Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy konfiguracja jest poprawna?

Chester97 20 Jul 2018 20:12 435 28
    Chester97
    Level 8  
    Witam, czy moglibyscie ocenic czy konfiguracja dobranych podzespolow jest poprawna i bedzie ze soba wspolgrac?
    Poniewaz jestem w tych tematach jeszcze nieobcykany ;)
    Bede wdzieczny.

Podzespoly:
    * Procesor: pentium g4560
    * Karta graficzna: 1050ti 4GB
    * Plyta glowna: Msi b250m bazooka
    * Ram: HyperX Fury Black 8GB [2x4GB ] 2400MHz DDR4 CL15
    * Chlodzenie: intelowskie z boxa z pentiuma ;)
    *Zasilacz: silentium pc vero m2 (600W)
    *Pamięc: wd blue (hdd) (1TB), good ram irdm 120GB (ssd)

Oraz poprosze o jakies propozycje co do obudowy aby oczywiscie wszystko pasowalo.
    Wieniu
    Level 18  
    Pytanie podstawowe, to czego będzie wykorzystywany komputer, głównie gry, praca biurowa itd?
    Chester97
    Level 8  
    Glownie gry ale tez przegladanie neta itp.
    A wiec czy podzespoly sa poprawnie dobrane? 🤔
    Wieniu
    Level 18  
    Pokusiłbym się o więcej ramu i inny procesor z serii i i5 lub i7, ale finansowo koszt jest dużo wyższy. Zawsze można dokonać upgrade. Zwróć tylko uwagę, że płyta nie obsługuje procesorów ósmej generacji Coffe Lake (tak na przyszłość). Dysku WD Blue był nie wziął, za dużo uszkodzonych przeszło przez moje ręce, chyba że systematycznie będziesz sprawdzał czy się nie sypie (np. programem HDDSentinel). 1 TB na dzisiejsze czasy to trochę mało, podobnie jak 120GB na SSD. Sam chciałem taki kupić, ale zmieniłem na 240 GB i szybko to doceniłem. Po zainstalowaniu systemu, podstawowym programów, czy kompilatorów zajęło mi to ponad 120 GB.
    Chester97
    Level 8  
    Windows itp bedzie zainstalowany na hdd wiec no problem :)) Takze jestem pewien ze 1tb mi wystarczy, a ssd bedzie tylko sluzyl do przyspieszenja dzialania komputera wiec mysle ze wystarczy.
    Wieniu
    Level 18  
    W takim razie ruszaj do sklepu.
    Chester97
    Level 8  
    Jeszcze jedna sprawa czy przy tym zasilaczu wszytskie wtyczki beda pasowac bez jakichkolwiek przejsciowek?
    I druga sprawa czy pomoglby mi Pan w doborze obudowy (najlepiej z oknem ze szkla hartowamego). Chodzi mi tutaj o obudowe z dobra cyrkulacja powietrza i ze spora iloscia miejsca.
    dt1
    Admin of Computers group
    Kilka moich spostrzeżeń dotyczących tej konfiguracji.
    O ile nie ma jakiegoś dobrego powodu, aby kupować starsza generację, to proponuję zestaw oprzeć o G5400. Różnica wydajności jest niewielka, G5400 jest o 8-10% szybsze, ale plusem jest to, że platformę z G5400 można ciekawiej zaktualizować. Do płyty z G4560 wsadzimy dwurdzeniowe i3 (które się w ogóle nie opłaca, bo pentium ma zbliżoną wydajność), czterordzeniowe i5 albo czterordzeniowe i7. Do płyty z G5400 wsadzimy czterordzeniowe i3, albo sześciordzeniowe i5/i7. W nowszej generacji i3-8100 ma wydajność starszego I5-7400/7500, a jest tańsze.

Oczywiście do G5400 wypada wybrać inną płytę - najtańsze modele oparte są o układ H310 (250-260zł), za około 320-330zł można dostać porządniejsza płytę z układem B360.

Chester97 wrote:
    * Karta graficzna: 1050ti 4gb

Według mnie jest to mega nieopłacalna karta. Jej ceny za model z przyzwoitym chłodzeniem to około 800zł. Za ~1000zł mamy GTX1060-3GB, który jest znacznie wydajniejszy (i znacznie to nie jest 10-15%, tylko 60-70%). GTX1050Ti był opłacalny jak kosztował ~600 złotych.

Chester97 wrote:
    * Ram: HyperX Fury Black 8GB [2x4GB ] 2400MHz DDR4 CL15

Pamięć może być, chociaż zależy to od ceny, ostatnio te modele HyperX były mniej opłacalne od GoodRAMów. Kupując sprzęt nowszej generacji (na G5400) można szukać RAMu DDR4-2666 lub szybszego, i5 oraz i7 dla tych płyt potrafią wykorzystać tryb DDR4-2666.

Chester97 wrote:
    * Chlodzenie: intelowskie z boxa z pentiuma

Do Pentiuma będzie starczyć.

Chester97 wrote:
    *Zasilacz: silentium pc vero m2 (600W)

Ogólnie nie jestem fanem tych chińczyków, mimo że jakoś tam działają. Zasilacz o mocy 600W nie jest zupełnie potrzebny, zestaw z Pentiumem i GTX1050Ti będzie pobierał mniej niż 150W. Zestaw z I5/I7 oraz GTX1060 będzie pobierał nieco ponad 200W. Są znacznie lepsze zasilacze od tego, które można kupić taniej.

Chester97 wrote:
    *Pamięc: wd blue (hdd) (1tb) , good ram irdm 120gb (ssd)

SSD OK, HDD - jak kto lubi. Ja ostatnio Seagate i WD za dużo na reklamacje wysyłałem, więc się na nich obraziłem i kupuję tańsze Toshiby P300. Jak na razie mam spokój, więc moim zdaniem na plus. P300 jest nieco mniej wydajny niż WD Blue, ale przy posiadaniu SSD tak naprawdę minimalnie wolniejsze HDD nie robi masakrycznej różnicy.

Chester97 wrote:
    Jeszcze jedna sprawa czy przy tym zasilaczu wszytskie wtyczki beda pasowac bez jakichkolwiek przejsciowek?

Powinny, jeśli już taki kupisz.

Chester97 wrote:
    czy pomoglby mi Pan w doborze obudowy (najlepiej z oknem ze szkla hartowamego). Chodzi mi tutaj o obudowe z dobra cyrkulacja powietrza i ze spora iloscia miejsca.

Gdyby już mnie ktoś zmuszał do kupna obudowy ze szkłem na boku to może, żeby chociaż nie przepłacać bezsensownie, coś w ten deseń bym wybierał:
    https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-ar3-tg-czarny-4141134/
    https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-regnum-rg4t-pure-black-spc178-978270/
    https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-regnum-rg4tf-frosty-white-spc180-978272/
    https://www.morele.net/obudowa-modecom-oberon-pro-glass-at-oberon-pg-20-000000-0002-1661158/ (mimo że to Modecom to jakościowo plasuje się w tym budżecie akceptowalnie)

Obudowy te ze względu na płaską szklaną płytę mają ograniczoną wysokość chłodzenia, co w sumie nadal nie przeszkadza w zamontowaniu czegoś rozsądnego.
    Chester97
    Level 8  
    Witam, dziekuje za pomoc, lecz mam jeszce pytania:
    Po pierwsze czy plyta zmiesci sie w obudowie ktora Pan podlinkowal czyli silentium pc rg4tf poniewaz obudowa jest w formacie atx, mini atx oraz mini itx, a plyta glowna msi b250m bazooka jest w formacie micro atx.
    Po nastepne: jaki zasilacz do tego zestawu Pan by polecil zamiast tego co ja wybralem
    I trzecie pytanie: czy gdy zainstaluje windowsa na hdd to bedzie on dzialal wolniej mimo ze ssd bylby podlaczony niz jakbym zainstalowal na ssd ? (Wiem troche glupie pytanie ale jestem poczatkujacym)
    Chester97
    Level 8  
    Czyli windows na ssd a reszta na hdd?
    Chester97
    Level 8  
    Ok, a czy pomoglbys jeszcze mi pomoc w 2 pytaniach ? Moze je wkleje...:
    Po pierwsze czy plyta zmiesci sie w obudowie ktora Pan podlinkowal czyli silentium pc rg4tf poniewaz obudowa jest w formacie atx, mini atx oraz mini itx, a plyta glowna msi b250m bazooka jest w formacie micro atx. 
    Po nastepne: jaki zasilacz do tego zestawu Pan by polecil zamiast tego co ja wybralem 
    Chester97
    Level 8  
    Sam kupuje osobno czesci i skladam ;)
    dt1
    Admin of Computers group
    Chester97 wrote:

Tak, zmieści się. Płyty MicroATX mieszczą się w obudowach ATX i nie ma problemu z ich montażem - chociaż szkoda, że uparł się Kolega na zestaw starszej generacji za podobne pieniądze :)

Chester97 wrote:
    jaki zasilacz do tego zestawu Pan by polecil zamiast tego co ja wybralem

Be Quiet System Power 9 400W (ewentualnie 500W, ale do GTX1050Ti/1060 400W wystarczy w zupełności), albo Thermaltake Smart SE 530W, ewentualnie chwilowo w promocji jest Chieftec GPS-550C w niskiej cenie tutaj - https://www.morele.net/zasilacz-chieftec-550w-gps-550c-1234684/ - modularny, certyfikat 80+ gold i do tego za 200zł, wygląda nieźle.

Chester97 wrote:
    czy gdy zainstaluje windowsa na hdd to bedzie on dzialal wolniej mimo ze ssd bylby podlaczony niz jakbym zainstalowal na ssd ?

Tak, jest to fatalny pomysł, system warto zainstalować na SSD.
    Chester97
    Level 8  
    Jesli chodzi o ta obudowe silentium pc rg4tf to tylko pytam by sie dowiedziec, lecz najbardziej spodobala mi sie silentium pc ar3 tg ( ta co Pan podlinkowal) i chyba ja wezme - jest piekna, w dodatku ma sporo miejsca z tego co mi sie wydaje.

Dodano po 1 [minuty]:

A czy gdybym zmienil procesor na np. I5 (6 lub 7 gen) lub i7 (6 lub 7gen) to konfiguracja moze pozostac ta sama prawda?
    dt1
    Admin of Computers group
    Może, tylko nie opłaca się to zupełnie. Dlaczego? I5-7400 jest o 50zł tańszy od i5-8400, przy czym i5-7400 ma 4 rdzenie, a i5-8400 ma 6 rdzeni. dwa rdzenie więcej za 50zł. Więc w starszej płycie kupisz sobie czterordzeniowe i5-7400 za ponad 700zł, w nowszej możesz kupić I3-8100, dostaniesz też cztery rdzenie, prawie identyczną wydajność, ale zapłacisz 500zł.
    Chester97
    Level 8  
    Jeszce jedna sprawa co Pan ma na mysli w tym zdaniu: "chociaż szkoda, że uparł się Kolega na zestaw starszej generacji za podobne pieniądze"
    Co Pan ma na mysli z tym zestawem za podobne pieniadze. Przeciez omawialismy tylko 1 zestaw z drobnymi zmianami 😜 (lecz mysle ze wezme 1060 3gb zamiast 1050 ti 4gb bo rzeczywiscie jest duza roznica w wydajnosci a mala w cenie.

Dodano po 6 [minuty]:

Jest tylko jeden maly problem plyte glowna (msi b250m bazooka) juz kupilem i ssd (goodram 120gb iridium) Dlaczego? Odpowiedz jest prosta jakbym mial nazbierac np. Te 2500zl czy 3000zl to raczej predzej juz bym wydal :p, a tak to po 1 produkcie co jakis czas i wkoncu sie uda :p. Wiec wiele z procesorem zmienic nie moge co najwyzej jak mowilem i5 i7 (6lub 7gen). Dodam tez ze poki co nie potrzebuje zbytnio tak dobrego procesora jak i5 czy i7 ( 6lub 7 gen ).
    dt1
    Admin of Computers group
    Mam na myśli to, że Kolega chce zakupić B250M + G4560, co będzie kosztować pi razy oko z 250zł za płytę i 230 złotych za procesor (biorąc pod uwagę nowe części).
    Ja bym proponował płytę H310 + procesor G5400, co będzie kosztować pi razy oko 250zł za płytę i 250-260zł za procesor (ewentualnie mając kilka złotych więcej można wybrać nieco lepszą płytę na B360, około 320-330zł, ale nie jest to niezbędne) - i jest to konfiguracja 8 generacji, mająca fajniejsze możliwości rozbudowy. Pisałem o tym dokładnie w swojej pierwszej odpowiedzi.
    Chester97
    Level 8  
    Ok dziekuje za pomoc ale tak jak mowie juz zakupilem plyte
    Chester97
    Level 8  
    Niestety juz nie zwroce minelo 14 dni no ale trudno zrealizuje to co mialem zrealizowac
    Chester97
    Level 8  
    Prosze o propozycje obudow ze szklem hartowanym na boku z sensowna iloscia miejsca na kable i podzespoly oraz dobra cyrkulacja powietrza. Obudowa max do 250zl. Oprocz tych co sa podlinkowane ma gorze przez uzytkownikow
    Chester97
    Level 8  
    Mam pytanie jeszce co do zasilaczy a konkretnie czemu np. Thermaltake smart se 530w (ten co kolega podlinkowal) nie posiada zlacza cpu, wiec w jaki sposob zasilic procesor?

Dodano po 7 [minuty]:

I czy bylby Pan wstanie znalezc jeszce jakies obudowy do 250zl ze szklem na boku, lecz takie ktore maja jakies opinie, poniewaz wiekszosc ktore pan podlinkowal nie ma o nich opinii, a boje sie kupowac tak w ciemno
    Chester97
    Level 8  
    Moze byc slaba pod roznymi wzgeldami..
    dt1
    Admin of Computers group
    Chester97 wrote:
    Mam pytanie jeszce co do zasilaczy a konkretnie czemu np. Thermaltake smart se 530w (ten co kolega podlinkowal) nie posiada zlacza cpu, wiec w jaki sposob zasilic procesor?

Posiada, to już męczył Kolega w innym temacie i dostał odpowiedź. Każdy zasilacz wyprodukowany przez ostatnie 15 lat posiada złącze zasilania CPU - albo 8 pin, albo 4 pin, ale jakieś posiada.

Chester97 wrote:
    I czy bylby Pan wstanie znalezc jeszce jakies obudowy do 250zl ze szklem na boku, lecz takie ktore maja jakies opinie, poniewaz wiekszosc ktore pan podlinkowal nie ma o nich opinii, a boje sie kupowac tak w ciemno

Opinie te obudowy mają, proszę sobie poszukać w sieci, a nie czekać na gotowca. Zresztą większość opinii ze sklepów internetowych jest mało przydatna. Przykłady: "mam i jest fajna". Albo "ma fajne wiatraczki". I takie tam inne. Może jedna na dziesięć opinii ma jakikolwiek sens.