Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chińczyk - model nieznany - upalony rezystor w sekcji zasilania

stolarek_1988 17 Jul 2018 21:32 417 2
    stolarek_1988
    Level 21  
    Hej.
    Wpadło mi w ręce około roczne radio na Androidzie. Typowi chiński produkt, no name. Bazujący na rockchipie jak pewnie wiele innych. Radio jest o tyle ciekawe, że ma 2GB RAM, 16GB ROM i Androida 7.1 na pokładzie. Ponieważ jedyny opis usterki jak miałem to nie włącza się, działało w aucie i któregoś dnia padło, nie pozostało mi nic jak zabrać się do rozbierania.
    Okazało się, że w sekcji zasilającej (najprawdopodobniej) upalony jest rezystor SMD - niestety z racji upalenia oznaczenie jest nieczytelne

Chińczyk - model nieznany - upalony rezystor w sekcji zasilania
    Chciałem spróbować obudzić to radio i jedyny pomysł jaki przychodzi mi do głowy, to potencjometr 1M wieloobrotowy jeśli znajdę i próba powolnej zmiany rezystancji od 1M w dół, aż obudzi się radio.
    Niestety nie widzę nigdzie żadnego oznaczenia płyty głównej, bo może bym znalazł jakiś schemat, ewentualnie schemat innej jednostki, chińskiej produkcji, gdyż zakładam, że sekcje zasilania mogą być podobne. Google grafika świeci pustkami w tej kwestii albo nie umiem znaleźć.

Czy mogę liczyć na jakieś rady / podpowiedzi / pomysły z Waszej strony?
    kokapetyl
    Level 43  
    stolarek_1988 wrote:
    jedyny pomysł jaki przychodzi mi do głowy, to potencjometr 1M
    Z tym 1M , to chyba przesada.
    Spróbuj odtworzyć (zrysować) ten fragment układu z tym rezystorem, z kąd on idzie i dokąd, być może ktoś na coś wpadnie.
    stolarek_1988
    Level 21  
    Problem polega na tym, że ścieżki są niezbyt widoczne. Mogę sprawdzic, czy nie jest to jakiś sprzęg do may z tego układu 3 pin obok. On tez nie ma nic nadrukowane na sobie poza 25 21.

Z tego co widzę, do tej samej linii (gruba ścieżka na krawędzi płyty) mamy spięte elementy z innej sekcji. Dodatkowo w tej sekcji podpięta jest do tego duża dioda zaraz przy złączach zasilania oraz ta ogromna cewka z grubego drutu na rdzeniu.