Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak internetu - nadajnik 1,5 km ale za górą

pedro11 19 Lip 2018 09:25 201 8
  • #1 19 Lip 2018 09:25
    pedro11
    Poziom 8  

Witam:
    Miejsce: pomiędzy miejscowościami Bulina / Trzemeśnia koło Myślenic, na przełęczy między dwoma góramiBrak internetu - nadajnik 1,5 km ale za górą
    Często tam wyjeżdżam, problem jest brak internetu. Sieć Plus. Odległość od BTS w Trzemeśni wynosi około 1,5 km ale niestety jest on za górą. Sygnał jest na tyle słaby, że SMSy przychodzą z dużym opóźnieniem. Internet łapie losowo - jak już to bardzo słabo. Zasięg na mapie Plusa jest na zewnątrz, ale w rzeczywistości czasem go nie ma. Nie chciałbym dużo inwestować. Mam tam starego kompa i modem Huawei 3131a. Mam też
    dodatkową kartę Aero. Na maszcie są z Plusa GSM900 i UMTS900 , z Aero LTE1800. W związku z tym mam pytania:
    1. Czy antena zewnętrzna do tego modemu usunie problem (albo przynajmniej poprawi sytuację)
    2. Jeśli tak, to na którą sieć / częstotliwość się nastawić ?

0 8
  • #2 19 Lip 2018 14:00
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

A czemu akurat Plus który ma tam najsłabszą infrastrukturę ? Inwestowanie w Plusa i ten modem praktycznie pozbawione sensu. To modem 3G i skorzystasz na nim z UMTS900 Aero2 w HSPA+, które z reguły działa tragicznie. To ma być oferta na kartę? Robiłeś testy Plusa na telefonie LTE/3G z aplikacją Network Cell Info i speedtesty ? Jak na kartę to oczywisty jest wybór innego operatora, zasięg LTE 800 maja tam Orange, T-Mobile i Play z BTS-a Trzemeśnia, Play jeszcze dodatkowo na LTE1800, LTE2100 i agregacje pasm LTE. Najtańszy mobilny routerek MiFi np. E5773s-320 to koszt około 60-70 zł. Jak chcesz korzystać tylko z 3G w Orange, T-Mobile czy Play to zasięg z Trzemeśni na UMTS900 NetWorks dla Orange, T-Mobile lub ich własnych UMTS2100. Play ma tam też na 3G UMTS900 i UMTS2100. Ale 3G w pasmie uMTS900 z reguły działa wolno.Zasięg na LTE800/UMTS900 dużo większy niż na LTE1800/UMTS2100. Do 3G z UMTS900 pojedyńcza antena na 800-900 MHz, pracuje też z LTE800 ale do LTE potrzebne dwie no i ten Mifi LTE E5773s. Reasumując na E3131 i 1 antenie ATK-10/800-980 z UMTS900Plusa, UMTS900 netWorks lub UMTS900 Play z Trzemeśni lub szybsze ale UMTS2100 Orange, UMTS2100 T-Mobile lub UMTS2100 Play z Trzemeśni na antenie panelowej 2100MHz z cybertecha. koszt ATK-10/850-980 około 100 zł z konektorem CRC-9 do E3131 lub około 140 zł za panel 17dBi na 2100MHz z Cybertecha z konektorem CRC9. Do LTE800 konieczna zmiana sprzętu a antena 2xATK-10/800-980 zł to koszt około 200 zł.

1
  • #3 19 Lip 2018 14:59
    pedro11
    Poziom 8  

Dzięki
    1. Dlatego Plus że akurat mam te karty - mam dobre ceny w plusie ze względu na inne usługi.
    2. Jeśli chodzi o Huawei i 3G to nie ma problemu - zupełnie nie zależy mi na prędkości
    3. Jeśli chodzi o innych operatorów, to chyba wszyscy mają BTS w Trzemeśni - dla mnie niestety za górką - podejrzewam że może być podobnie. Mam tel w Playu (firmowy, nie korzystam z internetu) ale jakość połączeń jest jak w Plusie. Na karcie Aero też bieda - a to chyba wszystko ten sam maszt w Trzemeśni
    4. Robiłem test: mniej więcej -100 dBm (+- 10) - raczej w stronę gorzej niż lepiej. Byłem jeszcze kompletnie zielony, nie zbadałem nic więcej
    Generalnie boję się że nawet zmiana operatora nic nie da (ten sam maszt). Zastanawiam się tylko czy w takiej sytuacji antena pomoże (jaka)

Jest jeszcze drugie rozwiązanie ale nie wiem czy na taką odległość da radę. W Poznachowicach Dolnych jest BTS Plusa UMTS900 chyba. Odległość 8 km, ale "prawie widoczny" - lekko przesłonięty w połowie odległości. Może na taką odległość antena kierunkowa by dała radę ? Słyszałem że na 900 jest lepszy zasięg niż na wyższych częstotliwościach.

Tak się jeszcze zastanawiam czy to co odbieram nie jest z Poznachowic Dolnych, bo tam też wszyscy mają BTSy. Może więc antena kierunkowa na ten maszt by pomogła ?

0
  • #4 19 Lip 2018 15:32
    matek451

A jakie to karty w Plusie ? Widzę ze niewiele zrozumiałeś, w Plusie masz na E3131 tylko 3G z UMTS900Aero2 z Trzemeśna a to pasmo z reguły jest zapchane na maksa. Do tego dochodzi tylko LTE1800Aero2 z tego BTS-a , zasięg z reguły dużo słabszy niż na LTE800/900 a tych pasm Plus tam nie ma. Konkurenci mają tam LTE800 Orange i T-mobile a na UMTS2100 maja kazdy swoje HSPA+DC , do tego wspólne UMTS90 HSPA+ działające podobnie jak Plus na tym paśmie. Play ma tam LTE800, LTE1800, LTE2100 i 3G z UMTS900 i UMTS2100. wystarczy porównać pojemność operatorów na tym BTS-ie aby szybko wyleczyć się z Plusa. a co do Poznachowic to jest tak samo Plus ma tylko LTE1800 i UMTS900, Play tak jak w Trzemeśnie a Orange i T-Mobile zamiast własnych LTE800 maja wspólne LTE1800NetWorks. Widzę ze trudno ci przyjąć ze tam Plus praktycznie nie istnieje bo LTE1800 ma mały zasięg a UMTS900 działa słabo a poza tym Plus na 3G ma ścisłe limity.

0
  • #5 25 Lip 2018 09:26
    pedro11
    Poziom 8  

Ok, dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Wszystko zrozumiałem, ale pytałem o antenę dla Plus / Aero a nie o przegląd okolicznych BTS'ów u wszystkich operatorów. Zaznaczę teraz może że chodzi mi tylko o tych operatorów. Są dwie lokalizacje BTS'ów:
    1. odległość 1 km, UMTS900 (plus), LTE1800 (arero) bardzo mocno przesłonięte przez górę - praktycznie po drugiej stronie,
    2. odległośc 8 km, UMTS900 (plus), LTE1800 (arero) lekko przesłonięte przez górę - w połowie odległości od BTS, prawie widoczne
    Wiem że trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć co jest najlepsze bo to teren górzysty, ale chodzi mi o odpowiedź "na wyczucie":
    - czy antena poprawi zasięg
    - jeśli tak to jaka (kierunkowa ?) i na które pasmo (modem 3G)

0
  • #7 25 Lip 2018 13:04
    max-bit
    Poziom 24  

Może poprawić ale niewiele.
    Jak sygnał jest słaby to uzysk będzie tyle co zysk anteny.
    Niestety to połowa prawdy
    O ile sobie postawimy taką antenę co ma zysku powiedzmy 12 dB a teraz musimy to połączyć kabel i np. będzie tam H155 (a czasem jeszcze gorszy)
    I powiedzmy tego H155 będzie 10 m to mamy już ok 3 dB tłumienia do tego spokojnie możemy policzyć po 1 dB na złączkach daje to ok 5 dB straty
    Ale niech łącznie będzie 4 dB i z 12 dB robi nam się 8 zysku
    czyli z -100dBm robi się ok 90 w najlepszym przypadku.

Ale to połowa prawdy, jeśli nie masz optycznej widoczności to ten sygnał gdzies skacze (odbija się od różnych obiektów) co powoduje tzw jitter sygnału (po ludzku dostaje kilka sygnałów różniące się tym że ten sam sygnał otrzymujesz w różnym czasie) powoduje to że odbiornik nie potrafi poprawnie zdekodować docierających ramek.

A więc ... ogólnie nędza, i wiele tu nie zrobisz, a z tego co widzę nie ma tam w ogóle innych lokalizacji BTS-ów, co oznacza że tylko kabel .
    Ende.

0
  • #9 25 Lip 2018 14:58
    matek451

Ta kabel a najlepiej światłowód, na pewno w takiej dziurze operatorzy prześcigają się w ofertach. Nic tylko podpisywać umowę na abonament jak się przyjeżdża tam od czasu do czasu. Kolega ma E3131, kartę BDI Aero2 , jakąś z Plusa więc to ma być rozwiązanie budżetowe z dostępem do internetu bez specjalnych wymagań. W takich warunkach i z E3131 tylko 3G na UMTS900 więc anteny typu YAGI-UDA z Dipola . Karta Plusa telefon z Network Cel Info i test na zewnątrz pokaze parametry sygnału,ECI BTS-a w zakładce DANE.

0
  Szukaj w 5mln produktów