Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa pompy próżniowej- podłączenie układu

18 Lip 2018 21:17 417 8
  • Poziom 3  
    Dzień dobry.
    Drodzy forumowicze , jestem na etapie budowy pompy próżnowej do zastosowań stolarskich. Głównie klejenie w worku fornirów itp.
    Cały zestaw opiera się na zbiorniku , pompie Value 260 SV , pochłaniaczu mgły olejowej (odzyskany z pochłaniacza kuchennego Whirpoola) oraz kontrolera Keyence AP-C30WP. Kontroler utrzymuje zadane parametry próżni w układzie, pochłaniacz włącza się równocześnie z pompą. Niestety sam element sterujący pierwotnie miał być inny lecz w wyniku pewnych zawirowań zmuszony byłem do zmiany i wybór niejako z konieczności padł na wyżej wymieniony.
    Podłączenie kontrolera na zdjęciu poniżej. Budowa pompy próżniowej- podłączenie układu
    Kontroler podłączam do cewki na styczniku (brązowy i niebieski) lecz nie wiem w jaki sposób podpiąć zasilacz. Podpowiedzcie jaki zasilacz zastosować i jak go podpiąć oraz jaki sensowny stycznik zastosować (najlepiej parametry i sprawdzony model) ???
    Czy uważacie za konieczne zastosowanie gasika?
    Proszę moderatora o ewentualne przeniesienie posta gdy znalazł się w złym dziale.
  • Pomocny post
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    DawidK1981 napisał:
    Kontroler podłączam do cewki na styczniku (brązowy i niebieski)

W/g schematu tak powinien być podłączony zasilacz. + Brązowy, - niebieski. Cewki styczników między niebieski a biały lub czarny.
    Zasilacz na napięcie pracy cewek, o mocy sterownik + moc cewek + trochę zapasu. Jako gasiki możesz dać dwie diody 1N4001 anodami do niebieskiego, a katodami do czarnego i białego.
  • Poziom 3  
    Co sądzicie o takim styczniku :
    Eaton STYCZNIK DILM7-10 24V DC
    Dane techniczne:
    typ: DILM7-10(24VDC)
    ilość biegunów: 3
    rodzaj napięcia sterowniczego: DC
    prąd znamionowy: 7 A (AC3/400V)
    moc silnika: 3 kW (AC3/400V)
    ilość biegunów: 3
    napięcie sterowania: 24 V DC
    zestyki pomocnicze: 1z
    zaciski torów prądowych: max. 2x2,5 mm2
    zaciski torów pomocniczych:max. 2x2,5 mm2

Parametry sterownika Keyence:Model AP-C33WP
    Budowa pompy próżniowej- podłączenie układu

Do tego zasilacz około 3 W, myślę powinien być ok. Macicoś spre jakieś sprawdzone modele, może ktoś coś zaproponować???
  • Pomocny post
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    DawidK1981 napisał:
    Do tego zasilacz około 3 W,

Taki zasilacz na pewno będzie za mały. Ile prądu pobiera cewka stycznika?
    Wydajność prądowa sterownika, to tylko 100mA. Stycznik tej wielkości na pewno potrzebuje więcej.
  • Poziom 3  
    No tak, cewka na 7A. Mój błąd. Znalazłem Zasilacz Mean Well DRP-240-24 24V/10A to juz powinno uciągnąć.
    Arturavs, z góry dziękuję za pomoc. Miałby do Ciebie bardzo dużą prośbę. Gdybyś znalazł wolną chwilę, mógłbyś mi rozrysować schemat tego połączenia. Zdecydowanie zbyt dużo błędów otatnio popełniam , niestety roboty coraz więcej a czasu coraz mniej :( Było by to dla mnie duże ułatwienie. Z góry dziękuję.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    DawidK1981 napisał:
    No tak, cewka na 7A

To nie jest prąd cewki, tylko styków stycznika.

Jak wrócę z wieczora z pracy to postaram się Ci rozrysować co i jak.

Ta pompa to ma zasilanie jednofazowe? Bo za cholerę tego modelu co podałeś to znaleźć nie mogę.
  • Poziom 3  
    Tak jednofazowa.
    Poniżej dane:
    Pompa próżniowa Value V-i260SV
    Przepływ (50 Hz)
    142 l/min
    Próżnia
    2 x 10-1Pa
    Moc
    3/4 HP
    Przyłącze
    1/4”

Dzięki wielkie:)
  • Poziom 3  
    Dziękuję Ci bardzo za ten schemat, jesteś wielki! Będę zmuszony jednak zamiast przekażnika wstawić ten stycznik Eatona o którym wspomniałem wcześniej gdyż już mam go zakupionego. W tym przypadku konieczne będą jeszcze diony jak wspominałeś we wceśniejszym poście, zgadza się?