Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

antena do Uniden UBC125XLT

17 Lip 2018 10:11 1200 6
  • Poziom 3  
    Posiadam Uniden UBC125XLT ale chciałbym dokupić do niego mocniejszą antenę stacjonarną. Dipol czy antena od CB radia?
    Jak szukać odpowiedniej anteny?
  • Poziom 34  
    Dipol możesz jak najbardziej zrobić, bo to inwestycja za nieduże pieniądze.
    Poniżej masz wzory na długości ramion i zdjęcia:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8319938#8319938
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8473172#8473172
    Jeśli natomiast nie chcesz się bawić lub nie spełni twoich oczekiwań to używany Radmor 32812/1. Uważaj tylko na cwaniaków sprzedających te anteny po 300 zł. Maksymalnie z przesyłką jest warta ze 150-180 zł.
  • Poziom 3  
    hmm, jak to później podłączyć pod mój skaner? Widziałem w sieci do kupienia jakiś dipol, ale jego pasmo jest chyba nieodpowiednie. Pasmo / 170-230 Mhz. Jakie pasmo ja potrzebuje by nasłuchiwać służby typu Policja, PSP, OSP, Pogotowie?
  • Poziom 34  
    Jeżeli zrobisz dipol to od strony anteny nie potrzebujesz żadnego wtyku. Żyłę gorącą mocujesz do górnego ramienia, a oplot do dolnego (co zresztą widać na zdjęciach).
    Stosujesz przewód koncentryczny 50 Ohm, np. Belden H155 czy Draka RF5 o takiej długości żeby antena była jak najwyżej nad gruntem, bo wtedy odbiór będzie najlepszy.
    W domu musisz mieć już wtyk. I tak twój skaner posiada gniazdo BNC.
    Co i gdzie pracuje masz tutaj: http://sq9jdo.com.pl/Niezbednik/Bandplan/VHF.html
    Jeżeli robiłbyś dipol to najlepiej ramiona docinać na 159 MHz.
    Jeśli kupisz w/w antenę to od zewnętrznej strony będziesz potrzebować wtyk UC1 (UHF).
  • Poziom 3  
    Dzięki. Chyba postaram się zrobić sam antene. Jestem tylko ciekaw jaki muszę wybrać współczynnik skrócenia i skąd wziąć gniazdo BNC.
  • Poziom 34  
    Nie gniazdo BNC, lecz wtyk. Gniazdo jest przy skanerze.
    Poproś o zarobienie w sklepie, w którym będziesz kupować przewód. I wtedy przewód przesadzisz przez otwór z wewnątrz na zewnątrz, bo bliżej dipola nie potrzebujesz wtyku.
    A gdy w przyszłości zdecydujesz się na antenę to dokupisz właściwy.
    W poście 11 masz podane współczynniki w zależności od
    średnicy użytej rurki miedzianej.
  • Poziom 3  
    Zamówiłem już przewód z wtykami BNC po obu końcach. Z jednej strony utne przewód i podłączę do starej, rozsuwanej anteny od TV, której długość można regulować. Nie wiem co naudsiłem, nie wiem czy to moja wina ale mam problem. Mam komunikat "all channels locket out" oraz "scan mode all locked" a gdy chcę skanować wszystkie częstotliwości to wiele z nich pomija.

Edit 04 Sie 2018 18:18:

Nasłuchiwałem PSP. W domu z małą anteną nie wszystko odbierało, ale na górze z moim dipolem odbierało więcej. Miałem antenę starą od TV, którą rozłożyłem "na oko", i miałem też antenę kupną, która jest na zdjęciu. Jedna i druga antena dobrze odbierała sygnał. Antena kupna jest krótsza, ale jej ramiona dotykają się. Wiecie, o co chodzi. Jest taki prawie zamknięty krąg, ale działało. Czy ramiona nie mogą się stykać? Czy długość ramion jest naprawdę taka ważna? Chcę w przyszłości zrobić bardzo dobry dipol i chcę go zamontować gdzieś wysoko. Niekoniecznie na zewnątrz. Czy długość przewodu ma duże znaczenie? Niestety, znalazłem w Internecie tylko częstotliwość PSP.
    antena do Uniden UBC125XLT
    Moderowany przez Olek II:

Posty scaliłem.