Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

monitor iiyama G-Master opinie

adas1891 18 Lip 2018 12:32 141 2
  • #1 18 Lip 2018 12:32
    adas1891
    Poziom 5  

Zastanawiam się nad kupnem monitora, takiego który będzie miał trochę lepsze parametry niż mój obecny. Mój obecny (Flatron E1940S) nie był monitorem nawet z średniej półki, ale działa mi chyba już z 10 lat.

Chciałbym monitor z lepszym odświeżaniem niż standardowe 75 Hz, bo obraz jest o wiele płynniejszy i przydaje się to np w grach (od czasu do czasu gram) oglądaniu filmów itp.

W oko mi wpadł pierwszy z brzegu monitor z wysokim odświeżaniem:
    https://allegro.pl/iiyama-g-master-gb2488hsu-b3-red-eagle-1ms-144hz-i6722656742.html

nie jest jakoś specjalnie drogi a wygląda zachęcająco. Nie szukam jakiegoś mega sprzętu, po prostu czegoś trochę lepszego w przystępnej cenie. 1000 zł za monitor to i tak dla mnie dość dużo.
    Słyszałem jednak że te japońskie monitory są niezbyt dobrej jakości i może warto dołożyć coś i kupić coś innego?

0 2
  • #2 18 Lip 2018 13:15
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Witaj. Jeśli chodzi Ci o jakość obrazu, to dziwi wybór monitora z matrycą TN. Matrycę TN masz w swoim dziesięciolatku, powinieneś zatem wiedzieć, jakie ma ona wady. Oczywiście, dekadę nowsza matryca będzie miała te wady mniej zauważalne, ale nadal pozostanie to matryca TN ze słabym kontrastem i słabymi kątami widzenia. Jedyną zaletą matryc TN jest szybkość i niska cena.

Dla mnie w zasadzie licza się jedynie monitory IPS i VA (oraz ich pochodne), bo bardziej niż na szybkości matrycy zależy mi jednak na jakości obrazu. Monitora TN za tysiaka jednak bym nie kupił.

Co do samych monitorów Iiyama - ta firma jest generalnie dobra, robią przyzwoity sprzęt, chociaż jak w przypadku każdego sprzętu nie warto pewnie uogólniać. Pewnie jak każda firma mają mniej i bardziej udane modele.

Standardowym odświeżaniem jest 60Hz (paradoksalnie Twój monitor zdaje się był w stanie 75Hz wycisnąć). Między 144Hz może i da się zauważyć różnice (szczególnie między standardem 60Hz), ale pytanie, czy chcesz go podłączać do komputera, który będzie w stanie w grach utrzymać te 144FPS? Bo posiadanie monitora 144Hz i karmienie go obrazem 30FPS mija się nieco z celem :)

Wracając do wyboru - zamiast tej Iiyamy może Samsung LC24FG70FQUXEN - jeśli już musi być te 144Hz - będzie lepszym wyborem? Ma matrycę VA, więc przynajmniej jakiś kontrast to będzie miało, kąty widzenia też sporo lepsze niż TN. Koszt kilka złotych wyższy niż IIyamy, ale to dosłownie kilka złotych - poniżej 1100 da się znaleźć na pewno.

A jeśli nie chce się przesadzać z ceną i uzna się, że 75Hz wystarczy, to LG 24MP59G-P będzie też zupełnie ciekawym wyborem (koszt koło 600zł). W sumie tych monitorów kilka kupiłem, są to modele z ukłonem w kierunku gracza, na kartonie napis "gaming monitor", ale tu bym aż tak nie przesadzał. Ogólnie jest to dość niezły kompromis między ceną, jakością wykonania i jakością obrazu, ze wspomnianym ukłonem w kierunku gracza (niski czas reakcji oraz wyższe niż standardowe odświeżanie - 75Hz).

Warto zmarnować chwilę i poczytać, czym się różnią matryce TN, IPS i VA. Wszystkie trzy mają swoje wady i zalety, każdemu będzie pasować coś innego.

0