Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

strojenie w Białymstoku?

25 Sie 2005 16:06 1887 11
  • Poziom 10  
    witam
    może ktos sie orientuje gdzie w Białymstoku mogę zestroić CB.
  • Poziom 22  
    najlepiej kup sobie reflaktometr(nawet za 45 zł) bo np. w kielcech w serwisie od mojego kolegi za zestrojenie chcieli 25 zł wię jaka jest kalkulacja???
    albo zapytaj na 19 to pewnie ktoś odpowie i zestroii za 2 piwa jak ja.

Ale jak mówie nie ma to jak swój reflektometr. Chyba wszyscy mi przytakną.
  • Poziom 10  
    niestety nie mam pojecia jak sie stroi tym przyrzadem.Nigdy nie miałem CB wiec pewnie nawet nie potrafiłbym go właczyc.
  • Poziom 14  
    proponuje wizytę w sklepie CB "Sebastian" przy ulicy Kopernika (obok stacji BP) lub u goscia który kiedys miał serwis CB na osiedlu Wygodza ulica Sadowa (ksywka Bogdan Wygoda ) w dawnych czasach siedział na kanale 18 podstawowej 40-ki

powodzenia i pozdrawiam z B-stoku
  • Poziom 18  
    Co rozumiesz pod pojęciem "zestrojenie"?
  • Poziom 10  
    podobno nowy zestaw trzeba zestroic, cokolwiek to znaczy.Prawdopodobnie chodzi o ustawienie SWR
  • Poziom 18  
    mario24 napisał:
    podobno nowy zestaw trzeba zestroic, cokolwiek to znaczy.Prawdopodobnie chodzi o ustawienie SWR

SWR to współczynnik fali odbitej , możesz to sprawdzić, ustawić , regulować (instalacją antenową ) tylko mając podłączoną antenę na której chcesz pracować. Antena musi być zainstalowana. I nie tylko o antenę tu chodzi , ale o całą instalację antenową. Regulacji w urządzeniu nadawczym nigdy sie nie wykonuje, robi to producent . Nie ma takiej potrzeby.
  • Poziom 22  
    Jak będziesz miał reflktometr to bez problemu antenke sobie dopasujesz.
    1. Podłączamy reflektometr do radia a do refl. kabel od antenki.
    2. Wciskamy nośną i kalibrujemy.
    3. Sprawdzamy wskazania na skrajnych kanałch (1 i 40)
    4. Wysnuwamy wnioski:
    a) SWR 40>1 skracamy antenke
    b) SWR 1>40 idziemy z antenką w górę
    5. Staramy się alby WFS był na skrajnych kanałach równy a na środku interesującego nas pasma jak najmniejszy.

PS. Kup sobie ten reflektometr bo kosztuje nie dużo a przyda Ci się jeszcze nie raz. Z dopasowaniem anteny powinieneś sobie poraszić bez problemu bo to nic trudnego a w serwisach golą że mała bania.

Powiedz jeszcze jak zamontowałeś antene itp. bo mogłeś popełnić jakiś błąd a my chętnie pomożemy, podpowiemy, doradzimy...
  • Poziom 10  
    wielkie dzieki za pomoc !
    W zasadzie jeszcze nic nie zrobiłem w kierunku zamontowania radia i anteny . W obecnej chwili jestem jeszcze na etapie: gdzie umiescic radio i jak puscic przewód zasilajacy od akumulatora.Co do montazu anteny to jej miejscem docelowym bedzie klapa bagaznika i uchwyt na jej krawedzi.(chyba że bedzie problem z jego przymocowaniem, wtedy pozostaje mi magnes) Jak na razie nie jestem aż tak wielkim zapaleńcem CB żeby robic dziurę w dachu. Moje radio to unidem 520 , antena president Iova (1020mm) - jak na moje potrzeby 5-7km zasięgu powinna wystarczyc.( na razie :-) ).
    pzdr.
  • Poziom 21  
    Damiankopacz, z całym szacunkiem, ale nie masz racji. Myli Ci się wciąż strojenie z dopasowaniem. Tyle razy już był ten temat że już chyba najwyższy czas by Ci się mylić przestało, przynajmniej gdy innych informujesz. Czynności przy antenie które opisujesz zmieniają częstotliwość rezonansową anteny, a nie jej dopasowanie do kabla. Mierzysz zaś to dopasowanie grzebiąc przy "stroiku", bo te anteny (samochodówki) nie mają żadnych elementów do regulowania dopasowania, a do strojenia - tak. No gdyby jeszcze owa samochodówka miała w rezonansie rezystancję promieniowania większą lub równa 50Ω, to przy dodatkowych spełnionych warunkach o których nie piszesz - możnaby przyjąć że min. WFS oznacza rezonans. Wtedy zła metoda przypadkiem dałaby poprawny wynik. Jednakże właśnie szczególnie w antenach samochodowych gdzie ich impedancja jest zwykle grubo mniejsza niż deklarowane 50Ω (niezależnie od tego co wypisują w papierach Ci co je chcą sprzedać) ta metoda "na SWR-a" jest z gruntu fałszywa i do takich też efektów prowadzi.
    Z poważaniem ...
  • Poziom 22  
    Nie śmiem się nie zgodzić bo czytałem już wcześniej twoje posty i muszę powiedzieć, że twojej wiedzy i praktyce trudną dorównać więc napisz co należy zrobić w takiej hipotetycznaj sytuacji gdy kupujemy CB, antenke montujemy wszystko w samochodzie....
    i co dalej....
  • Poziom 21  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=319025&highlight=
    Tam narysowałem "aparaturę" którą można zestroić antenę niezależnie czy ma większą czy mniejszą impedancję od 50Ω. Korzysta się z właściwości że w rezonansie impedancja anteny jest najmniejsza (nie ważne ile, ważne że najmniej). Strojenie polega na znalezieniu tego minimum właśnie. Na częstotliwości środkowej pasma w którym antena ma pracować tak się kreci stroikiem by uzyskać najniższe napiecie w układzie pomiarowym z rysunku. Poza tym kabel antenowy o długości rezonansowej czyli dla polietylenu i na CB jest to 1,82m czy 3,64m (też tą "aparaturą" można sobie taki kabel przygotować) i to wszystko.
    Nie chcę byś mi wierzył na słowo. Zrób sobie taki zestaw pomiarowy i sprawdź jak działa. Na przykład przestrojenie anteny to przesunięcie minimum na inną częstotliwość, a zmiana impedancji to zmiana wartości napięcia w minimum (ale samo minimum jest cały czas w tym samym miejscu). Na przykład otworzenie drzwi w samochodzie czy przejeżdżający obok inny samochód - nie zmienia cz.rezonansowej anteny, ale impedancję promieniowania całości, już tak. Reflektometr tego Ci nie rozróżni (przyczyn obserwowanych zmian wskazań), więc i z tego powodu do strojenia nie nadaje.