Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Falownik LG IC5 - Podłaczenie sterowania zewnetrznego

21 Lip 2018 20:09 1287 16
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie

Składam obecnie od podstaw obrotnice spawalniczą własnej produkcji. Od strony mechanicznej wszystko idzie jak po maśle, niestety od strony elektrycznej od jakiegoś czasu walę w mur. Chciałbym prosić wyrozumiałe osoby o pomoc w podłączeniu przycisków zewnętrznych do falownika LG IC5. Na chwilę obecną mam jedynie podłączony i działający potencjometr zewnętrzny. Potrzebuję podłączyć jeszcze :
    PRZYCISK ZIELONY - załączenie pracy silnika
    PRZYCISK CZERWONY - zatrzymanie pracy silnika
    GRZYBEK - wyłącznik bezpieczeństwa
    PRZEŁĄCZNIK KIERUNKÓW PRACY - lewo - neutralny - prawo
    PEDAŁ NOŻNY - załączenie pracy silnika (ta sama funkcja co przycisk zielony)
    Nadmienię tylko ze nie jestem elektrykiem z wykształcenia ani z zamiłowania i moja wiedza jest mocno ograniczona. Pomimo wielu godzin spędzonych w Internecie nie znalazłem tematu który by wyczerpał odpowiedzi na moje dylematy. Normalnie udał bym się z tym do fachowca jednakże mieszkam za granicą i trudno tu o taką pomoc. Załączam zdjęcia swoich przycisków oraz rysunek, i prosiłbym gdyby ktoś mógł i znalazł trochę czasu żeby narysować kreski połączeń między przyciskami a następnie poprowadzić je do listwy falownika. Oto link do instrukcji obsługi falownika https://trinics.pl/katalogi/Instrukcja-Obslugi-Falowniki-LG-LS-iC5.pdf
    Falownik LG IC5 - Podłaczenie sterowania zewnetrznegoFalownik LG IC5 - Podłaczenie sterowania zewnetrznegoFalownik LG IC5 - Podłaczenie sterowania zewnetrznegoFalownik LG IC5 - Podłaczenie sterowania zewnetrznegoFalownik LG IC5 - Podłaczenie sterowania zewnetrznegoFalownik LG IC5 - Podłaczenie sterowania zewnetrznego
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ten falownik nie pozwala się sterować takimi przyciskami jak chcesz, czyli chwilowymi.
    Potrzeba jeszcze przekaźniki do podtrzymywania stanu sygnałów z przycisków.
  • Poziom 42  
    Wojciech. napisał:
    Trochę kicha bo ten falownik nie ma funkcji PLC

Nie ma też unkcji rakiety kosmicznej... i co z tego?
    Do tak prostego zastosowania ma wszystko co potrzeba.
    Trzeba tylko poczytać instrukcję i... pomyśleć.
    Nie trzeba żadnych zewnętrznych przekaźników!
    Falownik ma już w sobie dwa przekaźniki zainstalowane. Jeden to tranzystor, a drugi to typowy przekaźnik mechaniczny.
    Trzeba któryś z nich użyć i ustawić parametry. Jeden parametr ( I54) jest już standardowo ustawiony...
    Najprościej było by wpiąć się w klawiaturę falownika, ale to grozi anulowaniem gwarancji.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 33  
    jack63 napisał:
    Nie trzeba żadnych zewnętrznych przekaźników!
    A gdzie pisałem o zewnętrznych przekaźnikach?????

jack63 napisał:
    Trzeba któryś z nich użyć i ustawić parametry. Jeden parametr ( I54) jest już standardowo ustawiony...

Zgadza się, chociażby tryb 12 (Praca Falownika)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Na początek trzeba zmienić parametr drv z 1 na 2.
    A podłączenie chyba takie (na razie bez ustawiania kierunku bo niedałeś opisu wyprowadzeń przełącznika kierunku):
    Falownik LG IC5 - Podłaczenie sterowania zewnetrznego
    Niech koledzy zweryfikują.
  • Poziom 42  
    Wygląda ok.
    Prolemem jest tylko działanie grzyba. Trzeba zdecydować co falownik ma robić po jego naciśnięciu?
    W tym schemacie robi to samo co przycisk czerwony, czyli dubluje jego funkcję, a chyba nie o to chodzi.
    Trzeba też okreść i zaprogramować sposób startu, a przede wszystkim zatrzymania. Czy to mają być typowe rampy czy coś innego. Możliwości jest wiele.
    Autorze. Zastanów się nad tym jak ma pracować twoja maszyna i wypowiedz się, ale dokładnie!
    Tekst w stylu
    rychu_p napisał:
    PRZYCISK CZERWONY - zatrzymanie pracy silnika

lub
    rychu_p napisał:
    GRZYBEK - wyłącznik bezpieczeństwa

Są zbyt enigmatyczne! Szczególniie kwestia grzyba.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Proponuję przyjrzeć się funkcjom sterowanie trójprzewodowe (3-wire rozdział 10-4) i EXT-B (rozdział 12-5)

z tej instrukcji:
    Link

Myślę że uprości to sterowanie i rzuci nowe światło na kwestię "grzybka"

Zamiast przełącznika lewo-prawo lepiej spisał by się w tym układzie drugi zielony przycisk

Celowo nie podłączyłem wyłącznika nożnego. Uważam że nie może on działać jak przycisk start. Skoro operator ma dwie ręce zajęte i nie może nacisnąć start ręką to nie będzie mógł też nacisnąć stop. Wyłącznik nożny powinien zatrzymać maszynę po zabraniu nogi. Rozważył bym użycie funkcji JOG.
    Jeśli jednak Autor będzie chciał pozostać przy pierwotnym zamyśle to podłączenie wył. nożnego równolegle z przyciskiem start nie powinno być problemem
  • Poziom 42  
    Jak się okazuje w bardziej skomplikowanych urządzeniach takich jak komputer lub falownik (przecież ma procesor, więc jest specjalizowanym komputerem) większość problemów można rozwiązać na wiele sposobów.
    Pytanie, czy w tym sterowaniu trójprzewodowym, można stosować włączniki monostabilne. Jakoś nie mogę znaleźć jasnego potwierdzenia, ale linkowana instrukcja jest bardzo długa.
    Z drugiej strony, jeżeli przycisk Run i Stop na panelu falownika tak działają to...
    Też uważam, że potencjometr zewnętrzny jest niepraktyczny.
    Przecież powinniśmy mieć kontrolę nastawianej częstotliwości/RPM czyli powinniśmy widzieć wyświetlacz. Więc lepiej użyć ptencjometru lub przycisków up/down z panelu falownika.

Uwaga o przycisku nożnym godna automatyka z wielką wyobraźnią!
    Chapeau bas.
  • Poziom 8  
    Dziękuję wszystkim za okazane zaangażowanie i poświęcony czas moją sprawą.

Przełącznik kierunków pracy niestety jest chiński, a producent nie dołączył do niego opisu wyprowadzeń. Ten przełącznik (tak jak narysowałem na rysunku) posiada po lewej stronie na górze wyjście "3" na dole "4" ,a po prawej stronie na górze wyjście "4" a na dole "3" . Dołączam kilka zbliżeń tego przycisku na którym widać w środku podłużną blaszkę która z chwilą przekręcenia pokrętła przełącznika w lewo schodzi w dół i styka się z dolnymi blaszkami wyjścia "3" oraz "4". Analogicznie sytuacja wygląda po przekręceniu pokrętła w prawo. Pozycja środkowa (neutralny) nic się nie dzieje , blaszki po obu stronach przełącznika są rozłączone z blaszkami wyjść.

Falownik LG IC5 - Podłaczenie sterowania zewnetrznegoFalownik LG IC5 - Podłaczenie sterowania zewnetrznego

Poprzez naciśnięcie GRZYBKA chciałbym aby silnik zatrzymał się natychmiastowo, obecnie wyłącznik czerwony na panelu falownika hamuje silnik na maksymalnych obrotach w ok 1 - 1.5 sek od naciśnięcia, i mój dodany zewnętrzny CZERWONY przycisk chciałbym aby tak pozostał. Jednakże GRZYBEK czyli tzw. wyłącznik bezpieczeństwa chciałbym żeby zahamował silnik do zera w momencie wciśnięcia go.

ZIELONY przycisk start obecnie startuje od 0 hz i w zależności do zadanej wcześniej mu częstotliwości zaczyna się rozpędzać, i tak też ma pozostać.

tos18 napisał:
    Zamiast przełącznika lewo-prawo lepiej spisał by się w tym układzie drugi zielony przycisk

Ten drugi zielony przycisk, miałby zmienić kierunek pracy silnika np. do tyłu tak ? Zielony 1 do przodu , Zielony 2 do tyłu ? Mam rozumieć że wówczas START silnika odbywałby się poprzez wciśnięcie przycisku Zielony 1 w lewo a Zielony w prawo, a STOP czerwonym?

tos18 napisał:
    Celowo nie podłączyłem wyłącznika nożnego. Uważam że nie może on działać jak przycisk start. Skoro operator ma dwie ręce zajęte i nie może nacisnąć start ręką to nie będzie mógł też nacisnąć stop. Wyłącznik nożny powinien zatrzymać maszynę po zabraniu nogi.

PEDAŁ NOŻNY w mojej koncepcji miałby załączać prace silnika w wybranym wcześniej kierunku pracy. Zastosowanie pedału nożnego będzie zależało od wykonywanej czynność na tej obrotnicy spawalniczej (czyli będzie używany wyłącznie gdy nie będę w stanie wcisnąć przycisku ZIELONEGO na panelu) . Miałby pełnić funkcję startu w momencie kiedy np. spawam Tigiem rury (na początku każdy materiał należy podgrzać czyli stać w miejscu do momentu materiał się nagrzeje wówczas mogę zacząć podawać drut oraz wcisnąć pedał aby uruchomić prace silnika, oczywiście w tym momencie mam zakryta twarz przyłbicą oraz zajęte obie ręce. Kwestia zatrzymania silnika nie stanowi problemu ponieważ gdy zakończę spawanie rura może nadal przez chwilę się kręcić ). Wygodniejszą opcją startu silnika będzie wówczas poprzez użycie pedału ni jeżeli przycisku ZIELONEGO na panelu obrotnicy. Jednakże ciekawą opcją może być ustawienie PEDAŁU aby załączał pracę gdy jest przyciśnięty a zatrzymywał gdy jest rozłączony.

Falownik ze względu na niekomfortowe warunki w których pracuje chcę schować w obudowie obrotnicy (duże zapylenie, rozżarzone kulki spawalnicze, szlifowanie itp.) natomiast cyfrowy wyświetlacz będzie widoczny przez pleksę, a więc będę widział na jakiej częstotliwości pracuje silnik w danym momencie.
  • Poziom 39  
    jack63 napisał:
    Pytanie, czy w tym sterowaniu trójprzewodowym, można stosować włączniki monostabilne. Jakoś nie mogę znaleźć jasnego potwierdzenia, ale linkowana instrukcja jest bardzo długa.

Oczywiście - taka jest idea sterowania trójprzewodowego. Ma symulować klasyczny start stop ze zmianą kierunku.

Potwierdzenie znajduje się w rozdziale 10 na stronie 10-4. Stosowny diagram jest u góry strony 10-5
  • Poziom 42  
    rychu_p napisał:
    Poprzez naciśnięcie GRZYBKA chciałbym aby silnik zatrzymał się natychmiastowo,

To nie takie proste wiedząc nawet że "natychmiastowo" jest różne od 0,0 sekund.
    Tak z ciekawości, jak ustawiłeś parametry tyczące zatrzymania?
  • Poziom 8  
    Mam nadzieję że opisałem teraz dobrze całą sytuację, czy mógłbym prosić jeszcze raz o schemat podłączenia wszystkich tych elementów, gdyż na jednym schemacie jest pominięty przełącznik kierunków pracy silnika a na drugim pedał nożny. Napisałem chwile wcześniej że działanie pedału nożnego może polegać na załączania pracy silnika poprzez trzymania go wciśniętego a zatrzymywanie poprzez rozłączenie jednakże opcja pracy ciągłej po jednorazowym przyciśnięciu również jest dobra, po zakończeniu spawania jestem w stanie nacisnąć ręcznie przycisk czerwony stop

Dodano po 12 [minuty]:

Póki co nie podłączyłem jeszcze przycisku zewnętrznego stop, załączam i wyłączam prace silnika na razie poprzez klawisze na panelu falownika. Natychmiastowo mam na myśli że silnik staje w miejscu w chwili zwarcia się styczników grzybka, obecnie klawisz stop na falowniku wyhamowuje w 1 - 1.5 sek. W praktyce wygląda to tak że jeżeli przypadkowo obrotnica zahaczy o ubranie osoby używającej urządzenia i zacznie go wciągać, zamiast szukać małego przycisku stop na panelu , uderzy w grzybka zatrzymując silnik w ułamku sekundy. To 1 -1.5 sekundy może mieć ogromne znaczenie jeśli chodzi o takie sytuacje
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    rychu_p napisał:
    jednakże opcja pracy ciągłej po jednorazowym przyciśnięciu również jest dobra, po zakończeniu spawania jestem w stanie nacisnąć ręcznie przycisk czerwony stop

Cytat:

podłączenie wył. nożnego równolegle z przyciskiem start nie powinno być problemem

rychu_p napisał:
    zamiast szukać małego przycisku stop na panelu , uderzy w grzybka zatrzymując silnik w ułamku sekundy. To 1 -1.5 sekundy może mieć ogromne znaczenie jeśli chodzi o takie sytuacje

Przetestuj więc funkcję EXT-B

"grzybek" podłączasz między P3 a CM i ustawiasz I22 na 19. Wbicie grzybka (przerwanie obwodu) spowoduje odcięcie zasilania od silnika. Silnik wyhamuje bezwładnością - pomoże mu przekładnia ślimakowa (samohamowna). Po wyciągnięciu grzybka należy wcisnąć RST na falownik. Jeśli się sprawdzi można wyprowadzić sygnał RST na listwę i podłączyć dodatkowy przycisk.

Lub funkcję EST ( I22 na 2 ) tyle że "grzybek" będzie trzeba wyposażyć w styk NO ponieważ funkcja jest aktywowana przez zwarcie wejścia (a nie przez przerwanie obwodu)
  • Poziom 8  
    Dziękuję wszystkim za schematy i za całą burzę mózgów, bez Waszej pomocy nie rozkminiłbym tego. Jest sukces, wszystkie przyciski działają jak należy, zanim jednak zamknę temat i opiszę co i jak podłączyłem mam jeszcze jedno pytanie. Chodzi mi o zastosowanie dwóch kolejnych pedałów nożnych (spawając na obrotnicy gdy materiał zacznie się szybciej nagrzewać chciałbym przyspieszyć bądź zwolnić prędkość obrotów silnika) , pierwszy z nich miałby odpowiadać za delikatne przyśpieszenie krokowe silnika a drugi pedał za zwalnianie krokowe. Pierwszy pedał miałby być podpięty pod wyjście I22 - P3 - opcja 8, drugi podpięty pod wyjście I23 - P4 opcja 9. I teraz pytanie czy przy obecnym potencjometrze czy to na falowniku czy tym zewnętrznym który podłączyłem jest szansa aby za pomocą tych pedałów sterować przyśpieszeniem czy zwolnieniem krokowym silnika, czy też trochę poniosła mnie fantazja ? Oba potencjometry nie kręcą się dookoła (360 stopni) swojej osi czyli zapamiętują zadaną prędkość po puszczeniu gałki, startują od godziny 7 i zatrzymują się na godzinie 5. Załóżmy ze na godzinie 1 potencjometru silnik pracuje na 30Hz, naciskając pedał miałby przyśpieszyć o 3 Hz, czy jest to możliwe żeby nie poruszając potencjometru to się stało skoro to zapamiętana pozycja ustawienia gałki potencjometru zadaje prędkość obrotów silnik ? Rozumiem ze gdyby potencjometr obracał się dookoła osi bez blokad powinno być to możliwe, ale co w tym wypadku ? Zanim zamówię te pedały nożne lepiej spytam
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Przykro mi - nie z tym falownikiem.
    Albo motopotencjometr (to funkcja której chcesz użyć) albo potencjometr (wejście V1).
    Można próbować rozwiązać to analogowo - styk pedału dołączał by dodatkowy rezystor do wejścia V1. Są jeszcze tryby łączone gdzie falownik bierze pod uwagę sygnał napięciowy z V1 (0-10V) oraz prądowy na wejście I (zakres 0-20mA). To też analog wiec zabawa w dobieranie rezystorów dołączanych pedałem. Szczegóły w rozdziale 9.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie by zamiast potencjometru na pulpicie zamontować przełącznik piórkowy monostabilny i nim regulować obroty na zasadzie szybciej-wolniej i równolegle z nim dołączyć pedały. Tu przydał by się wyraźny odczyt obecnej prędkości.

Z tego co widziałem operatorzy wolą jednak zwykły potencjometr od regulacji przełącznikiem - człowiek to analogowa bestia jest jednak.
  • Poziom 8  
    Też tak czułem że to było by zbyt piękne żeby było prawdziwe :) Gdyby ktoś w przyszłości miał podobny dylemat załączam schemat podłączenia

Falownik LG IC5 - Podłaczenie sterowania zewnetrznegozzz.jpg Download (557.06 kB)

Frq - 6
    ACC - 10.0
    dEC - 0.2
    drv - 1
    I20 - 0
    I21 - 1