Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ do ładowania akumulatorów 18650 z zasilacza 12V

21 Lip 2018 19:54 828 21
  • Poziom 13  
    Witam. Posiadam 6 sztuk akumulatorów li-ion 18650 po 2150mAh każdy. Moje pytanie jest następujące: czy da się ładować je zasilaczem 12V 3,8A? Jeśli tak to bardzo proszę o schemat jakiegoś układu do tego. Ogniwa póki co są w żaden sposób nie połączone, mogę je spokojnie połączyć do ładowania.

Z góry dziękuję za odpowiedź ;)
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Da się, ale musisz mieć układ który obniży napięcie i będzie kontrolował ładowanie.
  • Poziom 13  
    Dałbyś radę dać mi jakiś link albo schemat? Albo powiedziałbyś mi pod jaką nazwą szukać takiego układu w Internecie?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    https://www.google.pl/search?q=ładowarka+akumulatorów+li-ion+schemat&client=ms-android-xiaomi-rev1&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiqtaqZ97DcAhXJdCwKHV7IBi4Q_AUIESgB&biw=360&bih=560
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Ten układ będzie działał i pod VCC można podłączyć 12V.
  • Poziom 13  
    A jeszcze takie pytanie - Jak cały układ będzie mi obciążał zasilacz? Na tym samym zasilaczu mam 2,5m taśmy RGB na kontrolerze i wentylator około 2W. Nie chce żeby ten zasilacz się grzał za bardzo, bo jest w szafce gdzie nie mam za bardzo jak odprowadzac ciepła. Nie chce żeby poszedł z dymem..
  • Poziom 31  
    Jakiej mocy jest ten zasilacz?
  • Poziom 13  
    12V 3,8A.. czyli po przemnożeniu okolo 45-46W
  • Poziom 13  
    Kolejne i na razie ostatnie pytanie - jak dobrać wartości tych dwóch potencjometrów że schematu?
  • Poziom 42  
    burixon000 napisał:
    Ogniwa póki co są w żaden sposób nie połączone, mogę je spokojnie połączyć do ładowania.
    Jak masz zamiar je połączyć ?, szeregowo, równolegle czy może masz zamiar ładować te ogniwa pojedynczo, jest to bardzo istotne.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Jeśli u ciebie akumulatory 3.7V każdy , a schemat z post#5 pozwala ładować tylko 1 akumulator , to policz ile czasu należy ładować 6 akumulatorów.
  • Poziom 13  
    gumisie napisał:
    Jak masz zamiar je połączyć ?, szeregowo, równolegle czy może masz zamiar ładować te ogniwa pojedynczo, jest to bardzo istotne.

Właśnie to jak je połączene zależy od tego jaki będę miał układ do ładowania.

aksakal napisał:
    Jeśli u ciebie akumulatory 3.7V każdy , a schemat z post#5 pozwala ładować tylko 1 akumulator , to policz ile czasu należy ładować 6 akumulatorów.

Jak to policzyć? Tak naprawdę jeśli chodzi o czas to dobrze żeby się ładowały mniej niż 8,5h

Dodano po 42 [minuty]:

I czy w tym układzie zamiast LM311 mogę użyć LM324?
  • Poziom 13  
    Sprawdziłem parametry tych akku. Pomyliłem się co do pojemnościich pojemność to min. 1900 mAh - 2000mAh. Prąd ładowania to około 1330mA. Według datasheetu sztuka ładuje się tym prądem 2,5-3h

Model akumulatorów to Sanyo UR18650Y R2112.

Czy posiadając takie informacje pomożecie mi dobrać odpowiednie części do tego układu z postu #5? I czy zamiast LM311 można użyć LM324 i zamiast LM317 można użyć LM350?
  • Poziom 13  
    Załóżmy, że chcę je połączyć w dwa zestawy, po 3 baterie szeregowo. Jak mogę je naładować z tego zasilacza?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolego, burixon000! Nie dziw się, że twoje pytania zostają bez odpowiedzi! Nim posyłać pytanie - pomyśl! Jak można ładować 3 zjednoczonych szeregowo akumulatora, końcowe napięcie których 4.2V od zasilacza 12V z użyciem regulatora LM317, wejściowe napięcie dla którego musi przekraczać wyjściowe co najmniej na 2.5 - 3V. Prosta arytmetyka - końcowe napięcie 3 akumulatorów 4.2V = 3x4.2 = 12.6V przekracza napięcie zasilacza 12V . Regulator przy wejściowym U = 12V nie może zabezpieczyć na wyjściu więcej 9 - 9.5V.
  • Poziom 3  
    burixon000 napisał:
    Załóżmy, że chcę je połączyć w dwa zestawy, po 3 baterie szeregowo. Jak mogę je naładować z tego zasilacza?

Pewnie chodziło Ci o równoległe podłączenie w celu zwiększenia pojemności. W takim przypadku jak najbardziej. Łącząc je szeregowo zwiększysz jedynie napięcie.
  • Poziom 42  
    wojtek 9007 napisał:
    można kupić taką ładowarkę razem z balancerem ;
    Można, lecz autor tematu ma zamiar wykorzystać zasilacz który już posiada.
    burixon000 napisał:
    Nie da się a dlaczego, wyjaśnił Kol. aksakal (#18).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Właśnie chciałbym zrobić ładowarkę na tym zasilaczu, który mam. Proszę tylko o pomoc w dobraniu części do układu z postu #5 oraz odpowiedź czy mogę zastąpić LM311 wzmacniaczem LM324, oraz czy zamiast stabilizatora 317 mogę dać 350, który posiadam?