Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ile mierników wykończyliście i czy udało się je naprawić?

keseszel 16 Mar 2019 11:51 10290 176
Ochrona Domu
 • #121
  Sas_AS
  Level 16  
  W życiu wykończyłem LAVO 3 i LAVO PT3. Właściwie to w jednym zacina się ustrój a drugi coś tam głupiał, były naprawy na szybkiego, ale po krótkiej chwili dałem sobie spokój i z sentymentu zakopałem w szafce, zwłaszcza, że zaczął być problem z dostępem do krótkich baterii. Następnie wykończyłem M890G, działa jak się go nie ściska, przełącznik przerywa, ścieżki wydarte, gniazda mocno zużyte, buzzer na wykończeniu, gniazdo hfe się rozpadło, został jako woltomierz do akumulatora w garażu. Potem przyszedł czas na MY-68, w sumie nie wiem jak do tego doszło, dzień wcześniej był sprawny, a następnego dnia po przyjściu do pracy leżał martwy na stole. Po rozebraniu nie było co zbierać, popalone ścieżki, tak jakby dostał wysokim napięciem, układ scalony po przywróceniu napięcia nie dawał znaków życia. W pracy było ich więcej i podejrzewam działanie sił trzecich. Któregoś pięknego dnia zapasowy multimetr Appa 305 dostał zwarcia na omomierzu, udało się naprawić, kulka cyny po paście lutowniczej dostała się w przełącznik. Fluke 289 stracił pamięć ostatnich ustawień, pomogła wymiana superkondensatora. Krótko po zakupie Solartron 7150 zgasił mi światło, najpierw z niego śmierdziało po paru godzinach od włączenia, potem padł filtr przeciwzakłóceniowy. Kupiłem drugi na części, okazał się zalany, martwy i filtr też rozerwany. Wyciąłem i wymieniłem filtr na inny, alternatywny, multimetr powrócił do żywych. HP 34401A po prostu zgasł, bez magicznego dymu, zwarł się jeden z kondensatorów tantalowych. Wymiana wszystkich oraz dodatkowo elektrolitów pomogła. Jakoś ze 2-3 lata temu wykończyłem UM-110B, spaliłem ustrój podczas pomiaru prądu. Bezpiecznika od skośnych braci zamiast deklarowanych 2A miał 6-7A jak cała reszta z typoszeregu :) . Ciężko było dostać ten ustrój, sprzedałem uszkodzony i w to miejsce zakupiłem UM-112B, jakiś ze starszej produkcji, po kalibracji z plombami, działa do dziś.

  Niedawno kupiłem uszkodzony UM-112B z nowszej serii tak na zapas, czasem przydały by się dwa na raz, miernik miał plombę fabryczną, brakuje aluminiowej tabliczki pod spodem. Wymieniłem zgniłe gniazdo bezpiecznikowe i niby działa. Ustrój jest mało stabilny, zeruje ustrój w pozycji poziomej, podkładam rączkę, która wtedy robi jako stopka, aby pochylić go do pracy, a sama wskazówka odchyla mi się o kilka działek. Ponownie zeruje, przesuwam lub kładę w pozycji poziomej i odchyla się w druga stronę. Mój pierwszy UM-112B ze starszej serii takiej przypadłości nie ma, pamiętam, że w UM-110B też nie było takiej przypadłości, tak samo nie mam tego problemu w V640. Ciężko wymagać dokładności od tej konstrukcji, ale niepewność odczytu ustroju o kilka działek w zależności od położenia przyrządu to zdecydowanie za dużo.
  Małe pytanko. Co może być przyczyną: ustrój popsuty, UM-112B z nowszej serii tak ma, coś uszkodzone w mierniku, brak tabliczki aluminiowej i wpływa to jakoś na magnetyzm ustroju, mam za duże wymagania, błąd obsługi ?
 • Ochrona Domu
 • #122
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Zepsuty ustrój, zawieszenie i sprężyny ustroju straciły swoje właściwości.
  Niestety, to częsta bolączka tego typu mierników.
 • #123
  Sas_AS
  Level 16  
  Artur k. wrote:
  Zepsuty ustrój, zawieszenie i sprężyny ustroju straciły swoje właściwości.

  Da się go prosto naprawić, skalibrować, szkoda czasu, szukać drugiego ustroju ? Kupić gniota, połamanego z szanse na sprawy ustrój, ewentualny stan ustroju adekwatny do stanu miernika, nie ma żadnej reguły ? Nie marnować czasu, sprzedać to co jest, kupić sprawny od pewnego sprzedawcy ? Nie kupować, ustrój psuje się sam z siebie, poleży parę lat i będzie to samo ?
  Miernik wygląda jak nowy, zero rys i śladów użytkowania, instrukcje, pudełko, kable, szkoda mi go złomować czy sprzedawać dalej jako uszkodzony choćby ze względu na stan obudowy.
 • #124
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Ja mam dwa mierniki z taką usterką (UM-111 i UM-5B), mój kolega ma jeszcze jednego (UM-112) i prawdę powiedziawszy nie wiem co mam Ci odpowiedzieć. Moim zdaniem to się dzieje ze starości, bo wszystkie elementy mechaniczne są całe, jedynie wskazówka tak jakby nie miała hamowania. Nie znalazłem sposobu na naprawę tego. Spotkałem się też z pękniętymi sprężynami, to może być ze starości albo od wstrząsu (albo jedno i drugie).

  Mam też kilka egzemplarzy działających bez żadnych problemów.
 • #125
  Sas_AS
  Level 16  
  Okej, wszystko jasne. Odpuszczę sobie rozbieranie ustroju, może trafi się jakiś zdezelowany ze sprawnym ustrojem, a jak nie to będzie na zaś jako części zamienne. Dziękuje za szybą odpowiedz.
 • #126
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Wszystkie mierniki typu UM to jedno badziewie. Może za wyjątkiem UM-Z3, bo jak domniemam musiał kosztować. Żaden nie jest wyważony. Dosłownie żaden. I niech nikt mi nie mówi, że to ze starości, bo pamiętam jak 20 lat do tyłu mieliśmy w klubie radiokomunikacji dokładnie to samo. Ze starości wskazówki co najwyżej mogą nie odbijać przez zanieczyszenia ośki. Nie widziałeś odkształceń mechanicznych, to się nie wypowiadaj o odkształceniach sprężyn. Weź sobie do ręki UM-3, to może załapiesz, że czegoś takiego nie da się naprawić. Do bólu brzucha śmieszą mnie opinie tych, co się spuszczają nad V640. Jak można robić szmelcem, którego wskazówka musi najpierw walnąć w ogranicznik i w dodatku ustala się 1,5 sekundy. Kiedyś chciałem sprzedać mechanikowi oscyloskop o podobnym czasie zwłoki, to tylko wstydu się najadłem. Dopiero po usunięciu pewnego konfliktowego kondensatora przy ustroju miernik staje się miernikiem, bowiem owe bujanie się tej wskazówki powstaje w wyniku wyłącznie stanów nieustalonych w czasie gromadzenia ładunku w gałęzi RLC ustroju. A nie jak pieprzą kolekcjonerzy meratroników, że ten ustrój tak ma. Dopiero po jego usunięciu wskazówka V640 nie bujnie się za daleko nawet o setną milimetra. Dopiero można tym miernikiem cokolwiek pożytecznego zrobić, bo na czas zwłoki już nic nie da się zrobić. Bardzo poważna wada miernika, która psuje jego walory użytkowe całkowicie. I jedna osoba na tysiąc widzi w tym szmelc nie warty więcej jak naciągane 100zł. Reszta się spuszcza nad nim jakby nie widziała czegoś naprawdę dobrego. Pamiętam pracownię elektroniczną i miernik, który dawał dane do wykonania zadania w ułamku sekundy. Dziś po latach okazuje się, że seria mierników LM to jest dopiero prawdziwy miernik, który dałbym do ręki prawdziwemu lamerowi, aby jego praca nie stała się utrapieniem jak przyjdzie do zakupu.
 • #127
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Nie bardzo rozumiem w jaki to sposób kondensator przy ustroju miałby powodować wahania wskazówki miernika, szczególnie ponad mierzoną wartość. Nie wspomnę o nieprawidłowych wskazaniach...
  Poza tym mowa jest o UM-112 który nie ma żadnej elektroniki jak np. UM-110 czy V640.

  Ten kondensator tam jest właśnie po to, by wahania wskazówki zniwelować. Bez tego kondensatora (albo gdy jest on uszkodzony) wskazówka drga, szczególnie przy pomiarze napięć przemiennych o małych częstotliwościach (rzędu kilkudziesięciu Hz) lub stałych z nałożonym przebiegiem przemiennym (np. napięcie na kondensatorze za prostownikiem).
  Usuwając kondensator przy ustroju po prostu zepsułeś miernik.

  Hektar Zahler wrote:
  Morał z tego taki, że nikt nigdy nie pomyślał, aby zrobić prawdziwy uniwersalny miernik analogowy. Takiego miernika nie ma.

  Morał z tego jest taki, że jeszcze się taki nie urodził, co by Koledze dogodził. ;)
 • #128
  Hektar Zahler
  Level 34  
  @Artur K. ULICU, tzn. napięcie wyprzedza prąd, itd. Wyrzucasz C i ULICU nie ma, bo zostaje tylko L. Konstruktor V640 bardzo poważnie się tu pomylił. Szkoda mi tych, co pragną komfortu pracy, lecz tego nie widzą. I się mordują tym szmelcem od przewspaniałych opinii kolekcjonerów, którzy chcą opylić jak najdrożej na allegro.
 • #129
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Tyle, że kondensator przy ustroju jest w każdym mierniku bo być musi. Jego rolę wyjaśniłem wyżej. Chyba, że Tobie o jakiś inny kondensator chodzi.
 • Ochrona Domu
 • #130
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Widzisz teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką, bo efekt jest dokładnie odwrotny do zamierzonego - bujanie wyjaśnia ULICU.
 • #131
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Ten przy ustroju to jest w każdym mierniku wychyłowym i musi tam być, bo inaczej wskazówka będzie drgała i w pewnych przypadkach miernika w ogóle nie będzie dało się używać.
 • #132
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Nie, nie musi być, bo cewka pobiera prąd z kondensatora jeszcze przez chwilę i dlatego buja. Efekt jest odwrotny do zamierzonego.
 • #134
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Patrz się o co mi chodzi - minuta dokładnie 2:00.  Widzisz, że czasem tylko wydaje się nam, że ktoś pomyślał, czy nie widzisz - stany nieustalone RLC.
 • #135
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Ten efekt to ja znam i nie o to chodzi.
  Faktycznie w V640 ten efekt jest bardzo wyraźny. Zresztą V640 nie mam i nigdy nie chciałem mieć, zawsze mnie denerwował.

  W moim uszkodzonym UM-5B wskazówka zachowuje się jakby była bezwładna. Kilka razy się "majta" w lewo i w prawo zanim się ustali, a jak się ustali to i tak wskazanie jest nieprawidłowe, a na dodatek błąd jest zależy od wychylenia wskazówki.
  To nie jest wina kondensatora, tylko ustroju. Nie wiem czy to sprężyny straciły sprężystość, czy może magnes stracił trochę pola. W każdym razie na 100% winny jest ustrój.
  Mam też UM-111 z taką samą usterką, kolega ma UM-112 z podobną usterką.
 • #136
  Wojte1199
  Level 19  
  Ile mierników wykończyliście i czy udało się je naprawić?

  Pierwszy jaki miałem chauvin arnoux mica me1. Dostałem go w latach 90 ponoć w tamtych czasach to był mercedes wśród multimetrów. Po kilku dniach młody i głupi pomyliłem gniazda i zamilkł na kilka lat prawie popłakałem się żalu. Teraz naprawiony i stoi na honorowym miejscu w warsztacie.
 • #137
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Ja mam UM-3 jako eksponat na wystawkę do klubu i jest dokładnie to samo, tzn. musiał się chyba rozmagnesować, bo dosyć sporo czasu zjadłem chcąc go odratować i innej przyczyny nie widzę. Tymczasem wracając do wad i usprawnień. Na przykład jedną z najpoważniejszych wad nierzadko wspaniałych urządzeń są szybki z plexi. Powiedzmy mam V623, którego co rusz nie muszę kalibrować, bo jest urządzeniem stacjonarnym. Ale już miernik ręczny z taką szybką to już jest po prostu przegięcie pały na całego. W dodatku nigdy nie wiesz czy nie wpakujesz się na minę dopóki nie weźmiesz do ręki. Co do ostatniego miernika warto było. Naprawdę niezły bargraf.
 • #138
  koko0
  Level 16  
  Hektar Zahler wrote:
  Do bólu brzucha śmieszą mnie opinie tych, co się spuszczają nad V640. Jak można robić szmelcem, którego wskazówka musi najpierw walnąć w ogranicznik i w dodatku ustala się 1,5 sekundy.


  Nie do końca.... Vki z początku produkcji, tak do 75 roku mają spokojne ustroje. Filmik

  W przeciwieństwie do tych z późniejszych lat.  Jeśli dla kogoś to ciągle mało, no to chyba zostaje tylko LAVO, gdzie ustrój jest aż za nadto leniwy.

  Ustroje w UM112 to jakaś porażka. Miałem trzy i każdy po postawieniu do pionu się odchylał w stopniu niedopuszczalnym.
 • #139
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Weź daj spokój ze szmelcem takim. No to chwyciłem za aparat i masz przerobiony.

 • #140
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Hektar Zahler wrote:
  Tymczasem wracając do wad i usprawnień. Na przykład jedną z najpoważniejszych wad nierzadko wspaniałych urządzeń są szybki z plexi.

  Szybki to jest mistrzostwo świata w Radzieckiej myśli technicznej.
  Kupiłem kiedyś za jakieś 10 czy 20zł uszkodzony miernik produkcji Rosyjskiej. Po prostu nie działał - wkładam baterię, włączam i nic się nie dzieje. Rozebrałem miernik, okazało się że przełącznik ma ze 300R oporności - wszystko jasne, wyczyściłem przełącznik, włączam miernik i efekt był taki:
  Ile mierników wykończyliście i czy udało się je naprawić?

  Dwie godziny szukałem o co chodzi, doszedłem w końcu do wniosku że to jest trup i nic z tym nie zrobię - trzeba byłoby wymienić ICL7106 i zobaczyć co się stanie.
  Ponieważ się poddałem, to odwróciłem górną obudowę żeby wyłączyć miernik przełącznikiem i moim oczom ukazał się mniej więcej taki widok:
  Ile mierników wykończyliście i czy udało się je naprawić?

  I znów wszystko stało się jasne, po założeniu obudowy było tak:

  Ile mierników wykończyliście i czy udało się je naprawić?

  Co komu do łba w tej Rosji strzeliło żeby polaryzator dać w szybce zamiast na wyświetlaczu to nie wiem.

  koko0 wrote:
  Ustroje w UM112 to jakaś porażka. Miałem trzy i każdy po postawieniu do pionu się odchylał w stopniu niedopuszczalnym.

  A UM-112 jest przeznaczony do pracy w pozycji pionowej?
 • #141
  freebsd
  Level 39  
  Hektar Zahler wrote:
  Nie do końca.... Vki z początku produkcji, tak do 75 roku mają spokojne ustroje. Filmik

  Twoje V530 mają numery seryjne:
  - 5360
  - 6898
  Ten V640 z filmu niebieską naklejką ma numer seryjny: 2425, czyli jeszcze wcześniejszy. Może to co pisze @Hektar Zahler jest prawdą, a w starszych kondensator przy ustroju stracił parametry?
 • #142
  koko0
  Level 16  
  freebsd wrote:
  Twoje V530 mają numery seryjne:
  - 5360
  - 6898
  Ten V640 z filmu niebieską naklejką ma numer seryjny: 2425, czyli jeszcze wcześniejszy. Może to co pisze @Hektar Zahler jest prawdą, a w starszych kondensator przy ustroju stracił parametry?


  Ta numeracja w Vkach.... ona jednolita nie była. Nie wiem też czy się nie zerowała, więc patrzę po rocznikach. Moje to były 1974 i 1985 rocznik. Ten z filmiku z naklejką to chyba 1973 rocznik. W skalach Conwaya rocznik jest umieszczony pod pleksi w okolicy osi obrotu wskazówki.

  Co jednak nie zmienia faktu, że te pierwsze roczniki chodzą w miarę fajnie. Te późniejsze to się telepią że szok..... Kondensator próbowałem wymieniać, odłączać i bez niego pracować. Nic to nie dawało.
 • #143
  Hektar Zahler
  Level 34  
  To ja się pochwalę nie tyle miernikiem, co niespotykanym wykorzystaniem podziałki. Przydatne to będzie na pewno przy rozmaitych pracach poza pasmem AC typowego multimetru. Ponieważ nie istnieje taki przystępny cenowo na zakres w.cz., bowiem poprzez ograniczenia techniczne produkcja niezbyt dokładnych mija się z celem, to można zrobić pewną ciekawą sztuczkę. Wystarczy do tego miernik analogowy AC na przetworniku szczytowym z diodą. A zatem, poprzez ograniczenia szeregu przeszkód natury w.cz., miernik o tradycyjnym paśmie. Polega na tym, że bliźniaczym przetwornikiem AC miernika VC-5050E będzie sonda szczytowa w.cz., której możemy użyć jako autonomicznej i mierzyć tak aż do 1GHz w ten sposób, że na zakresie DC miernika adekwatnym do zakresu napięć DC użytego przetwornika poza miernikiem odczytujemy mierzone napięcie w.cz. wprost z podziałki wyskalowanej dowolnie pod przetwornik w nim. I tym sposobem również pod posiadaną sondę. Warunek to odpowiednia podziałka tarczy miernika oraz wzmacniacz miernika o Z wej. 10MΩ jako konieczność do prawidłowej pracy sondy szczytowej. Meratronik był blisko wypuszczenia czegoś naprawdę niezłego do pomiaru napięć w.cz. niedużym kosztem, ale miernikom zabrakło wymaganej podziałki napięć. Jest o tyle ciekawie, że zyskujemy poręczny woltomierz do 1GHz napięcia Vp-p, poziomu dB, oraz True RMS w założeniu, że mierzymy wyłącznie w sinusie. Na przykładzie z udziałem źródła 30MHz/50Ω: 51 dBmV = 1.0 Vp-p [EMF] oraz 55dBmV = 1.6 Vp-p [EMF] widać, że da się zrobić coś jedynego w swoim rodzaju niedużym kosztem. I pozbyć się raz na zawsze podstawowego utrapienia młodego technika, jakim jest problematyczna konieczność podpierania się tabelą sondy V40.25 wobec niewyobrażalnych kosztów urządzeń dedykowanych do tego celu oraz ich kosztownego utrzymania/kalibracji.

  Ile mierników wykończyliście i czy udało się je naprawić? Ile mierników wykończyliście i czy udało się je naprawić?


  Przetwornik szczytowy zintegrowany z multimetrem VC-5050E/HC-5050E.

  Ile mierników wykończyliście i czy udało się je naprawić?

  Autonomiczna sonda Meratronika zamiennikiem przetwornika.

  Ile mierników wykończyliście i czy udało się je naprawić?

  Tarcza z podziałką Vp-p tego multimetru zastępuje taką tabelę miernika V640.

  Ile mierników wykończyliście i czy udało się je naprawić?

  Wygląda nieźle, bo nie kupicie takiego przyrządu nigdzie - przykład jak zwykły analog na tranzystorze śmieje się w twarz skomplikowanej cyfrze.

  p.s.

  freebsd wrote:
  w starszych kondensator przy ustroju stracił parametry?
  Nie wszystkie elektrolity świata mają zaraz wyschnąć i raczej nie wiesz jak dobry towar jest produkcji Elwa, jeżeli się pytasz :cry:
  Artur k. wrote:
  Chyba, że Tobie o jakiś inny kondensator chodzi.
  @Artur K. chodzi o tego "dziada" -- mieniam na dokładnie sto razy mniejszego.

  Ile mierników wykończyliście i czy udało się je naprawić?

  Pozdrawiam.
 • #144
  Adamcyn
  Level 38  
  Hektar Zahler wrote:


  Przetwornik szczytowy zintegrowany z multimetrem VC-5050E/HC-5050E.


  Ile mierników wykończyliście i czy udało się je naprawić?

  To jest przetwornik międzyszczytowy Vpp.

  Hektar Zahler wrote:

  Tarcza z podziałką Vp-p tego multimetru zastępuje taką tabelę miernika V640

  Ta tabela to korekta dla przetwornika szczytowego.
 • #146
  Adamcyn
  Level 38  
  koko0 wrote:
  Ta tabelka dotyczy tylko pomiarów poniżej 500 mV.

  Tak, ale nie ma ona zastosowania w projekcie Hektar Zahler'a.

  To bardzo interesujący projekt i warto skorygować pewne nieścisłości, np.:
  Hektar Zahler wrote:
  Na przykładzie z udziałem źródła 30MHz/50Ω: 51 dBmV = 1.0 Vp-p [EMF] oraz 55dBmV = 1.6 Vp-p [EMF]

  Zgadza sie rachunkowo, ale co oznacza EMF?
  Hektar Zahler wrote:
  Jest o tyle ciekawie, że zyskujemy poręczny woltomierz do 1GHz napięcia Vp-p, poziomu dB, oraz True RMS w założeniu, że mierzymy wyłącznie w sinusie.

  To też warto skorygować.
  Hektar Zahler wrote:

  Wygląda nieźle, bo nie kupicie takiego przyrządu nigdzie - przykład jak zwykły analog na tranzystorze śmieje się w twarz skomplikowanej cyfrze.

  Potwierdzam i zamieszczam schemat tego interesującego miernika.
 • #147
  Hektar Zahler
  Level 34  
  @ koko0

  Skala jednostkowa ma się inaczej do skali decybelowej. Tzn. decybelowa jest jakby podstawą wszystkiego co robisz na częstotliwościach w.cz., zaś jednostkowej nie stosuje się jako poziomu sygnału, ponieważ jest niepraktyczna i uciążliwa. I ten sam rozrzut wrażony w dB traci znaczenie w praktycznym zastosowaniu, np. generatora sygnału - Link

  Dodano po 7 [minuty]:

  @ Adamcyn

  EMF (ElectroMotive Force, siła elektromotoryczna) - napięcie źródła bez obciążenia.

  In słowy - wartość zadana generatora sygnału/mocy w.cz. nadającego się do użycia bez obciążenia i aktualnie używanego bez obciążenia.
 • #148
  Adamcyn
  Level 38  
  Hektar Zahler wrote:
  Na przykładzie z udziałem źródła 30MHz/50Ω: 51 dBmV = 1.0 Vp-p

  Wskazówka pokazuje ok. 0,75 V DC, co też jest poprawne, biorąc pod uwagę spadek napięcia na diodzie i Rw =10 MΩ na zakresie 3 V.
  Dobrze odczytałem?
 • #149
  ^ToM^
  Level 39  
  Artur k. wrote:
  Ten przy ustroju to jest w każdym mierniku wychyłowym i musi tam być, bo inaczej wskazówka będzie drgała i w pewnych przypadkach miernika w ogóle nie będzie dało się używać.


  Bez przesady, że aby przy każdym. Przy niewielu jak już albo przy niektórych:
  Lavo
  UM_3
  UM_11
  UM_200
  UM_221
  itd..
  itp..

  Dodano po 6 [minuty]:

  freebsd wrote:

  Ten V640 z filmu niebieską naklejką ma numer seryjny: 2425, czyli jeszcze wcześniejszy. Może to co pisze @Hektar Zahler jest prawdą, a w starszych kondensator przy ustroju stracił parametry?


  Zanim wymienisz kondensator to porządnie wyczyść alkoholem płytki drukowane. Dziwaczne zachowanie się wskazówki powodują upływności na płytkach drukowanych, gdzie znajdują się pola przełączników.
  W moim wskazówka się uspokoiła jak..... wyczyściłem wpierw wodą z kurzu a potem alkoholem ww. płytki i elementy przełącznika zakresów oraz dolną obudowę gdzie się umieszcza baterie główne i omomierza.

  Pzdr!
 • #150
  keseszel
  Level 26  
  Używane mierniki wychyłowe można kupić na giełdzie w Poznaniu, w niedzielę. Ceny od 5 PLN do 70 PLN.