Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ sterowania wentylatorem (timer) - zrozumienie.

21 Lip 2018 14:51 480 5
  • Poziom 10  
    Witam,
    przypadkowo podczas remontu byłem zmuszony pogrzebać przy wentylacji mieszkania i natkałem się na płytkę z timerem w wentylatorze która go włącza i wyłącza. Od razu na wstępie powiem, że wiedzę mam raptem podstawową ale chciałbym zrozumieć istotę działania tego układu. Mimo wszystko wolałbym językiem "prostym" bo nie operuje żargonem. Możliwe, że sam popełnię wiele błędów podczas opisywania za co z góry przepraszam

Otóż zainteresował mnie ten układ gdyż wcześniej znałem raptem sterowanie zasilaniem 230V (akurat w tym wypadku 250V) za pomocą przekaźnika. Po kilku dniach przyglądaniu się tej płytce odkryłem taki element zwany bodajże "triakiem", który tutaj załącza ten wentylator.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć oraz schemat poglądowy (zaznaczę, że to mój pierwszy w życiu schemat ale mam nadzieję, że będzie w miarę zrozumiały choć pewnie daleko mu do ideau)
    układ sterowania wentylatorem (timer) - zrozumienie.układ sterowania wentylatorem (timer) - zrozumienie.
    układ sterowania wentylatorem (timer) - zrozumienie.układ sterowania wentylatorem (timer) - zrozumienie.
    S/L - to przewód do światła
    L - Live, N- neutralny
    Niestety nie doszedłem jeszcze co to są za diody zenera, triak - MAC 97A6 M755, potencjometr - nie znany, bramka logiczna - CD4001BE

Przyznam się szczerze nadal pracuję nad zrozumieniem tego układu i jego komponentów.
    Jeśli ktoś ma czas to mógłby mi opisać co z tego układu wynika dla lepszego zrozumienia.
    Podczas przenoszenia tego układu na schemat narodziło mi się wiele pytań, lecz może zacznę od początku.
    Układ ten działa pod napięciem 250V prądu przemiennego, z tego co ja widzę to można w sumie chyba tu wyodrębnić takie dwa oczka (podłączanie zasilania do wentylatora od L i N sterowane tym triakiem oraz układ sterujący triakiem) .
    - Czy rezystancje tych rezystorów na takim prostym układzie można liczyć liczyć tak samo jak dla prądu stałego?
    mierzyłem na multimetrze spadek na największym z nich. W stanie spoczynku ~128.8V off i włączonym ~131.5V on
    - Ten wygrzany kawałek płytki pod największym rezystorem jest spowodowany grzaniem się rezystora?
    - Czy dobrze rozumiem, że lepszym rozwiązaniem było by użyć taki o większej mocy by mniej się grzał?
    - Czy w układzie sterującym jest prąd stały czy przemienny? (nie wiem czy te diody go prostują czy nie)
    - Jak właściwie działa ta bramka logiczna bo nie mogę sobie jakoś tego wyobrazić mimo że wiem jak one działają, dodaje się napięcie? natężenie?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    Kolego, jeśli dobrze przerysowałeś schemat połączeń, to ten układ nigdy nie wysteruje triaka. Bramka NAND podłączona do masy (8. pin), da zawsze na wyjściu 1 logiczną, więc kolejna bramka (sterująca triakiem) będzie negowała 1 (pin 5 x pin 6) do 0 (pin 4).

Coś chyba musisz lepiej przerysować ;-)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Dzieki za odpowiedź, sprawdzę jeszcze raz wszystko jak wroce z pracy gdzies nad ranem:)
    Ale patrzac na zdjecie na ktorym widac ścieżki, to jest plytka jednostronna to jak odwrócić zdjęcie o 180 to dwie dolne nóżki to nóżki 7 i 8 sa polaczone ze soba i podpiete do Neutral

Dodano po 12 [godziny] 45 [minuty]:

kk.2000 napisał:
    Kolego, jeśli dobrze przerysowałeś schemat połączeń, to ten układ nigdy nie wysteruje triaka. Bramka NAND podłączona do masy (8. pin), da zawsze na wyjściu 1 logiczną, więc kolejna bramka (sterująca triakiem) będzie negowała 1 (pin 5 x pin 6) do 0 (pin 4).

Coś chyba musisz lepiej przerysować ;-)

Tak więc sprawdziłem, pin 7 i 8 łączą się ze sobą i podpięte do Neutral. Nie zmienia tu nic fakt że jest to zasilane 250V AC?
  • Poziom 26  
    Kolego, przepraszam, już wiem, gdzie błąd.

Narysowałeś na schemacie bramki NAND, podczas gdy scalak CD4001 ma bramki NOR. Prawdę mówiąc nie przyglądałem się zcalakowi, tylko schematowi, który narysowałeś.

Sprawdź proszę w necie jak rysowane są bramki OR lub NOR. Różnica niewielka na rysunku - jedna kreska, ale dla czytającego schemat, zmienia to wszystko.

Myślę, że przeczytanie logiki tego schematu jest proste, więc postaram się nie podpowiedzieć za dużo.

Sądzę, że twój brak zrozumienia wziął się z tego, że źle opisałeś sobie wejście sterujące (środkowy PIN gniazda zasilania). Wyczyść dodany przez siebie opis i ponownie staraj się rozumieć logikę podzespołów. Pamiętamy oczywiście, że zasilanie jak i sygnał wejściowy to sygnały przemiennego napięcia?
  • Poziom 10  
    Ok dzieki kolego za jakies wzskazowki w sumie moj błąd bo nawet nie wiedzialem ze zlych bramek uzylem. A jak to jest w pradzie przemiennym w tym przypadku chociażby z rezystancja rezystorow? Dalej obliczana jest podobnie do pradu stalego? Wkoncu prad leci raz w jedna raz w druga
  • Poziom 26  
    Nie wdawajmy się w kierunek przepływu prądu. Weź proszę pod uwagę tylko napięcia, pamiętając, że napięcie sterujące jest przemienne. W związku z tym "+", który dodałeś przy tym wejściu jest mylący i dlatego nie można zrozumieć zasady działania.

Rezystancje bez względu na częstotliwość (nie dotyczy na prawdę wysokich częstotliwości) mierzy się tak samo. Rezystor ma swoją rezystancję nie impedancję. Napięcie przemienne jest oczywiście tętniącym...

Kolego, czy oprócz wejścia źle opisanego - dlatego mylącego, wszystko pozostałe rozumiesz?