Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop analogowy nie wyświetla prawidłowo

20 Lip 2018 19:58 903 18
  • Poziom 11  
    witam,
    po dłuższym czasie zabrałem się za naprawę oscyloskopu, posprawdzałem wszystkie tranzystory oraz diody natomiast kondensatory elektrolityczne wymieniłem wszystkie ,napięcia w zasilaczu są prawidłowe pomiar zrobiłem z odłączoną lampą natomiast jak podłączę lampę z odłączonym torem odchylaniem X i Y na chwilę pojawia się pływająca ( majacząca )plamka które znika strumień elektronów zachowuje się tak jakby jedna z siatek miała za wysoki potencjał .
    Proszę o pomoc w odszukaniu uszkodzenia
    Pozdrawiam
    Oscyloskop analogowy nie wyświetla prawidłowoOscyloskop analogowy nie wyświetla prawidłowoOscyloskop analogowy nie wyświetla prawidłowo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 38  
    Podłącz lampę ale bez podłączania końcówek płytek odchylających. To znaczy, że lampa ma być normalnie spolaryzowana z możliwością regulacji potencjometrami ostrości i jasności. Nie od końca jestem przekonany, że problem układu leży we wzmacniaczach końcowych odchylania.
  • Poziom 11  
    Witam i dziękuje za zainteresowanie moim tematem ,przyznam że liczyłem na Ciebie iż się odezwiesz .
    Podłączyłem oscyloskop do zasilania z odłączonymi torami odchylania X złącze P 12 płytki cokołu lampy , (mam nagrany film ale muszę zmniejszyć jego wagę ponieważ ma 120MB) ,wyświetlanie udało mi się uzyskać jedynie na chwilę w momencie załączenia zasilania jak odłączyłem i załączyłem po małej przerwie to znowu się pojawiało aż do momentu gdzie nie było żadnej reakcji .
    Zanim tą próbę zrobiłem podłączyłem oscyloskop do sieci ażeby zmierzyć napięcia z odłączoną przetwornicą WN (bezpiecznik F401) i wypiętą lampą, w punkcie IP301 miałem 14 V, potencjometry od intensywności świecenia i focus są sprawne jedynie lekko się nagrzały tranzystory Q105 Q107 Q106 iQ108 i wydaje mi się że nie powinny być ciepłe...
    Proszę o wskazówki gdzie i co pomierzyć :)

Pozdrawiam

Dodano po 5 [godziny] 35 [minuty]:

z jakiegoś powodu nie mogę wysłać filmu i zrobiłem zrzut ekranu
  • Poziom 38  
    Film jest niezbyt istotny. Ważniejsze są pomiary i spostrzeżenia. Póki co zostaw odłączone X i Y od lampy. Nic nie wnosi a może wręcz utrudnić diagnostykę. Po odłączeniu X, Y powinieneś mieć po naprawie możliwy do ostrzenia punkt na ekranie o regulowanej jasności. Reszta podłączeń czyli polaryzacja siatek, napięcie anodowe i katodowe powinny być podawane z przetwornicy. Tutaj jest karta katalogowa do lampy: https://frank.pocnet.net/sheets/186/d/D14363GY123.pdf . Masz czym mierzyć napięcia rzędu 2kV?
    Rezystory w obwodach WN są zwykle ledwo ciepłe. Moc rezystorów nie wynika z konieczności rozpraszania ciepła a maksymalnego napięcia pracy. Dlatego nawet przy zwarciu jednego z nich nic sensacyjnego nie będzie się działo na pozostałych. Pomiary na zimno w obwodach WN wykonuj dopiero wtedy gdy rozładują się kondensatory. Czyli najpierw na maksymalnym zakresie pomiaru napięcia sprawdzasz czy układ jest rozładowany a dopiero później mierzysz multimetrem na zakresie pomiaru rezystancji. Nie chodzi o zafałszowywanie pomiarów a o szybkie uszkodzenie miernika.
    Na początek trzy układy do obmierzenia na zimno. Obwód przetwornicy WN plus powielacz. Układ regulacji jasności i układ wygaszania. W takiej kolejności.
    Układ regulacji przetwornicy WN jest na tranzystorach Q404, Q403,Q402. Sprawdź je na zimno. Jak nie możesz w punkcie TP401 zmierzyć -1900V to pozostaje zmierzyć diody i kondensatory w powielaczu D403...D408 i okolice. Całość może być mocno pokryta sadzą i to trzeba odczyścić. Odczyść też neonówki V1 i V2. Rezystory będące częścią układu także zmierz na zimno. Jest o tyle wygodnie, że nie są one zwykle niczym bocznikowane i powinieneś otrzymać wskazania zgodnie z ich wartościami.
    Potem zmierz Q405 i Q406.
    W kolejnym etapie uruchom układ i zmierz napięcia na Q402, Q403, Q404 zgodnie z tym co na schemacie.
    Największe podejrzenie dotyczy sprawności przetwornicy wytwarzającej WN i napięcia polaryzacji. Taki "duch" jak na zdjęciu w czasie wyłączenia może być powodowany zniknięciem napięć polaryzacyjnych. to stan przejściowy, który informuje, że lampa ma emisję i jest sprawna ale specjalnie nic o napięciach polaryzacyjnych.
  • Poziom 11  
    w takim razie biorę się do robienia pomiarów zgodnie z wytycznymi ,sondy WN nie posiadam a jeśli będzie niezbędne wykonać taki pomiar to może znajdę w swojej okolicy fachowca od naprawy TV.

Dodano po 4 [godziny] 1 [minuty]:

Szukałem uszkodzonego elementu na zimno i nie znalazłem nic we wskazanym obszarze ,sprawdziłem półprzewodniki rezystory i kondensatory ,pozostał jedynie warystor i trafo WN, jeśli miałem jakąś wątpliwość podczas mierzenia to odlutowałem jeden koniec ,co mogę dalej zrobić ?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 38  
    Jak na zimno niczego nie wykryłeś to zacznij mierzyć na gorąco. Jak się nie boisz ;) , dokonaj pomiarów różnicowych. Wymarzonym punktem do tego będzie TP401 - P29.1. Masz w TP401 -1900V a na suwaku VR403=P29.1 -1520V...-1620V. Maksymalna różnica to 380V czyli łapie się w zakresie pomiarowym zwykłego miernika. Powinno to dać się regulować. Co ważniejsze, przy maksymalnym skręceniu potencjometru czyli gdy będzie tam najniższe napięcie 280V będziesz pośrednio mógł sprawdzić czy masz wymarzone 1900V. To jest napięcie na R417 [1.5MR] , a napięcie to napięcie. Na rezystorze w układzie dzielników wynika z praw Kirchhoffa. Jak będzie znacznie niższe od zakładanego to znaczy, że nie masz 1900V a miej.
    Nieco bardziej ryzykowne jest pomierzenie różnicy między TP401-TP401 czyli spadku napięcia na P29.4. Przy zaśniedziałym, wypalonym albo przylutowanym "zimnym lutem" złączu będziesz miał także tego typu efekty.
    W czasie pomiarów postaw sobie lusterko przed ekranem by łatwiej obserwować, bez odrywania końcówek pomiarowych i tracenia uwagi na pomiarze, czy coś się nie zmienia?
    Tranzystor przetwornicy WN Q401 [2SC3691] po wyłączeniu jest ciepły?
    Jeszcze bardziej ryzykownym ale tylko trochę, przede wszystkim dla miernika jest pomiar napięcia na diodzie D404. Skoro diody D404+D405 oraz kondensatory C408+C410 tworzą podwajacz, powielacz napięcia to w punkcie połączenia diod i kondensatora C408 powinna być 1/2 napięcia 1900V czyli 850V a to już jest zakres miernika. Ale jest on atakowany impulsami i to może się dla niego źle skończyć. Musisz zdecydować czy pomiar jest wart ryzyka?
    Jeżeli wygrzebiesz skądś dwa rezystory rzędu 10MR/1-2W to możesz zrobić sondę do miernika. Po prostu lutujesz je szeregowo, wkładasz do plastikowej rurki po flamastrze i łączysz szeregowo z wejściem miernika. Miernik, multimetr cyfrowy ma zwykle rezystancję 7...10MR czyli powinieneś otrzymać mniej więcej 1/3 wartości maksymalnego zakresu. Skalibrujesz sobie to na mierzalnym napięciu np. +120V w oscyloskopie i na zasadzie proporcji przeliczysz jaka jest wartość zbudowanego dzielnika? Potem wystarczy wskazanie pomnożyć zgodnie z wartością podziału i będziesz wiedział czy masz 1900V czy też nie. Oczywiście dedykowana sonda WN jest jak najbardziej wskazana i wygodna w użyciu.
    Póki co po kolei, zacznij od tego co łatwe i możliwie bezpieczne, czyli napięcia w okolicach R417. Przemierz napięcia w układzie regulacji wartości -1900V czyli Q402+Q403+Q404 i Focusa Q405+Q406. Mając te napięcia zacznie sporo wynikać nawet bez bezpośrednich pomiarów -1900V. Jak w okolicach Q402 będą dziwne napięcia to znaczy, że coś się dzieje złego, w ogóle z wytwarzaniem i redystrybucją WN. Zawęzi to obszar poszukiwań bo będzie wiadomo mniej więcej gdzie szukać?
  • Poziom 11  
    wczoraj miałem problem z internetem i nie mogłem odpisać,
    dziwne napięcia są na Q402 403
    zamiast -3,8 jest +1,03V
    zamiast 10,8 jest 1V
    zamiast 9,5V jest 1,03V
    zamiast ,055 jest 1V
    6,8V jest prawidłowe
    pomiary robiłem na zimno i gorąco ,nie było zmian

czy z tego wynika że przebicie jest na uzwojeniach transformatora ?

Dodano po 4 [godziny] 8 [minuty]:

jeszcze raz dzisiaj pomierzyłem dla pewności napięcia na zasilaczu i są prawidłowe ,pomierzyłem omomierzem transformator ,pomiędzy wyprowadzeniami 6i9 jest 340 om, pomiędzy 9i 10 148 om ,pomiędzy 1i2 około 2 om i 4a5 tez około 2om,
    Włączyłem też na pewną chwilę cały oscyloskop na gorąco i mam spostrzeżenie ,po może 2 minutach zaczęły lekko świecić neonówki następnie pojawiły się duszki na ekranie i w lampie zaczęło lekko pstykać (elektrody lekko wibrowały )tak jakby pojawiało się jakieś przepięcie ,po tej krótkiej pracy tranzystor Q401 nie był ciepły
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Q401 i jego odpowiedniki w innych oscyloskopach zwykle w czasie pracy bywają przynajmniej ciepłe. Jakby było mu tak lekko to by nie był przykręcony do radiatora.
    6.8V wynika z napięć dzielnika układu polaryzacyjnego. D402 w nim pełni funkcję kompensatora zmian termicznych złącza B-E tranzystora. Napięcia na Q402 są wręcz fatalne. Wylutuj go i sprawdź, sprawdź też Q401. Zmierz napięcia na jego kolektorze, ze schematu na pin2. trafo powinno być około 8V, mniej więcej połowa zasilających przetwornicę 17V. P414 22MR nie zmierzysz zwykłym miernikiem ale przynajmniej obejrzyj go i spróbuj zmierzyć rezystancję. Ten 1V zamiast 0.55V jest tutaj najdziwniejszy. Nikt nie kręcił VR401. Wylutuj i sprawdź Q403. Ogólnie zmierz na zimno wszystkie rezystory z układu stabilizacji WN. Wtórne uzwojenie trafo wcale nie musi być uszkodzone, Te 2kV to jeszcze nie jest konstrukcyjnie wielki problem.
    2SA1015 i 2SC1815 to zwykłe tranzystory, komplementarne parametrami pnp i npn 50V/150mA. NXP robi je pod oznaczeniami 2PA1015, 2PC1815. Zwróć uwagę na rozmieszczenie, końcówek złącz w obudowie B,C,E, odmienne jak zwykle bywa w europejskich tranzystorach E,B,C w TO92.
  • Poziom 11  
    pojawiło się światełko w tunelu :D
    odlutowałem Q401 okazało się że niby przykręcony do radiatora a odstawał około milimetra ,sprawdziłem go okazał się być dobry , tak samo z Q 402,403,404 , P414 po odlutowaniu ładny czysty , na mierniku wskazanie 22M , multimetr z zakresem do 40M,pozostałe rezystory kolejny raz sprawdziłem następnie poprawiłem wszystkie luty w okolicy Q 401 do 404oraz na podstawce lampy bez WN ponieważ tam były wymieniane wszystkie kondensatory ,ponieważ wszystko sprawne to zmontowałem i podłączyłem do sieci pojawiła się plamka o trochę dziwnym kształcie ,plamka jest jeśli potencjometr od intensywności jest skręcony maksymalnie do prawej strony i właściwie ostro świeci ale jeśli powoli skręcam w lewo to robi się z niej taki dziwny kształt z "falującym ogonkiem z lewej strony " i plamka ucieka do lewego dolnego rogu ,intensywność świecenia maleje .
    Pomiary napięć
    -3,8 jest 185mV
    10,8 jest 10,3 V
    9,5 jest 9,72 V
    0,55 jest 0,53 V
    6,8 jest 6,7 V
    pozdrawiam

Dodano po 24 [minuty]:

poprawiam się ,pierwszy pomiar jest ze znakiem minus

Dodano po 2 [minuty]:

i jeszcze odpowiedz na jedno pytanie ,
    nie kręciłem PR401
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jakie jest napięcie na R417 dla skrajnych położeń VR403? Spodziewaj się 380V, mierz ostrożnie ale pewnie. Na zimno ustal punkty pomiarowe, które mechanicznie stabilizują końcówki pomiarowe.
    To co opisujesz odnośnie zniekształcenia może być problemem z napięciem regulacji astygmatyzmu, również wysokim podawanym na siatkę lampy. Pochodna złego poziomu WN. Z tego co opisałeś wynika, że masz nadal problem ze zbyt niskim WN bądź uszkodzeniu uległ element dzielnika polaryzacji siatek lampy. Uszkodzenie elementu powielacza: dioda, kondensator albo rezystora odpowiedzialnego za polaryzację. Trafo raczej nie. Przy zwartym uzwojeniu dosyć szybko rosłaby temperatura zarówno tranzystora kluczującego trafo jak i samego tranzystora, trafo także byłoby słychać bo pracowałby w zakresie słyszalnych częstotliwości. Jak masz miernik częstotliwości to wepnij się nim np. w kolektor Q403 i po włączeniu oscyloskopu obserwuj zmianę częstotliwości. Przy przeciążeniu generator samodławny obniża częstotliwość pracy. To nie musi być dokładnie 30kHz. Nawet jak popłynie do ustabilizowania o powiedzmy 20% to jeszcze nie tragedia ale jak o 50% to znaczy, że masz spore przeciążenie przetwornicy. Albo sama jest przyczyną, uszkodzenie trafo albo sprawia to obciążenie.
  • Poziom 11  
    czyli do R417 mam przylutować przewody do których mam przyłożyć końcówki pomiarowe miernika ?
    pytam dla pewności .
    Tak ma czym zmierzyć częstotliwość ,multimetr posiada taką funkcję .
    Poza tym jeszcze raz włączyłem oscyloskop i zauważyłem że jak reguluję potencjometrem od intensywności to w pewnym położeniu zaczyna drgać plamka na lampie tak jakby jakieś napięcie wprowadzało w drgania którąś elektrodę i delikatnie słychać zmieniające się drgania w lampie ,tak na szybko nie potrafię lepiej opisać zjawiska

Dodano po 17 [godziny] 21 [minuty]:

Zrobiłem pomiary i nie mam dobrych wiadomości ,napięcie na R417 około 1,5 V i nie zmienia się jeśli kręcę VR 403 ,zmierzyłem częstotliwość na bazie Q402 właściwie jest nie do odczytania tak pływa pomiar ,jeżeli w jakimś położeniu potencjometru od intensywności lub fokusa je ustabilizuje to wskazuje około 30 Hz, kondensatory w zasilaczu WN wymieniłem wszystkie łącznie z elektrolitami zasilaczu niskich napięć ,zrobiłem to jakiś czas temu zaraz po zakupieniu oscyloskopu ,dzisiaj poprawiłem pozostałe połączenia lutownicze w obrębie WN i wymieniłem kondensatory których poprzednio nie ruszałem czyli C 402,403,404,( nie wymienione są C415,416,406)
    diody i rezystory w obrębie WN sprawdziłem ,napięcie przed R403 nadal bardzo kiepskie dzisiaj 0,188mV
  • Poziom 38  
    Przy tych parametrach pracy przetwornicy nie ma szans na to by było WN. "Cykanie" w zasilaczu lub lampie dla pewnego ustawienia potencjometru to punkt niestabilnej pracy układu i nic więcej. Tym się nie przejmuj. Dla pewności sprawdź R3, na schemacie przy lampie.
    Skoro trafo ani klucz się nie przegrzewa to postawiłbym w pierwszej kolejności na powielacz jako miejsce potencjalnego uszkodzenia. Trzeba dokładnie odczyścić i zmierzyć diody i kondensatory, na zimno to samo R413. To rezystor od filtra Pi zmniejszającego tętnienia. Jak będzie uszkodzony, rozwarty to nie masz ani -1900V ani co gorsza sprzężenia zwrotnego do układu sterującego. Oscyloskop może przez chwilę podawać napięcie w czasie włączenia a potem przetwornica przestaje pracować. Do sprawdzenia R415 , R413, VR402,R411 , C406...C412, D403...D408 ze szczególną uwagą na C408...C410, D404, D405.
    Diody WN DHM3FG80 to diody na 8kV i napięcie przewodzenia wynosi max. 28V bo to jest szeregowy stos diodowy, kilka diod połączonych szeregowo w jednej obudowie. To oznacza, że nie zmierzysz ich napięcia przewodzenia miernikiem uniwersalnym.
  • Poziom 11  
    Sprawdziłem wszystkie elementy po stronie WN , jest rozbieżność z tym co w dokumentacji a pomiarem
    D404 i 405 sprawdziłem na napięciu 120V na przewodzeniu 116V zaporowo jedna 25mV druga 43mV
    D403,406,407,408 sprawdziłem multimetrem i są sprawne
    Rezystory
    R3 101,5 K zamiast 100
    R412 323Kom zamiast 330
    R413 46,2 Kom zamiast 47
    R420 12,3Mom zamiast 10
    R422 73Kom zamiast 82
    R427 567Kom zamiast 82
    Kondensatory wyszły chyba najgorzej
    C407 1300pF zamiast 1000pF
    C408 3670 zamiast 4700
    C410 3450 zamiast 4700
    C409 3500 zamiast 4700
    C412 800pF zamiast 4700
    Q405 i Q406 są sprawne
    Na suwaku VR402 i VR404 sprawdziłem czy jest podawane regulowane napięcie jest
    Po uruchomieniu sprawdziłem działanie ,na R 417 mam napięcie 119V ,częstotliwość na Q403 nie nadaje się do pomiaru
    W załączniku przesyłam zdjęcie obrazu który udaje się ustawić na lampie

Dodano po 25 [minuty]:

Prąd płynący na zasilaniu T401 wynosi 64mA , Q401 nie nagrzewa się ,natomiast tranzystory Q105,106,107,108 są bardzo gorące nie wiem czy to jest prawidłowe , podczas mojego pierwszego podejścia do naprawy uszkodzony był tranzystor odpowiedzialny za stabilizację napięcia 120V
  • Poziom 11  
    jutro będę w sklepie i kupię te części które odbiegają od danych ze schematu .dam znać o efektach po wymianie
  • Poziom 38  
    Nie katuj luminoforu bo go wypalisz taką plamką, skręć jasność.
    Tranzystory w końcówkach wzmacniaczy odchylania będą ciepłe a nawet lekko gorące bo wynika to z budowy wzmacniacza końcowego. Tutaj jest układ bardziej zaawansowany gdyż obciążeniem tranzystorów końcowych nie są rezystory a lustro, źródła prądowe. W pierwszej kolejności należy ustalić co złego dzieje się ze wzmacniaczem? Mierzysz napięcie względem masy i powinno wynosić mniej więcej 1/2 napięcia zasilania czyli tutaj dla +120V w stanie zrównoważonym czyli bez sygnału wejściowego podanego na wzmacniacz powinno być 50...80V. Drugi warunek, w prawej i lewej gałęzi wzmacniacza napięcia powinny być podobne z tolerancją mniej jak 5%. Najlepiej mierząc między wyprowadzeniami do płytek powinno być 0V. Sprawdzenie na zimno tranzystorów jest także wskazane.

Nie bardzo rozumiem te napięcia na D404, D405. Te diody sprawdza się poprzez dołączenie zewnętrznego źródła napięcia rzędu 30...40V i obliczonym obciążeniu rzędu 1mA. Tak dobieramy rezystor obciążający: np. Vcc=40V dioda ma napięcie przewodzenia 28V 40V-28V=12V / 1mA = 12kR . Mierzysz napięcie na diodzie albo rezystorze i sprawdzasz czy dioda blokuje czy też nie? Potem odwracasz polaryzację układu pomiarowego i mierzysz diodę w drugą stronę. Robi się to "na zimno" czyli z zewnątrz podłączasz źródło zasilania do którego jest szeregowo wpięty rezystor bocznika, tutaj 12kR a równolegle z nim miernik na pomiarze napięcia. Masz dwa przewody wyprowadzone z tego układu pomiarowego, którymi zamykasz obwód przez badaną diodę. Zwykle badając tak powielacz nie trzeba nic wylutowywać a bywa, że powielacz jest więcej jak x2 i to usprawnia badanie układu.
    Napięcie przewodzenia przyjąłem dla oznaczeń diod ze schematu.
    Bez stabilnych +120V, podobnie jak reszty napięć zasilacza niskiego napięcia nie będziesz miał nic. Zasilacz niskiego napięcia uruchamia się w pierwszej kolejności, następnie usuwa potencjalne zwarcia w jego obciążeniu i dalej.
    Nie wiem jak mierzyłeś kondensatory, w układzie czy poza? C412 jest do wymiany. Generalnie przejdzie ~20% tolerancji, ale 50% oznacza, że element jest z całą pewnością do wymiany. Stosując to podejście R427 z całą pewnością wymaga wylutowania i sprawdzenia a następnie najprawdopodobniej wymiany. Tym bardziej jeżeli jak piszesz był problem z uszkodzonym obwodem stabilizacji +120V.
  • Poziom 11  
    Zrobiłem wczoraj zakupy w sklepie i jestem rozczarowany ,kondensatory które kupiłem na moje są kiepskiej jakości, zapewne od Alibaby ,zamiast pojemności 4,7 nF jest 3,6nF ,z 7 sztuk udało mi się wybrać tylko dwa dobre .
    Wszystkie elementy które są po stronie WN odlutowałem wytarłem szmatką i przylutowałem na nowo ,nie pracuje na co dzień w elektronice a chcę mieć pewność że dobrze zrobiłem ,kondensatory zamontowałem te najbliższe dokumentacji ,wszystkie możliwe połączenia lutownicze na całej płytce poprawiłem ,wymieniłem stabilizator 7812 ponieważ napięcie wynosiło 11,85 zamiast 12 teraz mam 12,05.
    Zrobiłem sondę z dwóch rezystorów 10MR ,pomiar z punktu TP401 1893V ,z suwaka VR 403 1480V i nadal bez zmian na lampie jedynie widać duszki lub geste kreski w zależności od tego jak ustawie potencjometry z panelu przedniego .
    Nie wiem co dalej mogę zrobić ,zdaję sobie sprawę z tego że niektóre kondensatory po str.WN nie są idealne ...
  • Poziom 38  
    Jak rozumiem T401 ma potencjał -1893V? Linie zasilania mogą różnić się 5...10% i układ nadal będzie działał poprawnie. Masz na VR404 +120V i -12V ? chodzi o regulację astygmatyzmu czyli by plamka nie była eliptyczna a okrągła. Skoro masz sondę zmierz napięcie, zakres jego regulacji na C414. Wymieniłeś R427 na 560k? Jakie jest napięcie na kolektorze Q405? W układzie regulacji nadal są dziwaczne napięcia Q402-Q404?
    W kolejnym kroku należy sprawdzić układ Focus i wygaszania linii powrotnej czyli to co jest podłączone do punktów P, Q, R na dole schematu. Do sprawdzenia tranzystory z pierwszego zamieszczonego schematu Q301-306. W punkcie R masz regulację 0.6V...5V zmieniając nastawy VR2? Oscyloskop powinien być w trybie wyzwalania wewnętrznego i mieć podstawę czasu rzędu 1ms.
  • Poziom 11  
    na kolektorze Q402 nadal słabo -200mV i Q403 kolektor zamiast +9,5 jest 10,06V,napięcie na C414 da się regulować w zakresie od -1530 do -1709V,kolektor Q405 pomiar od -20 do -200V,baza Q302 z regulacji VR1 w zakresie 3,45 do 5,01V,emiter Q305 96,7V,IP301 regulacja w zakresie +14 do 38V

Dodano po 10 [minuty]:

pomiary na napięć na dolnej części schematu robiłem z wypiętym bezpiecznikiem od zasilania trafo WN, T401 tak miał być wpisany znak minus ,VR404 tak regulacja w zakresie +120V do -12V

Dodano po 3 [godziny] 57 [minuty]:

tak w punkcie R jest regulacja w zakresie 0,58 do 5,01V
  • Poziom 38  
    Jakie są napięcia na Q404? Przy okazji, wszystkie na Q403? Sprawdź diody D401, D402. WN jest w przybliżeniu za niskie o 300V a to już całkiem sporo. W środkowym punkcie regulacji, nie więcej jak 2/3 nastaw potencjometru powinna być znamionowa wartość -1900V.
    Jak grzebiesz w układzie sprzężenia zwrotnego np. wymiana elementu, zawsze przed ponownym uruchomieniem skręć potencjometr nastaw WN na minimum i mierząc WN ustaw zadane. Jeden z tranzystorów może być nie do końca sprawny a po wymianie całość może ruszyć sprawnie i dać zbyt wysokie WN.