Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przechowywanie magnesów - jednoimienne czy różnoimiennie

18 Lip 2018 15:25 1146 3
 • Poziom 27  
  Cześć

  Kiedyś, jak podejrzewam, przez złe przechowywanie rozmagnesowały mi się dwa magnesy sztabkowe. Spotkałem się z teorią, że magnesy należy przechowywać w ten sposób, by magnesy się przyciągały (np leżąc w pudełku bieguny magnesów które są obok siebie powinny być przeciwne). W przypadku gdy magnesy leżą, a ich bieguny są jednakowe, czyli gdy się wzajemnie odpychają, istnieje ryzyko, że się rozmagnesują.

  Czy to prawda? Kiedyś przechowywałem również dwa magnesy z nabiegunnikami (od głośników), tak że się odpychały. Również zauważyłem znaczny spadek indukcji w szczelinie, gdyż ledwo co przyciągał się śrubokręt. Po ponownym namagnesowaniu w magneśnicy, wszystko wróciło do normy.

  Dodano po 20 [minuty]:

  http://e-fizyka.info/index.php?t=13&id=317&opis=magnesy-trwale
  tutaj jest napisane, że
  Cytat:
  Jak należy przechowywać dwa magnesy obok siebie? Chodzi o to, żeby nie rozmagnesowywały się one działając na siebie. Nie wdając się w technologię wytwarzania magnesów możemy stwierdzić, że każdy magnes to namagnesowana sztabka żelazna. Jeśli składamy ze sobą dwa magnesy, to każdy z nich magnesuje się dodatkowo przez wpływ magnesu sąsiadującego jak na rysunku wyżej. Jeśli magnesy są złożone tymi samymi biegunami (rysunek a) poniżej), to każdy z magnesów magnesuje sąsiada przeciwnie niż sąsiad jest namagnesowany. Wygląda to tak, że w każdym magnesie, oprócz jego własnego pola magnetycznego istnieje pole magnetyczne wzbudzone przez sąsiada, które jest skierowane przeciwnie do jego własnego. Takie przeciwne pola prowadzą do rozmagnesowywania się magnesów.
  Jeśli magnesy są złożone biegunami przeciwnymi (rysunek b) poniżej), to każdy z magnesów magnesuje sąsiada zgodnie z tym, jak ten sąsiad jest namagnesowany. Wygląda to tak, że w każdym magnesie oprócz jego własnego pola magnetycznego istnieje pole magnetyczne wzbudzone przez sąsiada, które jest skierowane zgodnie z jego własnym. Takie zgodne pola nie prowadzą do rozmagnesowywania się magnesów, a wręcz przeciwnie. Magnesy wzajemnie się domagnesowują. Należy więc, przechowując magnesy, składać je biegunami przeciwnymi.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 22  
  Dla mnie na logikę ...
  Nie mogą się np. dwa magnesy namagnesowywać - bo niby skąd energia dla nich z zewnątrz.
  Rozmagnesować się mogą jedynie, gdy coś z zewnątrz odbierze energię.
  Namagnesować (czy domagnesować) a niby czyją energią i jak?
  Tak z praktyki ... Raz miałem paczkę magnesów neodymowych sztabkowych od producenta i były zapakowane:
  Pierwsza warstwa równolegle (N/S) wszystkie w jednym kierunku.
  Druga warstwa identycznie, ale skierowana przeciwnie (S/N) itd...
  Całość naprzemiennie, by nie kolidować z otoczeniem.
  Natomiast dystanse pomiędzy pojedynczymi magnesami i warstwami były ściśle określone przegródkami plastikowymi - w dodatku zespolonymi, pewnie dlatego, by nie zmienić parametrów.
  Co do odległości i siły nie wypowiem się, za cienki jestem. Uważam, że zachowując "logiczny" odstęp nie stracisz.
  Mam nadzieję, że cokolwiek jako laik naświetliłem sprawę...
 • Admin grupy audio
  A w jaki sposób silne magnesy przechowywać biegunami jednoimiennymi do siebie? Przecież będą się odpychały, a siła odpychania może być całkiem duża, na tyle duża że pudełko z magnesami położone na takim samym pudełku może się unosić.
  Magnesy w sposób naturalny ustawiają się biegunami różnoimiennymi do siebie.
  Inna sprawa, że magnesy z czasem tracą swoje właściwości i ich pole magnetyczne spada.
 • Poziom 22  
  Ano troszkę źle napisałem. Wszystkie przegródki były zespolone jako warstwy kratowe o dystansach chyba 3 cm (pojedynczy magnes miał ok 25 kG siły), a że warstwy były ustalone przeciwnie to całość się znosiła do prawie zera. A słowo paczka powinno brzmieć solidna skrzynka z tworzywa.