Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nexus 7 2013 wifi - płyta główna, prawdopodobne zwarcie na obwodzie zasilania

dudinr1 23 Lip 2018 05:15 126 4
  • #1 23 Lip 2018 05:15
    dudinr1
    Poziom 10  

Dzień dobry,
    zabudowałem w moim samochodzie tablet z tematu. Ponieważ Pani postanowiła "wjechać mi w zderzak" oddając do serwisu wymontowałem tablet w celu wyprowadzenia na kablu mikrofonu, aby samochód lepiej "słyszał" moje komendy. Tablet ma wymontowaną baterię, a w samochodzie był podłączony do akumulatora poprzez wydajną, stabilizowaną przetwornice 12 -> 5V. Wszystko przez dwa lata działało bardzo dobrze.

Dziś jak tablet leżał na biurku, podłączyłem do niego hub USB do którego były wpięte, modem LTE, Grabber do kamery cofania, mysz, klawiatura i pendriwe (full zestaw). Oczywiście jest to za dużo A dla OTG w tablecie, sam Hub jest aktywny jednak zasilanie do niego jeszcze nie było podłączone, na co nie zwróciłem uwagi.
    Po podłączeniu tego zestawu tablet się wyłączył, a dioda na zasilaczu zgasła co może wskazywać na zwarcie. Po wykręceniu płyty i podłączeniu zasilania z wykorzystaniem miernika na USB on również zgasł, co skłania mnie ku myśli że to właśnie płyta (nie podłączane do niej komponenty) "oberwała" od zbyt dużego obciążenia portu w trybie OTG i na niej należy szukać przyczyny.

Zdjęcia poglądowe poniżej "na oko" wygląda w porządku, jednak nie zaglądałem pod osłonki.
    Nexus 7 2013 wifi - płyta główna, prawdopodobne zwarcie na obwodzie zasilaniaNexus 7 2013 wifi - płyta główna, prawdopodobne zwarcie na obwodzie zasilania

Model płyty to ME571K_MB REV 1.4

Opcje:
    1. Jest szansa, że podobny przypadek miał miejsce i gdzieś krąży rozwiązanie, którego ja nie znalazłem. Jeśli ktoś słyszał lub ma pomysł gdzie szukać rozwiązania to będę wdzięczny za nakierowanie. Większe elementy smd, w warunkach domowych sam mogę wymienić. Jeśli ktoś ma lub wie gdzie jest dostępny schemat to mógłbym z jego pomocą spróbować pomiarów.

2. Jeśli sprawa będzie trudniejsza do zidentyfikowania i/lub naprawienia z chęcią zlecę naprawę, może ktoś na forum ma doświadczenie z tą płytą lub mógłby polecić jakiś serwis(najchętniej w warszawie).

3. Jeśli naprawa nie będzie opłacalna kupię nową lub używaną płytę. Nie wiem czy różnica między wersją WIFI i LTE jest tylko w tej płycie i czy tacka na kartę sim jest na płycie wersji LTE. Jeśli tak i potwierdzę informację o tym, że można zainstalować płytę wersji LTE do pozostałych elementów wersji WIFI to na taką bym się zdecydował.

Pozdrawiam,
    Wojtek

0 4
  • #2 23 Lip 2018 13:30
    gradek83
    Poziom 36  

W nexus wersja 2012 zazwyczaj padał układ SMB347ET-1844Y SMB347ET SMB347 347 BGA-30

Podeślij zdjęcie tego obszaru i poszukaj informacji o tym układzie zaznaczonym na czerwono i czy się nie nagrzewa.
    Tablet na samej baterii się uruchamia ?
    Gniazdo USB jest osobno podpinane na taśmie po odpięciu taśmy od płyty i podpięciu pod USB zasilania zwarcie występuje ?

Układ to PM8821

INFO

0
  • #3 25 Lip 2018 01:37
    dudinr1
    Poziom 10  

Urodził mi się syn, także miałem chwilową przerwę w rozwiązywaniu problemu... tak chwalę się:)
    Do rzeczy.

Podsyłam dokładniejsze zdjęcie obszaru, zaznaczonego wcześniej zieloną ramką.
    Układ PM8821 zaznaczony na czerwono, nie nagrzewa się.
    Niezależnie od konfiguracji podpiętych taśm, ekranu, przycisków, aparatu, również tej od modułu z usb, zwarcie na zasilaniu występuje.
    Tablet nie uruchamia się na samej baterii, tu wolałem dłużej nie sprawdzać.

Doprecyzuj proszę czego poszukać na temat układu PM8821, czy chodzi o datasheet?

Pozdrawiam

0
  • #4 25 Lip 2018 16:00
    gradek83
    Poziom 36  

dudinr1 napisał:
    również tej od modułu z usb, zwarcie na zasilaniu występuje.

Czyli jak taśma łącząca USB z płytą główna jest odpięta to zwarcie występuje ?

Jeśli na innych kablach USB też masz tak samo to może świadczyć o uszkodzeniu gniazda USB.

Podeślij zdjęcie części z gniazdem USB nie wiem jak to wygląda i czy czasem nie ma tam jakiejś dodatkowej elektroniki.

Dodatkowo sprawdź napięcie na odpiętej baterii.
    Jeśli bateria będzie miała te 3.7V to odepnij taśmę od USB i podepnij baterię i spróbuj włączyć tablet.

0
  • #5 25 Lip 2018 16:55
    dudinr1
    Poziom 10  

Przepraszam nie doprecyzowałem.
    Zwarcie występuje w chwili gdy wsadzam wtyk od baterii bezpośrednio do płyty głównej. Wtedy wszystko inne "po taśmach" jest odłączone, a zwarcie występuje. Stąd uważam, że powinniśmy przyczyny szukać na płycie głównej właśnie.

0