Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektromagnetyk trójfazowy do silnika jednofazowego

25 Sie 2005 10:10 2879 8
  • Poziom 14  
    W celu lepszego zabezpieczenia silnika jednofazowego planuję zastosować zabezpieczenie nadprądowe zamiast zwykłego " S" o charakterystyce C. Zastanawia mnie fakt jak mam to podłaczyć tzn. czy przewód L przepuścić przez 3 styki czy przez 2 a przez 3 przewód N. Jaki ze sposobów jest tzw. fachowy i czy dopuszczalnym jest przerywanie nautrala.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    Wystarczy, jak przez termik puścisz przewód fazowy. Czasami niektórzy puszczają fazę przez wszystkie trzy styki termika połączone szeregowo.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 40  
    janto napisał:
    Czasami niektórzy puszczają fazę przez wszystkie trzy styki termika połączone szeregowo.

Witam
    Tylko przepuszczenie fazy przez wszystkie zestyki termika zapewni jego poprawne zadziałanie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Aleksander, nie mąć człowiekowi w głowie, termik trójfazowy działa niezależnie na każdą z faz. Rozbierz go na części i oglądnij, to się przekonasz.
  • Poziom 40  
    Zgoda. Tylko że ja spotkałem zawsze puszczone przez wszystkie styki (oczywiście przy jednofazowym silniku).
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Rzeczywiście jak napisał kolega janto wyzwalacze znajdują się w każdej fazie niezależnie. Zresztą większość uszkodzeń ma charakter niesymetryczny i nie obejmuje naraz wszystkich trzech faz. To że często spotyka się przepuszczenie jednej fazy przez wszystkie zestyki termika wynika tego, iż zakłada się iż wyzwalacz w danej fazie może się popsuć, a jak dasz przez wszystkie to w końcu nie padną wszystkie naraz
  • Poziom 27  
    Problem tkwi w innym rozpraszaniu ciepła gdy prąd płynie przez 1 a inaczej gdy idzie przez wszystkie 3 bloki. Na twoim miejscu zastosowałbym wyłacznik silnikowy specjalny do silnika 1 fazowego. Robią to Legrand, moeller i pewnie wiele innych firm. Polska rzeczywistość jest jednak taka, że na półce w hurtowni nie zawsze to znajdziesz i będą musili zciągać z centali (ze 2 dni). Ja z konieczności zastosowałem połączenie szeregowe wszystkich 3 biegunów choć tak se myśle to niegłupie byłoby puszczenie fazy i zera przez 2 sąsiednie bloki a 3 zostawić niepodłączony. Termik ustawiłbym na 1,05 In.
  • Poziom 26  
    [quote="janto"]Aleksander, nie mąć człowiekowi w głowie, termik trójfazowy działa niezależnie na każdą z faz. Rozbierz go na części i oglądnij, to się przekonasz.[/quote]
    Oj, widać, że myślenie boli. Nie wystarczy rozbierać, ale trzeba jeszcze przeczytać charakterystyki podawane przez producenta i zrozumieć je. A jak się tego nie rozumie, to pozostaje po ZSZ wykonywać instalacje i ewentualnie przewijać silniki spalone przez tak podłączone zabezpieczenia.
  • Poziom 10  
    Jest gotowy przekaźnik elektroniczny typ PS11 do takich silników (od 3-11A) . Szerokość 1 modułu 22,5mm. dane szczegółow na stronie www.fanox.pl