Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w kuchni - obciążenia i przewody vs. parametry urządzeń

18 Lip 2018 18:25 372 2
  • Poziom 1  
    Witam,

proszę o weryfikację i zaopiniowanie. Podzieliliśmy dom na dwa mieszkania. Docieram do etapu zamawiania kuchni i AGD. W nowym mieszkaniu (na piętrze) elektrycy doprowadzili dodatkowe dwa przewody YDYp 5x2,5 mm2 do kuchni. Poniżej lista odbiorników, które będą zasilane z tych przewodów (w nawiasach kwadratowych zamieściłem informacje o zasilaniu, które udało mi się znaleźć na stronach producentów):

1. Pierwszy przewód jest przeznaczony do zasilenia płyty indukcyjnej BOSCH PIE631FB1E [7,4kW 230V/400V] (wg innego tematu i instrukcji montażu wydaje mi się, że są potrzebne tylko 2 fazy, ale proszę o potwierdzenie)

2. Drugi ma zasilać: zmywarkę Whirlpool ADG 422 [13A] oraz okap CANDY Candy CVMAD60N [<1kW] (pierwsza żyła), pralkę Samsung WW70J5346FW i potrójny przedłużacz blatowy GTV AE-BPW3U60U-80 (druga żyła) oraz piekarnik Samsung NQ50H5537KB [3,0 kW] i potrójny przedłużacz blatowy GTV AE-BPW3U60U-80 (trzecia żyła).

Do okapu i przedłużaczy blatowych są przeprowadzone przewody 3x1,5mm2 (które jeszcze można za szafkami zamienić na inne).

Pytanie: Czy te przewody są w stanie "uciągnąć" to wszystko? Jeżeli nie, to w jaki sposób lepiej poprowadzić instalację? Dodam, że te dwa przewody 5x2,5mm2 są już poprowadzone w ścianie i pod posadzką do rozdzielnicy na parterze. Zastanawiam się czy pralka, zmywarka, piekarnik, okap i 2 przedłużacze mogą pracować na jednym przewodzie 5x2,5mm2? Czy jeżeli płyta jest dwufazowa, to nie lepiej wykorzystać ostatniej fazy na okap i/lub przedłużacze? Proszę o opinie.

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Płyta indukcyjna potrzebuje tylko 2 faz.
    3 faza zostaje wolna.
  • Poziom 28  
    Ładnie przemyśleli "elektrycy"... Każdy odbiornik powyżej 2kW musi mieć dedykowany obwód tylko i wyłącznie dla niego. Czyli wszystkie urządzenie z drugiego przewodu powinny posiadać własne obwody. Płytę indukcyjną z reguły zasila się z dwóch faz, trzecia pozostaje wolna, niepodłączona. Każdy obwód gniazdowy przekrojem 2.5mm, oświetlenie 1.5mm. Okap w znaczącej ilości przypadków posiada wtyczkę, więc musi być 2.5mm.