Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Balma Brio - Kompresor Balma Brio 11KW

piotrek8940 17 Jul 2018 21:36 876 13
 • #1
  piotrek8940
  Level 8  
  Witam
  Posiadam kompresor jak w temacie jest to kompresor śrubowy. Niestety z niewiadomych przyczyn siadł sterownik ( takie są moje podejrzenia) gdyż kompresor ręcznie działa to znaczy wciśniecie stycznika. stało się to jednym razem wszystkie diody na nim albo świecą albo w ogóle się nie palą- nawet ta o zasilania.
  Gdyby ktoś miał coś podobnego to proszę o info- ale to jest sprawa drugorzędna gdyż chciałbym sam napisać na plc sterowanie takim kompresorem i z tąd moje pytanie jest jakiś fachowiec na forum co mi powie co ile i jak ma działać ma działać. Do tej płytki wchodzą wejscia czyli termostat, czujnik faz, czujnik ciśnieniowy który włącza kompresor itp oraz wyjścia . Proszę o pomoc zamieszczam zdjęcia kompresora .
 • #2
  noopS
  Level 17  
  Spróbuj zasilić sterownik z zasilacza i sprawdź jego zachowanie. Jeżeli kompresor nie chce się włączyć to prawdopodobnie, któryś sygnał z czujnika jest nieprawidłowy.

  Jest to oczywiście kompresor śrubowy. Uruchomienie silnika dociskając stycznik da ci tylko obraz o prawidłowym działaniu silnika, ale nie powinno się tak robić ponieważ nie wiesz czy obroty silnika są prawidłowe. W sensie kierunku obrotów.

  Wszystko kolega ma na schemacie załączonym. W czym dokładnie kolega ma problem? Może warto uruchomić kompresor na oryginalnej płytce. Sprawdź najpierw poprawność zasilania elektroniki a następnie czy sygnały z czujników są prawidłowe do poprawnej pracy kompresora.


  7000 h - to już na poważny remont zasługuje śrubka.
 • #3
  piotrek8940
  Level 8  
  Witam
  Dziękuj za odpowiedź. Sygnały z czujnika są dobre gdyż jak sprawdzam na płytce to wszystkie wracają ( jest to sterowane masą ) ale płytka zachowuje się własnie nie tak jakby był któryś czujnik tylko jakby ona padła bo świecą wszystkie diody co nie powinno mieć miejsca.
  Czujnik faz nie pokazuje błędu więc wciskając stycznik nie da rady zmienić obrotów jedyne co to trzeba 2 wciskać bo pewnie zmienia też gwiazda - trójkąt ... tego właśnie ze schematu nie mogę rozgryźć. na tej płytce raczej nie ma szans wszystko posprawdzane zasilanie jest sygnały ok a płytka raz świecą wszystkie diody i włącza jakby wszystkie wyjscia innym razem nic nie świeci i nic się nie dzieję .
  Chodziło by mi o procedura pracy takiej sprężarki śrubowej .
  Czyli coś takiego :
  1. Pierwsze włącza się stycznik KML i KMT chodzi tak 10 sekund
  2 Przełącza się na KMS ładuje dopóki nie osiągnie ciśnienia około 10bar i włącza się stycznik KMV czyli wentylator następnie elektrozawór się włącza i zrzuca powietrze ..

  O coś takiego mi chodzi - może ktoś ma taki schemat działania albo sam już to napisał .

  Jak widać na schemacie jest bodajże 6 wyjść i trzeba wiedzieć co gdzie ile i kiedy :)
 • #4
  noopS
  Level 17  
  1. Sprawdzasz kolejność i występowanie wszystkich faz, jeżeli OK przechodzisz do 2, jeżeli nie zapalasz czerwoną diodę "zła kolejność faz.
  2. Sprawdzasz ciśnienie na zbiorniku przy pomocy stanu na presostacie - jeżeli zwarty to możesz pompować jeżeli rozwarty to nie.
  3. Uruchomienie silnika do pompowania może nastąpić gdy: kolejność faz OK, presostat twierdzi że zbiornik niepełny, temperatura silnika w normie (termostat silnika zwarty), temperatura kompresora w normie.
  4. Uruchomienie kompresora to w pierwszej fazie załączenie stycznika KML i KMS - wówczas silnik zaczyna się kręcić w połączeniu w gwiazdę i tak powiedzmy ok. 10 sekund,
  5. Następnie rozłączamy KMS i załączamy KMT do pracy w trójką. Tutaj mamy dodatkowe zabezpieczenie przed jednoczesnym załączeniem KMS i KMT. Dodatkowe styki NC na styczniku KMS nie pozwolą włączyć KMT gdy załączony jest KMS i odwrotnie. Gdy KMS jest załączony nie pozwoli ząłączyć się KMT. Gdy załączamy KMS równocześnie zamykamy zawór odprężający YV1 zawór ten ma być zamknięty od chwili uruchomienia KMT do chwili napełnienie zabiornika. Wentylator chłodzący załącza się w chwili otrzymania informacji z termostatu komory kompresora o przekroczeniu wartości progowej i kręci się do chwili wystudzenia komory, nie zależnie czy sprężarka pracuje czy już skończyła pracę.
  6. Zatrzymanie pracy silnika ( rozłączenie KML, KMS i KMT) oraz otwarcie zaworu odprężającego w chwili otrzymania informacji z presostatu o napełnieniu zbiornika
  7. Zatrzymanie awaryjne gdy kolejność faz lub napięcie na fazach jest nieprawidłowe, gdy temperatura na silniku i kompresorze przekroczy wartość progową, lub po wciśnięciu przycisku awaryjnego.
  8. Licznik motogodzin jest zasilany zawsze gdy włączony jest KML.

  Dodano po 28 [minuty]:

  Czy mógłby kolega zrobić zdjęcia samej sprężarki i silnika? Ciekawy jestem stanu fizycznego po 7000 motoh.
 • #5
  piotrek8940
  Level 8  
  Dziękuję Ci serdecznie o to właśnie mi chodziło - nie do końca umiałem odczytać ten schemat :(
  CZyli te dodatkowe styki już mi załatwiają wykluczenie pracy na raz KMS i KMT - nie muszę tego robić sam. Jeszcze muszę rozgryśc do czego są te 3 przekażniki na płytce - jeden napewno od elektrozaworu odpreżającego

  Dodano po 35 [sekundy]:

  ok zaraz zrobię :) swoją drogą nic się jej nie dzieje delikatne wycieki
 • #6
  kj1
  Electrician specialist
  noopS wrote:
  wówczas silnik zaczyna się kręcić w połączeniu w trójkąt i tak powiedzmy ok. 10 sekund,
  Silnik najpierw musi wystartować w gwieździe a dopiero potem zostać przełączony na trójkąt
 • #7
  piotrek8940
  Level 8  
  Wiec pierwsze muszą być styczniki KML i KMS ????

  Dodano po 1 [minuty]:

  Balma Brio - Kompresor Balma Brio 11KW[img-1][img-2]Balma Brio - Kompresor Balma Brio 11KWBalma Brio - Kompresor Balma Brio 11KW

  Zamieszczam zdjecia
 • #8
  kj1
  Electrician specialist
  piotrek8940 wrote:
  Wiec pierwsze muszą być styczniki KML i KMS ????

  Tak.
  Przy próbie startu bezpośrednio w trójkącie zadziałają zabezpieczenia nadprądowe.
 • #9
  piotrek8940
  Level 8  
  Ok już wiem to już wiem :) to w zasadzie w wyjściach mam tylko 4 styczniki zawór odcinający i PT czyli licznik -
 • #10
  noopS
  Level 17  
  kj1 wrote:
  ]Silnik najpierw musi wystartować w gwieździe a dopiero potem zostać przełączony na trójkąt


  Masz rację, zaćmienia dostałem,
  Poprawiłem już swój post
 • #11
  piotrek8940
  Level 8  
  Ok czyli wszystko bym chyba miał - na co zwrócić uwagę w tym jakieś czasu opóźniające itp ???

  Dodano po 3 [godziny] 32 [minuty]:

  Jeszcze było coś takiego dgy kompresor nabił to nie od razu były odłączane styczniki - nazywam to odolejanie chyba był zawór otwarty i to chodziło tylko nie wiem ile ?? swieciła wtedy dioda 2 od lewej
 • #12
  noopS
  Level 17  
  A tak przez 15 20 sekund pompa przedmuchuje sie przy otwartym zaworze odprezajacym

  Dodano po 1 [minuty]:

  Przy srubkach z falownikiem obroty spadaja liniowo do wylaczenia. No a w tym wypadku poprostu trzeba odlaczyc zasilanie
 • #13
  piotrek8940
  Level 8  
  czyli mają być właczone styczniki KML i KMT oraz otwarty zawór odprężający tak ??
 • #14
  noopS
  Level 17  
  W chwili przedmuchu sprezarki po napelnieniu zbiornika tak.

  Dodano po 2 [godziny] 30 [minuty]:

  Pochwal sie na koniec jak to zrobisz, jak to wyszlo