Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BU-409: Ładowanie ogniw litowo-jonowych

18 Lip 2018 19:56 6276 17
  • Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    SylwekK
    Poziom 31  
    Ciekawy artykuł. Fajnie by było jakby teraz padły propozycje godnych polecenia modeli ładowarek z ich krótkim opisem funkcji. Gołe moduły też mile widziane. Myślę, że byłoby to fajnym uzupełnieniem artykułu :)
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    Jeśli dobrze zrozumiałem, z artykułu wynika, że ładowarki typu quickcharge nie mają negatywnego wpływu na akumulatory smartfonów? Warunek jest jeden. Smartfon musi mieć akumulator o dużej pojemności.
    No bo jeśli optymalnie jest ładować prądem nie większym niż 1C? Taki mi się nasuwa wniosek.
    Czyli ładowanie (od stanu aku 10%) z mocą 16W (np. 1,8A przy 9V) w ciągu godziny akumulatora 4500mAh nie jest szkodliwe? No bo to oznacza, że akumulator dostaje max około 4A?

Drugie pytanie: czyli prawdą jest, że akumulatory litowo-jonowe wykazują większą trwałość (mniejszą utratę pojemności w funkcji upływających lat) w zastosowaniach typu "laptop sporadycznie odłączany od ładowarki" jeśli ładuje się je do 80% ?
    SylwekK
    Poziom 31  
    W laptopach jest tak, że akumulatory często po kilku latach są w świetnym stanie, a cała bateria nie pracuje, bo kontroler odliczył już szacowaną ilość ładowań przeznaczoną dla danego typu akumulatora i nie pozwala na jego dalsze użytkowanie.
    Przy sporadycznym odłączeniu ładowarki od laptopa najlepiej baterie z niego wyjąć i trzymać w szufladzie w połowie naładowaną.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    SylwekK napisał:
    W laptopach jest tak, że akumulatory często po kilku latach są w świetnym stanie, a cała bateria nie pracuje, bo kontroler odliczył już szacowaną ilość ładowań przeznaczoną dla danego typu akumulatora i nie pozwala na jego dalsze użytkowanie.

Czy kontroler taki można w łatwy sposób zresetować?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    SylwekK
    Poziom 31  
    Obawiam się, że nie każdy sobie z tym poradzi. Osobiście nie próbowałem i nie wiem jak to zrobić. Ja tylko wykorzystuje akumulatory z takich baterii. Z takiego, np. Lenovo posłużyły mi jeszcze 3 sezony intensywnej pracy z kamerą do której zrobiłem grip na 4x18650 :)
    Jacek Rutkowski
    Poziom 26  
    rogos87
    Poziom 12  
    Spójrz na legendę obok, kolorem niebieskim jest oznaczona krzywa prądu ładowania, a obok jest skala w % i w połowie jest właśnie 100%, czyli 1C.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    dawidxcom
    Poziom 9  
    Mam ładowarkę liitoKala Lii-500 ogniwa z baterii laptopwych sanyo pojemność prawie nominalna rezystancja ok. 50mr A podczas ładowania 1A i rozładowania 0,5A grzeją się do 50 stopni chłodziłem je wentylatorem później w czy może być problem. Szkoda mi tych baterii bo mam ich ok. 400 a każdy wie że to nie tania sprawa. a podobny model ogniw grzał się do 70st ich nie ładowałem bo się ich bałem. Jutro mogę podać modele ogniw wraz z wynikami testów paru sztuk.
    goldi74
    Poziom 43  
    Jeżeli się grzeją to znaczy, że mają dużą rezystancję wewnętrzną. A sama ładowarka Li-500 jest znana z tego, że jej pomiar rezystancji wewnętrznej jest wzięty trochę z sufitu i w sumie do końca nie wiadomo co ona mierzy i wyświetla.
    dawidxcom
    Poziom 9  
    Jak mogę poprawnie sprawdzić rezystancje wewnętrzną ogniw bo jak wyżej pisałem mam ich ok. 400sztuk
    kkknc
    Poziom 43  
    dawidxcom
    Poziom 9  
    Co może być przyczyną tak wysokich temp. mimo nominalnej pojemności?
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1