Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LGA1150 - Kilka płyt MSI LGA1150 - nie startują. Procesor?

17 Lip 2018 22:35 312 3
  • Poziom 19  
    Witajcie, do rzeczy

Dostałem komputer do sprawdzenia

MoBo MSI Z87-G43
    Intel i5 4460
    Ram 4x 4 GB Hynix 1333 MHz
    GTX760 co nie jest istotne
    XFX 550 W

Objawy:
    Zaraz po otrzymaniu komputera zdjąłem boczek obudowy. Rzucił mi się w oczy luźny radiator. Zdjąłem go, okazało się, że pasta była stara, i prawdopodobnie w ogóle nie było kontaktu procesora z radiatorem. Kołki montażowe połamane, i pogięte.
    Podmieniłem chłodzenie.
    Podłączyłem komputer.
    Po wciśnięciu przycisku zasilania płyta rusza wiatrakiem na chwilę, po czym odcina zasilanie. Całość trwa około 1 sek. Zasilacz odcina zasilanie.

Próba 1:
    Wyjąłem procesor z podstawki. Zasilacz rusza, płyta kręci wentylatorem CPU.

Próba 2:
    Przełożyłem procesor do płyty MSI Z97-G43. Takie same objawy. Po wyjęciu procesora z podstawki płyta rusza

Próba 3:
    Przełożyłem procesor do płyty MSI Z97 Mate 5. To samo co przy próbie 2.

Domysły:

Uszkodzony procesor? Możliwe, podobny przypadek miałem z G3258. Poszedł na gwarancję.
    Błędne podłączenie? Podłączone są - ATX 24 Pin, ATX 2x4 Piny do zasilania procesora, power switch. Jedna kość ramu w banku.
    Czy możliwe by płyta uszkodziła procesor? Jak to sprawdzić? Czy jest jakiś sposób, by sprawdzić płytę?
    BIOSy resetowałem we wszystkich trzech.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję. Mam wrażenie że spróbowałem wszystkiego. Mimo wszystko odrzucam myśl o uszkodzeniu przez przegrzanie, bo komputer działał praktycznie 24h/dobę, wyłączony i rozpięty został miesiąc temu. Teraz nie startuje. Żadnych wstrząsów, transportów, czy innych.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. Jeśli nie ma możliwości, żeby wszystkie 3 płyty miały uszkodzoną sekcję zasilania CPU, to rzeczywiście samo CPU może być uszkodzone. Uszkodzenie CPU to rzadkość, do przegrzania ciężko doprowadzić - no ale takie uszkodzenie wcale nie jest niemożliwe.
  • Poziom 19  
    Dopuszczam myśl, że jedna z tych płyt w podobny sposób uwaliła mojego G3258. Objawy były dokładnie takie same.
    Prawdopodobnie nie będę ryzykował kolejnego procesora w tych płytach. Zbuduję komputer oparty o inną płytę, no i oczywiście procesor.

Wiem, że płyty na Z87/Z97 bywają wybredne jeśli chodzi o pamięć. Miałem wcześniej jakiegoś topowego Gigabyte'a z tym chipsetem i był bardzo ciężki w kwestiach pamięci. Jednak dopiero te płyty przysporzyły mi tego rodzaju problemów.
    Pytań nasuwa się kilka, ale przede wszystkim jedno - zakładając, że komputer nie miał błędów w montażu (zwarcie płyty do masy obudowy) czy było możliwe by płyta przy próbie uruchomienia uszkodziła procesor.
    Odgłos zasilacza przy próbie uruchomienia wyraźnie przypomina zwarcie - charakterystyczny nagły cichy pisk, który płynnie cichnie. Nie sprawdzałem procesora na przejścia - szkoda czasu.
    Podobnie jak szkoda procesora - wszak nie był jeszcze taki zły, a jego cena jest wciąż moim zdaniem wysoka.

Innymi słowy płyty idą na śmietnik.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Z moich doświadczeń (jestem właścicielem płyty MSI Z97-G43) nie miałem nigdy żadnego problemu z pamięciami, a testowałem kilka różnych.

Nie jest to niemożliwe, ale rzadko kiedy regulacja zasilania CPU na płycie pada w sposób, który powoduje tortury procesora. Jeśli płyta jest w taki sposób uszkodzona to oczywiście jest to możliwe, ale przeszły przeze mnie tuziny uszkodzonych płyt głównych i tylko co do jednej, może dwóch sztuk łącznie miałem wątpliwości (niepotwierdzone), że mogłyby coś brzydkiego CPU robić.

Zamiast na śmietnik warto znaleźć serwis, który przetestuje te płyty. Zwykle cena takiej usługi nie jest za duża, a płyty Z987/Z97 mają jeszcze jakąś wartość. Plus jakiejś Ty potrzebujesz (chyba że kupujesz i płytę i procesor od nowa, to być może wybór padnie na inną generację).