Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Karta graficzna do 1000zł; do Core i5-4440, Corsair VS 450W

milewskim 19 Jul 2018 16:07 699 8
    milewskim
    Level 5  
    Witam
    Przeglądałem forum w poszukiwaniu podobnych tematów, jednak wszystkie są stare bądź nie aktualne ze względu na ruchome ceny kart.
    Posiadam taki oto zestaw:
    1. Płyta główna Gigabyte GA-H81M-S1, H81, DualDDR3-1600, SATA3, mATX (GA-H81M-S1)
    2. Procesor Intel Core i5-4440, 3.1GHz, 6MB, BOX
    3. Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 500GB, SATA III, 7200RPM
    4. Zasilacz Corsair VS 450W ATX 120mm wentylator, EU version CP-9020049-EU
    5. Obudowa Tacens Alu
    6. 8 gb RAM
    7. Karta graficzna Sapphire Radeon DUAL-X R9 270X 2GB GDDR5 OC With Boost 11217-01-10G.

Karta graficzna dwa dni temu umarła. Chyba się przegrzała, na monitorze widać tylko jakieś artefakty. Chcę zapytać jaką obecnie, nową kartę, mogę kupić do takiego zestawu tak żeby zasilacz wytrzymał oraz żeby zmieściła się w tejże obudowie.
    Budżet jakim dysponuję to ok 1000 pln. Gram trochę w starsze gry typu World of Warcraft, Divinity Original Sin 2, Diablo 3.
    Rozważałem zakup nowego komputera jednak przy takich cenach kart na razie się wstrzymam.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    milewskim
    Level 5  
    Dziękuję za szybką odpowiedź. Rozumiem, że ten sprzęt w żaden sposób nie "ograniczy" mocy tej karty?
    dt1
    Admin of Computers group
    Niektóre gry mogą nie wykorzystać w pełni karty - szczególnie te, które bardziej obciążają procesor. Z drugiej strony ten procesor jeszcze też nie jest taki zły, więc wielkich "strat" nie powinno być.

Można byłoby ewentualnie kupić GTX1050Ti, ale jest to skrajnie nieopłacalna karta - w cenie około 800zł dostajemy znacznie wolniejszą kartę (GTX1060 jest o 60-80% szybszy, zależnie od wykorzystania).

Niżej mamy GTX1050, ale to jest karta porównywalna wydajnościowo z R9-270X (czasem nawet minimalnie wolniejsza). GTX1050 w aktualnych cenach też nie jest jakoś specjalnie opłacalny (chociaż już nieco bardziej niż 1050Ti). Tak więc GTX1060 wydaje się najsensowniejszym wyborem.

Żeby nie było -są też karty AMD (RX580/570/560/550). Dopiero RX570 jest wydajniejsza od Twojej karty, ale kosztuje też około 1000, a ustępuje GTX1060. Dopiero RX580 nawiązuje jakąś sensowną walkę z GTX1060, ale kosztuje znacznie ponad 1000zł (i tutaj już można się interesować GTX1060-6GB w pojedynku cenowo/wydajnościowym z RX580).

RX570/580 bym się trochę bał ze względu na posiadany przez Kolegę zasilacz - niby nie taki zły, ale po dobrym obciążeniu linii 12V napięcie na niej szybuje ostro w dół, parę osób już to testowało, podzielili się wynikami - gdzieś to na Elektrodzie jest. GTX1060 pobiera mniej prądu od tych RXów (do 120W). To w sumie sporo mniej niż R9-270X (ta karta potrzebuje do 180W).

Tak więc lepiej nieco przestrzelić z kartą, niż kupić totalnie nieopłacalny model.
    milewskim
    Level 5  
    Rozumiem. Nawet dobrze, że padło na Geforce'a. Z tym Radeonem miałem kłopoty ze sterownikami i stabilnością w Diablo przy rozgrywce sieciowej.
    Bardzo dziękuję za pomoc, karta zamówiona z Komputronika.
    dt1
    Admin of Computers group
    W sumie na tym etapie można byłoby zamknąć temat, ale jeśli Ci się będzie chciało - fajnie będzie, jeśli napiszesz, jak Ci się karta sprawuje z tą konfiguracją, czy widać sporą różnicę w wydajności (jakby nie było 1060 jest prawie 2x szybsza od R9-270X) - chociaż w starszych grach ciężko będzie porównać, bo już na starszej karcie pewnie chodziły nieźle.

Takie info może się też w przyszłości przydać osobom, które do podobnej konfiguracji będą rozważać zakup podobnej karty.
    milewskim
    Level 5  
    Jak dostanę i zamontuje kartę, dam znać.
    milewskim
    Level 5  
    Obiecałem napisać, więc piszę. Karta zamontowana. Musiałem wypiąć dysk bo choć długość nowej karty taka sama jak starej, to jednak ten GeForce grubszy. Po krótkiej zabawie z kablami, w końcu uruchomiłem kompa, wgrałem sterowniki.
    Różnice, mimo starych gier, są odczuwalne. W Dalaran (miasto Hub w dodatku Legion - World of Warcraft) gdzie jest zawsze sporo graczy na starym Radeonie FPS w granicach 30-45. Teraz nie spada poniżej 50-70. W dungeonach (5 graczy) stabilne 100 FPS na ustawieniach HIGH (z wyłączonym SSAO). Na rajdach (25 graczy) 40-60 FPS - czyli rewelka jak na WoW. No i loading screeny jakby szybsze.
    Diablo furczy aż miło, żadnych zgrzytek, gubienia klatek czy animacji. Gra się nie zacina ani nie łapie "black screena" ( kto grał w diablo na Radeonie to wie).
    Jeszcze raz dziękuję bardzo za pomoc kolego dt1. Bardzo udany zakup.