Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

-1 - Test wysokiego napięcia na grzałkach (Hypot test)

bgorecki 18 Jul 2018 16:14 627 8
 • #1
  bgorecki
  Level 10  
  Witam,
  Jeśli nie trafiłem z odpowiednią grupą na forum to proszę o podpowiedź gdzie można przenieść ten temat.

  Od jakiegoś czasu analizuje problem generowania sztuk złych które odpadają na teście wysokiego napięcia (test funkcjonalny) -Hypot test.
  Test odbywa się na grzałkach które przechodzą przez prasę formującą i redukująca rezystance i piec lutowniczy(element grzewczy łączy się deklem). Komponent przed testem jest w 100% ok, a po procesie odpada około 10% sztuk. Po procesie i przed wszystkie inne parametry są w normie (rezystancja i wszystkie wymiary)

  Szukam jakieś literatury na ten temat lub informacji jakie czynnik mogą wpływać na generowanie odpadu z powodu wysokiego napięcia.
 • #2
  Loker
  Level 39  
  HiPot test jeśli już.
  Nie rozumiem. Kiedy przeprowadzany jest test? W trakcie prasowania, przed, po? Elementy łączy się deklem, czy z deklem? Co znaczy odpada 10% sztuk? Dlaczego odpadają? Nie przechodzą testu HiPot?
 • #3
  vodiczka
  Level 43  
  Loker wrote:
  Dlaczego odpadają? Nie przechodzą testu HiPot?
  Autor nieco mętnie ale wyjaśnił, że 10% grzałek nie przechodzi testu i podejrzewa, że przyczyną odpadu może być wysokie napięcie jakiemu jest poddana grzałka w trakcie testu, czyli że test "psuje dobre grzałki' :cry:
  bgorecki wrote:
  Szukam jakieś literatury na ten temat lub informacji jakie czynnik mogą wpływać na generowanie odpadu z powodu wysokiego napięcia.
 • #4
  Loker
  Level 39  
  Skoro nie przechodzą testu, to znaczy że nie są dobre ;) Według której normy wykonywany jest test?
 • #5
  bgorecki
  Level 10  
  Skoro odpada 10% sztuk przepuszczonych przez cały proces to są złe, ale próbuje ustalić dlaczego tak się dzieje. Taki proces odpadu/sztuk złych jest od około 3 miesięcy, Wcześniej odpad był na poziomie około 1,5%

  Element grzewczy jest wprasowywany do dekiel, miedzy element grzewczy a dekiel podawana jest pasta lutownicza. Następnie komponent trafia do pieca lutowniczego (temp 675st), i po 40 min odbywa jest test elektryczny (rezystancja, wysokie napięcie, rezystancja izolacji).
  Test odbywa się na podstawie karty parametrów ale nie wiem jaka to norma: napiecie testy 1,65kV, min prąd 0,015mA max prąs 10mA
 • #6
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  bgorecki wrote:
  ale nie wiem jaka to norma:

  Ta norma to IEC 60950,
  Według niej to masz mieć napięcie robocze x 2 + 1000V .
 • #7
  kj1
  Electrician specialist
  bgorecki wrote:
  Taki proces odpadu/sztuk złych jest od około 3 miesięcy,

  Trzeba raczej ustalić co zmieniło się te 3 miesiące temu.
 • #8
  bgorecki
  Level 10  
  Pytanie dodatkowe
  Czy z waszego doświadczenia lub wiedzy temperatura otoczenia testu oraz temperatura testowanej części może mieć na negatywny wpływ na wynik testu HV?
 • #9
  stasiekb100
  Level 26  
  bgorecki wrote:
  waszego doświadczenia

  Między gorącymi elementami łatwiej się zapala łuk. Gazy szlachetne lepiej przewodzą prąd niż powietrze, czy dwutlenek węgla.