Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić taki włącznik (na tranzystorach?)

aniołek 22 Jul 2018 16:22 1440 42
Testo
 • #1
  aniołek
  Level 12  
  Witam
  Poniżej malunek prostej koncepcji. Ma ona działać tak, że póki do obwodu jest podłączona bateria główna (ta dolna) - żaróweczka nie świeci, jednak gdy bateria główna zostanie fizycznie odłączona - żaróweczka świeci zasilana z baterii "pomocniczej" (ta górna). Bateria główna ma mieć napięcie ok 12V, zaś pomocnicza - ok 3,7V. Oczywiście żaróweczka może być zamieniona na leda bądź buzerek z generatorem - główną ideą jest sygnalizacja rozłączenia zasilania z baterii głównej..

  Jak zrobić taki włącznik (na tranzystorach?)

  Pytanie - jak to zrobić na jak najmniejszej ilości elementów? A może ktoś dysponuje gotowym schematem?
 • Testo
 • #3
  aniołek
  Level 12  
  Raczej myślałem o jakimś tranzystorku bądź mosfecie podłączonym w ten sposób, że póki na jedną z nóżek dochodzi napięcie (z baterii głównej) tak długo przepływ prądu między baterią pomocniczą a ledem (czy innym ustrojstwem) jest rozłączony - zaś gdy zabraknie napięcia z baterii głównej - tranzystor zaczyna przewodzić i led świeci.
  Powyżej oczywiście uproszczony malunek, gdyż bateria główna zasila całkiem inne urządzenie - zaś bateria pomocnicza i led są tylko wskaźnikami odłączenia (bądź padnięcia) baterii głównej.
 • Testo
 • #4
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Jeżeli bateria główna /dolna/ ma 12V i zostanie połączona z baterią pomocniczą /górna/,ma 3,7V to co się stanie ?
 • #5
  aniołek
  Level 12  
  A jak to się dzieje że sygnał z Atmegi o napięciu 5V (bądź mniej) potrafi włączyć lub wyłączyć 220V?? Nie żebym kpił, ale obaj wiemy że to możliwe.
  Wiem że narażam się na 58 postów typu "poczytaj o tranzystorach", "poczytaj o mosfetach", ale to tak samo jak ktoś by pytał jak wymienić żarówkę w autku, a ktoś inny odsyłał go do szkoły dla elektryków samochodowych.. Dlatego mam prośbę - jeśli chcesz nabijać sobie licznik postów to spoko, ale nie moim kosztem:)
 • #6
  Zbigniew 400
  Level 38  
  To najpierw narysuj prawidlowy schemat połączeń a potem zadaj pytanie.
  Jezeli nie wiesz co się stanie przy.połączeniu wg schematu po lewej lstronie to Twoje pytania są bez sensu.
 • #8
  aniołek
  Level 12  
  Zbigniew 400 - właśnie dzięki takiemu podejściu elektroda stała się tym czym się stała.. Gdybym wiedział co i jak zrobić nie sądzisz że nie musiał bym pytać?..

  Pyzaczek - o widzisz, coś w ten deseń.. Jakoś się zakręciłem na tranzystorze że nawet nie pomyślałem o przekaźnikach, a przecież to oczywiste:D:D (oczywiście teraz, gdy widzi się rozwiązanie:D:D) - jednak na moje potrzeby przekaźnik i tak jest ciut za duży.. A byłbyś w stanie spłodzić coś takiego samego w działaniu ale na tranzystorze?..
 • #9
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Pomijając wycieczkiw moją stronę może wyjaśnisz działanie układu i cel takiej konfiguracji.
  Jeżeli pytasz o poradę to najpierw sprecyzuj pytanie a jeżeli układ jest bez sensu to go popraw.
 • Helpful post
  #10
  yego666
  Level 33  
  Może taki układ spełni Twoje oczekiwania?

  Jak zrobić taki włącznik (na tranzystorach?)

  Typ tranzystora i wartości oporników należy dobrać do wielkości obciążenia.
  Zener powinien mieć wartość ok 7.5V.
  Na dobrą sprewę opornik R1 nie jest potrzebny do poprawnego działania układu i można go wyrzucić.
 • #11
  aniołek
  Level 12  
  Zbigniew 400 - napisałem w pierwszym poście "..póki do obwodu jest podłączona bateria główna (ta dolna) - żaróweczka nie świeci, jednak gdy bateria główna zostanie fizycznie odłączona - żaróweczka świeci zasilana z baterii "pomocniczej" (ta górna). Bateria główna ma mieć napięcie ok 12V, zaś pomocnicza - ok 3,7V. Oczywiście żaróweczka może być zamieniona na leda bądź buzerek z generatorem - główną ideą jest sygnalizacja rozłączenia zasilania z baterii głównej.. " Nie wiem co dodać do powyższego opisu by był bardziej czytelny. Sama idea (czyt zarys, forma graficzna, wstępne połączenia) zostały pokazane na malunku, i jak widać z innych odpowiedzi - da się nie tylko zrozumieć o co mi chodziło, ale i pokazać działające rozwiązania. A teraz przeczytaj jeszcze raz swoje słowa i powiedz - czego oczekiwałeś ode mnie? Że namaluję kilkanaście schematów i poproszę o wybranie właściwego?? Tak się składa że w pewnych kwestiach jestem totalnie zielony, i jeśli pytam to znaczy że czegoś nie wiem.. To tak jakby do sklepu który prowadzisz weszła kobieta i poprosiła o jakieś śrubki by przykręcić obrazek do ściany - a Ty (jako sprzedawca) odsyłasz ją by najpierw dowiedziała się jakie mają być długie, jakiej średnicy, jaki skok, maja mieć łepek na klucz bądź śrubokręt (a jeśli tak to płaski czy gwiazdkowy, a jeśli gwiazdkowy - PH czy PZ) - a tymczasem kobieta będąc laikiem myślała o najzwyklejszych wkrętach i kołku rozporowym. Jeśli rozmawiasz z laikiem MUSISZ wziąźć pod uwagę że jego opis może być zupełnie nietrafiony, i skupić się na ogólnym sensie jej wypowiedzi. Forum to nie tylko miejsce spotkań zawodowców, ale i czasem totalnych laików - szkoda że tak wielu o tym zapomina..

  yego666 - już bliżej, i chyba nawet dokładnie o to chodzi:D Wiem że przekaźniki są różnej wielkości (sam mam kilka niewiele większych od paznokcia), jednak to wciąż więcej niż te kilka elementów które mogę połączyć zupełnie na płasko - a wymiary są dla mnie również dość istotne. Jakiś czas temu znalazłem TAKIE połączenie, jednak wskazuje ono rozłączenie obwodu i wciąż zasilanie z tego samego akusia - czyli dla mnie ciut nie to..
  A powiedz mi jeszcze - w którym miejscu mam zrobić odłącznie baterii głównej? Bezpośrednio tuż przy niej (wszystkie namalowane elementy zostają w części zasilanej z 3,7V)?

  Całość ma być czymś w deseń "czarnej skrzynki" używanej w samolotach - póki jest podłączona do instalacji tylko działa zapisując pewne dane, jednak gdy zostanie odłączona od owej instalacji - uruchamiają się sygnalizacje pozwalające na jej odnalezienie, z tym że tu pomijam elementy zapisujące parametry lotu (nie mam samolotu :D ), i jedynie zależy mi na samej sygnalizacji..
 • Helpful post
  #12
  danthe
  Level 30  
  Myślę że wystarczył by jeden tranzystor mosfet typu p. Bramka do + "dużego" akumulatora, źródło do + "małego", dren do żarówki i dalej do masy. No i jeszcze rezystor ze 100k - 470k pomiędzy bramką tranzystora a masą "małego" akumulatora.
  Swoją drogą, to nie da się bezpośrednio połączyć równolegle dwóch akumulatorów o różnych napięciach.
 • Helpful post
  #14
  Marian B
  Level 37  
  Jak zrobić taki włącznik (na tranzystorach?)
  Gdy żródło 12V odłączone, tranzystor (PMOS) przewodzi, gdyż bramka na potencjale "-" (masy) przez rezystor R1.
  Gdy dołączone żródło 12V tranzystor zatkanybo jego bramka będzie na dodatnim potencjale. Rezystor R2 dobrać tak aby przy napięciu 12V dzielnik R2R1 tworzył napięcie około 3,7V.

  Kol danthe trochę mnie ubiegł, bo jego post pojawił się w czasie gdy robiłem skan rysunku.
 • #15
  aniołek
  Level 12  
  Qrcze - widzę że temat się rozwija, i co wypowiedź to coraz więcej możliwości :D :D
  Moja wiedza elektroniczna sprowadza się do umiejętności odczytania schematu, zaprojektowania i wytrawienia płytki, wlutowaniu elementów, ew zaprogramowaniu mikroprocesora - i modleniu się żeby całość zadziałała.. Jestem już za stary by uczyć się czegoś od zera, a w dobie internetu jestem w zasadzie w stanie namierzyć wszystko co ew jest mi potrzebne -sęk w tym że czasem nie wiem jak coś nazwać, więc ciężko mi to coś znaleźć.. Znam ogólne zasady działania poszczególnych elementów elektronicznych, jednak brak mi wiedzy jak obliczyć np wartość jakiegoś oporniczka by całość zadziałała - i właśnie ostatnie wpisy potwierdzają to o czym myślałem zakładając ten temat: napięcie z głównego akusia "zamyka" tranzystor blokując przepływ prądu (led nie świeci), zaś gdy napięcie z głównego akusia zniknie - tranzystor się otwiera i led świeci (stąd tranzystor w tytule wątku), ale jaki tranzystor, jakie oporniczki - to już dla mnie magia :D :D
  Teraz - skoro wiem że pomysł nie tylko ma sens, ale dzięki kolegom będę mógł coś zadziałać - jest szansa że po 2 latach czekania będę mógł wykrleślić z list "do zrobienia na zaś" jeden z najstarszych wpisów :D

  PS
  Widzę że jednym z elementów wprowadzających zamieszanie jest napięcie akusia głównego, tj ok 12V. Tytułowy pomysł ma działać w ustrojstwie zasilanym pakietami lipo, czyli wielokrotnością napięcia pojedynczego ogniwa mającego ok 3,7V - 3 takie ogniwa tworzą pakiet 3S, zaś akuś "pomocniczy" będzie pojedyńczym ogniwem 1S. Pakiety modelarskie mają dodatkową złączkę (tzw balansującą), której używa się podczas ładowania by dokładnie i równo naładować poszczególne cele - na tej złączce pomiędzy dwoma sąsiadującymi pinami jest napięcie równe napięciu danej pojedyńczej celi (np pakiet 2S ma 3 piny, pakiet 3S ma 4 piny itd..).
  Czy wykorzystując ową złączkę (a więc mieć możliwość odczytu napięcia pojedyńczej celi) można uprościć ustrojstwo? Pakiet uznaje się za rozładowany gdy napięcie na pojedynczej celi spada do 3,1-3,2V, więc układzik musiał by zadziałać poniżej tej wartości - a najlepiej dopiero po fizycznym odłączeniu (czyli braku jakiegokolwiek napięcia)?
 • #16
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  rozumiem z jednej strony autora ze prosi o pomoc ale rownierz zgadzam sie z kolegami proszacymi o dokladnosc. Opis nieco nie jasny i polaczenie rownolegle dwuch akumulatorow o roznych parametrach tez nie jest ciekawym pomyslem.
  Ale wracajac do problemu, uklad mozna jeszcze uproscic:
  Jak zrobić taki włącznik (na tranzystorach?)
  Dziala to tak ze jezeli zrodlo 12V jest podlaczone to prad poplynie z niego glownie przez R1/R2 polaryzujac tranzystor tak ze nie bedzie przewodzil, gdy 12V zniknie prad plynie R3/R2/R1 ze wzgledu na duza wartosc R3 napiecie na R1 jest bardzo male i tranzystor bedzie przewodzil a wiec LED swieci.
  Nie do konca widze sens laczenia "+" obu akumulatorow ale tak autor zaprojektowal uklad, w tym wypadku mozna by zrezygnowac z R3 lub zamienic/dodac diode zabezpieczajaca akumulator 3.7V.
  Pozdrawiam
 • #17
  aniołek
  Level 12  
  Plusy były "połączone" jedynie obrazowo - tak mi po prostu wyszło z samej idei. Starałem się opisać jak najdokładniej o co mi chodzi, a malunek był jedynie zobrazowaniem pomysłu. Jeśli ustrojstwo "po stronie" minusów było by łatwiejsze w wykonaniu - nie mam nic przeciwko :) , jednak malunek kol Marian B jest chyba najprostszy, najmniejszy, i wymaga najmniej elementów ze wszystkich zaproponowanych (a jak pisałem - zależy mi na jak największej mikroskopijności).
 • #18
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  to znaczaco ulatwia i wyjasnia problem, masy musza byc polaczone = uklad musi miec pkt. odniesinia, usuwamy R3 z mojego ukladu i uklad dziala jak trzeba.
  Pozdrawiam
 • #19
  yego666
  Level 33  
  viayner wrote:
  usuwamy R3 z mojego ukladu i uklad dziala jak trzeba.
  Pozdrawiam
  To trzeba mieć spore Ego. Nie dość, że posłużyłeś się moim schematem zmieniając jedynie zener na opornik, to jeszcze twierdzisz że układ jest Twój. Współczuję Twoim kolegom z pracy ;).
 • #20
  ladamaniac
  Level 39  
  Ten mały akumulator ma coś zasilać, czy służy tylko jako źródło napięcia dla diody led/piszczka?
  Może wystarczy prosty monitor pakietu, wpinany w złącze balancera.
  Przy całkowitym braku napięcia na pakiecie LiPo, taki pakiet zasadniczo nadaje się do utylizacji, pomijam mechaniczne wypięcie złącza.


  Jak zrobić taki włącznik (na tranzystorach?)
  Wskaźnik - Miernik z alarmem niskiego napięcia, buzzer - Lipo tester pakietów

  lipo alarm miernik

  Opis


  Bardzo głośny Buzzer-miernik napięcia od 1S - do 8S z alarmem przekroczenia minimalnego i maksymalnego napięcia na celi. Świetny lipo alarm tester do akumulatorów. Z powodzeniem montowany w większości modeli. Cyfrowy miernik napięcia lipo to urządzenie warte inwestycji. Dzięki niemu zostaniemy ostrzeżeni o niskim stanie baterii, co da nam czas na spokojne lądowanie. Miernik wyświetla cały czas informacje takie jak:

  ALL - napięcie całego pakietu

  -1-, -2-... - napięcie na poszczególnej celi

  Dzięki wbudowanemu przyciskowi możemy ustawić według indywidualnych potrzeb próg alarmu od 2.5V do 3.8V. Po spadku napięcia do ustawoinej wartości włącza się alarm, który informuje pilota o niskim poziomie energii. Alarm można również wyłączyć.

  Po wciśnięciu przycisku wyświetla się aktulnie ustalony zakres i wciskając go ponownie zmieniamy na inną wartość napięcia (wyświetla się) lub wyłączamy gdy na wyświetlaczu wyświetli się napis "OFF" Miernik nie potrzebuje dodatkowego zasilania, po podpięciu pakietu od razu zaczyna pracę i wyświetla wszytskie informacje.


  Cechy produktu i dane techniczne

  Programowany przyciskiem - ustawienie poziomu napięcia alarmowego
  pomiar napięcia na każdej celli z sygnalizacją dźwiękową
  Ilość ogniw: 2S, 3S, 4S, 5S, 6S, 7S, 8S (3,7V-29,6V)
  Dokładność pomiaru: 0,01V
  Zakres pomiaru dla każdej z cel: 0,5-4,49V
  Całkowity zakres pomiaru (dla wszystkich cel): 0,5-36V
  Sygnał dźwiękowy przy spadku napięcia na jednej z cel poniżej elektronicznie programowny: od 2,7V do 3,8V
  Możliwość ustawienia progu działania alarmu przyciskiem
  Dodatkowa jasna dioda sygnalizująca przy załączonym alarmie
  Rodzaj złącza: wtyk balancera
  waga 9g
 • #21
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Aniołek.
  Dobrze że chociaz przyznajesz sie do braku wiedzy ale nue o to chodzi.
  Problem jest w sformulowaniu pytania.
  Zamiast cokolwiek rysowac powinieneś zadac pytanie dokładnie opisujące problem.
  Mam to na codzień dzwoniąc do pań w sklepie , które o technice mają blade pojęcie.
  Gdybym ja pytał to by to tak wyglądało
  Zasilamy układ z baterii 12V
  Z chwilą braku zasilania potrzebuję informacji o tym żarówką, ledem, buzerem zasilanym z innego żródła.

  Moja odpowiedż
  Transoptor, tranzystor , oporniki. Tyle.
  Proste i tanie.
 • #22
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #23
  yego666
  Level 33  
  Mam dla Ciebie jeszcze jeden układ, który nie jest w pełni zgodny z założeniem, jednak jest prostszy i funkcjonalnie bogatszy.
  Różnica polega na tym, że gdy akumulator 12V jest odłączony, świeci tylko dioda RED, gdy natomiast jest podłączony, świeci tylko dioda GREEN.
  Zenera oczywiście można zastąpić opornikiem, ale przy jego doborze trzeba uważać by nie przekroczyć dopuszczalnego napięcia wstecznego diody RED.
  Jak zrobić taki włącznik (na tranzystorach?)
  Wadą układu może być ciągły pobór prądu przez diodę GREEN z akumulatora 12V gdy jest on podłączony do układu.
 • Helpful post
  #24
  User removed account
  Level 1  
 • #25
  yego666
  Level 33  
  Jakby były Zenery typu LED i to w różnych kolorach, byłoby jeszcze sprytniej :)


  @Aniołek
  Są dostępne LEDy, które mają dwie różnokolorowe diody świecące w jednej obudowie. Jeśli użyjesz takiej, to cały układ zrealizujesz na trzech elementach, które zajmą mniej niż jeden centymetr kwadratowy.
 • #26
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  przepraszm kolege yego666 jezeli go poruszylem nie taki byl zamiar.
  Pozdrawiam
 • #27
  aniołek
  Level 12  
  ladamaniac - wskaźniki napięcia i inne gotowe wynalazki są mi znane - modelami zajmuję się już trochę czasu, jednak mimo iż co chwila w sklepach pojawiają się nowe wynalazki to - tak jak mój temat - niekiedy ciężko znaleźć coś co będzie spełniało dokładnie takie a nie inne wymagania..

  Zbigniew 400 - wyszło na to że chciałem dobrze a wyszło jak zwykle :D:D, ale to nic - najważniejsze że coś się wyklarowało :D

  yego666 - pomysł z dwoma ledami i zenerką trafia na półkę obok pomysłu z mosfetem :). Ledy (2 i nawet 3-kolorowe) mam wśród swoich przydasi, a sam pobór prądu w trakcie normalnej pracy nie jest większym problemem (o ile nie jest liczony w amperach) - podejrzewam że nawet pomysł z mosfetem będzie pobierał nieco prądu, ale to już "koszta własne".

  Kraniec_Internetów - podładowywanie akusia "awaryjnego" brzmi ciekawie, jednak z własnego doświadczenia wiem że aby jakikolwiek akuś był naładowany poprawnie niestety ale nie obejdzie się bez jakiejś elektroniki nadzorującej. Jeśli już to byłbym skłonny do zastosowania jakiegoś wskaźnika stanu naładowania w postaci zenerki i leda - gdy poziom spadnie poniżej jakiegoś stanu led zaczyna świecić, i kto wie czy tak się nie stanie :)

  Po chwili zastanowienia jednak Twój pomysł trafia na półkę obok dwóch wcześniejszych - biorę się za przekopywanie swoich przydasi w poszukiwaniu poszczególnych elementów do wszystkich 3 pomysłów :D :D :D
 • Helpful post
  #28
  User removed account
  Level 1  
 • #29
  aniołek
  Level 12  
  Oooo - brzmi więcej niż ciekawie, będę miał na uwadze :)
 • Helpful post
  #30
  User removed account
  Level 1