Opornik 10k między +zasilania, a wejście TRIG; kondensator 1nF do wejścia TRIG, drugi koniec kondensatora przez włącznik do masy, przez opornik (tu może być np. 100k, jeśli włącznik ma dobrą izolację - jak słabszą, to mniejszy, poza tym opór tego opornika nie wpływa na działanie) do +zasilania.

  Po zwarciu włącznika przez około 4us na TRIG będzie napięcie poniżej progu włączania, co powinno wystarczyć do wyzwolenia NE555 i to pewnie z dużym zapasem.

  Aha, czy potrzebujesz impuls dodatni (stan wysoki, około 1.5V poniżej napięcia zasilania w trakcie impulsu, a niski, poniżej 0.4V między impulsami)? Bo jak ujemny (poniżej 0.4V w trakcie impulsu, zasilanie-1.5V między impulsami), to wypadałoby inaczej podłączyć.

  Poza tym, jeśli RESET (pin 4) podłączasz do zasilania, to nie wiadomo, z jakiego stanu wystartujesz przy włączaniu zasilania - być może od wygenerowania impulsu. Można do RESET podłączyć układ RC i wymusić stan niski po włączeniu zasilania, dopiero po chwili układ zacznie reagować na przycisk. Żeby to uzyskać, podłączasz do RESET dodatni koniec kondensatora (ze 22uF, ujemny koniec do masy), i opornik ze 100k do +zasilania - z takimi elementami NE555 zacznie normalnie działać około 0.1 sekundy po włączeniu zasilania, bez efektów włączeniowych.
 • #13
  lisuu
  Level 11  
  Dodatni na wyjściu na R15 żeby załączyć trafo. Ide grzebać w rupieciach. Pokombinuję na płytce stykowej chociaż nie zmierzę dokładnie czasu na wyjściu ale tak na oko sprawdzę. Nie wiem tylko czy mam wszystkie elementy ale muszę pogrzebać w czeluściach kanciapy.

  Wg tego kalkulatora
  http://kalkulator.majsterkowicza.pl/oblicz/NE555-tryb_monostabilny
  dla kondzioła 50uF dla czasu 0,50 s R2 musi mieć 5K a dla 5 s 50K. czyli zamiast R2 muszę mieć potencjometr min. 50 K. Czy dobrze myślę?

  Zmiana planów. Elementem załączającym będzie HF118F/12V wlutowany w PCB
  R15 za drogi a nie mam. Chyba, że w jeszcze innej zgrzewarce będzie ale w sumie będe potrzebował ze 3 takie timery więc wolę, żeby były jednakowe.
 • #16
  _jta_
  Electronics specialist
  Czyli oporność cewki 620R, napięcie cewki: nominalne 12V (prąd około 19mA), minimalne 8.4V, maksymalne 18V.

  Można by go sterować wprost z wyjścia NE555, ale z diodą (równoległą do cewki, anodą do masy), żeby gasić przepięcia.

  Napięcie zasilania NE555 dobrze byłoby mieć ze 13-14V - 9V będzie dużo za mało, by zapewnić zadziałanie przekaźnika.
 • #17
  Rezystor240
  Level 41  
  _jta_ wrote:
  Można by go sterować wprost z wyjścia NE555, ale z diodą (równoległą do cewki, anodą do masy), żeby gasić przepięcia.


  Do sterowania cewki bezpośrednio z układu scalonego, dioda szeregowo z cewką.
  Układ dioda cewka przekaźnika- ta dioda wysoko napięciowa.
  Kolejna dioda równolegle z cewką przekaźnika, zaporowo do płynącego prądu przy zasilaniu cewki- najlepiej zastosować diodę szybką.
 • #18
  lisuu
  Level 11  
  udało mi się usiąść do tego ale okazało się, że nie działa po połączeniu wg mojego schematu. Na wyjściu wpiąłem leda, który świeci tylko na czas zwarcia włącznika
 • #20
  lisuu
  Level 11  
  dobra widzę błąd ale tak jak pisałem schemat przerysowany z jakiegoś opisu ne 555. Jak znajdę czas po robocie podłączę tak jak powinno być i narysuję prawidłowy schemat.
 • #21
  lisuu
  Level 11  
  Dopiero teraz znalazłem czas aby do tego usiąść. Poprawiłem podłączenia i działa. Połączyłem wg schematu
  Stycznik czasowy sterowany potencjometrem

  Zastosowałem potencjometr 50K i kondensator 100uF.
  niestety jest tak jak Koledzy pisaliście. Led się zaświeci na zadany czas pod warunkiem, że sygnał na wejściu jest krótszy niż na wyjściu. Dodałem między włącznik a wyprowadzenie nr2 kondensator 1nF i niestety nie działa. Pomijając kondensator zadziała a przez kondensator nie. Poproszę o dalszą pomoc.
 • #23
  lisuu
  Level 11  
  dzięki. dołożę i sprawdzę

  Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

  po dodaniu rezystora działa. Dzięki za pomoc. Teraz muszę ogarnąć tego kicada i płytkę wytrawić. Dawno tego nie robiłem.
  Potencjometr umieszę na przewodzie aby w łatwy sposób możnabyło go wymienić. Jak wytrawię płytkę i poskładam "do kupy" pochwalę się efektem końcowym.

  Dodano po 19 [godziny] 12 [minuty]:

  dobra, trochę się rozpędziłem. Jeszcze zasilanie i wysokie napięcie.
  Mam Optotriak MOC 3021 więc może jego zastosuję.
  1. Mogę go podpiąć bezpośrednio pod wyjście NE555 czy coś po drodze powinno być?
  2. Za optotriakiem mogę odrazu podpiąć jeden koniec uzwojenia pierwotnego trafa zasilającego zgrzewarkę a drugi do sieci? czy lepiej przez triak? Mam kilka sztuk Bta16
  3. Czy ma znaczenie co będzie podpięte pod wyjście optotriaka, faza czy zero? Chciałbym uniknąć problemów z podłączeniem przez operatora wtyczki do gniazdka zasilającego w "drugą stronę".
  4. Zasilanie sterowania - czy wystarczy trafo 12v do tego mostek i dwa kondensatory czy jakiś stabilizator typu LM7812 potrzebny? Po wyprostowaniu napięcie będzie wyższe więc może tego LM'a z opornikiem na wejściu?
 • #24
  _jta_
  Electronics specialist
  1. Mogę go podpiąć bezpośrednio pod wyjście NE555 czy coś po drodze powinno być?

  Jakiś opornik - NE555 jest w stanie dać taki prąd, że uszkodzi i siebie, i LED-a w optotriaku.

  2. Za optotriakiem mogę odrazu podpiąć jeden koniec uzwojenia pierwotnego trafa zasilającego zgrzewarkę a drugi do sieci?

  Oj, nie. Po pierwsze, zajrzyj do noty katalogowej optotriaka - on jest na mały prąd, może od biedy wystarczy na sterowanie przekaźnikiem, zwykle podłącza się go do bramki triaka i po drodze daje opornik, żeby przez optotriaka nie popłynął za duży prąd. Po drugie, indukcyjność trafa może spłatać figla - opóźni narastanie prądu tak, że triak włączy się tylko na mikrosekundy (czas przeładowania pojemności uzwojeń), a potem wyłączy - równolegle do uzwojenia trzeba dodać kondensator i opornik połączone szeregowo. Kondensator proponuję np. 100nF dostosowany do napięcia zmiennego (typowe kondensatory są na napięcie stałe), opornik może 150R/1W.

  3. Czy ma znaczenie co będzie podpięte pod wyjście optotriaka, faza czy zero?

  Nie.

  4. Zasilanie sterowania - czy wystarczy trafo 12v do tego mostek i dwa kondensatory

  Powinno działać bez stabilizacji.
 • #25
  Ryszard49
  Level 37  
  lisuu , napisałeś że podłączyłeś według schematu i działa, pytanie, jak regulujesz czas.
 • #26
  lisuu
  Level 11  
  Ryszard49 wrote:
  lisuu , napisałeś że podłączyłeś według schematu i działa, pytanie, jak regulujesz czas.

  Tam jest potencjometr oznaczony jako RV. Dobierałem z kondensatorem na oko i z tego co miałem u siebie. Czasy dobrane na ledzie w razie co mam możliwość podmiany potencjometru, żeby manipulować jeszcze nastawami.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Quote:
  Powinno działać bez stabilizacji.

  Jak dam sam mostek to mi napięcie na wyjściu spadnie, jak dołożę kondensatory to znowu skoczy. Musiałbym manipulować znowu trafem. LM wyregulowałby to.
  Później postaram się narysować schemat tego zasilania itd. opornie mi to idzie bo po pierwsze nie mam wykształcenia w kierunku a po drugie dawno nie rysowałem więc moje schematy mogą być niezgodne ze sztuką i dość nieuporządkowane

  Dodano po 2 [minuty]:

  Czy takie coś zadziała?

  Stycznik czasowy sterowany potencjometrem
 • #27
  Ryszard49
  Level 37  
  lisuu, napisał:
  Quote:
  Tam jest potencjometr oznaczony jako RV. Dobierałem z kondensatorem na oko i z tego co miałem u siebie. Czasy dobrane na ledzie w razie co mam możliwość podmiany potencjometru, żeby manipulować jeszcze nastawami.

  Popraw schemat,narysuj poprawne podłączenie potencjometru. Teraz jest narysowany jako rezystor.
 • #28
  _jta_
  Electronics specialist
  Może dodaj szeregowo z potencjometrem opornik - inaczej przy nastawieniu na minimalny opór popłynie za duży prąd, który może uszkodzić potencjometr, lub NE555.

  Trochę dziwi mnie sposób podłączenia R4 - wydaje mi się, że bardziej naturalne byłoby podłączenie do drugiego końca R5. I może nieco większy.

  Mam wrażenie, że R3 jest trochę za mały - dopuszczalny prąd LED-a w MOC3021 to 60mA, wystarcza 15mA, z R3=150R możesz nieco przekroczyć te 60mA, można dać R3=300R i mieć prąd około 30mA, to wciąż wystarczy z dużym zapasem, a będzie znacznie mniej od dopuszczalnego.
 • #29
  Ryszard49
  Level 37  
  _jta_ , jakoś nie zwróciłeś uwagi na to że na schemacie potencjometr nie spełnia swojej roli, czyżbyś nie zauważył że "strzałeczka" wisi w powietrzu?.