Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unifon Cyfral - automatyczne otwieranie

20 Lip 2018 10:02 951 12
  • Poziom 2  
    Witam,

Chciałbym zautomatyzować unifon Cyfral (nie ma oznakowania, ale wygląda na model ADA-01C4). Żeby po wciśnięciu przycisku z numerem mieszkania na dole przy drzwiach na klatkę te drzwi automatycznie się otwierały. Niestety, stara centrala nie pozwala na otwarcie drzwi kodem.
    Szukam:
    1) osobę we Wrocławiu, która potrafi unifon w odpowiedni sposób zmodyfikować (odpłatnie),
    lub
    2) schemat modyfikacji.

Dziękuję!
    Unifon Cyfral - automatyczne otwieranieUnifon Cyfral - automatyczne otwieranie
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny dla użytkowników
    Jaki jest zatem cel stosowania systemu domofonowego w tym bloku, skoro gdy ktoś wciśnie przycisk od twojego mieszkania, to drzwi mu się otworzą? Czy nie lepiej poprosić administratora, aby jeden z przycisków był standardowo takim, który otwiera zamek każdemu? Tylko czy wszyscy się na to zgodzą? :wink:
    Abstrahując jednak od tego co wyżej napisałem, po pierwsze odpowiedz na pytanie, czy do tej pory aby otworzyć drzwi, ktoś wcześniej musiał zadzwonić, czy wystarczyło podnieść słuchawkę i wcisnąć przycisk? Czy przycisk jest obok i nawet nie trzeba podnosić słuchawki?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 38  
    W nowych systemach da się centralkę zaprogramować tak iż przy podniesionej słuchawce po wybraniu numeru lokalu drzwi się otwierają. Stosuje się to dla zakładów usługowych.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Zbych034 napisał:
    W nowych systemach da się centralkę zaprogramować tak iż przy podniesionej słuchawce po wybraniu numeru lokalu drzwi się otwierają.

Nie wiem czy ta odpowiedź pomoże autorowi pytania. Ma on przecież stary system analogowy Cyfrala i prosi o poradę jak może to rozwiązać.
    Najprościej jest zastosować przekaźnik na wywołaniu, którego styki (po zadziałaniu) zewrą przycisk otwierania zamka. Dlatego zapytałem wcześniej, czy konieczne jest podniesienie słuchawki.
    Przypadkiem trafiłem na film, gdzie ktoś rozwiązał ten problem inaczej. Zapewne zastosował jakiś koder, np. popularny Morse'a (o ile nadaje się on do systemów dwużyłowych). Najpierw demonstracja normalnego wywołania (dwukrotnie) a potem otwarcie poprzez nadanie litery "S" (trzy krótkie impulsy). Film
  • Użytkownik usunął konto  
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    nowyARM napisał:
    Gotowego rozwiązania nie znam (poza moim)

Podobne urządzenie budował też nieodżałowany kolega R-MIK ;)
    nowyARM napisał:
    Ze dekoderem adresu włącz multiwibratory

A wskaże dokładnie kolega gdzie jest ten dekoder? Nie znam się na cyfralach ( w moich okolicach nie jest popularny) ale wiem że miał/ ma też w swojej ofercie systemy analogowe dwużyłowe :)
    I dlatego że się nie znam dzielnie czekam na odpowiedzi na zadane przez @zybex pytania w #2.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Układ powinien być możliwy do zrealizowania.
    Trochę teorii.
    Wywołanie następuje przez podanie napięcia tętniącego o częstotliwości akustycznej i o polaryzacji przeciwnej, niż wynika to z zacisków unifonu. Można je wykorzystać do wyzwolenia jakiegoś układu czasowego z przekaźnikiem.
    Otwarcie elektrozaczepu realizowane jest przez zwarcie linii unifonu i nie wymaga podniesienia słuchawki.

zybex napisał:
    Najpierw demonstracja normalnego wywołania (dwukrotnie) a potem otwarcie poprzez nadanie litery "S" (trzy krótkie impulsy).

Podejrzewam, że ta demonstracja to ładowanie jakiegoś kondensatora do chwilowego zasilenia układu dekodującego i przekaźnika.
  • Pomocny dla użytkowników
    karl102 napisał:

Podejrzewam, że ta demonstracja to ładowanie jakiegoś kondensatora do chwilowego zasilenia układu dekodującego i przekaźnika.

Wątpię, bo gdyby tak było to przycisk zostałby przytrzymany raz ale dłużej. Według mnie, to układ dekodujący jest zasilany przez cały czas. Szkoda, że nie podano tam sposobu rozwiązania. Urządzenie produkowane przez firmę Laskomex o nazwie "Mors", działa właśnie w ten sam sposób jak na filmie. Jednak w jego instrukcji jest mowa, że przeznaczone jest do instalacji analogowych wielożyłowych. Tu mamy jednak instalację dwużyłową.
  • Poziom 2  
    zybex napisał:
    Abstrahując jednak od tego co wyżej napisałem, po pierwsze odpowiedz na pytanie, czy do tej pory aby otworzyć drzwi, ktoś wcześniej musiał zadzwonić, czy wystarczyło podnieść słuchawkę i wcisnąć przycisk? Czy przycisk jest obok i nawet nie trzeba podnosić słuchawki?

Witam, dziękuję za komentarz. Przycisk jest obok. Otwiera drzwi wejściowe niezależnie od tego, czy słuchawka jest podniesiona, czy nie.

Dodano po 9 [minuty]:

zybex napisał:
    Jaki jest zatem cel stosowania systemu domofonowego w tym bloku, skoro gdy ktoś wciśnie przycisk od twojego mieszkania, to drzwi mu się otworzą? Czy nie lepiej poprosić administratora, aby jeden z przycisków był standardowo takim, który otwiera zamek każdemu? Tylko czy wszyscy się na to zgodzą? :wink:

Administrator nie współpracuje. Zgadzam się, że proponowane rozwiązanie stwarza "furtkę", że każdy będzie mógł wejść na klatkę. Tylko ja potrzebuje to jako rozwiązanie na krótki okres pod moją nieobecność. Więc nie sądzę, żeby to jakoś w sposób istotny podważyło bezpieczeństwo naszej klatki.

Oczywiście, może być bardziej skomplikowane rozwiązanie - nie zwykłe wywołanie, ale kod Morsa. Pytanie - jak to zrealizować. Schemat lub osoba we Wrocławiu, która tego się podejmie? Dziękuję.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    Niektóre centrale miały tak że wystarczyło zamienić przewody przy unifonie i po wciśnięciu przycisku wywołania uruchamiał się automatycznie rygiel, może w twoim przypadku to zadziała po zamontowaniu odpowiedniego przełącznika do zamiany polaryzacji w unifonie.
  • Poziom 1  
    Witam,

dołączając do tematu:
    1. Do tej pory, żona w salonie kosmetycznym miała założony domofon cyfrala - 4 żyłowy. Instalator domofonu założył "automatyczne otwieranie"

karl102 napisał:

zybex napisał:
    Najpierw demonstracja normalnego wywołania (dwukrotnie) a potem otwarcie poprzez nadanie litery "S" (trzy krótkie impulsy).

na pakiecie kondensatorów z diodami i przekaźnikiem. Kondensatory ładowały się podczas wybierania numeru lokalu. Jeżeli przycisk na domofonie był przytrzymany za krótko, nic się nie działo. karl102 może mieć rację, że na filmie jest układ z kondensatorów. Jeżeli tak, to taki sam efekt dało by przytrzymanie dłużej przycisku.

2. Obecnie centralka została zmieniona na cyfrową, 2 przewody.
    -Unifon MAC-D / otwarcie możliwe po podniesieniu słuchawki - TYLKO/
    -Instalator twierdzi, że do tego domofonu nie można podłączyć automatu.
    -W/g producenta, urządzenia komunikują się po rs485.

Celem moim jest układ otwierający, z możliwością odłączenia na czas zamknięcia lokalu.

Dotychczasowe działania:
    Kupiłem konwerter USB - rs485 za 7,50PLN. Zainstalowałem Serial Port Monitor - Trial 14 dni
    i ... ???

1. Czy przy pomocy w/w zestawu da się odczytać i wysłać sygnał otwarcia?
    2. Jak ustawić parametry transmisji??

Założyłem, że jest to MODBUS. Po podłączeniu monitora, "coś" się działo, była "jakaś odpowiedź" - ale jako laik, nie mogę tego zinterpretować.
    Unifon Cyfral - automatyczne otwieranie

Na wstępie popełniłem błąd w ustawieniu parametrów transmisji /potem doczytałem/, no i ogólnie to....... słabo jakoś wyszło.......

plik z zapisem mogę podesłać na maila, tutaj go nie chcą/format niedozwolony/ :(

Proszę o opinie, sugestie, rozwiązania :) - czy to jest dobry kierunek

Pozdrawiam