Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik indukcyjny NPN czy PNP

17 Lip 2018 19:40 1500 20
  • Poziom 9  
    Witam,
    Spalił mi się czujnik indukcyjny pozwalający na uruchomienie maszyny gdy osłona tarczy jest przykręcona. Chciałbym kupić taki czujnik i wymienić jednak nie wiem czy ten który znalazłem będzie odpowiedni (NPN czy może PNP).
    https://allegro.pl/czujnik-zblizeniowy-indukcyjny-m12-npn-no-sn-4-i7450731617.html
    Załączam zdjęcia schematu oraz podłączenia przewodów. Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Poziom 14  
    Jak dla mnie to z załączonych plików nie wynika czy jest to PNP czy NPN. Najlepiej spojrzeć na sam czujnik jesli jest dostępny, a jeśli nie jest to może jest dostępny którys z czujników widocznych na schemacie. Uszkodzony czujnik będzie tego samego rodzaju co reszta.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    NPN , sygnał z minusa
  • IGE-XAO
  • Poziom 14  
    Faktycznie jednak można poznać ze schematu. Kolega powyżej ma rację.
  • Poziom 9  
    Dziękuję bardzo za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie.
    Czy kolory kabli nowego czujnika podłączyć tak samo jak był podłączony stary?
    Załączam schemat nowego czujnika, który chcę kupić.
    Jeszcze raz dziękuję.
  • Poziom 23  
    Jest to standard. Kolory kabli praktycznie zawsze są takie same. Czarny i biały są sygnałami a niebieski i brązowy zasilaniem. Zdarza się , że czujniki są kombinowane i wtedy kable w zależności od zastosowania mogą być inne.
    W tym przypadku najlepiej kupić czujniki z wyjściem NO i NC gdyż nie wiadomo co autor miał na myśli.
  • Specjalista Automatyk
    Panowie po tych schematach elektrycznych nie można stwierdzić czy mamy z PNP czy NPN.
    Najlepiej sprawdź sygnał z innego czujnika.
  • Poziom 23  
    daro31ie napisał:
    Panowie po tych schematach elektrycznych nie można stwierdzić czy mamy z PNP czy NPN
    można, środkowe zdj.
  • Poziom 23  
    Wojciech. napisał:
    vindevil napisał:
    Sygnał ze styku jest na "-"

A skąd odczytałeś jaka jest logika tych wejść PLC sink czy source?

No nie, patrzcie na schemat!
  • Poziom 23  
    Pisałem wcześniej no ale.. zdj 2 styk NC zasilany sygnał z minusa . Mało tego - urządzenie PSM także ma zasilanie styków minusem - no cóż ta dyskusja nie prowadzi do niczego , patrz na schemat.
    Do pełni szczęścia autora można poprosić o dalsze schematy , szczególnie te od dekad.
  • Poziom 32  
    Analiza schematu:
    sygnał sterujący dochodzi do modułu i koniec; nie można jednoznacznie stwierdzić, że to ma być typ NPN z dociąganiem do masy, czy typ PNP z podciąganiem do plusa zasilania, bo po prostu nie ma żadnych szczegółów o tym świadczących.
    Układ PSM1 z logiką dociągającą do masy nie może być przecież jednoznacznym wyznacznikiem dla innych czujników.
    Nie można ustalić też, czy to NC czy NO.

Jednak na pewno można ustalić typ czujnika, wykonując pomiar drugiego, sprawnego czujnika przymując, że są identyczne.
    Pomiary określą, czy to czujnik (NPN) dociągany do masy, czy do plus zasilania (PNP) a także jego stan aktywny (NC lub NO).
    Zgadzam się kol@daro31ie - nalezy to tylko zmierzyć.
  • Poziom 23  
    pikarel napisał:
    nie można jednoznacznie stwierdzić, że to ma być typ NPN z dociąganiem do masy, czy typ PNP z podciąganiem do plusa zasilania

Nie zgodzę się . można jednoznacznie stwierdzić bo S22 daje sygnał z masy.
  • Poziom 22  
    vindevil napisał:
    Nie zgodzę się . można jednoznacznie stwierdzić bo S22 daje sygnał z masy.
    Tak jest . Masz rację.
  • Poziom 31  
    pikarel napisał:
    Układ PSM1 z logiką dociągającą do masy nie może być przecież jednoznacznym wyznacznikiem dla innych czujników.
    ......
    Jednak na pewno można ustalić typ czujnika, wykonując pomiar drugiego, sprawnego czujnika przymując, że są identyczne.

Dziwna ta twoja logika, zakładasz identyczne czujniki na obiekcie a nie przyjmujesz że wszystkie wejścia są jednego typu.
    Konstruktor takiego sterownika musiałby się posługiwać logiką podobną do twojej, co trudno sobie wyobrazić.
    Ale racja. Zamiast nastu postów autor dawno to powinien sprawdzić na krótko albo kogoś o to poprosić.
  • Poziom 32  
    @Pitt
    Proszę, nie cytuj urywków: to, co napisałem w poście powyżej - w całości jest jednoznaczne, logiczne i zrozumiałe dla każdego analitycznie myślącego inżyniera/elektronika.
    Jest też wskazówką, jak należy postąpić z dowolną maszyną, bo z takim podejściem różna konfiguracja czujników nie będzie żadnym problemem.

Nie znam funkcji przycisku S22;
    S22 jeśli jest przyciskiem dublującym któryś z czujników indukcyjnych LS1, LS2 - to oczywiście jest wyznacznikiem podciągania do masy (NPN), w konfiguracji NC.

Dodam, że firmowy serwisant często nie zna całego schematu ideowego maszyny, ale przede wszystkim posiada informacje o rodzajach czujników, które ulegają uszkodzeniu.
    Skraca to czas usuwania awarii do minimum.

Jednak to, co tutaj ma miejsce - nie ma nic wspólnego z fabrycznym serwisem;
    według schematu blokowego "kumamy", co to może być, a zakładający temat dawno miał zmierzyć, podsumować i zamontować :)