Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie odbiornika 3faz po sieć 1faz

TK_Kolejarz 19 Lip 2018 11:41 87 6
  • #1 19 Lip 2018 11:41
    TK_Kolejarz
    Poziom 4  

Witam,
    Nie chodzi tutaj o silnik, a o jakiekolwiek urządzenie zawierające w sobie zasilacz impulsowy, gdzie nie ma klasycznego transformatora - czy jest możliwe podłączenie takiego odbiornika przewidzianego do zasilania 3fazy 400V do sieci 1-fazowej? Jeżeli nie bezpośrednio, to czy ewentualnie jakiś falownik, czy inne cuda?

0 6
  • #2 19 Lip 2018 12:00
    badyl00
    Poziom 25  

TK_Kolejarz napisał:
    Witam,
    Nie chodzi tutaj o silnik, a o jakiekolwiek urządzenie zawierające w sobie zasilacz impulsowy, gdzie nie ma klasycznego transformatora - czy jest możliwe podłączenie takiego odbiornika przewidzianego do zasilania 3fazy 400V do sieci 1-fazowej? Jeżeli nie bezpośrednio, to czy ewentualnie jakiś falownik, czy inne cuda?

Kolego, nie proście napisać jakie to urządzenie?

0
  • #3 19 Lip 2018 12:04
    TK_Kolejarz
    Poziom 4  

Pytanie zadałem ogólnie - nie mam nic co mógłbym chcieć tak podłączyć. Jedyny odbiornik 3faz w okolicy to silnik w piwnicy, ale on ma falownik :) Po prostu mnie zastanawia ta sprawa.

0
  • #4 19 Lip 2018 12:20
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

TK_Kolejarz napisał:
    jakiekolwiek urządzenie zawierające w sobie zasilacz impulsowy, gdzie nie ma klasycznego transformatora - czy jest możliwe podłączenie takiego odbiornika przewidzianego do zasilania 3fazy 400V do sieci 1-fazowej?

Zależy od budowy tego urządzenia.
    Przykładowo sporo płyt indukcyjnych podłącza się do 2F+N+PE. Każda faza zasila 2 pola grzewcze płyty, a pola są 4. Za to często możliwe jest podłączenie jednej fazy do obu zacisków fazowych na płycie. Trzeba znaleźć taki zapis w instrukcji, lub naklejki często znajdującej się w okolicy punktów zaciskowych na płycie.

0
  • #5 19 Lip 2018 12:25
    TK_Kolejarz
    Poziom 4  

Tego nie wiedziałem, warto zapamiętać :)

Chodziło bardziej o coś takiego - mamy dajmy na to zasilacz impulsowy 24V, zasilany 3~400V i jedyna forma zasilania jaką dysponujemy to 1~230V, a instrukcja jasno wskazuje że w grę wchodzi tylko 3~400V.

0
  • Pomocny post
    #6 19 Lip 2018 12:27
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

TK_Kolejarz napisał:
    a instrukcja jasno wskazuje że w grę wchodzi tylko 3~400V.

W takim razie jedyną możliwością jest podłączenie do sieci 3x400V. Nie można zastosować do zasilenia falownika do silników, bo jak nazwa wskazuje - jest to falownik do silników a nie przetwornic.

0
  • #7 19 Lip 2018 12:29
    TK_Kolejarz
    Poziom 4  

Rozumiem, dziękuję za pomoc :)

0